B csoport - 12 forduló

Sima hazai meccsek mellett egy bombameglepetés a Keleti csoportban. A Vásárhely, a Kecskemét, az Eger és a Salgótarján is könnyedén vette a hétvégi fordulót, míg Baján óriási bravúrt hajtott végre a DEAC gárdája, miután legyőzték az Ágfalvi nélkül felálló Baja alakulatát.

Nyugaton a SMAFC-MAFC és a Győr-Pécs összecsapás a havazás miatt elmaradt. A Veszprém pár napon belül mindkét élcsapat otthonában játszott s erőn felül teljesített, de győznie nem sikerült. A TF-Honvéd mérkőzés a várt nagy csatát hozta.

Keleti csoport:

EnterHód Vásárhelyi KS - Tiszaújvárosi Tisza Tv-Phoenix KK 80-63 (16-15, 18-17, 18-15, 28-16)

Nem adta könnyen magát a Tiszaújváros, de végül a Vásárhely védekezése felőrölte a borsodiakat, akiknek az utolsó negyedben csúszott csak el igazán az idegenbeli derbi. A meccset a rutinos Nyilas parádés dobóformájának köszönhetően (az első etapban 14-t szórt csapata 16 pontjából) a Vásárhely kezdte jobban, majd a második szakaszban is a hazai gárda diktálta az iramot, ekkor már újonc szerb center, Marko Marinkovics bizonyult a vendéglátók húzóemberének. A Tiszaújváros Pöstényi vezérletével azonban tartotta magát, főleg büntetőkből volt eredményes Brunyánszky István alakulata, de egy-egy jól elhelyezett tripla is segített abban, hogy csak két pontos csongrádi előnyt mutasson az eredményjelző tábla a nagyszünetben. A térfélcserét követően szigorított védekezésén a házigazda, futószalagon gyártották a sapkákat – a brillírozó Nyilas egymaga ötöt osztott ki -, ám munkájuk gyümölcsét csupán az utolsó szakaszban arathatták le Mócsaiék, a több cserével dolgozó vásárhelyiek ekkor őrölték fel végleg a derekasan küzdő borsodiakat, amelynél a Pöstényi-Kóthay-Magyar trión kívül nem akadt kiemelkedő teljesítmény, míg hazai oldalon féltucatnyi remek egyéni teljesítménynek tapsolhatott a nagyérdemű.

Vásárhely: Nyilas (27/15 pont, 8 lepattanó, 5 blokk), Vas P. (16/6 pont, 5 lepattanó), Szilágyi L. (7 pont, 8 lepattanó, 6 gólpassz), Marinkovics (12 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda, 2 blokk), Czibere (13/3 pont, 3 eladott labda, 3 gólpassz)

Tiszaújváros: Pöstényi (23/3 pont, 6 lepattanó), Kóthay (11/3 pont, 3 lepattanó, 5 szerzett labda), Magyar L. (12/9 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda, 6 gólpassz)

KTE Kosárlabda Klub - Nagykőrösi SKE 99-68 (23-8, 24-14, 24-17, 28-29)

Újabb magabiztos sikeren van túl a Kecskemét, a Nagykőrös elleni, szomszédvári derbi már tíz perc után edzőmérkőzéssé alakult át, miután a házigazdák nyolc ponton tartva ellenfelüket, magabiztos vezetésre tettek szert. A különbség negyedről negyedre nőt a két fél között, csupán a zárófelvonást sikerült egyetlen ponttal megnyernie a becsülettel küzdő Nagykőrösnek. A rutinos játékosok közül Hegedűs és Bencze is pihenőt kapott erre a napra, de a Wittmann-Dénes duó sem vállalt markáns szerepet a találkozón, mindketten öt-öt perc erejéig volta parketten.  A győztes hadvezér így a fiatal Mészáros Máté lett 24 pontjával, de Karahodzics dupla-dupla közeli (9 pont, 12 lepattanó) produkciója és Pongó Máté sokoldalú játéka (13 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 gólpassz) is döntő volt a fölényes kecskeméti sikerben. A vendégeknél Tóth Viktor lett a legjobb 18-al, mögötte a Rácz-Lakosa duó nyújtott még elfogadható teljesítményt.

Kecskemét: Mészáros M. (24/6 pont), Karahodzics (9 pont, 12 lepattanó), Pongó Má. (13/3 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda, 5 gólpassz), Jakab P. (13/3 pont, 5 lepattanó)

Nagykőrös: Tóth V. (18/6 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda, 6 gólpassz), Rácz G. (14/12 pont), Lakosa Á. (10 pont, 3 lepattanó, 5 szerzett labda, 3 eladott labda)

EKF-Eger-HÉSZ SE - Mezőberényi KK 101-68 (21-18, 28-14, 26-12, 26-24)

Egy negyedig tudta tartani magát a Krasznai nélkül felálló Eger otthonában az újonc Mezőberény, a második tíz percben már fegyelmezettebben védekezett a hevesi alakulat és a nagyszünetig 23 pontot termelő Máté Balázs vezérletével a nagyszünetig megnyugtató előnyt gyűjtött össze. A folytatásban tovább nőtt a két csapat közti szakadék, a hazai együttesnél a cserék is hasznos játékkal rukkoltak elő, így végül egy fölényes győzelmet ünnepelhetett az egri publikum, amelyre jövő héten ennél sokkal rágósabb falat vár, hiszen a veretlen Kecskeméthez látogatnak Zsemlyéék.

Eger: Máté B. (27/9), Erdei (17), Szerdahelyi (14)

Mezőberény: Nemes (15/6), Kiss (11/3), Jenei (11), Zsíros (10/3)

Konecranes-Salgótarjáni KSE - Óbudai Kaszások 96-43 (17-13, 29-4, 29-14, 21-12)

Múlt heti bravúrja után óriási pofonba szaladt bele a Kaszások együttese, mely a Salgótarján otthonában 53 ponttal maradt alul a több játékosát is nélkülözni kénytelen címvédő vendégeként. Hartvich Tamás kisebb sérülés miatt nem vállalta a szereplést, míg Surmann Gábor és Kis Károly közvetlenül a mérkőzés előtt tudták meg, hogy nem léphetnek pályára, mert a DEAC elleni találkozón történt incidensek miatt a szövetség eltiltotta mindkettejüket, három, illetve egy hónapra. A meccshez kanyarodva: egy negyedig jól tartotta még magát az óbudai gárda, ám ahogy a kulcsemberek pihenőt kaptak, úgy lett egyre nagyobb a házigazdák előnye, a hosszabb kispaddal rendelkező tarjániak brutális lepattanózásuknak (63-35 a javukra ebben a műfajban) köszönhetően a rengeteg elpuskázott lehetőség ellenére is folyamatosan növelték a két csapat közti különbséget és gyakorlatilag a félidőre eldöntötték az összecsapást. Gorski tarthatatlan volt a nógrádiaknál, 28 ponttal és 13 lepattanóval lett a gárda legjobbja, emellé nem hivatalos tripla-duplaként 10 kiharcolt faultot is begyűjtött. Likár is két kategóriában zárt dupla számjegyű eredménnyel (14 pont, 15 lepattanó), míg Godenának csak egy pont hiányzott ugyanehhez a bravúrhoz (9 pont, 17 lepattanó), Surmann Péter pedig 11 gólpasszával mozgatta remekül a társakat, annak ellenére, hogy a meccs nagy részét fejkötéssel játszotta végig, miután egy véletlen szituációt követően vérző fejjel kellett elhagynia a pályát. A vendégeknél senki nem érte el a tíz pontos határt, a 9 pontig és ugyanennyi lepattanóig jutó Dohar István volt az óbudaiak legjobbja, amire leginkább a csapatszinten elért 25 %-os dobóteljesítmény adhat magyarázatot.

Salgótarján: Gorski (28/3 pont, 13 lepattanó, 4 szerzett labda), Likár (14 pont, 15 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz, 3 blokk), Godena (9 pont, 17 lepattanó, 3 eladott labda), Surmann P. (6 pont, 4 lepattanó, 11 gólpassz), Sebők (11 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 3 gólpassz)

Kaszások: Dohar (9/3 pont, 9 lepattanó), Pintér Z. (5 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda), Warren (7/3 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz)

Bajai Bácska FKE – DEAC 77-91(19-28, 19-19, 16-27, 23-17)

Nem utazott feltartott kézzel esélyesebb vendéglátójához a DEAC együttese, a hazaiak sérült kulcsembere, Ágfalvi Bálint hiánya pedig plusz doppingot adott a fiatal hajdúsági gárdának. Bár a Baja szerezte a mérkőzés első pontjait, egy gyors triplával átvette a vezetést Nagy Ágoston legénysége és – amit kevesen gondoltak volna ekkor a bácskai csarnokban – ki sem engedte azt a lefújásig. A házigazdáknál Hosszú Gergő hamar faultproblémákba ütközött, ami a teljesítményét is befolyásolta a bajaiak alapemberének, így hiába zárt fantasztikus estét a palánk alatt egyedül maradó Mándity Máté (26 pont, 21 lepattanó), a DEAC jobb csapatmunkával kompenzálni tudta a nagyember remeklését. A debreceniek felvették a harcot a lepattanózás terén (43-42), 26 eladott labdába kergették bele vendéglátójukat és ami a legmeglepőbb, hogy a híresen jó tripladobó bácskaiakat felülmúlták a távoli dobások terén, összesen 10-et süllyesztettek el a gyűrűben – közte egy félpályásat is -, a hazaiak hatjával szemben. A legeredményesebb debreceni a tízből hét hárompontost vállaló Nagy Botond lett 22 egységével, de a Marosi-Szarka-Asztalos-Gál alkotta négyesfogat remeklése is kellett a forduló meglepetését szolgáló vendégsikerhez.

Baja: Mándity (26 pont, 21 lepattanó, 3 szerzett labda, 2 blokk), Hosszú (17/6 pont, 3 lepattanó, 3 eladott labda, 4 gólpassz), Délity (12/6 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda)

DEAC: Asztalos (14/3 pont, 3 lepattanó, 5 gólpassz), Nagy Bo. (22/21 pont, 3 lepattanó, 4 szerzett labda), Szarka (15/3 pont), Gál B. (11 pont), Marosi (13 pont, 5 lepattanó)

Nyugati csoport:

MTK Törökbálint - Veszprémi Egyetem 81-73 (21-23, 25-15, 18-17, 17-18)

Három nappal a MAFC idegenbeli legyőzése után elég tompán kezdett a Törökbálint, a frissebbnek tűnő Veszprém tetemes előnyre tett szert. A negyed végén felzárkózott, a másodikban pedig lendületben maradt s fordított a hazai együttes. Szünet után küzdelmes, de nem túl színvonalas játék mellett tartani tudták a második negyedben megszerzett előnyüket a hazaiak és behúzták a hazai derbit.

MTK: Bihari (23 pont, 9 lepattanó), Wehner (17 pont, 4 gólpassz), Szarvas (13/9 pont, 5 gólpassz), Baross (12 pont, 8 lepattanó)

Veszprém: Kováts V. (19/9pont, 3 lepattanó, 2 gólpassz), Oltárczy (16/6 pont, 3 gólpassz), Szabó (14 pont, 13 lepattanó)

TF-Budapest - Budapesti Honvéd 81-79 (13-19, 18-23, 24-15, 26-22)

A Honvéd az első 6 pontot szerző Tursics Krisztián vezérletével a meccs elején állva hagyta a hazai csapatot, amely az 5-ik percben Sztrányay György révén 0-10 után szerezte első pontjait. Ettől kezdve a TF belelendült, a center kosara egy 9-1-es hazai roham kezdetét jelentette. A hullámzás folytatódott, 8-0-s Honvéd-szakasz következett. A negyedet hat pontos vezetéssel zárta a vendégcsapat. A második etap elején Tursics hármasával újra 10 pontra nőtt a különbség s a szünetig élvezetes, küzdelmes játék mellett ekörül mozgott. A második félidő elején tartotta előnyét a Honvéd, ám a 23-ik percben Katona Róbert triplája 46-35-ös vendég vezetésnél egy Beák Gábor vezette 12-2-es TF-futás kezdetét jelentette. 48-47-es vendég vezetésnél Kovács Domonkos dobott egy demoralizáló hármast, bár a TF-ről köztudott, hogy nem könnyű megtörni. A Kovács-tripla azonban egy 6-0-s vendég roham kezdete volt, amelyben a végig hasznosan és eredményesen játszó Stefán Dávid keze is benne volt, de a szakasz végén Katona újabb hármassal 2-re hozta fel a TF-et. A záró szakasz elején Debreceni Dániel büntetőivel először vette át a vezetést a hazai együttes. Na ez nem tartott túl sokáig, jött egy 7-1-es Honvéd-roham, s a hazaiak megint futhattak az eredmény s ellenfelük után. A szakasz közepén Katona hármasával ismét fordult a kocka, erre jött egy Kovács-hármas Honvéd-részről. Ezt követően azonban jött a döntő TF-roham, Szobi Dániel vezérletével, aki triplát dobott, majd zsákolt a 9-2-es hazai futás során, amellyel végül megnyerte a hazai csapat a remek, fordulatos mérkőzést.

TF: Katona (20/15 pont, 4 szerzett labda), Szobi (17/6 pont, 3 lepattanó, 3 eladott labda), Beák (15 pont, 7 lepattanó), Béres (11 pont, 4 lepattanó)

Honvéd: Tursics (31/3 pont, 6 lepattanó), Kwame (14 pont), Stefán (14 pont, 7 lepattanó, 2 gólpassz), Kovács D. (12/9 pont, 3 lepattanó)

B-Beton Bonyhád - Veszprémi Egyetem 92-91 (28-25, 28-20, 16-23, 20-23)

Korábban éveken át nagy rangadó volt a két gárda csatája, de most a bajnoki tabellán elfoglalt helyezésük alapján nem ígérkezett annak - mégis olyan jellegű ütközet lett belőle. Ez annyiban volt köszönhető a hazai együttesnek, hogy a 24-ik percben, 62-48-as vezetésénél szinte megnyertnek hitte a meccset s jelentősen visszavett a tempóból a házigazda. A Veszprémnek pedig azért, mert ezt látva, erre ráérezve a "fonalat megtaláló” Kováts Viktor vezérletével vérszemet kapott s még a harmadik negyedben feljött, szorossá tette a meccset. Ez olyannyira jól sikerült a Veszprémnek s olyan szinten leblokkolta Bonyhádot, hogy a harmadik negyed hajrájától a záró szakasz 3-ik percéig 70-63-as hazai vezetésről 80-74-re a maga javára fordította a partit a vendég gárda. Ekkor remek csapatmunkával egy 10-2-esszáguldással visszavette a vezetést a Bonyhád, majd a fordulatos végjátékban Lukács Attila rutinja győzelmet ért a tolnaiaknak. Egy a vártnál jóval nehezebben kivívott győzelmet. Maguknak tették nehézzé...

Bonyhád: Faragó (19/6 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz), Lukács (16/9 pont, 3 lepattanó, 6 gólpassz), Tömösváry (16 pont, 8 lepattanó), Panta (16/3 pont, 5 lepattanó)

Veszprém: Kováts (27/15 pont, 6 lepattanó), Oltárczy (20/6 pont, 6 lepattanó), Szabó B. (19 pont, 13 lepattanó),  Horváth R. (12/3 pont), Nagy R. (9/3 pont, 4 lepattanó, 10 gólpassz, 6 eladott labda)