B csoport - 1. forduló

Nem volt jó ómen otthon kezdeni az NB 1/B 2012/13-as szezonját, ugyanis a hétvégén megrendezett hét találkozóból csupán egyen született hazai siker, de ott se sokon múlt a vendég győzelem. Két összecsapás csak a ráadásban dőlt el, míg három találkozón két ponton belül volt a differencia a lefújáskor. Lássuk hogyan alakult a másodosztály nyitófordulója!

(Az eredményre kattintva a mérkőzés statisztikája jelenik meg.)

Keleti csoport:

Tiszaújvárosi Tisza Tv-Phoenix KK – Bajai Bácska FKE 73-81 (18-23, 11-12, 21-19, 20-16, 3-11) - hosszabbítás után

Egy hajszálon múlt, hogy nem meglepetéssel indult az NB 1/B idei szezonja. A Tiszaújváros nagy hajrát produkálva többször is előnyhöz jutott a végjátékban, de a remek napot kifogó Ágfalvi Bálint (30 pont, 16 lepattanó) kétszer is visszahozta csapatát a sírból, előbb egy hárompontossal, majd egy sikeres közelivel mentette egálra az eredményt a rendes játékidő végén. A ráadás büntetőpárbajt hozott, a hazaiak mindhárom pontjukat a vonalról szerezték – három különböző játékos által -, így a Bajának a két mezőnygólja is elég lett volna a győzelemhez. A vendégeknél a bődületes dupla-duplát repesztő Ágfalvin kívül a Hosszú-Délity páros rukkolt elő jó játékkal, hazai oldalon pedig a Lajsz-Pöstényi-Magyar- Kóthay négyesfogat húzta a borsodiak szekerét, de áttolni már nem tudta a célvonalon. Mindenesetre ez az eredmény intő jel lehet a többi Tiszaújvárosba látogató gárda számára, hiszen még a tavalyi ezüstérmes is megizzadt a Brunyánszky legénység ellen.

Tiszaújváros: Lajsz (8/3 pont, 11 lepattanó), Kóthay (13/3 pont, 6 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Pöstényi (15/3 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda), Magyar L. (18/15 pont, 5 lepattanó)

Baja: Ágfalvi (30/3 pont, 16 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Hosszú (17/3 pont, 10 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 eladott labda, 7 kiharcolt fault), Délity (15/6 pont, 8 lepattanó)

Mezőberényi KK - KTE Kosárlabda Klub 61-80 (17-31, 11-22, 20-19, 13-8)

Válogatott irányítójuk, Wittmann Krisztián nélkül is könnyedén hozta a nyitófordulót a KTE együttese, a különbség az első negyed után végig 20 pont körül mozgott, a legnagyobb differencia 27 volt a csapatok között. Az első hazai kosárra bő három percet kellett várni, ezt Jenei Gergő szerezte a büntetővonalról, ám ez csak a szépségtapasz volt az eredményen, miután a kecskemétiek 9-0-s rohammal indították a mérkőzést. Bencze, Hegedűs, Mészáros és a Pongó testvérek közül Martin zárt tíz pont fölött vendég oldalon, utóbbi ezt megfejelte még hét gólpasszal is, míg Mészáros a csapat legjobbjaként 18 ponttal, hét lepattanóval és tíz kiharcolt faulttal fejezte be az összecsapást. Az újonc Mezőberényben a Szolnokról érkező Gaál Róbert vitte a prímet (25/12 pont, 7 lepattanó, 15 kiharcolt fault, 4 gólpassz), de teljesítményéhez az is hozzátartozik, hogy ezt a szép termést igen sok kísérletből érte el, a gárda dobásainak egyharmadát ő eresztette el. A 19 pontos vereség egy tisztes helytállásnak tekinthető a hazaiak részéről, a feljutásra hajtó vendég kecskemétieknek pedig a győzelemnél többre nem is volt szükségük ezen a mérkőzésen.

Mezőberény: Gaál (25/12 pont, 7 lepattanó, 15 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Rácz (10/3 pont, 5 lepattanó), Zsíros (11/9 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda)

Kecskemét: Mészáros M. (18 pont, 7 lepattanó, 10 kiharcolt fault), Pongó Ma. (12/6 pont, 7 gólpassz), Bencze (11 pont, 6 lepattanó)

Óbudai Kaszások - EKF-Eger-HÉSZ SE 62-64 (21-22, 13-21, 13-10, 15-11)

Itt sem sokon múlt a bravúr győzelem, sőt a Kaszásoknak labdájuk is volt a mérkőzés megnyeréséhez (vagy kiegyenlítéséhez), de nem sikerült élniük ezzel a lehetőséggel, így az Eger, ha nehezen is, de behúzta szezonnyitó mérkőzését. A hazaiak amerikai légiósa, London Warren egy bődületes zsákolással adta meg a szép számú közönségnek az alaphangulatot, de az első félidő az Erdei mozgatta vendégeké volt, kilenccel mentek ekkor a hevesiek. Fordulás után szigorított védekezésén a Kaszások együttese – mindössze 21 pontot engedélyeztek Krasznaiéknak – és szép lassan ledolgozták a hátárnyukat, sőt a vezetést is át tudták venni az utolsó percekre. A végén azonban sehogy sem tudtak már a gyűrűbe találni, míg a túloldal a büntetővonalról gyűjtögethette a pontjait, így egy utolsó másodpercekben elhibázott hárompontos kísérlet hazai részről az egriek győzelmét eredményezte a lefújáskor. A vendéglátóknál Warren és a rutinos Mike László álltak a gárda élére, ám a végjátékban ők sem tudtak segíteni csapatukon, míg az egrieknél rutinos ötösük (Krasznai, Zsemlye, Kováts, Máté, Erdei) hozta most is a mérkőzést.

Kaszások: Warren (12 pont, 8 szerzett labda, 4 eladott labda, 8 kiharcolt fault,3 gólpassz), Mike (14/6 pont, 6 lepattanó, 6 eladott labda), Nagy B. (5 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz)

Eger: Zsemlye (8 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 eladott labda), Máté B. (17/3 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 eladott labda), Kováts (7 pont, 7 lepattanó), Erdei (13 pont, 5 eladott labda), Krasznai (12 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 eladott labda, 5 kiharcolt fault)

DEAC - Nagykőrösi SKE 66-71 (20-22, 14-9, 11-25, 21-15)

Keleti fronton talán a forduló egyetlen meglepetése, már ha annak lehet nevezni a tavaly sokkal előrébb végző nagykőrösiek debreceni győzelmét. Viszont ha hozzátesszük, hogy Lakosa Zsolt csapata a nyáron két húzóemberét is elveszítette, akkor már érdekesebb ez az eredmény. Jobban kezdtek a vendégek, de a házigazdák egy 11-0-s rohammal a maguk javára fordították a mérkőzést még a nagyszünet előtt, ám a pihenő nagyon rosszkor jött az egyetemieknek. A harmadik negyed katasztrofálisan sikerült a hazai csapat számára, mindössze 11 pontra voltak képesek, míg ellenfelük 25-öt szórt nekik, az utolsó etapban pedig már csak futhattak az eredmény után a Nagy-legények. A Nagykőrös sikerének egyik fő letéteményese a korábban az olasz harmadosztályt is megjárt Fulvio Candido volt, aki dupla-duplával (14 pont, 12 lepattanó) mutatkozott be új csapatában, a mezőny legjobbja nem ő, hanem csapattársa, Angyal Tamás lett 16 ponttal, 7 lepattanóval és 3 blokkal. A DEAC-nál ismét az irányító poszt vitte a prímet, Nagy Botond és öccse, Benedek próbálták az őrületbe kergetni az ellenfél védőit, mellettük a Factumból érkezett Balogh András egy szép terméssel (18 pont) debütált, de a várt siker elmaradt.

DEAC: Nagy Be. (12/6 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda, 5 kiharcolt fault), Balogh A. (18 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda), Nagy Bo. (15/6 pont, 4 eladott labda, 4 kiharcolt fault, 3 gólpassz)

Nagykőrös: Angyal (16 pont, 7 lepattanó, 3 blokk), Candido (14 pont, 12 lepattanó), Kovács S. (14/6 pont)

Nyugati csoport:

Veszprémi ESC - MTK Törökbálint 77-78 (18-23, 16-14, 16-15, 19-17, 8-9) - hosszabbítás után

A meccs előtt két visszavonuló veszprémi kosarast, Bovánovics Miklóst és Mérész Csabát köszöntötték. Érdesség, hogy a törökbálintiak szakvezetője, Molnár István éveken át edzősködött Veszprémben. Megajándékozta korábbi játékosait, s a törökbálintiak is köszöntötték a csukát szögre akasztó kosarasokat. Az ünnepi hangulatnak ezzel vége is lett, bár a hazaiak szerezték az első két kosarat, Bihari és Wehner vezérletével a nyitó szakaszban mégis a  vendégek akarata érvényesült. A második etap amolyan üldözőversenyt hozott, ellépett  5-6 ponttal az Törökbálint, de a Veszprém Szabó és Horváth eredményessége révén mindig felzárkózott. Térfélcsere után is fej-ej mellett haladtak az együttesek, ám mindkét oldalon jöttek a kipontozódások. A Spiriev, Szarvas, Wehner külső sora jóvoltából úgy tűnt, a végjátékból a vendégek jönnek ki jobban, ám 2 pontos vezetésüknél 26 másodperccel a vége előtt Wehner állhatott a vonalra. A rutinos játékos az első büntetőt ugyan bedobta, de a másodikat kihagyta, a labda pedig Kováts Viktorhoz került, aki a saját térfelérő, az oldalvonal mellől elhajította a labdát, amely a kosárba hullott - hosszabbítás. Ezt a jókora lélektani előnyben lévő hazaiak kezdték jobban, 4 ponttal megugrottak Kovátsék,  ám Szarvas és Wehner rutinja, no meg a fiatal Fülöp ügyes megoldásai révén fordított a Törökbálint. A hazaiak centere, Horváth Roland triplája fokozta az izgalmakat, a drámai meccs végeredményét nem egész 6 másodperccel a vége előtt a 45 percet végigjátszó Wehner állította be, ekkor már mindkét büntetőjét bedobta, s erre már Kovátsnak sem volt válasza.

Veszprém: Kováts (17/3 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda), Szabó B. (15 pont, 7 lepattanó, 8 kiharcolt fault), Horváth R. (14/9 pont, 8 lepattanó)

Törökbálint: Wehner (24/6 pont,7 lepattanó, 3 eladott labda, 3 gólpassz, 8 kiharcolt fault), Szarvas (20/3 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 gólpassz, 6 eladott labda, 8 kiharcolt fault,) Spiriev (15 pont, 11 lepattanó, 6 kiharcolt fault),  Bihari (11 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda)

Bp. Honvéd - SMAFC-NYME 69-67 (20-13, 26-22, 15-14, 8-18)

A Honvéd könnyű, indításos kosarakkal állva hagyta a mérkőzést tompán kezdő egyetemieket, bő két perc után 11-4-es hazai vezetést mutatott a tábla. Ettől kezdve úgy tudta kiegyenlítetté tenni a meccset a soproni gárda, hogy kilenc és fél percig csak Csaplár-Nagy és Balogh talált be tőlük. A második szakaszban zónára állt át a soproni együttes, s Karácsonyi vezérletével feljött a SMAFC, ám amikor a vendégek igazán szorossá tehették volna a partit rendre jött a negyedben négy triplát is beemelő Taga, s lendített egyet a Honvéd szekerén. A félidő végén volt egy 10-0-s futásuk a hazaiaknak, így megnyugtató előnnyel fordulhattak. A harmadik negyed alacsony szinvonalú, csapkodó játékot hozott. A záró szakszban aztán fáradni látszott a mindössze 8 játékost "forgató" Honvéd, támadójátékában több volt az egyénieskedés, mint addig bármikor. A soproniak Berneczei és Balogh tripláival szorossá tették a meccset, de a végjátékban jónéhány büntetőt kihagytak, Tursics triplája pedig eldöntötte az érdekes összecsapást.

Honvéd: Tursics (21/9 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Taga (14/12 pont, 3 lepattanó, 3 gólpassz), Kwane (13/3 pont, 6 lepattanó), Szeleczky (6 pont, 10 lepattanó)

SMAFC: Baogh (18/9 pont, 5 lepattanó, 5 gólpassz), Csaplár-Nagy (17 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 gólpassz), Karácsonyi (16/3 pont, 4 lepattanó, 5 szerzett labda, 3 gólpassz)

MKB Euroleasing Vasas - Győr SZOL SZSE 56-80  (15-18, 18-26, 15-25, 8-11)

Telt ház és remek hangulat várta a csapatokat, ami a hazaiakat feldobta, az amúgy jóval rutinosabb győriekre pedig kezdetben  bénítólag hatott. A második percben 7-0-s Vasas vezetést mutatott a tábla, a győri akcióknál igencsak "zavaró tényező" volt a hazai palánk alatt tornyosuló 212 centis Timkó Norbert jelenléte. Horváth Gergő szerezte a vendégek első kosarát, s ettől megnyugodtak a győriek,  Drevenka vezetésével a hetedik percben át is vették a vezetést. A hazaiakat Gorzsás szinte egyedül próbálta versenyben tartani, míg Velkey és Fekete villanásaival a második negyedben próbáltak tapadni a győriekre. A félidő hajrájában a hazaiak koncentrációja alábbhagyott, több labdát eladtak Saeed Armaghani fiai s a győriek Horváth, valamint Pankár  vezetésével könyörtelenül büntették. A meccs legszebb jelenete  az volt, amikor Timkó felugorva eleresztett dobását a remek ütemben érkező Hegedűs vagy három és fél méter magasságban blokkolta. Szünet után a hazai zónát könnyedén játszotta át a Győr, Papp és Pankár kosaraival hamar 20 pontra növelték előnyüket, így az utolsó 15 percben már a cseresorukat szerepeltetve is biztosan nyertek az elkedvetlenedő hazaiakkal szemben.

Vasas: Gorzsás (20/6 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda, 3 gólpassz), Fekete (9/3 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda), Timkó (6 pont, 8 lepattanó,  2 blokk), Nagy Sz. (4 pont, 7 lepattanó)

Győr: Drevenka (18/6 pont, 10 lepattanó,  5 szerzett labda, 4 eladott labda,  4 gólpassz), Papp B. (18 pont, 11 lepattanó (8 támadó)), Pankár (14/3 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz), Hegedűs (11 pont,  5 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 blokk), Horváth G. (10 pont, 5 lepattanó)