Nagyot küzdött a Szombathely, de nyert az Olaj

A felsőházi rájátszás első fordulójának második mérkőzései közül hármat játszottak a mai napon. A címvédő Szolnoki Olaj KK a Szova-Trend Optika KC Szombathely vendége volt a mai napon. Három nappal ezelőtt egészen könnyedén nyertek a szolnokiak a Tiszaligetben, és ez talán kicsit el is altatta őket, ugyanis a találkozó első 17 percében egyértelműen jobban kosaraztak a hazaiak. Egy 19-2-es vendég két perc aztán nagyot fordított a világon, és bár óriásit küzdött a hazai csapat - egalizáltak is az utolsó negyed vége felé -, fordítani nem tudtak, 89-97 arányban nyert a Szolnok, ezzel 2-0-ra vezet a párharcban.

NBI A-csoport, rájátszás, első kör, 2. mérkőzés
Szova-Trend Optika KC Szombathely - Szolnoki Olaj KK 89-97 (25-24, 27-32, 18-23, 19-18)

Szova-Trend Optika KC Szombathely: Kálmán 16/6, Simon -, Will 11/3, Ivosev 23/3, Harazin 16.
Csere: Szanati 4, Váradi 5, Stafford -, Perl 12/3, Bognár 2.

Szolnoki Olaj KK: Florence 3, Horváth 22/12, Markovics -, Gay 11/3, Báder 15.
Csere: Szabó 6, Bell 17/6, Sehovics 9, Németh 7/6, Simon 7, Fodor -.

A párharc állása: 2-0 a Szolnoki Olaj KK javára

A mérkőzés előtt két díjat is kiosztottak. Az MKOSZ plakátot adott át a hazaiaknak a szombathelyi utánpótlás kiváló minősége okán, illetve Will Tamás kapta az idei Horváth Zoltán emlékdíjat, amelyet dr. Horváth Zoltán, Cece édesapja adott át.

A szerdán egészen könnyedén diadalmaskodó címvédőnél ezúttal Ernests Kalve maradt ki a négy légiós közül, és némi meglepetésre Luka Markovics és Brandon Gay is helyett kapott a kezdőben. A találkozó elején Horváth Ákos és Tomiszlav Ivosev válaszolgattak egymásnak, a mérkőzés első két percének 11 pontjából 9-et vállaltak magukra - 4-5-ös leosztásban -, maradék kettőt Harazin Tamás szerezte, így vezetett a Szombathely (7-4). Kifejezetten sokszor szólt a síp a negyed elején, négy perc alatt már 11 büntetőnél járt a két gárda összesen - ebből a vendégek 8-at dobhattak -, Báder Márton is három egypontosnak köszönhetően egyenlített ki a negyedik perc elején. Ivosevre Báder, Harazinra pedig Horváth válaszolt ezt követően, Gay triplája pedig azt jelentette, hogy 0-2 után először vezetett az idegenben is jóval esélyesebbnek számító szolnoki együttes (11-14).

Az ezt követő kettő percet nem teszi ki az ablakba Neno Ascserics legénysége, Florence egy büntetőjére ugyanis 9 pont érkezett a túloldalról - Szanati kifejezetten aktív volt, egy támadópattanót követően kiharcolt két büntetővel, illetve egy szerzett labda után helyére tett könnyű kosárral -, jött is az Olaj trénerének időkérése (20-15). Egy váratlan fordulattal Németh István lett a szolnokiak vezére a negyedből hátralévő időben, két hármasával már fordított is az Olaj a 9. perc közepére, és az első negyed utolsó minutumára egállal fordultak a felek (22-22). Harazin 2+1-es akcióját Simon Balázs szépítette, ám így is előnnyel zárta az első felvonást a Szova-Trend Optika (25-24).

A második negyed még jobban indult a hazaiak számára, mint ahogyan az első lezajlott - pedig már az is álomszerű volt a két csapat állománya közti különbséget nézve -, ugyanis alig több mint kettő perc alatt nyolc pontos előnyt építettek ki maguknak. A két magasember, Ivosev és Harazin mellett a két ifjú titán, Váradi Kornél és Perl Zoltán is betalált, a túloldalról pedig mindössze egy büntető érkezett Rashad Belltől, így újra magához kellett rendelnie csapatát Ascsericsnek a 13. perc elején (33-25). Sikerült is rendezni a sorokat a szolnokiaknál, hiszen Perl ugyan újra betalált, de Báder egy percen belül öt pontot berámolt, majd egy technikait követően Gay két büntetőjével már csak három egység volt a két gárda között (35-32). Ezt követően viszont megint a hazaiak percei következtek. Előbb Kálmán és Will szerzett 2-2 pontot, majd Perl 2+1-gyel jelentkezett, ezalatt a Szolnoknál csak Horváth Ákos volt eredményes egy hármassal, így a 16. perc végén héttel vezetett megint a Szombathely (42-35).

Sőt, a következő percben Horváth duplájára Kálmán egy hármassal válaszolt, így megint nyolc ponttal állt jobban a hazai gárda (45-37), itt azonban egy óriási fordulat állt be. A 17. percben a Falco megkapta második technikaiját is - pontosabban Kálmán -, ebből az akcióból pedig öt pontot szerzett az Olaj - Gay két büntetőjét követően újra Horváth volt kintről eredményes -, a 18. perc elején pedig Báder 2+1-ével már egál állt az eredményjelzőn (45-45). Bencze Tamás, a hazaiak vezetőedzője ugyan időt kért, ám ez sokat nem használt, Horváth elképesztően beindult, egy perc alatt két büntetőt és két hármast dobott, Will duplájára pedig Bell reagált egy triplával, így az első félidő utolsó percének kezdetén már 9 ponttal ment a nem egészen három perccel korábban még 8 pontos hátrányban lévő vendég gárda (47-56) - 19-2-t futottak ez idő alatt. A hazaiak legalább jól zárták a negyedet, Will és Ivosev öt pontja nagyon kellett, hogy még szoros meccsről lehessen beszélni a nagyszünetben (52-56).

A két csapat félidei statisztikái között hatalmas volt a kontraszt. A hazaiak a lőlap szerint sokkal többet próbálkoztak közelről (17/27 vs. 7/13), de borzasztóan sok faultjuk volt (15-10), ráadásul két technikait is kaptak, az Olaj pedig nagyon sok büntetőt dobhatott (9/9 vs. 18/25). A triplákat a szombathelyiek jól (3/7), a vendégek viszont egészen elképesztően dobták (8/12). A pattanókat jobban szedte a Szolnok (11-16, ebből támadó: 4-5), több volt viszont az eladott labdájuk is (6-10). A szombathelyieknél öten értek el legalább 7 pontot az első félidőben, szépen eloszlottak a terhek, a túloldal már inkább volt kétfejű, hiszen Báder (13 pont, 3 pattanó, 3 szerzett labda, 6 kih. fault) mellett Horváth is kiemelkedő első 20 percet produkált (22 pont, 5 pattanó, 4/4 tripla).

A második félidő Bell parádéjával indult. A honosított amerikai kettő perc alatt hét pontot szórt - volt közte büntető, zsákolás és tripla is, úgyhogy a teljes palettát felvonultatta ez idő alatt -, míg a hazaiaktól csak Harazin tudott betalálni, ő is csak egy kétpontos erejéig, így a 23. perc kezdetén megint 9 pont volt az Olaj előnye (54-63). Kezdett éledezni a Szova-Trend Optika is, a következő kettő perc egyértelműen az övék volt. Bell ugyan még egyszer betalált a 24. perc elején, emellett azonban Kálmán négyszer is eredményes volt a büntetővonalról - előtte Harazin is bedobta az egypontost -, Ivosev a palánk alól szerzett kosarat, úgyhogy a 25. perc kezdetén úgy álltak a felek, mintha mi sem történt volna az előző négy minutumban, négy egységgel a Szolnok vezetett (61-65).

Nem kevés és nem kis hullámzás volt eddig a pontig ezen a találkozón, itt azonban kezdett kicsit egyoldalúvá válni a mérkőzés. Harazin ugyan próbálta tartani övéit két kosárral, de ez csak ideig-óráig sikerült neki, a vendégek ugyanis kezdtek mindenhonnan betalálni - labdaszerzést követően, felállt védelem ellen, centerpozícióból, büntetőből, támadópattanót követően, egy szóval mindenből kosarat szereztek, így a 28. perc közepén Bencze Tamás újra időt kért, mielőtt végleg elvesztette volna esélyét a Falco arra, hogy esetleg megnyerje a mérkőzést (65-75). Az első negyed után elcsendesedő Ivosev próbált meg előlépni, öt pontjára azonban érkeztek a válaszok a túloldalról is, úgyhogy lényegesen közelebb nem ért a Szombathely, az Olaj további elszakadását azonban sikerült megakadályozniuk, 9 ponttal voltak lemaradva 10 perccel a vége előtt (70-79).

A záró felvonás első másfél percében Perl és Szabó próbálták a legtöbbet tenni saját csapatuk sikere érdekében - az egész meccsen kitűnő teljesítményt nyújtó fiatal szombathelyi egy duplát és egy triplát, utóbbi pedig két kétpontost süllyesztett a gyűrűbe -, Bognár Kristóf és Will kosaraival pedig újra feljött négy egységre a hazai alakulat (79-83), mint azt tette már nem először az első félidő végén bemutatott kisebb összeomlásuk óta. Közelebb azonban ezúttal sem sikerült kerülniük, ugyanis az ezúttal kifejezetten kevés labdát elszóró James Florence első mezőnykosarát szerezte a 33. perc végén, majd Bell is rátett egy lapáttal, így megint nyolc volt közte a 34. perc közepén (79-87). A hazaiak azonban továbbra sem adták fel a küzdelmet. A teljesen dekoncentrálttá váló Olaj ugyanis rossz dobások és eladott labdák után képtelen volt megállítani a vendéglátók egyénileg talán két legjobb játékosát, Kálmánt és Ivosevet, a két vezér vezetésével pedig - az előzetes elvárások, illetve a folyamatos gumizás miatt is - komoly meglepetésre a 37. percben egalizált a Szombathely (87-87).

A vendégek számára nagyon fontos, vérzést megállító kosarat szerzett az egyébként Florence-hez hasonlóan ezen az estén szintén nagyon halk Sehovics, majd Váradi Benedek egy büntetőjét követően Gay pillanatai következtek - egy támadópattanót követően visszatett egy ziccert, ezzel pedig újra hárommal mentek a vendégek, másfél perccel a vége előtt (88-91). Ivosev csak egyetlen büntetőt dobott be, Bell azonban sikeresen értékesített egy duplát, ahogy Sehovics is egy büntetőt. Időt kért még Bencze Tamás az utolsó percben, de már elég nagy volt ekkor a hazaiak hátránya (89-94). A hátralévő időben már nem is tudott közelebb kerülni ellenfeléhez a Falco, de a vártnál sokkal nagyobb csatára kényszerítette a Szolnokot, akik végül 89-97 arányban nyertek, ezzel 2-0-ára vezetnek és kedden lezárhatják első körös párharcukat hazai környezetben.

A meccs teljes statisztikáját itt találjátok!

Bencze Tamás: A vereséghez nem szoktak ugyan gratulálni, de most mégis megteszem ezt csapatom felé, mert úgy érzem, mindent megtettünk és egyáltalán nincs szégyenkeznivalónk, győzelemmel felérő vereség volt ez számunkra. Úgy gondolom, hogy akár még a győzelmet is behúzhattuk volna, főleg az első félidei teljesítményüket látva. Különösen értékes viszont ez a meccs abból a szempontból, hogy a fiatalok nagyon jól játszottak. Szolnokon megpróbálunk nyerni és lehet, hogy ezért megköveznek, mert Szolnokon nyerni felér egy csodával, de én hiszek ebben a csodában.

Neno Ascserics: Elsősorban a védekezéssel voltak problémáink, és ezen mindenképpen javítanunk kell, mert sok gondunk lehet ebből még a későbbiekben is. Extrán motivált csapattal találtuk magunkat szemben, akiknél egytől-egyig mindenki, még a padról érkezők is nagyon nagy intenzitással léptek pályára.