A Debrecen bevette az Alba csarnokát!

Nem számítottak sokan arra, hogy a Debrecennek lesz győzelmi esélye a Alba otthonában, mégis így lett. A találkozó utolsó negyedének egy pontos Factum előnnyel mentek neki a gárdák, ahol megpróbált dominálni a hazai pályán játszó csapat, mégsem tudtak mit kezdeni az extázisba kerülő debreceniekkel, akik teljesen megérdemelten győztek, s szereztek minimális előnyt a holnapi visszavágóra.

Magyar Kupa nyolcaddöntő, 1. mérkőzés - 2013. január 15.

Factum Sport Debrecen - Alba Fehérvár 83-78 (20-21, 11-26, 30-13, 22-18)

Székesfehérvár, Vodafone Aréna     Vezette: Frányó, Gál, Fodor, (Benczur)

Factum: Helmeczi 12/3, Smith 29/6, Kovács I. 10/3, Cseh 16/12, Stafford 11/3  Csere: Pék 5/3, Izzo 0, Vas 0, Varga 0

Alba: Moore 3, Wood 17/9, Hollis 23/9, Szabó Zs. 11/6, Keller 6  Csere: Medve 4, Bódi 4, Juhos 8/6, Somogyfoki 2

Kipontozódott: Stafford a 33. percben.

Két perc alatt mindössze két mezőnykísérletet tudtak felmutatni az idegen környezetben játszó hazaiak, mégis egyenlő állást mutatott az eredményjelző. (5-5) Komoly ámulatot okozhattak volna a fehérvári szurkolóknak már a meccs kezdetén, de három eladott labdájuk kioltotta Szabó Zsolt két gyors személyi hibáját. Azonban nem hagyta magát a Factum. Smith és Kovács pontjainak köszönhetően nem tudott még lélegzetvételnyi előnyhöz sem jutni a Wood által vezetett Alba. (12-12) Stafford, Kovács, és Cseh egyaránt két falttal állt, mégis a másik ponterős légiós, Smith gól jó plusz egyes kosarával, majd ezt követő triplájával a hazaiakhoz került az előny. (18-14) Dzunics mester nem nézte jó szemmel a pontatlanságokat, s kikérte első idejét a negyed végéhez közeledvén. A negyed végére a bajnokság listavezetője azonban megrázta magát és a kiharcolt faltok, valamint az azokat követő büntetők révén visszavette a vezetést. (20-21)

Cseh és Kovács is visszatért a pályára a második játékrész kezdetére, s nekik köszönhetően megint a Factumhoz került az előny, Wood második hárompontosa pedig egyenlő állást eredményezett a negyed közepén. (26-26) A Factum időkérése az Alba számára hozott rendkívüli változást, ugyanis bő hat perc leforgása alatt 19-0-ás rohamot produkáltak Kellerék, mellyel komoly előnybe kerülte a félidőre. A nagyszerű formában játszó Smith visszahozta 20 ponton belülre csapatát, de a folyatatás nem ígért sok jót a debrecenieknek. (31-47)

Amilyen váratlanul érkezett a hatalmas rohanás az Alba részéről, pont olyan elképesztő volt a Debrecen feltámadása a harmadik negyedben. Helmeczi és Cseh triplái megadták a reményt a felzárkózásra, egyenlítésre „vendégeknek”. Azonban arra végképp nem számított senki sem, hogy az Alba saját közönsége előtt omlik össze. Az addig parádézó Wood-Hollis páros totális csődöt mondott, a debreceniek pedig befűzték a kosaras oktatófilmet. Kis híján több pontot dobtak a harmadik játékrészben, mint a komplett első félidőben, a fehérváriak erejéből pedig csupán 13 pontra futotta, melyből hetet az utolsó percen belül szereztek. Ezáltal úgy futhattak neki az együttesek a záró etapnak, hogy egy ponttal a Debrecen vezetett. (61-60)

Lendületben maradtak a hazaiak, azonban nem hatotta meg a tűzben égő vendégeket, hogy Stafford kipontozódott a negyed feléhez közeledve, és Pék triplájával visszavették a vezetést. (70-69) Wood és Hollis hiába hozták a pontokat a kék-fehéreknél, ismét beestek a távoliak a Factum oldalán, amivel tartották az egál körüli eredményt Cseh Györgyék. (74-74) Az utolsó két perc Smith és Szabó Zsolt labdaszerzéseket követő zsákolásával indult, majd az extázisban játszó amerikai Kelleren adott el egy kosár jó, plusz egyes akciót, amivel 2 pontosra növelte csapata vezetését, mivel a büntető kimaradt. (78-76) Dzunics mester időkérését követően nem tudott betalálni csapata, pedig rövid idő alatt három lehetőségük is kínálkozott rá. Kovács gond nélkül küldte helyére két büntetőjét, Szabóék pedig hiába próbálkoztak triplákkal, egy sem esett be nekik. A 2013-as év eddig legnagyobb meglepetését pedig innen már lehozta a Debrecen, mely abszolút megérdemelten aratott sikert és szerzett minimális fórt a holnapi visszavágóra. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy sokkal nagyobb az erkölcsi, mint a szakmai siker, melyet ezzel a győzelemmel szereztek.