Az Alba Fehérvár nyerte a Magyar Kupát

A Morgen Fedinánd Magyar Kupa döntőjében a címvédő Szolnoki Olaj KK ellenfele a magyar bajnokság alapszakaszának győztese, a felsőházi középszakasz listavezetője, az Alba Fehérvár volt. A bajnokságban is a legjobb formában rendelkező székesfehérváriak kitűnően kezdték a találkozót, a legelején szerzett előnyükből jól gazdálkodtak 18 percig. A szolnokiak nagyon megnyomták a második negyed végét és a harmadik elejét, át is vették a vezetést, de a védekezésben a 22. perc után nagyon összeálló Alba ellen egy-egy kivételes esetet leszámítva képtelenek voltak a kosárba találni, 74-54 arányban nyertek a fehérváriak, tehát trónfosztásra került sor a kupában.

Morgen Ferdinánd Magyar Kupa, döntő

Alba Fehérvár - Szolnoki Olaj KK 74-54 (20-11, 15-23, 18-12, 21-8)

Alba Fehérvár: Moore 7, Smith 16/3, Hollis 9/3, Szabó 7/3, Keller 8.
Csere: Juhos 3/3, Bódi -, Supola 6, Jones 18.

Szolnoki Olaj KK: Florence 9/6, Horváth 13/3, Sehovics 14/3, Bell 3/3, Szabó 2.
Csere: Gay 4/3, Németh 3/3, Trepák 3/3, Simon -, Fodor 3/3.

Mint az az elődöntők után kiderült, a két együttesből Brandon Wood és Ernests Kalve maradt ki a döntőre. Damian Hollis ziccerével indult a meccs, majd ezt követően óriási kapkodás vette kezdetét mindkét oldalon. A szolnokiak egy hatalmas Keller Ákos blokkot követően láthatóan tartottak a magyar centertől, több eladott labdába is beleszaladtak ennek, illetve a székesfehérváriak jó csapatvédekezésének köszönhetően. Előbb is nyugodott meg az Alba, Kevin Smith kifejezetten nehéz, Keller és Ronald Moore könnyű kosarait követően alig több mint négy és fél perc után 8-0-ra vezettek, érkezett is Neno Asceric időkérése. Nem kellett túl sokat várni a címvédő feltámadására, másfél perc alatt szerzett hét egységet az Olaj, így a 6. perc végén már Dzunics Braniszláv gondolta úgy, hogy a jó kezdés ellenére ideje újra rendet tenni a fejekben (10-7). Az "akció" sikeres is volt, hiszen bár kettő pontra is felzárkózott ezután nem sokkal a Szolnok (11-9), ezt követően a 9. perc végéig megint nem találtak be a Tisza-partiak, egy 7-0-ás fehérvári futás következett, így kilenc egységgel ment az Alba ekkor és ez is volt az első negyed végén a különbség a javukra (20-11).

A második felvonás legelején a "10-10-10" is felharsant a fehérvári drukkerek részéről Jarrod Jones közeli kosarát követően, ám ezt követően az Olaj megint jelezte, hogy nem lesz egyszerű őket leszakítani, két triplával azonnal látótávolságon belülre kerültek újra (22-17). Horváth Ákos nagy percei következtek, a válogatott bedobó hat pontot szorgoskodott össze kettő játékperc leforgása alatt, viszont a túloldalon mindig volt valaki, aki válaszolni tudott - hol Juhos Levente egy triplával, hol Jones zsákolásokkal -, úgyhogy a 17. percben még mindig ott volt a közte hat, az Alba folyamatosan tartani tudta ebben a periódusban az 5-8 pont közötti távolságot. Asceric mester újabb időkérése fordított ezen a tendencián, két gyors hármassal egyetlen pontra zárkózott a Szolnok (32-31), Dzunicsnak is időt kellett kérnie. Ez a játékmegszakítás nem hozott túl sok változást, egy-egy tripla érkezett mindkét oldalról, s mivel Smith zsákolása időn túli volt már, így maradt az egy pontos differencia a félidőre, még mindig az Alba javára (35-34).

Fordulást követően láthatóan más ritmusban jött ki a szolnoki csapat az öltözőből, jóval jobban pörögtek, mint az első negyedben, James Florence pedig első félidei gyenge játékát - rossz dobások, rossz dobáskiválsaztás, visszafogott irányítói munka - némileg feledtetve, két triplával vezette a 8-0-ás Olaj futást, kettő perc telt el a 15 perces szünet után és máris rendet kellett tennie Dzunicsnak a fehérvári fejekben, mert nagyon gyorsan elúszhatott volna ekkor a meccs az Alba szempontjából (35-42). Bár továbbra is többet hibáztak Kellerék, mint amennyivel az Olaj ellen az előzetes várakozások szerint nyerhettek, Smith, Hollis és Moore kosaraival szépen megkezdték a felzárkózást mínusz nyolcról. Asceric időkérése a negyed felénél ezúttal nem volt olyan jótékony hatással a szolnokiak játékára, mint korábban. A két perc alatt futott 8-0-ás szakasz után egy, a felvonás legvégén értékesített Sehovics duplát leszámítva összesen két büntetőt tudott értékesíteni a magyar bajnok  - egyet ezelőtt az időkérés előtt, egyet pedig utána -, az új erőre kapó Alba pedig megint kezdett meglépni ellenfelétől. Támadásban is sokkal jobban pörögtek, védekezésben pedig megint megfojtották az Olajt. 18-4 lett a harmadik negyed utolsó nyolc perce a székesfehérváriaknak, így újra nagyobb, hét pontos előny birtokában várhatták a záró játékrészt (53-46).

Semmi nem változott a negyedik negyed elején, a szolnokiak egyszerűen képtelenek voltak pontokat szerezni, három gyors fehérvári kosárral pedig 12 pontra dagadt a különbség a két fél között a 33. perc végére. Semmi nem tudta megállítani az ekkor már egyértelműen extázisban játszó Albát, és bár még nagyon sok volt hátra, talán itt érződött először, hogy elúszott a meccs a címvédő szempontjából. Képtelenek voltak megtalálni a ritmust Asceric tanítványai, a teljes negyedik negyedben nyolc egységig jutottak, így az utolsó 18 percben összesen 12 pontot értek el, kérdés nem lehetett a végére, hogy ezen az estén melyik volt a jobb, élesebb együttes, megérdemelten nyert az Alba. A különbség a végén ráadásul elérte a 20 pontot is, 74-54 arányban diadalmaskodtak végül a fehérváriak.