Nyugati uralom az alsóházban

A középszakasz alsóházában nem csak a csalódott csapatok, de a rájátszásra hajtó, még az első nyolcba vágyó együttesek is ott vannak. Ugyanakkor érdekes, hogy a jelenlegi alsóházi minitabella első négy helyén (Szombathely, Sopron, Pécs, ZTE) Nyugat-Magyarország együttesei képviseltetik magukat, s nagy eséllyel közülük kerül ki az a kettő is, amely majd csatlakozhat a felső elithez, míg Kelet-Magyarország csak utánuk kullog (Nyíregyháza, Szeged, Debrecen). A motiváció tekintetében is erősen úgy tűnik, hogy leginkább a nyugatiak kaparhatnak majd a jobb helyekért, bár ez csak szubjektív meglátás, lehet, hogy téved a szösszenet írója... Mindenesetre az egyébként is nyugati pólusú magyar bajnokság itt az alsó szekcióban erősen arra dől.

Első fordulós középszakaszi meccsek:

március 8. péntek: NYÍREGYHÁZA - SOPRON (19 óra)
március 9. szombat: SZEGED - SZOMBATHELY (18:15)
március 25. hétfő: FACTUM - PÉCS (Pécsen, 18 óra)

A ZTE erőnyerő ebben a körben.

Minden okoskodás előtt lássuk a fent említett minitabellát, ahonnan a mai napon indul az alsóház mezőnye!


Tabella - Férfi NB I. A csoport, Középszakasz, Alsóház


H Csapat M 1 % Pt2 Gy3 V4 Dob5 Kap6 Sor7 Ha8 Ve9 Ut. 510
7. Szova-Trend Optika KC Szombathely
22 0.75 33 11 11 1919 1810
0-0 0-0 0-0
8. Sopron KC
22 0.75 33 11 11 1695 1682
0-0 0-0 0-0
9. Pécsi VSK-PANNONPOWER
22 0.73 32 10 12 1689 1764
0-0 0-0 0-0
10. Zalakerámia-ZTE KK
22 0.70 31 9 13 1722 1896
0-0 0-0 0-0
11. Nyíregyházi KK
22 0.68 30 8 14 1700 1727
0-0 0-0 0-0
12. Naturtex-SZTE-Szedeák
22 0.68 30 8 14 1823 1872
0-0 0-0 0-0
13. Factum Sport Debrecen
22 0.55 24 2 20 1437 1888
0-0 0-0 0-0


1: lejátszott mérkőzések, 2: pontok, 3: győzelmek, 4: vereségek, 5: dobott pontok, 6: kapott pontok,
7: győzelmek/vereségek sorozata, 8: hazai pályán, 9: vendégként, 10: utolsó 5 mérkőzés

A Factum Sport már nem érheti utol semelyik együttest, hiszen mind a Szeged, mind a Nyíregyháza jobb az egymás elleni összevetésekben, vagyis ha valami csoda folytán a debreceniek minden mérkőzésüket hoznák, előbbiek közül meg bármelyik mindet elvesztené, akkor is maximum pontazonosság lenne, de az egymás közti fór nem a Factum javára döntene. A hajdúsági gárda tehát már kiesett az NB I A  mezőnyéből. Szomorú dolog ez ilyen hamar, de az alapszakasz számukra gyenge eredményei megpecsételték a sorsukat, így esély sem maradt a középszakaszban arra, hogy legalább megkíséreljék a csodát. A hányatott sorsú klub igencsak megtépázott csapata tisztességgel le akarja játszani a hátralévő meccseket, ez a vezetőség álláspontja, s ha tud, megpróbál nyerni.

A többiek közül elvileg bárki odaérhet még az első két hely valamelyikére, ami felsőházi (1-8. közötti) rájátszást ér. Igaz, a mindösszesen 6 darab mérkőzés túl nagy mozgásteret nem enged azoknak a gárdáknak, amelyek két-három sikerre vannak az áhított (már akinél ez áhított...) pozícióktól. Túl nagy kockázatot nem vállalunk tehát, ha azt mondjuk, hogy papíron három együttes (SZOVA, SKC, PVSK) dönthet a két helyről. Ha másnak sikerülne lentebbről befurakodnia ide, az igazi meglepetés volna, bár nem teljesen elképzelhetetlen ez sem, s éppen ez a szép a sportban, hogy amíg nincs "lefújva" valami, addig akármi előfordulhat.

Az alsóházba kerülés "élménye" után az, hogy hol mennyire veszik komolyan ezt a szakaszt  az ide jutó együttesek a bajnokságban (főleg, ha már kevés a sansz a feljebb kerülésre) szépen megmutatkozik majd abban, hol kezdik elengedni a légiósokat. Mostanra teljesen természetes folyamattá vált a magyar bajnokságban, hogy ha már elúszott a hajó, akkor a nagyobb költségekkel járó külföldieket elengedik - vagy legalábbis egyet-egyet közülük. Ha mindenhol minden fenékig tejfel volna, akkor is gondolkozhatnának úgy a klubvezetők, hogy ekkor már a fiatalok, a korábban kevesebbet játszók kapjanak több lehetőséget, de azért abban az esetben, ha még az utolsó vagy a tizedik csapat is viszonylagos "gazdagságban" leledzene, akkor vélhetően igyekeznének a bajnokság legvégéig egyben tartani a keretet - akár már a jövőre is gondolva.

A magyar kosaras közeg azonban olyan, hogy ez egyelőre csak utópia. Aki még versenyben van valamiért (kinek a felsőház a nagy cél, kinek a bajnoki cím), az akár erőn felül is fenntartja keretét, aki viszont már elszállt vagy elszállni látszik, az spórol majd ahol tud. Valahol ez szomorú, de egyúttal érthető magatartás. Nehéz belekötni, az biztos. Hiszen az évad után is lesz élet, s ki tudja mit hoz a jövő, mire jut pénz, s mire nem.

AZ ALSÓHÁZ EGYELŐRE KONSTANS PROGRAMJA IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!

Ami az alsóház küzdelmeit illeti, érdekességgel azért ez a szekció is szolgál a honi kosárszurkereknek. Ott van például a Pécs, amely gárda beverekedte magát a Magyar Kupa final fourjába, s bár ott nem igazán ő a fő esélyes, de nyilvánvaló, hogy nagyon igyekszik majd odatenni magát, hiszen ez szakmailag és marketing szempontból is egy nagy lehetőség. Emellett persze Csirke Ferencék a bajnokságban gyaníthatóan megpróbálják maguk mögött tartani azokat, akik most is ott vannak, s a Szombathely-Sopron duóból megelőzni az egyiket. Nem lehetetlen, de az nehezítheti a dolgukat, hogy tudjuk, itt nincs oda-visszavágós lebonyolítás, vagy itt vagy ott játszanak ellenfeleikkel - ahogy a sors hozta. A PVSK például Szombathelyre utazni fog április 10-én, majd hat napra rá fogadja a Sopront. Ekkor sok minden eldőlhet egy hét leforgása alatt...

Érdekességeket említettünk, nézzük hát a Szombathely együttesét! Ők a tavalyi ezüstérmesek, ebben a bajnokságban azonban volt egy nagyon rossz időszakuk az alapszakasz közepe táján, s utána hiába értek el szép sikereket, illetve hiába tűnik úgy, hogy megtalálták a végül sikerekre predesztinált keretüket, ez esetleg túl későn következett be. Meglátjuk! Mindenesetre ők picivel, de kicsúsztak az első ötből, s így ha valami szép eredményt akarnak elérni tavasz végére, nem szabad nagyon hibázniuk a középszakaszban. A lehetőség adott az első két helyre, s őszintén szólva igen nagy meglepetés volna (a cikk írójának mindenképpen), ha netán innen se tudnák visszaverekedni magukat a felsőházba - de ugye az ördög nem alszik.

A Sopront emeljük még ki egy kicsit, ha lehetünk ennyire szubjektívek (egy blogban talán megengedhető)! Ők egy ragyogó szezont futottak sokáig, gyakorlatilag elérték azt, hogy senki sem mehetett már ki nyugodtan a pályára, ha az SKC volt az ellenfél, és helyezésük is tükrözte mindezt, hiszen simán az első négyben-ötben tanyáztak jó darabig. Aztán elkezdődtek a sérülések, Wise elvesztésével pedig megbomlott az addigi rend. Utána próbálkozások voltak, de igazi megoldás nem született a pótlására. Ráadásul a magyarok között is voltak maródiak majdnem mindig, most pedig ismét azt tippelgetik az emberek, hogy Thomas sorsa mi lesz, mennyire alkalmas a játékra, s ilyesmi. A Sopron tehát a remek csapatból igazi sötét lóvá vált idény közben, holott ez a titulus inkább az ismeretlen együttesekre szokott ráilleni, s egy-egy szezon előtt, nem annak közepén. Ám őnáluk most valóban borzasztóan nehéz megjósolni, hova érhetnek oda, hiszen még mindig képesek lehetnek a nagy eredményekre, de az is benne van a pakliban, hogy ez az idény már szépen csendben ellaposodik a számukra, holott ősz végén, de még tél elején is nagyon más volt a leányzó fekvése.

A többieknél - ahogy írtuk már - kiugró eredmény lenne, ha a mostani pozíciójukból a felsőházba verekednék magukat, ám ez nem jelenti azt, hogy ne akarnának minden alkalommal nyerni, bárki is lesz az ellenfél. A ZTE a sérült Simovic és az elengedett Copeland nélkül gyakorlatilag kijelentette "vagy ezzel a kerettel érünk el bravúrt vagy majd jövőre újra megpróbálunk előrébb lépni". Persze ez a "kijelentés" nem az ő szájukból hangzott el, csak éppen a nyilván be nem kalkulált sérülés és utána már tudatos elengedés a fentieket sugalmazza. A Nyíregyházánál egy teljes keret még akárki ellen jó lehet egy-egy sikerre, de vérmes reményei már nem lehetnek a klubnak. Más kérdés, hogy az alapszakaszban volt pár olyan meccsük Mohácsiéknak, amely néhány ponton múlt csak, s ha azok másképp alakulnak, most könnyen lehet, hogy az NYKK is a felsőházra potenciálisan esélyesek táborát erősítené.

A Szeged egy érdekes gárda, mert ők még inkább ott voltak az akár nagyobb siker küszöbén is, és most igencsak úgy fest, hogy a Factum kiesésével hátrafelé tekinteniük már nem kell, de előre is csak módjával érdemes, hiszen egy nagyon erős középszakaszt kellene futniuk ahhoz, hogy felcsillanjon az esélye a felsőháznak. Igaz, a sorsolásukat is nézve, akár még ők lehetnek az alsóház meglepetéscsapata is esetleg. Bár ez is csak egy szubjektív megérzés a cikk írójától.

Azt azért jegyezzük meg, hogy az alsóház lebonyolítása elég sok ponton áll gyenge lábakon. Az, hogy valakivel csak otthon, másvalakivel meg csak idegenben játszol, s nincs mód a "visszavágóra", minden egyéb kommentár nélkül sem igazán korrekt. Emellett az oda-visszavágós rendszer magával hozná azt is, hogy több mérkőzés van, vagyis sokkal izgalmasabb a középszakasz, hiszen több együttesnek lenne reális esélye a felsőházat kivívni, vagy a kiesést elkerülni. A szövetség törekvése arra irányult egyébként, hogy ezzel a rövidebb középszakaszi alsóházzal fajsúlyosabbá tegyék az alapszakaszt, vagyis ne lehessen olyan eset, hogy valaki ellébecolja azt a részt, de itt "feltámadva" korrigálja az akkori botlásokat, illetve úgy vélték, hogy azok számára, akiknek már sok esélyt nem tartogat a bajnokság, gazdaságilag kedvezőbb az, ha minél hamarabb befejezik a versenysorozatot és a jövőre koncentrálhatnak onnantól kezdve.

Ez a két tétel voltaképp meg is állja a helyét, ugyanakkor a másik oldal az, hogy ha több meccs van, a szurkolókat nem csupán április elejéig, netán közepéig szolgálja ki egy-egy csapat kosárlabdával, hanem kicsivel tovább. S ez azért megfontolandó, mert az előző szezon után is volt olyan gárda, amelyiknek 6 (!!!) hónap pauza volt a legutolsó 2011-2012-es és a legelső 2012-2013-as bajnokija között. Ez meg ordítóan nagy szünet. Emellett a több meccs (ez a visszafelé indoklás kicsit talán nyakatekert, de gondolja végig mindenki) azt is jelentené, hogy a kluboknak nem jelent akkora megerőltetést "x" találkozóval többet megrendezni vagy elutazni oda, vagyis stabilabb lenne a gazdálkodásuk. Jelenleg ez sajnos nem így van. Ez tény. Ám nem biztos, hogy az jelenti a kiutat, hogy lecsökkentett idejű bajnokságban edződnek csapataink.

Esetleg a szövetség konkrétan visszaforgathatna a klubokba akár a TAO révén akár más módon (értsd jól, minden klubba, nem csak néhányba esetleg) valamiféle tőkét, hiszen az élcsapatoknak is akkor van meg a megfelelő "játszótere", ha tizenvalahány klub normálisan működve bajnoki hátteret tud adni ehhez. Ha csupán azoknak írnák ki a bajnokságot, akik valóban jó "erőben" vannak gazdaságilag, akkor lehetséges, hogy 4-5 tagú lenne a teljes mezőny... Az meg kevéske, ebben vélhetően mindenki egyetért. Magyarán furán hangzik, de kvázi kicsik nélkül nincsenek nagyok sem.

Fotó 1: szegedma.hu (a felsőházról éppen csak lemaradt Takács Ákos - Sopron - és a szegedi Csorvási Milán ismét összecsaphat az alsóházban)

Fotó 2: factumsport.hu (Mohácsi Máté - pirosban - és a Nyíregyháza jelenleg jobb helyzetben van, mint a debreceni Factum, illetve egyik alapembere, a fehérben rohamozó Vas Viktor)

Fotó 3: pecsma.hu (Todd Hendley tipikus "hasznos" center a Pécs gárdájában, vele a keretben a kupában és a felsőházba kerülésért is hajthat a PVSK)

Fotó 4: vaol.hu (Zeljko Zagorac - sárga 12-esben - a SZOVA idény közben érkezett centere sokat tehet csapata felsőházi tagságáért)

Fotó 5: zaol.hu (Gáspár Dávid - kékben - és a ZTE otthon fogadja majd a Szombathelyt - igaz, a képen sárgában látható Levy már nem a vasiak soraiban pattogtat)

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus