NB I B - Búcsúzott a nyugati bajnok

A Bonyhád egyedül néz szembe a keleti csapatokkal a legjobb négy között, miután a negyeddöntőkben elszálltak a nyugati együttesek. A középmezőnyben a Nagykőrös és a Honvéd is idegenben aratott bravúros győzelemmel vívta ki a továbbjutást, míg az alsóházban a MAFC és a Kaszások menekültek meg a kieséstől.

(Az eredményre kattintva a mérkőzés statisztikája jelenik meg.)

Rájátszás az 1-8. helyért:

EKF-Eger-HÉSZ SE - SMAFC-NYME 83-65 (26-15, 17-16, 13-18, 27-16)

Nagy lendülettel kezdte a mérkőzést az egri gárda, a hevesiek gyorsan ledolgozták hátárnyukat olajozottan működő védekezésüknek köszönhetően. Már egy negyednyi játék után a házigazdák álltak továbbjutásra és ezt a tíz pont körüli különbséget tartani is tudták a második etapban, ahol a csereként érkező Klepej jelentette a kellő pluszt a faultproblémákkal küzdő Eger számára. A túloldalon is gyorsan begyűjtötték harmadik hibájukat a kulcsemberek (Szlávik, Karácsonyi), de a soproniak kispadjáról nem érkezett segítség, a kezdőötös pedig nem tudott faragni az egységesebb csapat benyomását keltő hazaiak előnyén. A szünetben összekapta magát a soproni együttes, rendezték a védekezésüket és a rutinos Csaplár-Nagy, illetve Balogh vezérletével sikerült lefaragniuk a hátárnyukból, így a záró felvonásra gyakorlatilag egálról fordultak a felek (56-49), hiszen az első meccsen a SMAFC szerzett hét pontos előnyt. A negyedik negyed azonban ismét a Zsemlye-Erdei duó vezette egriek kénye-kedve szerint alakult, a vendégek elkezdtek kapkodni, rengeteg ziccert hibáztak, emellett pocsékul büntetőztek a legfontosabb szituációkban, míg hazai oldalon Klepej bevágott gyors egymásutánban három triplát, eldöntve a továbbjutás sorsát.

Eger: Zsemlye (16 pont, 12 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Erdei (21/6 pont, 6 lepattanó), Klepej (15/9 pont, 4 kiharcolt fault), Krasznai (14 pont, 4 gólpassz)

SMAFC: Balogh G. (26/9 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda), Csaplár-Nagy A. (10 pont, 8 lepattanó), Karácsonyi (2 pont, 7 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 3 gólpassz)

A párharc végeredménye: 142-131 az Eger javára.

Kanizsa KK DKG-EAST - Baja Bácska FKE 81-73 (19-20, 17-11, 15-21, 30-21)

Itt a negyeddöntők legnagyobb meglepetése, a nyugati bajnok idejekorán búcsúra kényszerült a másodosztály küzdelmeiből, miután hazai pályán nem tudta ledolgozni tíz pontos hátrányát. A bajaiak rendkívül szervezett védekezésükkel folyamatos nyomás alá helyezték a Nagykanizsát, a vendéglátók képtelenek voltak pár pontnál nagyobb előnyt összekovácsolni. A félidőre összeszedett öt pontos fórt eltüntette a harmadik negyedben a bácskai alakulat és egészen a végjátékig sikerült tartaniuk az egál körüli eredményt. A hajrában kapcsolt csak a zalai együttes, Bausz hárompontosaival próbálta menteni a menthetőt, de az idő kevésnek bizonyult a hátárny ledolgozásához, így bár vereséget szenvedett, de boldogan hagyhatta el Nagykanizsát a Baja gárdája. A vendégeket Délity cipelte a hátán, az ex-zalaegerszegi bedobó korábbi csapattársai ellen nyújtott remek teljesítményt, 24 pontjával és 7 lepattanójával győzelemmel felérő vereséghez segítette csapatát. A házigazdáknál a Beák-Bausz-Balogh trió játéka lendítette a legtöbbet a kanizsaiakon, de a nagy nyomás alatt összeroppanó zalaiak túl későn eszméltek a keleti negyedik ellen, és bombameglepetésre elszálltak a negyeddöntőben.

Kanizsa: Beák (23/9 pont, 8 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Balogh L. (18/6 pont), Bausz (13/9 pont, 8 lepattanó, 5 kiharcolt fault)

Baja: Délity (24/6 pont, 7 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Hosszú (16 pont, 8 lepattanó, 3 szerzet labda, 7 eladott labda, 7 kiharcolt fault), Ágfalvi (12/3 pont, 4 lepattanó, 4 kiharcolt fault)

A párharc végeredménye: 148-146 a Baja javára.

Salgótarjáni KSE - PTE-PEAC PVSK 82-43 (24-10, 24-15, 20-8, 14-10)

Ahogy az első meccsen, úgy hazai pályán sem ütközött nagyobb ellenállásba a feljutásra hajtó Salgótarján együttese, a nógrádiak könnyed ujjgyakorlattal intéztek el a bajnokság meglepetéscsapatát. A honi mezőny egyik leginkább alulértékelt játékosa, Surmann Péter ezúttal is rendkívül sokoldalú játékkal rukkolt elő a hazaiaknál, kissé furcsa módon mindössze egyetlen pont hiányzott a Tarján játékmesterének a tripla-duplához (9 pont, 10 lepattanó, 10 gólpassz). A gólkirály ezúttal is Gorski lett 19 egységgel, de jó teljesítménnyel járult hozzá a sikerhez Godena, Kocsis, Likár és az ifjabbik Surmann is. A pécsieknél a dupla-duplát elérő Pöttendin (12 pont, 13 lepattanó) és a nagyon aktív Csernákon (10 pont, 5 lepattanó, 6 szerzett labda) kívül nem emelhető ki senki, a PEAC-nak már ez is örömjáték volt csupán, ők a nyolc közé jutással kihozták magukból a maximumot, viszont érdemes lesz rájuk figyelni a következő szezontól. A Salgótarján viszont készülhet az elődöntőre, ahol az egyetlen nyugati ”túlélő”, a Bonyhád vár rájuk.

Salgótarján: Surmann P. (9/3 pont, 10 lepattanó, 6 szerzett labda, 3 eladott labda, 10 gólpassz), Gorski (19/6 pont, 3 gólpassz), Godena (10 pont, 8 lepattanó), Surmann G. (10 pont, 3 eladott labda, 7 gólpassz)

PEAC: Pöttendi (12/3 pont, 13 lepattanó, 3 eladott labda), Csernák (10 pont, 5 lepattanó, 6 szerzett labda, 3 eladott labda, 5 kiharcolt fault)

A párharc végeredménye: 172-114 a Salgótarján javára.

Bonyhádi KSE - MTK Törökbálint 95-78 (13-20, 26-22, 26-13, 30-23)

Sokáig megvolt az esély arra, hogy a legjobb négy között keleti ”házi bajnokság” legyen, de Bonyhádon elfogytak a Törökbálint játékosai a hajrára, és kihasználva az ellenfél kulcsembereinek kipontozódását öldöklő csatában behúzta a meccset – és a továbbjutást – a tolnai alakulat. Pedig nem úgy indult a találkozó, hogy itt hazai örömünnep lesz a lefújáskor, a Törökbálint nagyon összekapta magát a kezdésre és tíz percnyi játék után már 21 ponttal jártak összesítésben előrébb Szarvasék. Pantával azonban nem bírtak a vendégek nagyemberei – Szabónak mindössze 21 perc jutott faultproblémái miatt, de Baross is kipontozódott -, a rutinos játékos korlátlan úr volt a palánk alatt, egymás után szedte a lecsorgó labdákat és váltotta pontra azokat. A félidőben még így is Hajmásyék álltak továbbjutásra, de Panta mellé csatlakozott Jilling is a fordulást követően, kettejük hatékony játékával pedig megfordította a mérkőzést a Bonyhád és elkezdte ledogozni Törökbálinton összeszedett hátárnyát. Remekül dobtak ekkor a hazaiak, míg a vendégek támadójátéka akadozott, a Bonyhád pedig uralta a festéken belüli területet, egyedül Bihari tudta felvenni a versenyt a tolnai centerekkel. A végjátékra azonban ő is elszállt (kipontozódott), Szarvas sérülés miatt hagyta el a játékteret, míg a házigazdáknál Lukács is megkezdte a pontgyártást, ezek összhatására pedig a maga javára fordította a párharcot a Bonyhád a végjátékra. Az utolsó másodpercekben az egymagára maradt – és bizony halványabb teljesítményt nyújtó – Hajmásy kísérelte meg egy hárompontossal hosszabbításra menti a mérkőzést, ám dobása célt tévesztett, de ha be is akad, nagy valószínűséggel a túlórában felőrölte volna ellenfelét a végére belelendülő hazai együttes.

Bonyhád: Jilling (22/6 pont, 10 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Panta (25/3 pont, 8 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Lukács (19/3 pont, 10 lepattanó)

Törökbálint: Bihari (23 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda, 7 kiharcolt fault), Szarvas (24/6 pont, 6 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Spiriev (8 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 5 gólpassz)

A párharc végeredménye: 177-174 a Bonyhád javára.

Rájátszás a 9-16. helyért:

Veszprémi Egyetem - Nagykőrösi Sólymok KE 71-87 (15-26, 19-17, 22-19, 15-25)

Végzetesnek bizonyult az első hazai vereség a Veszprém számára, a korábban a Nyugati csoportot is vezető együttes az idegenbeli győzelmet követően odahaza esett ki a Nagykőrös ellen. A vendégek igazi csapatként muzsikáltak, a gárdát most is a hátán cipelő Lakosa (30 pont) mellé felzárkózott Nagy Balázs (20/12 pont), Angyal Tamás (10 pont, 13 lepattanó) és Tóth Viktor (10 pont, 6 lepattanó) is, így meglepő módón a fiatal együttes magabiztosan múlta felül a 19 labdát elszóró és mindössze 39 %-al célzó házigazdákat. A Veszprém nehezen viselte el Mérész pontjainak a kiesését (5 pont), hiába játszott jól Nagy Roland (12 pont, 5 lepattanó, 5 gólpassz) és próbálta pörgetni a csapatot Faragó (18/6 pont), a hazaiak képtelenek voltak megtörni a Nagykőrös lendületét, így csak a 13-16. helyig csatázhatnak.

Veszprém: Nagy R. (12 pont, 5 lepattanó, 9 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Faragó (18/6 pont, 6 lepattanó, 7 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Horváth R. (14 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda, 7 kiharcolt fault)

Nagykőrös: Lakosa (30/3 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 9 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Nagy B. (20/12 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 kiharcolt fault), Angyal (10 pont, 13 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 4 kiharcolt fault)

A párharc végeredménye: 167-152 a Nagykőrös javára.

EnterNet Vásárheliy KS - Budapesti Honvéd SE 77-90 (26-23, 18-22, 21-16, 12-29)

Bravúros győzelemmel masírozott át a Vásárhelyen a visszavágóra esélytelenebbnek tartott Honvéd. A nagy iramú mérkőzésen ezúttal is Tursics Krisztián vezérelte (28/12 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 7 gólpassz) a fiatal vendég együttest, amely agresszív védekezése a negyedik negyedben jutott végképp eredményre. Ekkora a házigazdák kulcsemberei elfáradtak, támadásaik pontatlanok lettek, míg a jól forgatott fővárosiak a legjobbkor tudtak megújulni és végül meglepően sima győzelmet arattak idegenben.

Vásárhely: Utasi (20/6 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 gólpassz), Vejinovics (10/3 pont, 3 szerzett labda, 7 gólpassz), Vas P: (12 pont, 10 lepattanó), Kukla (193 pont, 6 lepattanó)

Honvéd: Tursics (28/12 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 11 kiharcolt fault, 7 gólpassz, 44 VAL), Taga (20/12 pont), Kwame (13/3 pont, 4 lepattanó)

A párharc végeredménye: 165-161 a Honvéd javára.

Győrszol-Széchenyi Egyetem - Tiszaújvárosi Tisza Tv-Phoenix KK 76-79 (25-20, 24-22, 9-13, 18-24)

A Nyíregyházáról érkezett fiatalokkal kiegészülve nem várt sikert aratott a Tiszaújváros a Győr otthonában, ám ez csak apró szépségtapasz a két csapat párharcában, miután a Borsodban összeszedett hátrányát nem tudta ledolgozni a vendég együttes. A nyerőemberek Mohácsi (21 pont) és Pöstényi (13 pont, 9 lepattanó) voltak, míg a hazaiaknál Hegedűs egy bődületes dupla-duplával (25 pont, 19 lepattanó) cipelte a hátán csapatát, de a második félidőben összeszedettebb játékot mutató tiszaújvárosiak győzelmét ő sem tudta megakadályozni.

Győr: Hegedűs (25 pont, 19 lepattanó, 4 eladott labda, 44 VAL), Pankár (16 pont, 6 lepattanó, 10 kiharcolt fault, 5 gólpassz)

Tiszaújváros: Mohácsi (21 pont, 4 lepattanó, 10 kiharcolt fault), Pöstényi (13 pont, 9 lepattanó), Tóth T. (12/3 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz)

A párharc végeredménye: 149-136 a Győr javára.

Kecskeméti Főiskola - TF-Budapest 63-56 (23-14, 16-14, 11-11, 13-17)

A vigaszdíj sikerült, hazai pályán visszavágott az első mérkőzésen elszenvedett vereségért a kecskeméti együttes, de a 21 pontos hátárny ledolgozása túl nagy falatnak bizonyult a Szobi-Moravcsik duó fémjelezte TF ellen, 13 így is megmaradt fővárosiak előnyéből. A csongrádi fiatalok közül ketten is dupla-duplát jegyeztek a találkozón, Mészáros Máté pontokból (14) és lepattanókból (13) érte el ezt, míg Pongó Máté egészen különleges statisztikai mutatót hozott össze a gólgyártás (13) mellé, a kisember ugyanis 11-szer csente el a labdát az ellenféltől.

Kecskemét: Mészáros M. (14 pont, 13 lepattanó, 3 eladott labda, 3 gólpassz), Pongó Máté (13/3 pont, 5 lepattanó, 11 szerzett labda, 3 eladott labda, 6 kiharcolt fault)

TF: Szobi (13/3 pont, 5 szerzett labda, 4 kiharcolt fault), Moravcsik (12/9 pont, 5 szerzett labda, 6 eladott labda, 4 gólpassz)

A párharc végeredménye: 147-133 a TF javára.

Rájátszás a 17-20. helyért:

MAFC – DEAC 116-74 (33-19, 40-19, 23-26, 20-10)

Odahaza sem okozott nagyobb fejtörést a debreceniek két vállra fektetése a MAFC együttesének, a Kovács Ádám (25/9 pont, lepattanó, 6 szerzett labda, 5 gólpassz) és Radovics Ricsi (17 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz) sokoldalú játékára támaszkodó vendéglátók meggyőző magabiztossággal léptek túl siheder ellenfelükön. Öröm lehet az ürömben a DEAC számára, hogy hosszú kihagyás után visszatért sérüléséből Nagy Botond, és nem is tétlenkedett a játékmester, 30 ponttal jelezte, hogy kutya baja, ami jó előjel a kiesés ellen küzdő együttes számára.

MAFC: Kovács Á. (25/9 pont, lepattanó, 6 szerzett labda, 5 gólpassz), Radovics R: (17 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz), Máté M: (15/3 pont, 7/7 mezőnyből, 3 szerzett labda, 4 gólpassz), Koncz (11 pont, 5 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 4 gólpassz)

DEAC: Nagy B. (30/9 pont, 6 szerzett labda, 3 eladott labda, 10 kiharcolt fault), Kubicza (10/6 pont)

A párharc végeredménye: 220-162 a MAFC javára.

Óbudai Kaszások - Ceragem Kozármisleny SE 71-62 (11-10, 19-18, 22-12, 19-22)

A nagy tét nyomta mindkét csapatot, ez meglátszott a mérkőzés kezdetén, rengeteg pontatlan dobás és elkapkodott támadás jellemezte mindkét együttest. A félidőre sem változott a játék képe, ám a térfélcserét követően a hazaiak jobb ritmusban tudták elkezdeni a mérkőzést és néhány gyors góllal, valamint sikeres távoli kosarakkal megnyugtató előnyt tudtak kovácsolni. A végjátékban érezte csak meg a vesztét a Kozármisleny, siettették a támadásaikat, ám a nagy akarásnak nyögés lett a vége, így a Horváth Márton vezette (10 pont, 11 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 blokk) óbudaiak a vártnál ugyan nehezebben, de behúzták a mérkőzést, ami egyben a bennmaradást is jelentette számukra.

Kaszások: Horváth M: (10 pont, 11 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 blokk), Dohar (12/3 pont, 9 lepattanó), Kollár (14/3 pont, 3 szerzett labda)

Kozármisleny: Lánczos (16/9 pont, 4 lepattanó, 7 szerzett labda, 3 eladott labda, 9 kiharcolt fault), Gémes (18 pont, 7 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Kis B. (8 pont, 11 lepattanó)

A párharc végeredménye: 142-129 a Kaszások javára.

Rájátszás a 21-23. helyért:

Szerencs VSE - FKSZC-Sárvár 61-54 (16-15, 14-5, 17-15, 14-19)

Győzelemmel búcsúzott a szezontól és így a másodosztálytól is a Szerencs együttese, egy pontszegény mérkőzésen verve a Sárvár gárdáját. Endrész és Jakab mellé ezúttal felnőtt Kovács és Vásári is, négyük jó játéka pedig elég volt a Feiglre és a fantasztikus dobóformát kifogó (7 hárompontos) Kalmárra támaszkodó vendégek ellen, akik a második negyedben teljesen csődöt mondtak a támadótérfélen, mindössze öt pontot szerezve tíz perc alatt.

Szerencs: Kovács Á. (8/6 pont, 10 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Endrész (15 pont, 7 lepattanó), Jakab L. (13 pont, 5 gólpassz)

Sárvár: Feigl (14 pont, 15 lepattanó, 3 eladott labda, 4 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Kalmár (25/21 pont, 5 lepattanó, 6 eladott labda, 2 blokk)

A párharc végeredménye: 124-108 a Sárvár javára.