NBI/B: Drámai végjátékban TF-siker a fővárosi rangadón

Odahaza csak a Nyíregyháza-Vasas duó ünnepelhetett győzelmet a Piros csoportban, utóbbi ráadásul idén már másodszor győzte le a listavezető OSE-t. Miskolcon törte meg rossz sorozatát a Győr, a Nagykőrös Békésen, az MTK Pécsett aratott sikerével kapaszkodik a rájátszás felé, a TF a Honvéd pályáján fordított nagy hátrányból.

Piros csoport

Nyíregyháza Blue Sharks – Vásárhelyi Kosársuli 82-62 (18-18, 22-11, 22-17, 20-16)

Egy negyedig tudta megnehezíteni a nyíregyháziak dolgát az edzőváltáson átesett (Utasi Gábor visszavonult az edzősködéstől, helyét Czuprák László vette át) Szabó (24/6 pont, 9 lepattanó) fémjelezte Vásárhely, a házigazdák csak a második szakaszban tudták először átvenni a vezetést saját pályájukon. Döcögősen nőtt csak a különbség ezután a javukra, de a félidőre már tízen kívülre kerültek a csongrádiak, majd a térfélcserét követően gyorsindításokból duzzasztotta 20 fölé a differenciát a hazai gárda. A legeredményesebbnek Stojanovic (20/9 pont, 4 lepattanó) bizonyult, de jól mozgott fiatal poszton Sitku Márton (13/3 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda) és Fazekas Csaba (12/6 pont, 4 lepattanó) is, mezőnyben pedig Bus (10 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) sokoldalúsága segítette őket.

Legjobb dobók:

Nyíregyháza: Stojanovic 20/9, Sitku 13/3, Fazekas 12/6, Bus 10

Vásárhely: Szabó P. 24/6, Vas P. 11

MEAFC - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 61-69 (14-11, 15-12, 11-18, 21-28)

Megvan a Győr első idei győzelme, ráadásul egyből idegenben, a rájátszásba igyekvő MEAFC otthonában! Pedig a pontszegény mérkőzésen a miskolciak kapták el jobban a fonalat, 5-0-nál fújt riadót Csaplár-Nagy Ervin együttese, Ruják (19/3 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda) ébresztette a társakat, akik főleg bentről tudtak eredményesek lenni Domsitz (8 pont, 9 lepattanó) és Nárai (11/6 pont, 6 lepattanó, 3 blokk) révén. A palánk alatt Timkó (6 pont, 7 lepattanó, 3 blokk) igyekezett felvenni a versenyt a jobb szerkezetű győriekkel, mezőnyben Cole-Brinson termelte a pontokat (18 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda), de a csapat dobásainak csaknem a harmadát elvitték az amerikai légiós próbálkozásai, a hatékonysága pedig finoman fogalmazva sem volt az igazi (29 %). Drahos (10/3 pont, 3 lepattanó) és Máté (7/3 pont, 9 lepattanó) mellett a kevés percet vállaló, sérülésből visszatérő Szögi (8/3 pont, 3 lepattanó, 2 szerzett labda, 10 játékperc) sem tudott lendületet adni a MEAFC-nak, amely a harmadik negyed végén át is engedte a vezetést a kisalföldieknek. Az egész meccsen roppant aktív Puszta (13/3 pont, 8 lepattanó, 8 gólpassz) vezetésével 0-10-el nyitotta a záró periódust a Győr, ez pedig megpecsételte a házigazdák sorsát, innentől már nem tudtak látótávolságon belülre kerülni, ha mégis felcsillant a remény, akkor pedig a vendégek büntetőkből hűtötték le a kedélyeket.

MEAFC: Cole-Brinson 18, Drahos 10/3

Győr: Ruják 19/3, Puszta 13/3, Geiger 11/6, Nárai 11/6

Knipl Kft. Bonyhádi KSE - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 76-105 (17-37, 21-23, 18-32, 20-13)

Utolsó könnyűnek tekinthető mérkőzését a papírforma szerint hozta a Veszprém alakulata, amely már az első negyedben eldöntötte a Bonyhád otthonában vívott bajnokit. Sokkal élesebbek és koncentráltabbak voltak elöl-hátul a bakonyiak, uralták a palánk alatti területeket (lepattanó: 22-42, 17-tel több mezőnykísérlet) és öt játékosuk jutott el legalább 13 egységig. A különbség az utolsó negyedben már a 40 pontot is elérte, innen tudtak még faragni Lazicék (24/3 pont, 3 szerzett labda, 5 eladott labda, 13 kiharcolt fault, 4 gólpassz), de ez már nem mentette meg őket a kiütéses hazai vereségtől.

Bonyhád: Lazic 24/3, Tömösváry 15/3, Somogyfoki Sz. 12

Veszprém: Schéda 19/3, Pavlovic 16, Hegedűs 15/3, Kovács S. 14, Körtélyesi 13/3

Budapesti Honvéd SE - Tehetséges Fiatalok Basketball Players 59-62 (25-7, 10-16, 9-9, 15-30)

Brusztolós, kőkemény fizikai csatát hozó mérkőzésen aratott újabb értékes győzelmet a TF gárdája, amely annak ellenére tudta elhozni a Dózsa György útról a két pontot, hogy a remekül kezdő hazaiak ellen alaposan beragadtak a rajtnál. Stefán (15 pont, 5 lepattanó, 2 blokk) vezetésével ugyanis elöl-hátul minden összejött a Honvédnak, rossz vállalásokba kergették Beákékat (14/6 pont, 6 lepattanó), majd a biztosan uralt lepattanókból kevés hibával operáltak a támadóoldalon. Debreceni (10 pont, 4 lepattanó) palánk alatti munkájával éledezett a TF, szigorított a hátsó alakzatán Merim Mehmedovic legénysége és egyre kevesebb pontot engedélyezve a házigazdáknak kezdte meg a felzárkózást. A térfélcsere után mintha a játékvezetők is jobban engedték volna a test-test elleni küzdelmet, kevesebbszer harsant a bírói síp, amely egyértelműen a fizikális csatákhoz jobban hozzászokott vendégeknek kedvezett. A záró etapra a kinti dobásaik is megérkeztek a sötét mezeseknek, Filipovic (12/6 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda, 2 blokk) keze triplából és a büntetővonalról sem remegett meg, amivel át is vette a vezetést a TF alakulata. A végjátékban három pontos vendég fórnál Szalayt faultolták dobás közben a hárompontos vonalon túl, de az esetnél sérülést is szenvedett a hazaiak irányítója, a helyére érkező Kovátsnak így lehetősége volt büntetőkből egyenlíteni. Első kísérlete lejött a gyűrűről, a következő kettőt a helyére küldte, maradt egy pont a TF javára. Másodpercekkel a vége előtt Szobit faultolták a házigazdák, aki az első büntetőjénél nem is hibázott, a második viszont lejött a gyűrűről, a kínálkozó alkalmat azonban nem ragadta meg a Honvéd, a TF visszaszerezte a lepattanót, Szobi pedig ezúttal nem hibázott a vonalról. Maradt még ideje a hazai csapatnak, de négy pontos hátrányban eladták a labdát, Beák is mehetett büntetőzni, a végeredményt pedig Mucza (12/6 pont, 3 lepattanó, 3 eladott labda) állította be egy dudaszós triplával.

Honvéd: Stefán 15, Mucza 12/6

TF: Beák 14/6, Filipovic 12/6, Debreceni 10

Calle Pubfood Békés - Nagykőrösi Sólymok KE 79-100 (28-26, 18-21, 20-18, 13-35)

Belement a dobópárbajba a Nagykőrös együttese, amivel nem csak bravúros győzelmet ért el a kellemetlen vendéglátónak számító Békés otthonában, de a tavaly még bennmaradásért küzdő kiscsapat előtt így komoly esély nyílt a rájátszásba jutásra is! A palánk alatt Dobos (22 pont, 13 lepattanó, 2 blokk) tartotta a lépést Komával (21/3 pont, 8 lepattanó), míg mezőnyben a Molnár (23/15 pont, 4 lepattanó, 9 gólpassz), Fehér (19/9 pont, 5 szerzett labda) duó ontotta a pontokat vendég oldalon Nagy Balázzsal (23/12 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 eladott labda) szemben. A fordulat a záró negyedben jött el, ahol 66-65-ös hazai vezetésnél Fehér triplájára még beesett válaszként egy Koma távoli, de ezután 2-25-ös szakaszt produkált a Nagykőrös együttese, amivel el is döntötte az előzetesen szorosabbnak várt derbit.

Békés: Nagy B. 23/12, Koma 21/3, Balog 10/6, Krstic 10/3

Nagykőrös: Molnár M. 23/15, Dobos 22, Fehér 19/9, Tóth V. 10, Candido 10

Vasas Akadémia - OSE Lions 91-83 (21-21, 22-25, 19-17, 29-20)

Másodszor is legyőzte a bajnoki címre törő OSE gárdáját a Vasas alakulata, amely ráadásul első számú vezérei nélkül volt kénytelen lehozni a végjátékot! Mert, hogy a harmadik negyed végétől kezdődően sorrendben Moravcsik (13 pont, 3 lepattanó, 9 gólpassz), Sólyom, Katona (17/15 pont), Völgyi (7 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda) és Andrássy (10 pont, 7 lepattanó, 2 blokk) is a kipontozódás sorsára jutott, így gyakorlatilag egy komplett U23-as kerettel fejezte be a mérkőzést a pasaréti együttes. A fiatalok azonban nem illetődtek meg, és Boros (13/3 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 gólpassz), valamint a testvérével különcsatát vívó Kovács Benedek (12 pont, 3 lepattanó) vezetésével higgadtan hozták le az utolsó perceket, bravúros győzelmet aratva listavezető felett. A túloldalon Spagnolo ezúttal sem állt csapata rendelkezésére, visszatért azonban Kiss Kornél (22/3 pont, 4 lepattanó) és extrát hozott a már említett fivér párharcban Kovács Gábor (31/9 pont, 4 lepattanó) is, belül azonban kevésbé tudott eredményes lenni az OSE, Sömenek (7/3 pont, 11 lepattanó) is inkább a lecsorgóknál tudott csak segíteni a gyűrű közelében.

Vasas: Katona 17/15, Boros 13/3, Moravcsik 13, Kovács B. 12, Andrássy 10

OSE: Kovács G. 31/9, Kiss K. 22/3, Madár 12/6

PVSK-Kronosz Kiadó - MTK Törökbálint 57-66 (19-12, 15-27, 15-14, 8-13)

Hiába Dragasevic hibátlan dobóteljesítménye (22/9 pont, 7/7 mezőny, 5/5 büntető), mégis a támadásait fogta meg a pécsieknek a sorozatban ötödik sikerét elkönyvelő MTK, amely így komoly esélyt teremtett magának a rájátszásba jutásra. Tette mindezt Szabó, és a már régóta az oldalvonal mellé kényszerült Mohay nélkül, remek utolsó negyedbeli védekezésével. Jakab (21/12 pont, 3 lepattanó, 3 szerzett labda) remekül mozgott és fontos kosarakat szerzett az egész mérkőzésen, de ugyanez elmondható a padról érkező Bihariról (13 pont, 6 lepattanó) is, vezérletükkel a két páros negyedben tudta eldönteni a találkozót a törökbálinti együttes, előbb a támadóoldalon, majd a záró etapban a hátsó alakzatban mutatott teljesítményükkel. Az extrán terhelt PVSK játékosok (NB1/B, U20, NB1/A) ezúttal nem tudtak ritmust találni hazai környezetben sem, elmaradt a szokásos kosáreső a végjátékban, így pedig kénytelenek voltak átengedni a két pontot a nagyot küzdő MTK-nak.

PVSK: Dragasevic 22/9, Berkics 14/12, Krnjajski 10

MTK: Jakab P. 21/12, Bihari 13

Zöld csoport

Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub - Falco KC Szombathely U23 85-62 (18-14, 29-10, 21-15, 17-23)

A második negyedben eldöntötte az összecsapást a szombathelyieket 21 eladott labdába kergető Tiszaújváros, amelynél elsősorban Pöstényi (21/6 pont) és Jackson (10 pont, 11 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 eladott labda) remekeltek. Bár Durázi (16 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda) és Kovács Bence ott voltak a pályán a Falco kulcsjátékosai közül, csodát tenni ketten sem tudtak a mindössze nyolc bevethető játékossal érkező vasiakkal. A borsodiak magabiztos győzelmükkel tettek újabb lépést az előttük a dobogón álló Salgótarján felé.

Tiszaújváros: Pöstényi 21/6, Gáspár 10, Jackson 10, Szabó N. 10

Falco: Durázi 16, Néemth B. 13/3

Bajai Bácska FKE - Alba Fehérvár 90-72 (23-15, 25-20, 23-19, 19-18)

Ha diadalmenet nem is volt, összességében biztosan hozta a hazai kötelezőt a Baja gárdája az ismét több hiányzóval fellépő fehérváriakkal szemben. A triplákat futószalagon szállító Délity (24/18 pont, 10 lepattanó), valamint Vukicevic (16/3 pont, 10 lepattanó, 5 eladott labda) dupla-duplával zárták az összecsapást, Pongó (18 pont, 8 lepattanó, 5 szerzett labda, 6 gólpassz) rendkívül hasznos mezőnymunkát végzett, míg a Nagy-Kovács páros 25 pontot tett be a közösbe. Vendég oldalon Papp 20 pontja és Nshimba dupla-duplája (16/6 pont, 10 lepattanó) emelhető ki, valamint a sok hibával játszó, ám ötből öt triplát beverő Takács jobb napja, három jóegyéni teljesítmény azonban kevés az üdvösséghez a rutinosabb Baja otthonában.

Baja: Délity 24/18, Pongó 18, Vukicevic 16/3, Nagy D. 14/3, Kovács B. 11/3

Fehérvár: Papp I. 20/6, Nshimba 16/6, Takács M. 15/15

Motax-Pápai KC – Salgótarjáni KSE 51-87 (18-16, 7-22, 17-22, 9-27)

Hosszan tartó gólcsenddel kezdődött a találkozó, alig-alig akadt jó találat a két oldalon, majd a hazaiaknál Kálmán (14/6 pont, 4 lepattanó), a nógrádiaknál Rackley (14/3 pont, 4 lepattanó) és Burai (21/9 pont, 6 lepattanó) kezdték meg a gólgyártást. A második negyedben szigorított hátsó alakzatán Ughy Albert legénysége, nem engedett mezőnykosarat a házigazdáknak, Jakab (19/6 pont, 13 lepattanó) beindult a palánk alatt, de Csapai (15/3 pont, 9 lepattanó) sem maradt le tőle, Drevenka pontjaival (9/3 pont, 7 gólpassz) pedig már-már megnyugtató előnybe kerülhetett a Salgótarján. A fordulást követően sem állt le a vendég együttes, a Pápa egyre jobban kezdett összetörni, edzőjüket, Molnár Istvánt ki is állították a játékvezetők, a teljesen széteső játékuk eredményeképpen pedig könnyedén engedték át a győzelmet a tarjániaknak.

Pápa: Kálmán 14/6, Horváth G. 13/3, Cook 10/3

Salgótarján: Burai 21/9, Jakab P. 19/6, Csapai 15/3, Rackley 14/3

Óbudai Kaszások - Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub 59-92 (12-32, 17-19, 18-19, 12-22)

Éledezett az elmúlt hetekben a Kaszások gárdája, de ezúttal nem tudta azt a teljesítményt hozni hazai környezetben a gárda, ami elég lett volna a dobogóra törő Tiszaújváros megfékezéséhez. Már az első negyedben eldöntötte a derbit a borsodi együttes, Jackson (33/3 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 eladott labda, 10 kiharcolt fault, 6 gólpassz) félelmetes formában ostromolta folyamatosan a gyűrűt, mellette Gáspár is hatékonyan hozott össze 16 pontot (7 lepattanó, 5 szerzett labda, 3 eladott labda, 4 gólpassz), de összességében a csapat dobóteljesítménye is kiváló volt, 55 %-al tüzeltek ugyanis a vendégek. Mindez az óbudaiakról nem volt elmondható (27 %), kulcsembereiknek vagy az eladott labdákkal (24 csapatszinten) vagy a dobásokkal gyűlt meg a bajuk, nem is volt esélye a sereghajtónak kozmetikázni a mérlegén.

Kaszások: Prophet 17, Vámos 15/6, Kis Molnár 10/6

Tiszaújváros: Jackson 33/3, Gáspár 16, Piukovics 10/3

DEAC U23 - Ford Ivanics-Budafok 84-103 (17-32, 18-21, 24-29, 25-21)

Opre (28 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda, 11 kiharcolt fault) és Kozák Márton (26/9 pont, 5 eladott labda, 5 gólpassz) remek estéje, valamint az 52 %-os mezőnymutató nem volt elég a győzelemhez a Budafok ellen, miután a vendégek még ennél is jobb dobóformát fogtak ki a mérkőzésen. A 27-ig jutó Varga vezetésével egészen elképesztő, 67 %-os pontossággal céloztak Károly Máté legényei, jobban dobtak mezőnyből, mint a büntetővonalról (61 %), öt játékosuk ért el legalább 12 pontot és a triplakísérleteik több, mint felét is a helyére küldték 11 sikeres találattal.

DEAC: Opre 28, Kozák M. 26/9

Budafok: Varga D. 27, Fehér 19/15, Tursics 17/9, Wehner 14/6, Horváth M. 12/3

EKE Eger KOK - Falco KC Szombathely U23 89-57 (20-20, 28-5, 17-23, 24-9)

Idei egyik legjobb teljesítményével győzte le a sikertelen keleti ”túrán” részt vevő Falco gárdáját az Eger együttese, amely így tovább menekülhet az alsóházi rájátszás elől. A második etapban Pomázi (15/12 pont) beállása hozott nagy lendületet és áttörést a hevesiek játékába, vezérletével 20-0-s rohamot vágott ki Váczi Péter alakulata, ez pedig el is döntötte a derbi sorsát. A Varga-Illés-Papp trió 48 pontja elengedhetetlen volt a sikerhez, csak úgy, mint Mészáros dupla-dupla közeli (9/3 pont, 4 lepattanó, 8 gólpassz) teljesítménye.

Eger: Varga I. 19, Illés 16, Pomázi 15/12, Papp B. 13/9

Falco: Kucsora 21/6, Laman 12/12, Hódi 10/6

BKG-Príma SE - MAFC II. 111-73 (30-12, 25-26, 26-19, 30-16)

Meglepetésre készült, de Bordács nélkül nem tudott kifogni a koncentrált és fegyelmezett BKG-n a MAFC csapata, sima vereséggel zárták le győzelmi szériájukat a fővárosi fiatalok. Vegyes védekezéssel próbálta megzavarni a listavezetőt Garai Péter vezetőedző, de a taktika ott borult fel, amikor Nagy Botondot (40/24 pont, 3 szerzett labda, 8 gólpassz) hagyták többször is üres helyzetbe kerülni, illetve 21 támadó lepattanót engedélyezték a házigazdáknak. Khakonov (25/9 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda) is többször tiszta helyzetből tüzelhetett, míg Tanács (16 pont, 7 lepattanó) rutinból oldotta meg a palánk alatt egyedül maradó Peringerrel (11 pont, 14 lepattanó) szemben a helyzeteit. Katona eljutott ugyan 37 egységig és Siklós is összehozott egy dupla-duplát (12 pont, 10 lepattanó), de a csapatszinten eladott 32 labda, amiből ketten vállaltak 19-et, jelentősen ront az összképen.

BKG: Nagy Bo. 40/24, Khakonov 25/9, Tanács 16

MAFC: Katona 37/9, Siklós 12, Peringer 11

Fotó: szon.hu