10 perc jó játékkal nyert az Olaj Körmenden

A magyar férfi kosárlabda bajnokság A csoportjának felsőházi középszakaszában már a 8. fordulót rendezték ma. Körmenden a hazaiak a bajnoki címvédő Szolnoki Olaj KK-t fogadták, és egyik oldalon sem voltak maximálisan pozitívak az előzmények - a hazaiak nemrég vesztették el Matt Shaw-t, a vendégeknél pedig még mindig érződött a kupavereség okozta kissé idegesebb hangulat. A meccs elején aztán a papírformából nem sok érvényesült. A hazaiak 25 percig jobban játszottak ellenfelüknél, ha nem is nagy különbséggel, de folyamatosan vezettek, ezt követően azonban az Olaj átvette az irányítást, és 10 perc jobb játékkal lerendezte a mérkőzést. A végeredmény 75-87 lett, ezzel a szolnokiak továbbra is az élen állnak a felsőházban.

NBI A-csoport, Felsőházi középszakasz, 8. forduló

Lami-Véd Körmend (1-7) - Szolnoki Olaj KK (7-1) 75-87 (18-18, 24-19, 17-27, 16-23)

Lami-Véd Körmend: Ruják 10, Fodor G. 6/3, Ferencz 16/9, Austin 18/9, Farkas 9
Csere: Grebenár 10, Kocsis -, Kutasi 2, Golomán 2, Sonyák 2, Sömenek -

Szolnoki Olaj KK: Simon 5/3, Horváth 7/3, Kalve 14/3, Bell 24/3, Trepák -
Csere: Báder 8, Florence 17/6, Fodor M. 4, Gay 8/6, Németh -, Markovics -

A Matt Shaw nélkül második meccse felálló hazaiak nagyon bátran és jól kezdtek, két perc alatt a védjegyüknek számító triplákkal, egészen pontosan kettővel kezdtek. A szolnokiak ezúttal felforgatott kezdőcsapattal álltak ki, hiszen Szead Sehovicsot még csak nem is nevezték előző meccsen elszenvedett sérülése miatt, így ezúttal Ernests Kalve hármason kezdett, a legutóbb nyerőembernek bizonyuló, ám sokszor a csapatjátékot ignoráló James Florence helyett Simon Balázs irányította a kezdőket, míg Báder Márton sérüléséből visszatérve a kispadon kezdte a mérkőzést. Meg is látszódott ez a kuszaság az összecsapás elején rajtuk, hiszen az első negyedben nagyon sokáig folyamatosan hátrányban kosaraztak a vendégek.

Nagyon nem szakadtak le, hiszen négy pont volt legnagyobb hátrányuk, de Rashad Bell hiába egyenlített a 4. perc elején (6-6), ezt követően is a körmendiek után tudott csak futni a címvédő. Bell és Kyle Austin voltak az első negyed sztárjai, előbbi 10, utóbbi 6 egységig jutott a nyitó 10 perc folyamán, rajtuk kívül viszont senki nem ért el egy kosárnál többet - Farkas Attila egy dupláját és egy jó büntetőjét leszámítva. A kocka a hetedik minutumban fordult, 14-10-et követően ugyanis egy 6-0-ás Olaj-roham következett, de ők sem tudtak elhúzni ellenfelüktől, így végül az első felvonás döntetlennel zárult (18-18).

A második negyedben is jobban indított a Körmend, hiszen az éppen Szolnokról hazatérő Grebenár Péter, Austin, illetve Ruják András pontjaival addigi legnagyobb előnyükre tettek szert másfél perc alatt (24-18). Az elég komoly sérüléséből éppen csak felépülő Báderen még látszott a rozsda - már ekkor három eladott labdánál járt -, ám mégis komoly tényező tudott lenni, hiszen négy büntetőjével indultak meg felfelé a vendégek a 13. percben, a center pedig ennyi idő alatt szedett 5 pattanójával jelezte, hogy ezen a téren a pályára lépő mezőnyből ő a legjobb. A forgatókönyv egyébként szinte teljes egészében megegyezett az első 10 percben látottal. A hazaiak végig előnyben kosaraztak, de először az előbb említett Báder, majd ezt követően Florence pontjainak köszönhetően folyamatosan zárkózott az Olaj rájuk (26-25).

A különbség ott adódott, hogy ezúttal a negyed 7. percében semmilyen fordulat nem állt be. Ferencz Csaba agilis játékának köszönhetően továbbra is tartották nagyon minimális, de folyamatosan kitartó fórjukat a körmendiek, és bár a hazaiak 16 büntetőjükből 6-ot is kihagytak az első félidőben, ebben a periódusban képesek voltak pontokra váltani a szolnokiak által elkövetett személyi hibákat. Grebenár aztán pont ezt cáfolta meg két kihagyott "szabaddobásával", így 35-30-at követően Florence két egy pontosa és Gay triplája azt jelentette, hogy a 20. perc kezdetén megint egált mutatott az eredményjelző. Még mielőtt azonban a szolnokiak azt hihették volna, hogy itt is egállal zárnak, jött Ferencz újabb, már harmadik triplája, Grebenár pedig két duplával javította egy perccel korábbi hibáját, vezetésükkel pedig öttel ment a Körmend a félidőben (42-37).

A félidei statisztikák hol ide, hol oda billentek. A ketteseket nagyjából hasonlóan dobta a két fél (9/17 vs. 10/17), triplákból viszont többet dobott a hazai alakulat - igaz, hasonló százalékkal, mint a vendégek (4/13 vs. 2/9) -, a büntetőkből viszont jobban jött ki az Olaj, hiszen kevesebb kísérlete ellenére is többet dobott be (10/16 vs. 13/14). A pattanócsata nagyon a vendégek felé billent (18-13) - viszont támadópattanót ugyanannyit szereztek a felek (5-5) -, az eladott labdák száma viszont a körmendieknél volt jóval kevesebb (4-8), emiatt lehetett több támadásuk az első félidőben - a szolnokiaknak csak amiatt volt több pattanója, hogy a több támadás több elrontott dobás eredményezett a túloldalon, lényegi fölénybe viszont ennek a két kategóriának köszönhetően egyik csapat sem tudott kerülni a dobószázalékaik miatt. A Körmend legjobbjai ekkor Ferencz (11 pont, 4 pattanó), Austin (20 pont, 3 pattanó), Grebenár (8 pont 3 kih. fault) és Ruják (6 pont) voltak, míg a túloldal legeredményesebbje Bell volt (12 pont, 4 pattanó), a leghasznosabb viszont Florence (7 pont, 4 gólpassz, 3 szerzett labda, 7 kih. fault), és hasznos volt Báder is (6 pont, 5 pattanó).

Fordulás után sem állt be nagyobb változás eleinte. Austin újra felébredt második negyedbeli álmából, hat pontjának köszönhetően tartotta előnyét a körmendi alakulat, aztán Ferencz és Ruják is betaláltak, így a harmadik negyed felénél még hat pontos volt a hazaiak fórja (53-47). Az Olajnak megint nem jött be semmi, egész egyszerűen képtelenek voltak a gyűrűbe találni Neno Ascserics fiai - mindössze három mezőnykosarat szereztek, abból egyet a mai napon csapatából kiemelkedő Bell. A mérkőzést eldöntő periódus azonban csak ezután következett...

Három perc alatt ugyanis a hazaiak mindössze két büntetőt tudtak bedobni, míg a túloldal elkezdett úgy teljesíteni, ahogy azt elvárják tőlük. Természetesen Bell ezúttal is főszerepet vállalt, hat pontja mellé Florence két tripla képében szintén hat egységet tett hozzá, Gay két büntetője a 29. perc elején pedig azt jelentette, hogy nem egészen három minutum alatt egy 14-2-es szakaszt futott a bajnok, ennek köszönhetően pedig már hat ponttal vezettek, hatalmas fordulat volt ez az eddig látottakhoz képest. A másik oldalon a második negyedben is főszerepet vállaló Ferencz - Grebenár kettős próbált reagálni, de az extázisban játszó Bell három értékesített büntetője zárta le a negyedet, így öt egységgel vezetett az Olaj 10 perccel a vége előtt (59-64).

Hencsey Tamás együttese vagy elfáradt vagy teljesen megfogta őket az, hogy a Szolnok öt perc alatt fordított egy olyan meccsen, ahol addig kis túlzással momentumuk sem volt, de a negyedik negyed kezdetén nagyon megálltak, a 34. perc végéig az egyébként egykoron Szolnokon kosárlabdázó Sonyák Béla két büntetője jelentette az össz ponttermésüket. A túloldalon az eddig a pontig csendes Simon Balázs - Horváth Ákos páros is elsüllyesztett 1-1 triplát, Kalve két duplát, Florence pedig egy zsákolással koronázta meg a 12-2-es negyedkezdést, itt nagyjából el is dőlt a találkozó, látva a mérkőzés dinamikáját, hiszen 15 ponttal vezettek a Tisza-partiak (61-76).

Talán már az Olaj játékosai is így gondolták, ugyanis a következő három percben ők voltak képtelenek kosarat szerezni egy Kalve-büntetőn kívül, míg a Körmend megpróbálta megragadni utolsó lehetőségét, és bár nem túl nagy léptekkel, de kezdtek egyre közelebb jönni ellenfelükhöz Farkas Attila kosarainak köszönhetően, Fodor Gergely hármasa pedig azt jelentette, hogy három perccel a vége előtt újra meccs lett az összecsapásból (70-77). Innen azonban már nem volt felállás, annyi pozitívum maradt még a körmendieknek, hogy a középiskolás VB-n All-Star csapatba választott Golomán György is pontot szerzett az utolsó percben. A vendégek végül egy kerek tízessel, 75-87 arányban diadalmaskodtak, ezzel továbbra is vezetik a felsőházi középszakaszt.

A végére a dobószázalékok érdekesen alakultak. A körmendi inkább állt át a kettesekre, azokat viszont gyengébben dobták, mint ellenfelük (21/39 vs. 18/29), míg a Szolnok több hármast dobott rá a második 20 percben, ebben viszont a hazaiak voltak jobbak, még ha mennyiségileg jóval több hármast is süllyesztett el az Olaj a második félidőben (7/23 vs. 8/28). A vendégek több büntetőt dobhattak a fordulást követően, és ezt ki is használták, nagyon jó százalékkal értékesítették ezeket a helyzeteket (14/22 vs. 27/31). Az eladott labdák közti különbség megmaradt az első félidőben látott (6-11), viszont a pattanózásban hatalmas lett a differencia (24-41), a támadópattanókat tekintve is (9-15). Austin (18 pont) az első és a harmadik negyedben próbálta meg leginkább tartani csapat, míg Grebenár (10 pont, 5 kih. fault) és Ferencz (16 pont, 6 pattanó, 2 szerzett labda) pont az ő gyengébb periódusaiban vették vállukra a Körmendet. A túloldalon Bell (24 pont, 8 pattanó, 6 kih. fault) maradt a legeredményesebb, Florence (17 pont, 6 gólpasz, 4 szerzett labda, 9 kih. fault) a leghasznosabb, de a második félidőre nagyon összeszedte magát Kalve is (14 pont, 7 pattanó).

A meccs teljes statisztikáját itt megtaláljátok!

Hencsey Tamás: – Elsőként a győztesnek gratulálok, de ugyanúgy a saját csapatomnak is ahhoz a küzdőszellemhez és ahhoz a játékhoz, amit ma produkált. Már Kaposváron is látszott, hogy kijövünk a korábbi gödörből, és ez ma maximálisan sikerült. Sajnos a lepattanózásban alulmaradtunk, 15 támadólepattanója volt a Szolnoknak, amelyekből könnyű kosarakat dobhattak, és kicsit el is fáradtunk a második félidőre.

Nedeljko Asceric: – A Körmend nagyon felszívta magát ellenünk, mint minden csapat a hazai bajnokságban. Sok sérülés hátráltatott bennünket, de végül sikerült győzni, ez a legfontosabb.