NBI/B - 19. forduló: Egy hely kiadó a felsőházban

Nagy nehézségek árán, de egri győzelmével élre állt a Keleti csoportban a DEAC együttese, míg a Vásárhely és a Nyíregyháza hazai pályán biztosították be a felsőházi rájátszást. Nyugaton az élmezőny könnyen hozta a fellépéseit, és már csak a TF-nek van halvány matematikai esélye kiszorítani onnan az MTK-t.

Keleti csoport

Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub - Calle Pubfood Békés 91-77 (18-14, 23-24, 22-20, 28-19)

A sérült Kertész nélkül, 20 eladott labdával a negyedik negyedig tartotta magát a Komára (22 pont, 7 lepattanó, 6 kiharcolt fault) és Krsticre (25/21 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda, 5 kiharcolt fault) támaszkodó Békés, ott azonban az új nyerőembereket előhúzó Tiszaújváros lelépte a vendégeket. Mert hogy az ismét dupla-duplát szállító Hill (22/6 pont, 11 lepattanó) mellett az eddig háttérben serénykedő Papp Bendegúz (18/6 pont, 10 lepattanó), valamint Kovács Zoltán (15 pont, 5 lepattanó, 9 szerzett labda, 5 eladott labda) léptek elő főszereplőkké és segítették az ötödik hely megszerzése szempontjából fontos győzelemhez a borsodiakat.

Legjobb dobók:

Tiszaújváros: Hill 22/6, Papp B. 18/6, Kovács Z. 15
Békés: Krstic 25/21, Koma 22, Zsíros 10

EKE Eger KOK - DEAC Kamilla Gyógyfürdő 61-73 (20-17, 16-15, 20-16, 5-25)

Nem a legjobb játékával vette át a vezetést a csoportban a DEAC együttese, az Eger másodszor is majdnem kifogott a debrecenieken, a záró felvonás elején még az egyetemisták jártak előrébb tíz ponttal! Az addigi hibátlan játékukba azonban egyre több rossz megoldás csúszott, a fáradtság is egyre nagyobb úr lett rajtuk, a cívisvárosiak pedig nagyobb rotációs lehetőségük miatt tudtak még új energiákat mozgósítani, amivel nem csak a felzárkózás, de a fordítás is sikerült a negyedik etapban. A Tóth Zoli (20/6 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Csákvári Csaba (10 pont, 12 lepattanó, 5 eladott labda, 2 blokk) vezette egriek így lecsúsztak a szezon legnagyobb bravúrjáról, a Jones-Molnár-Szabó trió fémjelezte vendégek viszont 11. meccsüket is abszolválták zsinórban, és már első helyen várhatják a folytatást.

Eger: Tóth Z. 20/6, Csákvári 10, Csabák 10
DEAC: Jones 23/3, Szabó 18, Molnár A. 13/3

Vásárhelyi Kosársuli - Óbudai Kaszások 109-62 (39-22, 22-18, 23-10, 25-12)

Nem tudta megnehezíteni a vásárhelyiek dolgát a Prophet nélkül felálló Kaszások, Szabó Péterék (21/3 pont, 8 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 6 gólpassz) már az első negyedben átrohantak a fővárosiakon, akik ezután már nem is tudtak visszajönni a mérkőzésbe. Sok volt az egyénieskedés vendég oldalon, Lakosának (19/6 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 eladott labda, 5 kiharcolt fault) is rengeteg kísérlet kellett a 19 pont eléréshez, a csapatszinten is jól teljesítő (33 gólpassz) csongrádiak ellen ez pedig kevésnek bizonyult. Genal 21 ponttal, Vas dupla-dupla közeli (13/9 pont, 9 lepattanó) teljesítménnyel járult hozzá a felsőházi rájátszást bebiztosító sikerhez, de összességében is fél tucat hazai játékos jutott tíz pont fölé.

Vásárhely: Genal 21/3, Szabó P. 21/3, Pavlovic 14, Pavlovic 14, Vas P. 13/9, Varga Z. 11/6, Molnár B. 11/3
Kaszások: Lakosa 19/6, Korona 12/9

Nyíregyháza Blue Sharks - MAFC 98-67 (24-21, 32-12, 22-15, 20-19)

Egy negyedig tudta tartani a lépést vendéglátójával a MAFC gárdája, a második tíz percben rápakolt 20 pontos különbség végleg megpecsételte a fővárosiak sorsát, és egyben bebiztosította a Nyíregyháza helyét a felsőházi rájátszásban. Ezúttal nem kellett extra produkció a nyírségi húzóemberektől, Gant így is összelapátolt 17 pontot, de az igazi pluszt a triplákkal nem szerénykedő Czura (26/18 pont), Oláh (22/12 pont) duó szállította, amely tíz sikeres távolit vállalt a csapat 14-éből. A túloldalon csak a Pápai-Kucsora páros öltött mezt a kulcsjátékosok közül, ők azonban nem is tétlenkedtek a pályán, előbbi dupla-duplával (19/6 pont, 11 lepattanó, 4 eladott labda), míg fürgeléptű hátvéd társa 33 ponttal, közte nyolc távolival terhelte meg a Kék Cápák gyűrűjét, a sikerhez azonban kettejük jó játéka kevés volt.

Nyíregyháza: Czura 26/18, Oláh 22/12, Gant 17
MAFC: Kucsora 33/24, Pápai 19/6

Nagykőrösi Sólymok KE - Salgótarjáni KSE 79-72 (16-23, 18-11, 25-18, 20-20)

Sorrendben hetedik vereségét könyvelhette el Nagykőrösön a Salgótarján, a szokásos húzótriójuk (Harris-Blaskovits-Jakab) mellé ugyan Béres is felzárkózott egy szolidabb produkcióval, ám ez nem volt elég a csapatként nagyot teljesítő házigazdákkal szemben. A fehér mezeseknél ugyanis az eddigi nyerőpáros, a Tóth-Mácsai duó a háttérbe szorult, a Kovács-Jurászik tengely viszont a helyébe lépett, és 18-18 ponttal, közte kilenc triplával terhelte meg a nógrádiak gyűrűjét, nem beszélve Fehér és Szablics hasznos mezőnymunkájáról. Újabb győzelmével a pontlevonás ellenére is tartja a középházat a Nagykőrös, a Salgótarján esélyei pedig lassan matematikailag is elszállnak az alsóházból való elmozdulásra.

Nagykőrös: Kovács S. 18/15, Jurászik 18/12, Szablics 12
Salgótarján: Jakab P. 17/9, Harris 14/6, Béres 12, Blaskovits 11

Nyugati csoport

MTK Törökbálint - Motax-Pápai KC 104-41 (25-17, 21-15, 31-4, 27-5)

Egészen elképesztő leolvadást produkált a második félidőben a pápai együttes, mindkét negyedben akadt egy-egy öt perces szakasz, amikor képtelenek voltak a kosárba találni, így ezt a 20 percet majd 50 ponttal (58-9) nyerte meg a házigazda MTK. Az első félidőben még Kálmán (15/6 pont) tartotta a lelket a vendégekben, ám a fordulás után már csak egy csapat volt a pályán, Szarvas Gábor fiai demoralizáló különbséggel küldték haza a jobb sorsra hivatott Veszprém megyeieket. Boinitzer (24/9 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda) és Bihari (15 pont, 13 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 gólpassz) mellett Horváth (21/12 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda) is nagyon élt a találkozón, de szinte minden pályára lépő törökbálinti játékos hasznos tudott lenni csapatának.

MTK: Boinitzer 24/9, Horváth K. 21/12, Bihari 15, Szabó T. 10
Pápa: Kálmán 15/6

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC - Alba Fehérvár 119-65 (31-23, 35-21, 26-16, 27-5)

Nem okozott gondot a sereghajtó két vállra fektetése a Nárait nélkülöző Győrnek, az egészen elképesztő csapásszámot (90 kísérlet mezőnyből) remek mezőnyszázalékkal (57%) hozta a házigazda, ezzel Csaplár-Nagy Ervin gárdája is biztosította helyét a felsőházi rájátszásban. Kovács Soma 25 pontos, 11 gólpasszos estéje vitte a prímet hazai oldalon, Baruta 22 egységgel, a Hegedűs-Puszta páros pedig 17-17 ponttal toldotta meg ezt, míg a vesztes félnél Varga Máté (22/18 pont) és a 2003-as születésű Seyi (9 pont, 7 lepattanó, 5 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 3 gólpassz) teljesítménye volt említésre méltó.

Győr: Kovács S. 25/3, Baruta 22/6, Hegedűs 17/9, Puszta 17/6
Fehérvár: Varga M. 22/18, Bakos 11/9

OSE Lions - SMAFC-NYME 107-65 (25-9, 22-26, 35-15, 25-15)

Nem adott esélyt fiatal vendégeinek a sorait újra rendezni látszó Oroszlány, a hazai csapat már a nyitó negyedben érvényre juttatta akaratát, és ezt a második tíz perc kisebb kilengése ellenére végig rá is erőltette a soproniakra. Öten is elérték a tízes határt dobott pontok tekintetében, a mezőny legeredményesebbje Burai lett 23 ponttal, Madár a kiszolgálásban jeleskedett (7), Zsíros pedig a lepattanók terén (10). Nagy különbség volt a palánk alatt (45-20 a lepattanó), rengeteg elszórt labda volt vendég oldalon (25) és mindössze két játékos végzett tíz fölött a SMAFC részéről (Rátvay 16, Berneczei 11), a vége itt is nagy különbségű hazai siker lett.

OSE: Burai 23/9, Rackley 19/6, Wehner 15, Olasz 14, Madár 10/6
SMAFC: Rátvay 16/3, Berneczei 11/3

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - Bajai Bácska FKE 100-67 (29-19, 22-14, 30-12, 19-22)

Négyből négy, minden felsőházi rájátszást érő helyen álló csapat kiütéssel hozta hazai találkozóját a csoportban, a Veszprém pedig 17-esre duzzasztotta győzelmi szériáját, és tovább őrzi vezető pozícióját Nyugaton. Egyéni és csapatszinten is a bajaiak fölé kerekedett a bakonyi egylet, csak Mándity (21 pont, 5 lepattanó, 6 kiharcolt fault) és Vukicevic (13 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 8 kiharcolt fault, 4 gólpassz) alkottak maradandót a Bácskánál, míg a vendéglátók Kámán nélkül is parádéztak saját közönségük előtt. Körtélyesi 41-es teljesítményindexszel zárt (24 pont, 12 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 gólpassz, 2 blokk), Hegedűs (15/6 pont, 7 lepattanó, 6 szerzett labda, 5 kiharcolt fault, 6 gólpassz) és Pavlovic (12 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 gólpassz) a lepattanók, a szerzett labdák és a gólpasszok terén is élen jártak, a Helmeczi-Jilling-Kálló trió pedig hozzátett még 38 pontot, a győztes kiléte így már idejekorán eldőlt.

Veszprém: Körtélyesi 24, Hegedűs 15/6, Jilling 14/6, Helmeczi 13/6, Pavlovic 12, Kálló 11/3
Baja: Mándity 21, Braun 13/9, Vukicevic 13

Tehetséges Fiatalok-Budapest - Bonyhádi KSE 68-75 (12-13, 14-22, 21-20, 21-20)

Sokba kerülhet a hazai botlás a Hepp kupa címvédőjének, a TF-nek ugyanis mostantól bíznia kell abban, hogy az MTK hatos győzelmi szériája hármas negatívba fordul át, míg ők maguk behúzzák a maradék három fellépésüket az alapszakaszban, máshogy ugyanis nem érhető már el a rájátszás számukra. Baki (20/9 pont, 9 lepattanó, 5 kiharcolt fault) és Tömösváry (19/3 pont, 7 lepattanó) ”tehetnek” leginkább a fővárosiak nehéz helyzetbe sodrásáról, habár a negyedik negyedben rezgett a léc a Bonyhádnak, a tízpontos vezetésüket ugyanis percek alatt eltüntette egy 14-2-es etappal a TF. Beákék azonban nem tudták megtartani az előnyüket, az említett két tolnai játékos tett erről a végjátékban is, így előreláthatólag a Bonyhád magával rántotta a fővárosiakat a középházba.

TF: Beák 16/3, Tóth D. 13/3, Szobi 12
Bonyhád: Baki 20/9, Tömösváry 19/3

BUDAFOK - PVSK-Kronosz Kiadó 64-75 (15-22, 19-20, 16-16, 14-17)

Tízpontos hátrányból is visszajött a Budafok a PVSK ellen, ám 50-56-os vendég vezetésnél megtorpant Károly Máté együttese, a pécsiek 2-16-os mini futása pedig megpecsételte a sorsukat: a reménykeltő szezonrajt után idén is az alsóházban kezdi a rájátszást a gárda. Kiugró teljesítmény nem akadt hazai oldalon, de sokan tudtak hozzátenni a csapat játékához, viszont ez csak három negyedig volt elegendő az Antóni (20/12 pont), Demeter (17/3 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda) páros fémjelezte baranyaiakkal szemben, akiknél még Krnjajski (14 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 kiharcolt fault) és Dragasevic (13/3 pont, 8 lepattanó, 5 kiharcolt fault) is ki tudtak tűnni a mezőnyből.

Budafok: Steier 11, Lados 9/3, Drevenka 9/3, Mészáros Cs. 9
PVSK: Antóni 20/12, Demeter 17/3, Krnjajski 14, Dragasevic 13/3

Fotó (1.): sport.uni-eger.hu
Fotó (2., slide): vasarhelyikosarsuli.hu
Fotó (3.): mtkbasket.com