Simán nyert a Szolnok a Körmend ellen

A magyar bajnokság felsőházi középszakaszának harmadik fordulója ma este elkezdődött a piros-fekete rangadóval, a Szolnoki Olaj KK ellenfele ugyanis a Lami-Véd Körmend volt a Tiszaligetben. Három perc szoros játékot követően ellépett ellenfelétől az Adria Ligában is jó formában lendülő Szolnok, majd az első félidő utolsó két percében eldöntötték a meccset. Ekkor kialakított 20 pontos előnyüket a második félidőben még tovább növelték, végül 96-73 arányban, 23 ponttal nyertek.

NB1 A-csoport, Felsőházi középszakasz, 3. forduló

Szolnoki Olaj KK (2-1) - Lami-Véd Körmend (1-2) 96-73 (22-13, 27-16, 28-22, 19-22)

Szolnoki Olaj KK: Florence 6/6, Horváth 14/6, Kalve 13/3, Bell 2, Báder 6.
Csere: Németh 3/3, Simon 5, Gay 11/3, Markovics 14, Szabó 15, Fodor 3/3, Trepák 4.

Lami-Véd Körmend: Ruják 5, Ferencz 9/3, Austin 21/9, Shaw 21/15, Grebenár 3.
Csere: Farkas 5/3, Kutasi 3/3, Sonyák -, Sömenek -, Kocsis 4/3, Golomán 2.

Némi meglepetésre ezúttal a négy külföldi közül Szead Sehovics maradt ki a szolnokiak keretéből, így várták a körmendieket, akiknél kezdő volt az éppen Szolnokról hazatérő Grebenár Péter. A találkozó eleje nagyon álmos volt, egyik csapat sem pörgött túlságosan. A hazaiak nagyon lassan, körülményesen és pontatlanul támadtak, de a vendégek mozgásában sem volt túl sok dinamika, ettől függetlenül 1-2 szép egyéni megmozdulással három perc játék után három ponttal vezettek (4-7). Kifejezetten feltűnő volt már ekkor is a James Florence - Ruják András párharc, amiből rendszeresen jobban jött ki az amerikai kisember - két labdaszerzés is lett belőle rövid időn belül -, a következő három perc pedig már egyértelműen a hazaiaké volt, hiszen egy Kyle Austin büntetőre 11 ponttal válaszolt az Olaj (15-8), jött is a vendégek időkérése a hetedik perc legelején. A negyedből hátralévő négy percben is csak Matthew Shaw volt eredményes a körmendiektől, öt pontja viszont arra elég volt, hogy nagyon nem nőtt tovább a különbség az első 10 percben - a főleg bentről eredményes szolnokiak 9 ponttal vezettek az első felvonás után (22-13).

A második játékrész első fele két játékosról szólt. Szabó Miklóst képtelenek voltak tartani a körmendiek a festékben, zsinórban szerzett hat pontjával már 13-mal is vezetett a Szolnok a 12. perc közepén, a túloldalon viszont Ferencz Csaba játszott ekkor extázisban, egy duplát, egy triplát és egy 2+1-et is szerzett az első három percben, vezetésével pedig továbbra is kapaszkodott a vendég alakulat esélyesebbnek tartott ellenfelére, a 13. perc végén hét pont volt a távolság a két együttes között (28-21). Simon Balázs és Ernests Kalve vették át a stafétabotot, nekik köszönhetően kialakult az addigi legnagyobb különbség, 14 pont a két fél között a 17. perc végére (40-26), bármennyire nem volt azonban túl sok tudatosság felfedezhető a vendégek támadásaiban, mindig volt ekkor valaki, aki képes volt betalálni - előbb Kutasi Gergely, majd Shaw, így kettő perccel a félidő vége előtt még mindig csak 11 pont volt a differencia (40-29). Az ezt követő két minutumban aztán összeestek a vendégek, ez a periódus egyértelműen az Olajé volt, könnyű kosarak sorát dobták, Horváth Ákos és Luka Markovics pontjaival pedig kerek húszas lett közte 20 perc játékot követően (49-29).

A félidei dobóstatisztikákban a ketteseknél volt ordító különbség, mert míg a triplákat (3/11 vs. 4/13) és a büntetőket (6/7 vs. 5/7) nagyjából hasonló arányban és hasonló mennyiségben értékesítette a két gárda, a duplákban hatalmas szolnoki fölény mutatkozott (17/27 vs. 6/18). A jóval több kísérlet két további adatból vezethető le, ugyanis a hazaiak borzasztóan megverték a Körmendet pattanózásban (25-13), és kevesebb eladott labdával is dolgoztak (3-6). Sokat mondó adat, hogy a gólpasszarány is 16-4 volt ekkor, a két együttes játéka közti minőséget jól mutatja. Az Olaj legjobbjai Báder (6 pont, 7 pattanó, 3 gólpassz, 2 szerzett labda), Szabó (9 pont, 3 pattanó), Horváth (9 pont, 4 pattanó) és Florence (3 pont, 5 gólpassz, 2 szerzett labda) voltak. A Körmendnél Shaw (9 pont, 4 pattanó) és Ferencz (9 pont, 3 kih. fault) vitték a prímet, de jóval több jó teljesítmény érkezett a hazaiaknál, ketten nagyon kevésnek tűntek ekkor a mélyebb kerettel rendelkező szolnokiak ellen.

Fordulás után megint nem indult túl jól az Olaj, kettő perc alatt csak egy Florence hármast sikerült értékesíteniük, de nem ért hozzájuk sokkal közelebb a Körmend, hiszen hat büntetőjükből csak hármat értékesítettek Austinék, így a 23. perc közepén még mindig 17-tel mentek a hazaiak (52-35). Az első negyedhez hasonlóan kis spéttel ugyan, de beindultak a hazaiak is, egy Shaw triplára ugyanis Horváth Ákos vezetésével 9 ponttal válaszoltak másfél perc alatt, így a 25. perc kezdetén megint időt kellett kérnie Hencsey Tamásnak (61-38). A mérkőzés korábbi részeiben sem volt öldöklő a küzdelem, innentől viszont kifejezetten laza lett a meccs, sok üres helyzettel, elrontott ziccerrel, a szolnokiak részéről néha túlcifrázott megoldásokkal, a különbség viszont se előre, se hátra nem mozdult. A vendégek sok büntetőt harcoltak ki, de nem tudták őket túl jó százalékkal értékesíteni, a hazaiak pedig csak annyit adtak ki magukból, amennyi az eredmény tartására kellett. Az utolsó másfél percben két hármast dobtak Neno Ascserics fiai, a kiválóan játszó Brandon Gay mellett Németh István is betalált nevelőegyesülete gyűrűjébe, így 26 egységgel vezetett a Szolnok a záró felvonás előtt (77-51).

A negyedik negyed a különbségnek és a mutatott játéknak megfelelően már örömjátékot hozott hazai oldalon, a körmendiek pedig próbálták minél gyorsabban letudni a hátralévő időt. A nagyon keveset, csak ebben a negyedben használt Fodor Márton és az ezen a meccsen kifejezetten ponterősen és sokat játszó Markovics vezérletével a 34. perc közepére a 30 közte is meglett az Olajnak (86-55). A Körmend leginkább Shaw-nak köszönhetően tartotta a kialakult különbséget, az amerikai magasember három hármast szerzett csak a negyedik negyedben, három perccel a vége előtt pedig a magyar utánpótlás egyik legnagyobb tehetsége, Golomán György is jegyzett egy duplát, pont Shaw homályát tette vissza a levegőből. A szolnokiak már nem nagyon erőlködtek, a 100 pontért sem szakították meg magukat, a végén 96-73 arányban, tükörsimán nyerték ezt az összecsapást.

Ha nem is sokkal jobb mutatóval, de több triplát dobott a Körmend (8/25 vs. 12/31), szignifikánsan több büntetőt dobhattak rá, be azonban nem sikerült, csak nagyjából a lehetőségek kétharmadát (10/11 vs. 19/27), a ketteseknél viszont szakadéknyi volt a különbség a két fél között a hazaiak javára az arányokat és a mennyiséget tekintve is (31/50 vs. 9/31). Némileg csökkent a pattanók közötti differencia (42-35), viszont a második félidőben is többször adta el a labdát a vendég alakulat (11-6). Mindenki pályára lépett a szolnokiaktól, ráadásul mindenki legalább 9 perc erejéig, és heten értek el legalább 10 VAL pontot. A leghasznosabbak Gay (11 pont, 4 pattanó, 9 gólpassz) és a második félidőben alig használt Báder (6 pont, 7 pattanó, 4 gólpassz) voltak, a legeredményesebbek pedig Szabó (15 pont, 7 pattanó), Horváth (14 pont, 4 pattanó), Markovics (14 pont) és Kalve (13 pont, 4 pattanó, 5 kih. fault) lettek. A túloldalon nem volt kiugró teljesítmény, a két amerikai, Austin (21 pont, 6 kih. fault) és Shaw (21 pont, 9 pattanó) akkor szórták meg magukat, amikor már eldőlt a találkozó.