B csoport - 8. forduló

Keleten elmaradt a nagy derbi, a Salgótarján nagyon könnyedén intézte el hazai pályán az Eger gárdáját, ám Bonyhádon bepótolták az izgalmakat, a Törökbálint remek második félidejével majdnem meglepetést okozott a tolnai éllovasnak, de végül a triplaparádét bemutató házigazdák örülhettek a lefújáskor.

Keleti csoport:

Tiszaújvárosi Tisza Tv-Phoenix KK - Mezőberényi KK 81-72 (19-14, 14-23, 23-19, 25-16)

Úgy látszik Mezőberényben elindult valami, mert múlt heti győzelme után ezúttal egy igen tisztességes helytállást produkált a békési együttes, tette mindezt eddigi legjobbjuk, a sérüléssel küszködő Gaál Róbert nélkül. Az ex-szolnoki távollétében Kiss Gergő volt a gólfelelős a vendégeknél, az irányító 23 pontnál állt meg, mellette Zsíros 19-t, Rácz pedig 18-t rámolt be a Tiszaújvárosnak, amely ellen a félidőben négy ponttal jártak előrébb, de az utolsó szakasz előtt is egál volt még az eredmény. Ekkor azonban ritmust váltott a borsodi alakulat és nagy hajrával szertefoszlatta a mezőberényi reményeket az újabb sikerről. A hazai győzelemben ismét kezdőötösük játszotta a főszerepet - a cserepadról mindössze két pont érkezett -, a Magyar-Pöstényi-Kóthay trió 67 pontot hozott össze, remek lepattanózás mellett (mindegyikük legalább hét lecsorgó lasztit kaparintott meg).

Tiszaújváros: Kóthay (17/3 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz), Pöstényi (19 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz), Magyar (21/12 pont, 7 lepattanó), Lajsz (12 pont), Tóth T. (10 pont, 4 lepattanó)

Mezőberény: Zsíros (19/12 pont, 4 lepattanó), Rácz (18 pont, 7 lepattanó), Kiss G. (23/12 pont)

Salgótarjáni KSE - EKF-Eger-HÉSZ SE 85-66 (30-9, 12-16, 21-22, 22-19)

A mérkőzés előtt megemlékeztek a nem rég tragikus hirtelenséggel elhunyt salgótarjáni legendáról, Juhász Béláról, akinek visszavonultatták 11-es számú mezét. A házigazdák méltó módon tisztelegtek ikonjuk előtt, a találkozó ugyanis nógrádi diadalmenetet hozott, miután az Eger két kulcsjátékosa (Kováts és Erdei) nélkül vette fel a harcot a címvédő otthonában, amelynek már az első negyedben meg lett a böjtje, a Hartvich-Sebők páros vezette vendéglátók lelépték Váczi Péter fiait egy 30-9-s nyitószakasszal. A mérkőzés ezután még lecsordogált, komolyabb izgalmak nélkül, rövid periódusokra magára talált még a sok cserével játszó vendég gárda, de a katasztrofális kezdés után már nem maradt reális esélyük a győzelemre. Ismét meggyűlt a bajuk a hárompontosokkal Krasznaiéknak, 23 kísérletükből csak öt ért célba (igaz ez a szám a túloldalon sem kecsegtető – 5/18) és rendkívül kevés faultot erőszakoltak ki, ha nagy nehezen pedig odaállhattak végre a büntetővonalra, akkor a koncentráció nem volt a helyén (1/6). Surmann Péternek ismét a pont(ok) hiányoztak a dupla duplához (9 pont, 12 gólpassz), ám Likárnak összejött ez a bravúr lepattanókból (15 pont, 12 lepattanó), míg Hartvich 20 egységével az egész mezőny legeredményesebbjeként zárta a találkozót. Az egrieknél nem akadt igazán kiugró teljesítmény, Krasznai és Máté voltak aktívak a hevesieknél, a Zsemlye-Farkasinszki duó pedig a lepattanókkal igyekezett leginkább segíteni őket, egyedüli kellemes meglepetés az eddig kevés lehetőséget kapó Baumann Dávid bátor játéka volt (10 pont).

Salgótarján: Likár (15 pont, 12 lepattanó, 5 szerzett labda), Surmann P. (9 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 12 gólpassz), Sebők (12/3 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz), Hartvich (20/6 pont, 3 szerzett labda, 5 eladott labda)

Eger: Zsemlye (6 pont, 9 lepattanó), Farkasinszki (9 pont, 7 lepattanó), Máté B. (12 pont, 5 lepattanó), Krasznai (10/6 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 8 eladott labda, 7 gólpassz)

Óbudai Kaszások - EnterHód Vásárhelyi KS 100-78 (26-19, 20-25, 31-14, 23-20)

Kellett pár perc, mire magára talált a házigazda óbudai együttes, a vásárhelyiek ugyanis 0-7-el kezdték a mérkőzést, ám fokozatosan javult a házigazdák támadójátéka, habár védőoldalon nem nagyon villogtak, aminek eredményeképp pontgazdag első negyedet zártak a felek. A félidőre sem változott a játék képe, viszont a nagyszünetet követően sikerült robbantaniuk a fővárosiaknak és tíz percnyi jó játékkal állva hagyták a csongrádiakat, akiket főleg Czibere próbált meccsben tartani távoli találataival (31/21). A hazaiaknál a Dohar-Kollár-Warern trió 67 pontot rámolt be a vásárhelyiek kosarába, mellettük a rutinos Mike Laci ”csöndesen” összehozott egy szép dupla-duplát (14 pont, 12 lepattanót), míg a vesztes oldalon Cziberének egyedül Mondzinger tudott stabil támaszt nyújtani (13 pont, 6 lepattanó).

Kaszások: Warren (28/6 pont, 7 lepattanó), Mike (14 pont, 12 lepattanó, 3 szerzett labda), Dohar (20/6 pont, 4 lepattanó), Kollár (19/9 pont)

Vásárhely: Czibere (31/21 pont4 lepattanó), Mondzinger (13 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda)

Bajai Bácska FKE - Nagykőrösi SKE 75-55 (17-17, 27-13, 18-11, 13-14)

Egy negyedig bírta a tempót esélyesebb vendéglátójával szemben a nagykőrösi együttes, ekkor azonban meglépett a Mándity-Hosszú duó fémjelezte bácskai alakulat és már nem is engedte közelebb magához a derekasan küzdő Lakosa legénységet. Jobban dobtak mezőnyből a házigazdák (50 ill. 36 %) és a lepattanókat is szorgosabban gyűjtögették Ágfalviék (37 ill. 29), emellett 21 eladott labdába hajszolták bele ellenfelüket, igaz ők is elszórtak majdnem ugyanennyit (19). Mándity dupla-duplázott (16 pont, 12 lepattanó), Hosszú tüzelt (23/9 pont), Ágfalvi pedig ezúttal szorgos hangyaként támogatta őket a mezőnyből (9 pont, 7 lepattanó, 6 szerzett labda). A vendégek kezdőötöse nagyon kiegyenlített teljesítménnyel rukkolt elő, de nem akadt igazán extra produkció náluk, hiányzott egy húzóember, aki a vállára vette volna a csapatot, vezér híján pedig csak egy tisztes vereségre futotta az erejükből.

Baja: Mándity (16 pont, 12 lepattanó, 6 szerzett labda), Hosszú (23/9 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 eladott labda), Ágfalvi (9 pont, 7 lepattanó, 6 szerzett labda, 3 eladott labda), Piukovics (6 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 gólpassz)

Nagykőrös: Angyal (10 pont, 3 eladott labda, 2 blokk), Candido (11 pont, 5 szerzett labda, 5 eladott labda), Lakosa Á. (10 pont, 5 lepattanó)

DEAC – KTE Kosárlabda Klub 82-111 (19-25, 17-28, 19-33, 27-25)

Pontgazdag mérkőzést játszott egymással a tabella alján kullogó DEAC és az éllovas Kecskemét együttese. A védekezés nem igazén dominált vasárnap este Debrecenben, a taktika inkább a ”dobjuk túl az ellenfelet” lehetett, ebben pedig a Wittmann-Dénes páros vezette vendégek voltak eredményesebbek, nagyobb rotációjuknak köszönhetően. A két rutinos játékos 26, illetve 25 ponttal zárta az összecsapást, a mezőny legeredményesebbjeként záró Wittmann emellé kiosztott még 9 gólpasszt is. Nyomasztó volt a Kecskemét fölénye a palánk közelében, Karahodzics (13 lepattanó) vezérletével 41-17-re nyerték a lepattanó csatát, ami döntő tényező volt a vendégek sikerében. A hazaiaknál Nagy Botond (22/3 pont, 5 gólpassz) és Asztalos Soma (16 pont, 6 lepattanó) igyekezete dicsérhető leginkább, de csodát ők ketten sem tudtak tenni a jóval esélyesebb listavezető ellen.

DEAC: Nagy Bo. (22/3 pont, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 5 gólpassz), Asztalos (16 pont, 6 lepattanó)

Kecskemét: Wittmann (26/18 pont, 4 lepattanó, 9 gólpassz), Pongó Ma. (13/3 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 gólpassz), Karahodzics (8 pont, 13 lepattanó,), Dénes (25/9 pont), Hegedűs (14 pont, 5 lepattanó)

Nyugati csoport:

SMAFC-NYME - PTE PEAC 68-72 (12-17, 20-25, 21-15, 15-15)

A soproniakhoz visszatért a két rutinos játékos, Csaplár-Nagy és Karácsonyi, ám a pécsi zónával nem tudtak mit kezdeni a hazaiak. Ónozó és Pöttendi révén hamar megugrott a PEAC, s hiába kapta el Herczeg a fonalat a második negyedben, szünetre 10 pontos előnyt szerzett a PEAC. A fordulás után egy 9-0-s rohammal szorossá tette Csaplár-Nagy vezetésével a meccset a SMAFC, ám a kiélezett, kritikus helyzeteken Dr. Deák rutinja rendre átsegítette a vendégeket, akik megérdemelten nyertek az igen gyengén (9/17 - 53%) büntetőző hazaiak ellen.

SMAFC: Herczeg (23/15 pont, 5 lepattanó), Csaplár-Nagy (14 pont, 14 lepattanó), Balogh (13/3 pont, 4 lepattanó, 2 gólpassz)

PEAC: Dr. Deák (22/3 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz), Pöttendi (16 pont, 10 lepattanó), Ónozó (16/9 pont, 4 gólpassz)

Veszprémi Egyetem - TF Budapest 71-74 (18-26, 20-19, 21-14, 12-15)

Újabb fájó hazai vereséget kénytelen elkönyvelni a Veszprém. A TF nyugodtabban, pontosabban kezdett, s megugrott. A kiegyenlített második negyed után a második félidő is vendég kosárral indult, ám utána egy 15-3-s négy percet "repesztve" átvette a vezetést a Veszprém. Ezután egy 6-0-s TF-futás jött, majd Fehér hármasával hozta "egálra" a partit a hazai együttes a negyed végére. A záró szakaszt a fővárosiak kezdték jobban, majd a negyed közepén vagy 3 percig nem esett kosár. A Veszprémnek a kegyelemdöfést bő három perccel a vége előtt az amúgy is extra teljesítményt nyújtó Moravcsik hármasa adta meg, amellyel nyolc pontra nőtt a különbség. A legvégén egy7-0-s rohamot bemutatva csupán szorossá tudták tenni a meccset a hazaiak.

Veszprém: Szabó B.(16 pont, 5 lepattanó), Oltárczy (15/9 pont, 5 eladott labda), Fehér (13/3 pont), Czakó (9 pont, 9 lepattanó)

TF: Moravcsik (22/12 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda, 6 gólpassz), Katona (15/9 pont, 5 szerzett labda), Franczva (10 pont 4 lepattanó)

B-BETON Bonyhád - MTK Törökbálint 76-72 (28-10, 25-29, 8-14, 15-19)

Szédületes tempóban kezdte a csúcsrangadót a Bonyhád, bénultan a Törökbálint, a negyedik perc elején, 10-0-nál szerezte Bihari a vendégek első kosarát, a nyitó negyedben öt (!) triplát beemelő Lukács vezérletével szinte "szétlőtte" a vendégek védelmét a házigazda. A második negyedet Wehner és Baross révén 14-3-mal indította a Törökbálint, felzárkózásának, mi más, mint egy újabb Lukács-tripla parancsolt megálljt! Ekkor méltó volt a játék a csoport két élcsapatához. A hazaiak szinte kizárólag triplákból voltak eredményesek, két centerük, Tömösváry és Panta is beemelt egyet-egyet és a szünetben 14-gyel vezettek a hazaiak. A kosárgazdag első félidő után jött egy küzdős-brusztolós második. Ebben a műfajban a vendégek bizonyultak jobbnak, fokozatosan közelítették meg a támadásban elbizonytalanodó Bonyhádot. A záró szakasz elején Szarvas eredményességére építve négy pontra zárkózott fel a Törökbálint, sőt a szakasz közepén az ő középtávoli dobásával már a vendégek vezettek 66-65-re. A végjátékban aztán Panta vette igencsak széles vállaira csapatát, kiélezett helyzetekben büntetőket s kosarat dobott, igazi, fordulatos rangadót nyert meg s őrizte meg veretlenségét a Bonyhád.

Bonyhád: Lukács (28/18 pont, 9 lepattanó), Panta (13/6 pont, 10 lepattanó), Faragó (9 pont, 3 gólpassz)

Törökbálint: Wehner (25/3 pont, 9 lepattanó), Szarvas (20/3 pont, 6 lepattanó), Bihari (11 pont, 8 lepattanó), Baross (10 pont, 6 lepattanó (4 támadó))

Budapesti Honvéd – MKB-Euroleasing Vasas 83-63 (25-16, 28-22, 13-17, 17-8)

Papírforma eredmény született. A Honvéd végig vezetve nyert, bár igazán fölényessé csak a befejező negyedben tudta tenni sikerét a jól küzdő, ám Gorzsást nélkülözve továbbra is tartalékos Vasas ellen. Érdekesség, hogy az amúgy jól pattanózó Honvéd alulmaradt ebben a műfajban 37-32-re, ám mivel a pasarétiek 19 labdát adtak el s a hármasokat igen gyengén (2/19 11%) dobó, így alulmaradtak.

Honvéd: Tursics (19 pont, 5 lepattanó, 5 gólpassz), Bohanek (18 pont, 7 lepattanó), Kwame (17/6 pont), Máté M. (16/6 pont 4 lepattanó)

Vasas: Timkó (13 pont, 9 lepattanó), Szálas (13 pont, 4 lepattanó), Nagy Sz. (11 pont, 11 lepattanó), Velkey (10 pont)

MAFC - Győr-Szol Széchenyi Egyetem 88-77 (18-26, 28-10, 29-28, 13-13)

Hét  közben igen kemény Hepp-kupa meccset játszott, s a bajnokin, védekezésben igen tompán kezdett a MAFC, ezt parádés támadójátékkal, remek dobóteljesítménnyel "hálálta meg" a Győr. A második negyed óriási fordulatot hozott, a szakasz három hazai triplával indult, s egy 19-2-es hazai rohammal. A nagyszünetet követő negyedben igen színvonalas játékot láthattak a nézők, a hazaiak Fodor, Nagy és Lakosa révén tovább szórták a hárompontosokat, a vendégek viszont közeli kosarakkal jól tartották magukat. A záró szakaszban már érződött, hogy nem tud fordítani a Győr, jó kis meccsen folytatta sikersorozatát, s nyerte meg negyedik mérkőzését zsinórban a MAFC, a győriek "vesztét" részben az okozta, hogy a cserepadjuk pontban semmit nem tudott hozzátenni a kezdő ötös amúgy dicséretes "termeléséhez".

MAFC: Fodor (29/18 pont), Lakosa (19/9 pont, 4 gólpassz), Vavra (15 pont, 5 lepattanó), Nagy B. (14/12 pont)

Győr: Drevenka (18/6 pont, 5 gólpassz), Horváth G. (17/6 pont), Papp (17/3 pont, 8 lepattanó), Pankár (15/6 pont), Hegedűs (10 pont, 12 lepattanó,  5 gólpassz)