NB I/B: A hibátlan Veszprém, valamint a Baja karácsonyozik az élen

A Nyíregyháza sem fogott ki a listavezetőn, így Mérész Csaba együttese veretlenül hozta le az alapszakasz első körét. 20 pontos hátrányból felállva győzött a BKG Bonyhádon, ki-ki meccset nyert a Honvéd a Budafok ellen, a Bajáé a Zöld csoport rangadója a Vásárhellyel szemben.

Piros csoport

MTK Törökbálint – OMNIA Pub & Food Békés 85-79 (14-19, 19-18, 21-22, 31-20)

Több, mint három negyeden keresztül hátrányban játszott az MTK együttese, a Koma (20 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda, 4 gólpassz), Krstic (24/15 pont), Kertész (7 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 7 gólpassz) trió mellé ezúttal felnőtt Vass is (14/6 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda) vendég oldalon, és sokáig a Békésnek állt a zászló. A záró etapban aztán az addig is biztos pontnak számító Bihari (17 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 10 kiharcolt fault, 4 gólpassz) mellett előléptek a társak is, a Bognár-Vámos duó triplái (4-4), valamint Jakab megoldásai átbillentették a vezetést a hazaiak javára, a Békés pedig nem tudott már megújulni a végjátékban.

Legjobb dobók:

MTK: Bihari 17, Bognár 16/12, Vámos 15/12, Jakab P. 11, Bagi 10/6

Békés: Krstic 24/15, Koma 20, Vass 14/6

OSE Lions – Vasas Akadémia 79-48 (21-10, 18-20, 17-5, 23-13)

Szigorított a védekezésén az OSE, elvette a Vasas hatékonyságát nagyban befolyásoló betöréseit, dominált a palánk alatti területen (lepattanó: 43-34), ráadásul a kulcsembereket is jól hatástalanították, a vége nem is lehetett más, mint kiütéses hazai siker. A dobásokkal nagyon meggyűlt a baja a fővárosi együttesnek (28 % mezőny, 41 % büntető) az oroszlányi védők szorításában, egyedül Boros tudta tartani a lépést (18/12 pont, 8 lepattanó, 5 eladott labda) a házigazdákkal, akiknél Illés (16/9 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 eladott labda, 4 gólpassz) és Mohácsi (17/9 pont, 3 szerzett labda, 3 eladott labda) mellett az Abell (10/3 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda, 7 kiharcolt fault), Nshimba (10 pont, 5 lepattanó) páros is jó számokat hozott össze.

OSE: Mohácsi 17/9, Illés 16/9, Abell 10/3, Nshimba 10

Vasas: Boros 18/12, Katona 10/6

Knipl Kft. Bonyhédi KSE – BKG-Príma SE 87-94 (26-15, 26-17, 11-35, 24-27)

Parádésan kezdett a légiósa nélkül pályára lépő BKG ellen a Bonyhád gárdája, ültek a hazaiak dobásai az első félidőben, távolról is veszélyesek tudtak maradni, 13 triplájukat nyolc játékos szerezte, míg a szigetszentmiklósiakat 13 eladott labdába kergették. A térfélcserét követően változott meg a vendégek játéka, védekezés váltásukkal nem tudott mit kezdeni a házigazda, Kovács Soma (27/6 pont, 10 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 eladott labda), Nagy Botond (25/18 pont, 6 lepattanó, 8 szerzett labda, 6 eladott labda12 kiharcolt fault, 14 gólpassz) és Nagy Benedek (17/12 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 2 eladott labda, 8 gólpassz) tarthatatlannak bizonyult, így a harmadik negyed végén már a BKG járt előrébb. A lendület kitartott az utolsó felvonásra is, már-már eldőlni látszott a mérkőzés a sötét mezesek számára, de a tolnaiak triplái még egyszer felcsillantották a reményt a fordításra, amit csak higgadt büntetőzéssel tudott visszaverni a BKG együttese.

Bonyhád: Pupp 17/3, Dorogi 15/6, Baki 13/3, Nagy B. 12/9, Somogyfoki P. 11/6

BKG: Kovács S. 27/6, Nagy Bo. 25/18, Nagy Be. 17/12, Tanács 12

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém – Nyíregyháza Blue Sharks 99-83 (24-28, 25-14, 25-17, 25-24)

Nem volt könnyű szülés a Veszprém számára, főleg az első félidőben keserítette meg vendéglátója dolgát a Nyíregyháza, amely az ifjú Fazekas (25/9 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda), valamint a Bus (18/3 pont, 7 gólpassz), Bazsó (15/9 pont, 2 szerzett labda) duó vezérletével vezetett is az első 20 perc során. A második negyedtől szigorított hátsó alakzatán a listavezető, elől pedig a kulcsemberek közül szinte mindenki stabil teljesítménnyel rukkolt elő, hatan értek el legalább 12 pontot a mérkőzésen. Mindkét oldal remek dobóformát fogott ki (62 ill. 53 %), így sok lepattanót nem is jegyezhettünk fel, de a 16, vendég részről összekapart lecsorgó még ezzel együtt is kevésnek tűnik. A második félidőben már végig Mérész Csaba alakulata járt elől, vissza-vissza kapaszkodott ugyan a Nyíregyháza, de mindig volt válasza a Veszprémnek, amely elképesztő bravúrt végrehajtva, a megerősödött Piros csoportot tudja az ünnepekkor veretlenül vezetni!

Veszprém: Szabó P. 18/6, Kovács Á. 16, Völgyi 15, Körtélyesi 14/6, Madár 13/6, Pavlovic 12/3

Nyíregyháza: Fazekas 25/9, Bus 18/3, Bazsó 15/9, Czura 14/3

MAFC – PVSK-Kronosz Kiadó 88-77 (35-18, 21-14, 18-24, 14-21)

Az első negyedben 19 pontot szerző Washington (24/9 pont, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 7 gólpassz) vezérletével nem hagyott sok kétséget afelől a MAFC gárdája, hogy ki lesz ennek a mérkőzésnek a győztese. A 20 pontos differenciát a 15. percre érte el a házigazda, és a negyedik negyed kezdetégi nem is nagyon változott a játék képe. A záró felvonásra azonban összekapta magát a Demeter nélkül felálló PVSK, a Dragasevic (16/6 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda), Olasz (17 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda), Bíró (10 pont, 2 szerzett labda, 4 eladott labda, 13 gólpassz) trióra támaszkodva elkezdte ledolgozni hátrányát, de 11 pontnál közelebb nem tudott férkőzni a későn ébredő pécsi együttes, így a meccsbe belekényelmesedő MAFC behúzta az összecsapást.

MAFC: Washington 24/9, Garamvölgyi 11/3, Csapai 11

PVSK: Olasz 17, Dragasevic 16/6, Bíró 10

Nagykőrösi Sólymok KE – MEAFC-Miskolc 72-84 (13-24, 20-13, 10-19, 29-28)

Nem bízta a véletlenre a mindig veszélyes, nagykőrösi vendégszereplését a több sebből vérző MEAFC, szigorú védekezéssel és pontos támadásvezetéseivel hamar magához ragadta a vezetést a borsodi alakulat. Takács kintről (18/6 pont, 4 szerzett labda, 3 eladott labda, 8 kiharcolt fault), Béres bentről (17 pont, 5 lepattanó) volt eredményes, míg Homoki dupla-duplával (12 pont, 10 lepattanó) segítette társait, így hiába jött vissza a meccsbe a Sólymok gárdája, a nagyszünet után is főként a miskolciak akarata érvényesült, és minden támadást visszaverve orozták el a két pontot riválisuktól. Hazai oldalon a visszatérő Lakosa (25/15 pont, 3 szerzett labda, 8 kiharcolt fault), valamint Candido (20 pont, 6 lepattanó) emelkedtek ki a mezőnyből, de túl jól zárt a Miskolc védelme ezen a játéknapon, nem volt esélye a Nagykőrösnek.

Nagykőrös: Lakosa 25/15, Candido 20, Molnár M. 15/6

MEAFC: Takács D. 18/6, Béres 17, Homoki 12, Tóth B. 11/3

Budapesti Honvéd SE – BUDAFOK 76-73 (19-19, 21-21, 20-15, 16-18)

Végig kiegyenlített csatát hozott a két rivális párharca, bár a Budafok több hiányzóval is küzdött (Tursics, Mészáros, Nagy, Tóth), ráadásul első számú centerük, Horváth Márton már az első félidőben a kipontozódás sorsásra jutott (két támadó és egy technikai kíséretében), még így is nekik állt a zászló két perccel a lefújás előtt, öt pontos vezetésüknél. Addig is váltakozó vezetés mellett haladtak a felek, 5-6 pontnál jobban azonban senki nem tudott meglépni, villogtak a fiatalok, a házigazdánál Mucza Tamás (17/3 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz), míg a vendégeknél Lados Erik (26/6 pont, 3 szerzett labda, 6 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 4 gólpassz) cipelte a hátán csapatát. A foghíjas rotációban Varga (14/3 pont, 12 lepattanó) és Puszta (16/3 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 gólpassz) léptek még elő a budafokiaknál, míg a Honvédnál a meccs elején Stefán (13/3 pont, 4 lepattanó), a végjátékban pedig Horváth (13/9 pont, 3 eladott labda) rutinja ért aranyat és győzelmet. Utóbbi öt pontjával jött vissza vesztett helyzetből a Puskás legénység, majd a több hibát vétő vendégek rossz döntéseit kihasználva büntetőkből biztosította be a hazai sikert a Puskás legénység.

Honvéd: Mucza 17/3, Horváth Á. 13/9, Stefán 13/3

Budafok: Lados 26/6, Puszta 16/3, Varga D. 14/3

Zöld csoport

DEAC U23 – Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub 100-80 (27-24, 22-13, 19-20, 32-23)

Pontzuhatagos első negyed után a DEAC-nak sikerült feljavítania a védekezését, előnyét pedig végig tudta maga előtt tolni, sőt a végére elfáradó tiszaújvárosiakkal szemben még növelni is azt. Tóth Bence (20/6 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda, 10 kiharcolt fault, 8 gólpassz) tripla-dupla közeli teljesítménye mellett Kozák Márton (23/9 pont, 4 lepattanó, 6 gólpassz) és Csomor Péter (9/3 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 gólpassz) volt roppant aktív és produktív a győztes félnél, míg a túloldalon főleg Gáspár Balázs (14/6 pont, 11 lepattanó, 7 gólpassz) vitte előre a gárdát, de az utolsó negyedben már ő sem tudott segíteni csapatának.

DEAC: Kozák M. 23/9, Tóth B. 20/6, Opre 12/3, Neuwirth 11/6, Gáspár M. 10/6

Tiszaújváros: Molnár B. 14/9, Gáspár B. 14/6, Pongrácz 10/6, Pöstényi 10

KTE-Duna Aszfalt – Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 87-84 (28-23, 16-22, 22-24, 21-15)

A mandulaműtétje után lábadozó vezetőedző, Váradi Kornél távollétében Forray Gábor vette át a kecskeméti fiatalok irányítását, akik bravúros győzelemmel köszöntötték mestereiket az előzetesen esélyesebbnek tartott Győr ellen. A végig kiegyenlített csatában a Rátvay fivérek (Tamás: 28/12 pont, 2 szerzett labda, 8 kiharcolt fault, Balázs: 13 pont, 2 szerzett labda) vezetésével sikerült hét pontos fórt kiépíteniük három perccel a lefújás előtt a kisalföldieknek, ám nem tudtak ezzel célba érni. 11-1-el válaszoltak ugyanis a házigazdák, Vukcevic (26/15 pont, 5 lepattanó, 6 eladott labda, 7 kiharcolt fault) triplája jelentette a fordítást, de Kucsera (15/9 pont, 10 lepattanó, 3 eladott labda), Molnár (19/9 pont, 2 szerzett labda, 4 eladott labda, 4 gólpassz) és Plézer (13/3 pont, 8 lepattanó) is elévülhetetlen érdemeket szerzett a bravúrban, hiába volt még két távoli kísérlete is az egyenlítésre a Győrnek, egyik sem ért célba.

Kecskemét: Vukcevic 26/15, Molnár D. 19/9, Kucsera 15/9, Plézer 13/3

Győr: Rátvay T. 28/12, Rátvay B. 13, Geiger 11/3, Gáll 10/6

SMAFC – EKE Eger KOK 66-82 (20-16, 17-20, 10-26, 19-20)

Bennragadt az öltözőben a nagyszünetet követően a SMAFC és ez végezetesnek bizonyult a Kovács (16 pont, 11 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 eladott labda, 2 blokk), Czukor (17 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) páros fémjelezte soproniak számára, az Eger ugyanis 2-12-vel nyitva a harmadik negyedet el is döntötte a találkozó sorsát. Pedig kapitányuk, Máté Balázs nélkül érkeztek a hűség városába a hevesiek, a Varga (18/3 pont, 13 lepattanó, 6 gólpassz), Papp (20/12 pont, 8 lepattanó), Mészáros (20/12 pont, 3 eladott labda) trió azonban nem hagyta veszíteni csapatát és kiváló harmadik negyeddel értékes győzelemmel zárta az évet.

SMAFC: Czukor 17, Kovács B. 16, Füzi 12/6

Eger: Mészáros B. 20/12, Papp B. 20/12, Varga I. 18/3, Kiss B. 12/9

Concordia Motax KC Pápa – Óbudai Kaszások 75-84 (20-18, 26-20, 18-15, 11-31)

Az extra napot kifogó Sonyák Béla (37/6 pont, 8 kiharcolt fault) vezérteljesítményével három negyedig tartotta magát a tartalékos Pápa, ám a záró etapban kijött a Kaszások fiatal keretének erőssége és átrohantak vendéglátójukon. A stabil dupla-dupla ”gépnek” számító Takács András (19 pont, 20 lepattanó) ezúttal is szállított egy brutális számsort, de Meleg Károly (13/3 pont, 9 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 eladott labda) és Ondima Olivér (18/9 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda) sem tétlenkedtek a győztes félnél, amely sikerével első számú üldözője lett az élmezőnyt vezető Baja-Vásárhely duónak.

Pápa: Sonyák 37/6, Murai 13

Kaszások: Takács A. 19, Ondima 18/9, Meleg 13/3

Bajai Bácska FKE – Vásárhelyi Kosársuli 90-71 (19-13, 25-24, 17-18, 29-16)

A legfontosabb meccsen szezonbeli legjobbját nyújtó Pongóval (31/9 pont, 12 lepattanó, 7 gólpassz) volt erősebb a Baja a csoport rangadóján, amely ugyan a harmadik negyedben még visszaengedte magára a Vásárhely gárdáját, de a záró felvonásban már nem kegyelmezett az elől-hátul önmagához képest gyengébben teljesítő riválisának. A Molnár (19 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda, 8 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Vas (15/3 pont, 4 lepattanó) duó próbálta meccsben tartani a vendégeket, de koncentráltabb volt a bácskai együttes és összességében magabiztosan hozva a derbit újra élre állt a tabellán.

Baja: Pongó 31/9, Jakab P. 16/3, Vukicevic 13, Ágfalvi 10

Vásárhely: Molnár B. 19, Vas P. 15/3

Salgótarjáni KSE – Újpest-MT 114-92 (31-27, 29-25, 27-16, 27-24)

A salgótarjáni honlap által használt jelzőnél frappánsabb titulussal nem tudnánk illetni a szezonzárót, igazi előrehozott szilveszteri tűzijátékkal búcsúztak az óévtől a két csapat játékosai. Herendic közönségszórakoztató megmozdulásai mellett egy szinte hibátlan tripla-duplával (32/3 pont, 86 % mezőny, 12 lepattanó, 3 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 10 gólpassz) vezette győzelemre csapatát, a szerb légiós 56-os teljesítményindexes estéje mellett szinte el is törpül a Joó-Piukovics-Kovács trió 20-20 pontos performansza, valamint Hajdu 19 pont, 8 lepattanós remeklése. A védekezésre nem sok hangsúlyt fektető felek 59 és 49 %-os mezőnymutatót hoztak össze, a meccset végig kézben tartó Salgótarjánnak pedig Durasevic (28/6 pont, 8 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda, 10 kiharcolt fault, 5 gólpassz) ihletettebb napja is belefért.

Salgótarján: Herendic 32/3, Piukovics B. 20/15, Kovács M. 20/12, Joó 20, Hajdu 19/3

Újpest: Durasevic 28/6, Surmann G. 14/6, Surmann P. 12/3

Fotó (1., slide): veszpremkosar.hu

Fotó (2.): hunbasket.hu - Baja - Vásárhely