Körmendi visszavágás a Pécsnek

A negyedik negyed megint a Körmend javára döntött! Majdnem az egymás elleni összevetésben is jobb lett a vasi gárda a Pécsnél, de végül "csak" a sima győzelem jött össze Fodor Gergely vezetésével a kicsit hirig meccsen. A Pécs remek kezdése után is partiban volt az idegenbeli sikerért - s azért, hogy a tabellán leszakítsa ezzel magáról a Körmendet -, de fokozatosan jöttek fel több mutatóban is a hazaiak, s végül a fergeteges hangulatban a maguk javára döntötték el a derbit.

NB I A 20. forduló
2013. február 16. Körmend
Vezette: Pálla, Farkas, Söjtöry (Szabadvári)

Lami-Véd Körmend – Pécsi VSK Pannonpower

89-78 (17-28, 19-11, 27-23, 26-16)

Körmend: Ruják 11, Krayem 10/3, Ferencz 18/12, Austin 16, Shaw 16. Csere: Sonyák, Fodor G. 12/6, Farkas A. 6. Vezetőedző: Hencsey Tamás.

Pécs: Loesing 15/3, Legion 18/3, Kovács P. 12/3, Tóth N. 18/3, Hendley 8. Csere: Csabay, Nagy K. 7, Halász Á. Vezetőedző: Csirke Ferenc.

Kipontozódott: Fodor, ill. Legion

STAT és DOBÓK ITT!

Szomorú apropóból történő megemlékezéssel kezdődött a bajnoki mérkőzés. Zsíros Tiborra, a napokban elhunyt magyar kosárlegendára gondolt mindenki ez alatt a rövidke idő alatt. Aztán feldobták a labdát…

A Pécsnek ebben a szezonban eddig jól estek a Körmend elleni összecsapások. A kupából egy nagyobb győzelemmel és egy alig-alig vereséggel összesítésben kiverték a vasiakat, s az első alapszakaszi bajnokin – Baranyában – is elég simán győztek Csirke Ferenc fiai (a két L, vagyis Legion és Loesing együtt 53 pontot dobott azon a meccsen). A mostani azonban új szituáció volt, hiszen nyilván a körmendieknek is elege volt már a PVSK-ból erre az idényre, másfelől saját csarnokukban, amikor 0-0-ról indult a találkozó (ellentétben a kupavisszavágóval), már sokkal komolyabb volt a sanszuk a diadalra.

Ráadásul a napokban Grebenár Péterrel erősödött az MTE center poszton, ám kérdéses volt, hogy pályára léphet-e már ezen a szombaton a Szolnokról gyakorlatilag hazatérő kosaras. A másik kérdés az lehetett, hogy a Kecskemét ellen kedden kétszeri hosszabbításos (végül továbbjutást érő) derbit játszó Pécsből nem vett-e ki sokat az a megmérettetés.

ELSŐ NEGYED

A 8. helyezett fogadta a 6. csapatot. A Pécs leginkább a pozíciója megtartásáért hajt reálisan az alapszakaszból hátralévő mérkőzéseken, a Körmend ugyanakkor egy mai sikerrel a győztes meccsek tekintetében beérné a pécsieket.

A PVSK jól rajtolt. A negyedik percben elkelt a körmendi közönség hangos „MTE!” buzdítása, mivel ekkor már 4-12-re vezetett a vendég gárda. Hencsey Tamás időt is kért, mert ez így szerinte nem mehetett tovább. Kovács, Legion és Tóth szerezték amúgy a pécsi pontokat (testvériesen elosztva egymás között), hazai oldalon viszont csak Austin talált be. Magyarán négy darab négypontos kosaras hozta össze ezt a 4-12-t. Már, ha valaki kedveli a számmisztikát…

Az edzői ukáz azonban nem segített, mert Legion révén tovább nőtt a baranyai fór. Az ébresztőt is „megfújták” a drukkerek, s talán ez hatott, mert 4-20 után Ferencz Csaba egy triplával segített csapatán, majd Krayem is betalált (10-20). Hencsey tréner pedig cserére készülődött: Fodor és Farkas állt be, míg a látogatóknál Nagy.

A Körmend azonban kapkodott továbbra is. Farkas egy ziccert hagyott ki (bár szorongatták, ez tény), a másik oldalon viszont támadólepattanót szedett Legion (már 9 pontnál járt, miután visszatette azt), így meglepően simán vezetett a PVSK az MTE csarnokában.

A negyed végén Austin szép passzából Fodor Gergely volt eredményes, ezzel került tízen belülre a hazai együttes, ám még volt visszatámadási esélye a Pécsnek, és Hendley sikerrel fejezte be a támadást. Ferencznek is volt még lehetősége egy helyzet nélküli triplára, de az kimaradt. Tizeneggyel ment a PVSK, vagyis egyelőre az idei szezon koreográfiája folytatódott, magyarán a Pécsnek továbbra is ízlett a körmendi „falat”.

MÁSODIK NEGYED

Még mindig a kapkodás volt a főszereplő. A pécsiek is elbabráltak egy lerohanást, majd még látványosabban rontották el a maguk helyzetét a hazaiak (Fodor végül belement ellenfelébe, nem passzolt időben, holott 3 az 1-ben mentek a vasiak). Igaz, Farkas Attila két büntetője megelőzte ezeket az eseményeket, majd Fodor javított, így 21-28-ra zárkózott az MTE. Ekkor Csirke Ferenc kért időt, hiszen a második negyedben nem szerzett még kosarat együttese.

Tóth Norbert viszont megtörte ezt a rossz szériát, és hármasával ismét jelentősen vezetett a Pécs (21-31). Sokat ért ekkor, s nagy tapsra ragadtatta a szurkolókat, hogy Shaw két kettese és Fodor hármasa behullt (28-31), vagyis a Körmend ekkor már ismét „meccsben” volt.

Ruják is végigszlalomozott a pécsiek között (30-31), ám Legion válaszolt, ezzel megállítva a kissé lejtős szakaszba kerülő pécsi szekeret. A negyed hajrájába léptünk ekkor, s nagy ováció kíséretében pályára lépett Grebenár Péter is! Grebi első statisztikai megmozdulása (ne feledjük, saját bevallása szerint sem volt játékban mostanában) egy együttes fault volt Hendleyvel, sőt, hamarosan a második hibát is ráfújták a sporik Legion betörésénél.

Volt esélye a hazaiaknak a vezetés átvételére (először a meccsen), de nem sikerült, a Pécs pedig megint ellibbent kissé, amit három egységre fogyasztott le Ruják büntetőivel a Körmend. Magyarán ebben a játékrészben összességében jelentős javuláson ment keresztül a vasi alakulat, a Pécs viszont támadásban teljesen visszaesett.

HARMADIK NEGYED

Kiélezetten folytatódott a meccs. Többször egyenlített a Körmend, ám mindig a PVSK következett ekkor. Ez azonban olyan volt, hogy ha valamelyik fél jobban jön ki az „adok-kapok”-ból, akkor az a csapat nagy lépést tesz a végső siker felé.

A lepattanókat jobban szedték a vendégek, Legion például már 10-nél járt (mellé 13 pontot is szerzett bő egy félidő alatt, vagyis a dupla-duplája már ekkor megvolt). Igaz, faultokból is 3-at számlált már, tehát nem ártott vigyáznia ezután.

A triplákat egyik oldalon sem dobták fényesen, viszont a Pécs minden büntetőjét értékesítette egyelőre (7/7). A Körmend ugyanakkor hiába kísérletezhetett jóval többször, hibázott, nem keveset (12/18).

Fodor tartotta a hazaiakat ekkor, második hármasával ismét csak 3 pont volt a hazai hátrány, ám az lélektanilag sokat jelentett volna, ha egyszer átveszi a vezetést az MTE, de erre még nem került sor a találkozón, holott több alkalommal is a kapujában állt a vasi csapat.

A legvége aztán nagy-nagy izgalmakat hozott! Austin ellen faultolt Tóth, s blokkolta egyúttal kosárra tartó dobását, de némi disputa után nem adta meg a kosarat a főjátékvezető. Két büntetőből egyet bedobott az amerikai, így egy pontra jött fel a vasi együttes. A másodikat már Ferencz vállalta, mert a légiós keze vérzett, s nem maradhatott pályán. Ferencz azonban kihagyta, de visszaszedték a hazaiak a lepattanót. Shaw tört be, Loesing negyedik faultját fújták meg a bírók, így elég rosszul zárta a negyedet a PVSK, mert karmestere a kipontozódás szélére sodródott, emellett Shaw mindkét büntetőjét bedobta, s először vezetett az MTE!

Loesing még 1,7 másodperc alatt majdnem elsütötte „szokásos” majdnem egészpályás hármasát, de a gyűrű tövéről kipattant a laszti. Huhh!

NEGYEDIK NEGYED

Még nagyobb indulatok kavarogtak innentől. A Körmendnél Austin két faultot is kapott (ezzel négy lett neki), elsőként belemenésként (a közönség majdnem szétszedte a játékvezetőket emiatt), majd egy simát. Mi lesz itt még? De, a Körmend 65-62-re vezetett!

S a körmendi szív az ebben a szezonban már többször megcsodálhatott kiváló MTE-hajrát eredményezte. A lepattanókat tekintve is egyenlített a hazai alakulat, a meccsen pedig immár 10 pont felett vezetett, ami az addigiak ismeretében mondhatni meglepetés volt. Krayem, Ferencz és Shaw vitték a prímet, illetve az egész csapat. Hol Loesing, hol Tóth faragott a hátrányból, de nem segített ez sem.

A végén még megint felpaprikázta a sporik egyik Fodor ellen ítélt faultja a publikumot, de ezzel együtt sem tudott a Pécs mit kezdeni az ekkor már nyeregben lévő vasiakkal.

Sőt, ekkor már azért hajtott a Körmend, hogy az egymás elleni összevetésben is jobb legyen! Szinte hihetetlen, de 89-72-nél már bőven jobbak voltak a PVSK-nál, ami, mivel közvetlen vetélytársakról van szó, nem mindegy a végső sorrendet illetően.

Na, hát ezt nevezik klasszikus hazai pályának! Amikor a szurkolók odateszik magukat a csapat mögé, és a sokat emlegetett hatodik emberként segítik. Néha nem a legirodalmibb stílusban szidva a játékvezetőket, de tény, hogy a buzdítás része kiemelkedő a körmendi hangzavarnak.

A csapat meg ment előre, s végül győzött, bár a Pécset is dicsérjük meg, mert nem hagyta, hogy három, egészében véve nem rossz negyede után az MTE agyonverje, vagyis összesítésben maradt a baranyai fór. Ám a mezőny tovább tömörödött ismét. Komoly két utolsó forduló elé nézünk az alapszakaszban!