NB I/B: A Nyíregyháza és az OSE is elődöntős

A két csoport nyolc negyeddöntőjéből egyikben sem borult a papírforma, azaz az előrébb rangsorolt gárda jutott mindenhol a négy közé. Bár a BKG és a Honvéd is megszorongatta a Nyíregyházát, illetve az OSE-t, győzni nem tudtak végül, egyedül a Salgótarján-Újpest párharcnál döntött a harmadik meccs. Megvan a Piros csoport egyik búcsúzója: a korábbi kétszeres bajnok Bonyhád folytatja jövőre egy osztállyal lejjebb.

Piros csoport

Negyeddöntők:

BKG-Príma SE – Nyíregyháza Blue Sharks 84-86 (27-23, 23-15, 17-25, 17-23)

Szemre is tetszetős dobópárbajjal kezdődött a találkozó, a hazaiaknál főleg Nagy Botond (25/12 pont, 2 szerzett labda, 4 eladott labda, 10 kiharcolt fault, 7 gólpassz), míg a nyírségieknél Tóth Gergely (27 pont, 8 lepattanó) szállította a kosarakat, utóbbit amúgy is előszeretettel használták a palánk alatt a Tanács Atillát nélkülöző BKG-val szemben. Mindkét gárda agilis védekezéssel nyitott, ennek ellenére jól találták meg az ellenszerét támadásban a felek, a második negyedben a szigetszentmiklósiak tudtak ritmust találni, és tíz pont fölé tornászni a különbséget. Sokáig nem tudott közelebb férkőzni a Nyíregyháza a fordulás után, állandósult a tíz pont körüli differencia, de aztán előlépett Bazsó (23/15 pont, 9 lepattanó, 7 kiharcolt fault) és Bus (12 pont, 6 lepattanó, 6 eladott labda, 12 gólpassz) is a Kék Cápáknál, vezérletükkel pedig még fordítani is tudtak a vendégek. Ki-ki meccs alakult ki a hajára, Nagy Benedek (18/12 pont) is fontos pillanatokban zörgette meg a hálót testvérével karöltve, mégis a Nyíregyháza tudott előnnyel bemenni az utolsó percekre. Két pontos nyírségi fórnál Nagy Botond fordított triplával, majd Bus és Czura pillanatai következtek, mindketten egy gól jó plusz egyes akciót hoztak össze, igaz, utóbbi büntetője kimaradt, így is néggyel mentek Siska János fiai (80-84). Gyors kosárváltásokat követően, két pontos előnyben a remekül játszó Bazsó állhatott egy lefaultolt tripla után a büntetővonalra, de egyik dobása sem ért célba, így Kaluha még végigszáguldhatott a pályán, hogy hosszabbításra mentse a derbit. A túloldalon hibázó Bazsó ért vissza rá és blokkolta a kiszorított dobást, de így is maradt még 0,8 másodperce a BKG-nak az egyenlítésre. Jól zárt azonban a Nyíregyháza, nem engedtek palánk közeli kísérletet, így nem mindennapi izgalmak közepette jutott elődöntőbe a Kék Cápák alakulata.

Legjobb dobók:

BKG: Nagy Bo. 25/12, Nagy Be. 18/12, Berger 10

Nyíregyháza: Tóth G. 27, Bazsó 23/15, Bus 12

A párharc végeredménye: 2-0 a Nyíregyháza javára.

Budapesti Honvéd SE – OSE Lions 68-74 (15-18, 21-17, 15-22, 17-17)

Igazi playoff hangulat fogadta a Dózsa György útra kilátogatókat, mindkét csapat szurkolótábora igazán kitett magáért, ennek megfelelően a meccs is egy tipikus rájátszásbeli derbi lett, inkább a játék küzdőjellege dominált, mintsem a szépsége, kőkemény fizikális csatát hozott ugyanis az utolsó még nyílt negyeddöntő. Oroszlányi részről Abell (32/12 pont, 2 szerzett labda, 8 kiharcolt fault) őrzése okozott komoly fejtörést a Honvéd védőinek, az amerikai légiós rendkívül hatékonyan találta meg a gyűrűig vezető utat az első félidőben, míg a túloldal Stefán (17/3 pont) és Horváth (18/9 pont, 4 lepattanó) kosaraival tartotta a lépést a házigazda. Sajnos a játékvezetők hiába próbálták megfogni a felfokozott hangulatú találkozót, sorozatos tévedéseikkel csak tovább szították a feszültséget mindkét oldalon, röpködtek a technikaik, Hegedűs pedig a kiállítás sorsára jutott még a nagyszünet előtt. Horváth utolsó másodperces triplájával megkaparintotta a vezetést a Honvéd a félidő végén, de a fordulás után az OSE jött ki nagyobb fordulatszámmal az öltözőből, a fővárosiak pedig – akárcsak az első mérkőzésen – futhattak az eredmény után. Tették mindezt sikerrel, egészen egy pontig megközelítették riválisukat, de a fordítás egyszer sem jött össze, Abell újra a kezébe vette kulcsszituációkban a karmesteri pálcát, Zsíros (12/3 pont, 13 lepattanó, 3 szerzett labda, 2 eladott labda) is fellépett mellé, a végjátékban higgadt és pontos OSE pedig behúzta a második meccset is, megváltva helyét az elődöntőben.

Honvéd: Horváth Á. 18/9, Stefán 17/3, Mucza 10/3

OSE: Abell 32/12, Zsíros 12/3

A párharc végeredménye: 2-0 az OSE javára.

Az elődöntők párosításai:

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém (1.) – Nyíregyháza Blue Sharks (4.)

MAFC (2.) – OSE Lions (3.)

Keresztjáték a 9-14. helyért:

MEAFC-Miskolc – Knipl Kft. Bonyhádi KSE 112-69 (30-18, 36-10, 21-20, 25-21)

17 bedobott triplával és 53 %-os mezőnymutatóval nem sok gondja akadt a Miskolcnak a bennmaradásról döntő harmadik összecsapáson, már az első félidőben majd 40 pontot vertek a Bonyhádra, kísértetiesen lemásolva a két csapat első ütközetének forgatókönyvét. Bár a széles támadó arzenállal rendelkező Thornton ezúttal is főleg csak a triplákhoz nyúlt, most talált is (6/15), sokoldalú játékával (25/18 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 eladott labda, 6 gólpassz) vezéregyénisége volt a borsodiaknak, akiknél a Takács-Szanyi fiatal duó is berámolt 17-17 pontot és féltucatnyi játékos ért el dupla számjegyű termést. Baki Sándor (15/6 pont, 3 eladott labda, 6 gólpassz) és Somogyfoki Szabolcs (9/3 pont, 10 lepattanó) igyekezett leginkább tartani a lelket a tolnaiakban, de csak asszisztálni tudtak a MEAFC örömjátékához, így a Bonyhád kénytelen búcsúzni a Piros csoporttól ebben a szezonban.

MEAFC: Thornton 25/18, Szanyi 17/15, Takács D. 17/12, Kopasz 14/3, Tóth B. 12, Béres 10

Bonyhád: Baki 15/6, Tömösváry 11/6

A párharc végeredménye: 2-1 a MEAFC javára.

Zöld csoport

Salgótarjáni KSE – Újpest-MT 90-84 (19-20, 17-21, 27-19, 27-24)

A feldobás után a Salgótarján ragadta magához a kezdeményezést az extra napot kifogó Piukovics Bálint (27/3 pont, 4 lepattanó), valamint a szintén nagy meccset hozó Herendic (32 pont, 10 lepattanó, 5 szerzett labda, 3 eladott labda, 10 kiharcolt fault, 8 gólpassz) vezetésével, de a negyed második fele az Újpest elképzelései szerint alakult, melyben nagy szerepet játszott Széphelyi Tamás (17/12 pont) agilis játéka. A második felvonás ugyanazon menetrend szerint alakult, hazai előny után a fővárosiak léptek el vendéglátójuktól, annyi változással, hogy ezúttal már Surmann Péter (21/3 pont, 4 gólpassz) vitte a hátán a sötét mezeseket. A térfélcserét követő gyors Széphelyi tripla után megállt azonban az Újpest tudománya, 17 tarjáni pontra csak kettő érkezett válaszul, így a harmadik etap hajrájában az addig sem tétlenkedő Surmann Gábornak (27/9 pont, 5 lepattanó, 6 szerzett labda, 3 eladott labda, 7 kiharcolt fault) kellett riadót fújni, hogy újra szorosan alakuljon a mérkőzés. Herendic és Piukovocs mellé Hajdu (19/3 pont, 11 lepattanó) is beszállt hazai oldalon, tartotta is előnyét Ughy Albert legénysége, olyannyira jól, hogy a vendégeknek hiába üldözték őket becsülettel, még labdájuk sem volt az egyenlítéshez, amivel behúztak a Salgótarján az egyetlen három meccsig tartó negyeddöntőt.

Salgótarján: Herendic 32, Piukovics B. 27/3, Hajdu 19/3

Újpest: Surmann G. 27/9, Surmann P. 21/3, Széphelyi 17/12, Durasevic 11

A párharc végeredménye: 2-1 a Salgótarján javára.

Vásárhelyi Kosársuli (1.) – Salgótarjáni KSE (4.)

Bajai Bácska FKE (2.) – Óbudai Kaszások (3.)

Fotó: hunbasket.hu