A negyedik negyedben fordított az Olaj

Ma délután megkezdődtek a bajnokság elődöntőinek küzdelmei. Az első összecsapáson a címvédő és második helyen kiemelt Szolnoki Olaj KK a középszakasz harmadik helyén végző Atomerőmű SE együttesét fogadta a Tiszaligetben. Folyamatos hullámzások jellemezték az első félidőt - hol elszakadt az egy hete pihenő Olaj, hol felzárkózott a Körmend ellen öt meccsre kényszerülő Paks. A harmadik negyed aztán egyértelműen az ASE-é volt, úgy tűnt, rögtön az első meccsen elvehetik a pályaelőnyt. Hogy ez nem így történt, az leginkább Rashad Bellnek és Szead Sehovicsnak köszönhető, kettejük vezetésével fordított a Szolnok, 84-72 arányban nyert és 1-0-ra vezet a párharcban.

NBI A-csoport, elődöntő, 1. meccs

Szolnoki Olaj KK(2.) - Atomerőmű SE(3.) 84-72 (28-23, 18-16, 11-24, 27-9)

Szolnoki Olaj KK: Florence 11, Horváth 12/3, Sehovics 17, Bell 16/3, Báder 12.
Csere: Gay 9/3, Szabó 2, Simon -, Fodor 5/3, Markovics -, Németh -.

Atomerőmű SE: Williams 11/3, Levy 14, Vojvoda 22/9, Körtélyesi 3, Tóth 10.
Csere: Kámán 2, Idlet 2, Kovács 5/3, Eilingsfeld 3/3, Kerpel-Fronius -.

A párharc állása: 1-0 a Szolnoki Olaj KK javára

A hazaiaktól ezúttal Ernests Kalve volt a kimaradó. Rögtön magához ragadta a kezdeményt az Olaj. Rashad Bell találatára ugyan még Jonathan Levy válaszolt a túloldalon az első percben, ám Horváth Ákos egy duplával, James Florence pedig egy 2+1-es akcióval jelentkezett ezután, így öttel vezetett a Szolnok kettő perc játékot követően (7-2). Florence aztán nagy butaságot csinált a túloldalon, tripladobás közben ütött oda Lorenzo Williamsnek, aki köszönte is a három büntetőt, mindet a helyére tette, így zárkózott az ASE, de csak ideig-óráig. Bell és Horváth válaszoltak, úgyhogy maradt a két csapat közti differencia (10-5). Báder Márton pillanatai következtek ezután - előbb két büntetőt, majd két kettest helyezett a gyűrűbe, és mivel a túloldalról csak Vojvoda Dávid tudott válaszolni két egypontossal, így a negyed felénél jött is Schmidt Béla első időkérése (16-7).

Tóth Ádám révén ugyan megindult támadásban a Paks, de eleinte nem nagyon sikerült komolyan védekezniük, hat perc után 20 kapott pontnál jártak, ami elképesztően sok ilyen szinten. Az első nagyobb Olaj-rövidzárlat aztán meg is hozta a vendégek első felzárkózását, 20-11-ről másfél perc alatt fordították leginkább Williamsnek köszönhetően, aki ekkor hat pontot dobott, és az egész palettát bemutatta - szerzett hármast, kettest és büntetőből is eredményes volt (20-21). El is lőtték viszont az összes puskaport ebben a szakaszban erre a negyedre, ugyanis a játékrészből hátralévő két és fél perc során mindössze két pontra voltak képesek, míg a szolnokiak idegenlégiósai, Florence, Szead Sehovics és Brandon Gay is betaláltak, így visszavette a vezetést a hazai alakulat, öt ponttal mentek az első 10 percet követően (28-23).

A második negyed eleje úgy nézett ki, ahogyan az első nagy része - túl sok kivédekezett támadást nem láthatott a szolnoki publikum, az első másfél percben például összesen egy eladott labda volt, minden más támadás pontokkal végződött. A vendégek két pontgyárosa, Vojvoda és Williams találtak be, a túloldalon viszont Gay, Sehovics és Szabó Miklós is eredményesek voltak, így tovább nőtt az Olaj előnye, már 8 pont volt a 12. perc közepén (34-26). Az ezt követő három perc újabb hazai kihagyást hozott - három percig képtelen volt a kosárba találni a szolnoki alakulat. Szerencséjük, hogy ezúttal a Paks nem olyan ütemben termelte a pontokat, mint az első negyed rövidzárlatakor, mindössze öt egységet tudtak lecsípni a hátrányukból ezen időszak alatt, de így is felzárkóztak háromra a 15. perc közepén (34-31).

Fodor Márton egy perce következett, hármasával és duplájával olyan volt, mintha az előző négy perc alatt nem történt volna semmi, hiszen megint 8-cal mentek a hazaiak (39-31). A kisebb fellángolás azonban nem tartott sokáig, mert érkezett a Tolna megyeiek csereirányítója, Kovács Ákos, aki lemásolta Fodor teljesítményét, ráadásul Levy is betalált ebben a szakaszban, így a 17. perc végén Neno Ascserics, a hazaiak trénere is magához szólította tanítványait (39-38). Sikerült, amit a szolnoki mester szeretett volna. Egyrészt csapata elkezdte a pontszerzést, zsinórban Bell, Sehovics, majd a 19. perc végén Horváth Ákos volt eredményes, míg az ASE játéka teljesen szétesett. Főleg Levy nem volt a helyzet magaslatán - előbb leblokkolták, majd zsákolást is hibázott. Tóth is csak egy büntetőt dobott be két lehetőségből, így pedig megint kinyílt az olló, a félidőben hét egységgel állt jobban a Szolnok (46-39).

20 perc játék után a statisztikákban nem volt túl nagy különbség. Az Olaj előnyét a duplák értékesítésének köszönheti (18/27 vs. 11/26), a triplákat mindkét csapat rosszul dobta (1/8 vs. 2/8), a büntetőkből pedig hiába dobhatott többet a vendég együttes, olyan sokkal több pontot nem értek el ebből (7/8 v. 11/15). Mindkét gárda ugyanannyi pattanót szedett (18-18), és nagyjából hasonló mennyiségű eladott labdával dolgoztak (6-5). A hazaiaknál hatan is elértek 5 pontig, de a legjobbak is csak 9 egységet jegyeztek. A leghasznosabbak Sehovics (9 pont, 3 gólpassz), Báder (6 pont, 4 pattanó) és Gay (4 pont, 6 pattanó) voltak, míg a túloldalon leginkább Williams (11 pont, 2 gólpassz, 2 szerzett labda), Tóth (7 pont, 6 pattanó) és Vojvoda (7 pont, 4 kih. fault) voltak kiemelendőek.

A nagyszünet után Sehovics és Levy gyorsan jegyeztek egy-egy kosarat, utána viszont folytatódott az első 10 percben elképzelhetetlennek tűnő pontaszály. Nagyjából három percig kosárképtelen volt mindkét fél, egyszerűen se kintről, se bentről nem sikerült betalálni, ráadásul eladott labdák is voltak mindkét oldalon, nem éppen a kosárlabda szebbik oldalát mutatta ekkor a meccs. A 24. percben a Paks eszmélt előbb, Tóth közelről, Vojvoda pedig távolról volt eredményes, megint felzárkózott az ASE a hazaiakra (48-46). Báder több mint négy perc után szerzett újra Olaj-pontokat - ez is csak két büntetőt jelentett -, Vojvoda azonban válaszolt előbb két egypontossal, majd egy labdaszerzést követően egy könnyű ziccerrel, így a harmadik negyed felénél beérte ellenfelét az ASE, kezdődhetett egy 15 perces meccs (50-50).

Nem volt azonban megállás a vendégek számára. Báder mindkét büntetőjét kihagyta az egyik oldalon, a másikon előbb Levy volt eredményes, majd az ő lepattanóját és gólpasszát követően a harmadik negyedben extázisban játszó Vojvoda talált be a hárompontos vonalon túlról, három perc alatt csinált -8-ból +5-öt a Paks saját szemszögéből nézve (50-55). Gay talált be a szolnokiaktól a 28. perc elején, de ez mindössze a hazaiak ötödik és hatodik egységét jelentette a negyedben, ráadásul egy újabb három perces pont nélküli periódust zárt le. Érett a nagyon komoly meglepetés, miután Idlet a 29. perc elején megszerezte első két pontját, majd ugyanebben a minutumban Eilingsfeld János is első kosarát dobta ezen a találkozón, egy tripla formájában, már 8-cal ment a Paks egy perccel a harmadik negyed vége előtt, időt kért Neno Ascserics (52-60). Valamennyire sikerült is rendeznie a sorokat az osztrák mesternek, hiszen egy perc alatt majdnem ugyanannyi pontot szerzett az Olaj, mint az azt megelőző 9 minutum során, ám Vojvoda még egy hármassal tudott válaszolni, így hat ponttal mentek a vendégek 10 perccel a vége előtt (57-63).

A záró felvonás elején Bell próbálta a legtöbbet tenni a hazaiak fordításáért és sikeréért, alig több mint két perc alatt öt pontot és két pattanót jegyzett, mások azonban nem tudtak a gyűrűbe találni a 34. perc közepéig a hazaiaktól. Levy ez idő alatt egymaga tartotta a Paksot két kosarával, Gay triplája után azonban kettőre jött föl az Olaj, újra nagyon szoros volt a meccs - bár nagyobb távolságra hosszabb ideig egyik együttes sem tudott elszakadni korábban (65-67). Vojvoda ugyan középtávolról betalált a 35. perc közepén, Horváth azonban válaszolt a következő támadásban, majd az ő kihagyott hármasa után újra Bell szedett fontos támadópattanót, és be is tudta tenni a gyűrűbe a labdát, ezzel a 36. perc közepén egalizáltak is a hazaiak (69-69), sőt. Horváth is belejött, így a következő perc legelején már újra az Olaj vezetett (72-69).

A 38. perc elején Körtélyesi Gergely az első mezőnykosarát jegyezte, amivel egy pontra visszajött még az ASE, ám ezt követően nem volt megállás. Báder kihagyott kísérletét követően Sehovics a támadópattanót is leszedte és a kosarat is bedobta, majd Bell 2+1-ével már hat egység volt a két fél között, Sehovics két büntetőjét követően pedig időt is kértek a vendégek két perccel a vége előtt (79-71). A játékmegszakítás után próbálkozott még a paksi együttes, de Tóth egy, Williams pedig két büntetőt is kihagyott összesen négy kísérletből, cserébe Báder zsákolt egyet, Horváth büntetőjével pedig már a 10 is megvolt közte, a találkozó folyamán először (82-72). A végén még Florence is betalált, így végül 84-72-re győzött az Olaj - ha nem is túl könnyen, de megtartották pályaelőnyüket és 1-0-ra vezetnek a párharcban.

A meccs teljes statisztikáját itt megtaláljátok!

Nenad Ascserics: – Tipikus play-off mérkőzés volt, kicsit nehezen jöttünk vissza a meccsritmusba, ám a legnehezebb időszakokban hideg fejjel és koncentráltan játszottunk.

Schmidt Béla: – Jó mérkőzés volt, a 36. percig bírtunk a sokat rotáló Szolnokkal, a végére azonban elfogyott az energiánk és a koncentrációnk is.