A vártnál később döntötte el a SZOVA

Hatalmas tripla parádé zajlott a meccsen, hiszen a Szombathely és a Nyíregyháza is 13-13 hármast dobott, de a hazaiak szépen lassan elkezdték uralni az eleinte igen szoros mérkőzést, s magabiztosan győztek az igazi, rutinos center nélkül felálló vendégek ellen. A vendégektől a három fiatal, Mohácsi, Kaluha és Polyák is ontotta a pontokat, ám a SZOVA keretében Will Tamás extrán célzott, s mellette Ivosev is nagyon jó napot fogott ki, Kálmán jól irányított, de Zagorac és Harazin is sokat tett a közösbe.

A krónikához tartozik, hogy Anthony Nelson komolyabbnak tűnő sérülést szenvedett a találkozón (nem is folytatta a meccset), s kérdéses, hogy a combja egyáltalán rendbe jön-e a bajnokság hátralévő részére. Szanati Mátyás pedig a hazaiaktól egy szép blokk után szintén fájdalmas arcot vágott (a könyökével lehet a gond), de nála talán nem olyan vészes a dolog. A kezdő feldobást egyébként egy celeb végezte el: bizonyos Radics Gigi, aki az egyik zenés tévéműsorban tűnt fel nem régen.

NB I A középszakasz ALSÓHÁZ 5. forduló

2013. április 6. Szombathely, Aréna Savaria

SZOVA-Trend Optika KC Szombathely – Marso-Vagép NYKK

104-80 (19-17, 32-26, 25-19, 28-18)

SZOVA: Kálmán 15/9, Stafford, Will 22/18, Ivosev 21/3, Zagorac 14. Csere: Szanati, Harazin 12, Váradi B. 8/6, Bognár K. 2, Jancsikin 7/3, Perl 1, Simon L. 2, Vezetőedző: Bencze Tamás.

NYKK: Nelson 10, Kaluha 18/12, Mohácsi 21/15, Berkis 11/9, Mondzinger 2. Csere: Polyák 16/3, Varga M. 2, Czura, Kósa T. Vezetőedző: Ferenczi Tamás.

Kipontozódott:

STATISZTIKA ÉS PONTDOBÓK ITT!

Bencze Tamás: - Nyertünk, s ezzel fontos részsikert értünk el. Elég későn kezdtünk el adaptálódni a vendégek alacsonyabb szerkezetéhez, s nehezebben találtuk a ritmust. Ehhez kellett az is, hogy az ellenfél extrán dobjon az első félidőben. Nekünk is voltak védekezési hibáink, amelyekből további helyzeteket alakítottak ki a nyíregyháziak. A meccsen egészében véve talán nem az volt a legfontosabb kérdés, hogy melyik a jobb csapat vagy ki nyer, hanem a különbség mértéke. Ám sok tanulsággal járt számunkra ez a találkozó. A Pécs ellen sokkal nehezebb dolgunk lesz, s jobban kell majd rotálnunk,

Ferenczi Tamás: - Nelson kiesése előtt kiegyensúlyozott meccset játszottunk, jó dobószázalékkal, ami által megleptük a hazaiakat. Nelson sérülése után tovább szűkült a rotációnk, és szép lassan kihasználta ezt a "Falco". A körülményeinket figyelembe véve a támadójátékunk jó volt, s szépen helytálltunk idegenben, a Szombathely otthonában.

Ez volt az a meccs, amely a hazaiaknak fontos volt, hiszen a legjobb nyolc közé kerülést minél hamarabb be akarják biztosítani maguknak, a vendég Nyíregyháza ugyanakkor leginkább sportszeretetből játssza már le a hátralévő találkozóit – na, meg azért, mert kell…

A látogatóknál Nelson mellett Berkis is még ott van, vagyis két légióssal, de igazi rutinos center nélkül utaztak el Mohácsiék Vas megyébe, hiszen Boldizsár sem állt Ferenczi Tamás edző rendelkezésére. Így az említett Berkisnek sokkal inkább kellett a magas posztokon is játszania, mint korábban, illetve hol Mondzinger, hol a még fiatal Varga volt az – vagy szükség esetén Mohácsi is képes a 4-esben való játékra –, aki igyekezett a honi mezőny egyik legjobb centerpárosát, Zagoracot és Ivosevet kordában tartani.

Nos, ez igencsak jól sikerült a találkozó első felében, hiszen elég nagy meglepetésre a Nyíregyháza nem szakadt le a nyitó negyedben, de utána sem. Martins Berkis dobásai nem ültek, de egy centernek is dicséretére vált volna – akár egy egész mérkőzésen is – az a lepattanó mennyiség, amit a légiós egy félidő alatt összekapart. A Szombathely pedig igen rosszul dobott a hármasvonalon belülről a derbi elején, s kijelenthetjük, hogy amíg nem vette fel a ritmust, addig nem várt módon megszenvedett a vetélytárssal.

ELSŐ NEGYED

Hogy konkrétumokról is szóljunk, az első negyedben az NYKK kisemberei révén remekelt. Nelson, illetve Kaluha is szórta a kosarakat, illetve Mohácsi is besegített, így a 6. percben 9-11-re a vendégek vezettek. A hazaiaknál Kálmán dobta az első 7 szombathelyi pontot, majd Zagorac vette át a szerepét, s ő termelt szépen. A negyed dereka után aztán átvette a vezetést a SZOVA, de ez sem jelentett megnyugvást a vasi drukkereknek, hiszen érdekes módon a lepattanókat jobban szedték a nyírségiek, mint a jóval magasabb szerkezettel kiálló Harazinék.

MÁSODIK NEGYED

Harazin kosarával kezdett elhúzni a SZOVA (25-19), de nem adta meg magát egykönnyen az NYKK. Mohácsi Máté triplát szórt, majd Polyák László is betalált közelebbről, így egy pontra olvadt a fór. Újra Harazinnak kellett eredményesnek lennie, méghozzá egymás után többször is, hiszen a vendégek mindenféle teher nélkül mentek előre, és újra Mohácsi, illetve előtte Nelson eredményességével átvették a vezetést is (27-29).

Mindenesetre Mohácsi megmutatta, hogy bombaformában van mostanában. Március 22-én otthon, a Pécs ellen is elképesztőt játszott (31/18) – tudósítás ITT. Akkor a negyedik negyedben ontotta a triplákat, s azzal hajrázott egy jót az egyébként kikapó NYKK. Most már a félidőig 16 pontig, s azon belül is 4 darab hármasig jutott Máté, vagyis brutális volt támadásban. Ez is kellett ahhoz hogy a hazai vezetés ne legyen túl nagy, s a nagyszünetre úgy vonuljanak a felek pihenni, hogy a SZOVA játékosai ne dőlhessenek hátra nem létező foteljükben…

Ha nem hoz ilyen remek félidőt Mohácsi (és Nelson is 10 pontig jutott, valamint Polyák 8-ig, Kaluha 7-ig, ezt se felejtsük), akkor a Kálmán László vezette SZOVA bizony tetemes fórt szorgoskodhatott volna össze. A magyar mezőny legrutinosabb tagja a második negyed második felében triplát szórt és vitte előre csapatát, amiben Will és Harazin, vagy éppen Zagorac is kisegítette.

51-41 is volt már az állás, de a vendégeknek vélhetően fontos volt lélektanilag, hogy a bűvös tízen belül kerültek fél távnál. A Szombathelynél egyébként Kálmán 13 ponttal volt a legeredményesebb, mögötte Will Tamás 12-vel (mindet triplából), Harazin és Zagorac 8-8-cal, Ivosev 7-tel következett. A harmadik légiós, Stafford nem talált be egyszer sem – igaz, bár voltak próbálkozásai, nem is volt pályán túl sok ideig.

HARMADIK NEGYED

A csapatok egyaránt jól dobálták a hármasokat ezen a mérkőzésen. Ezt húzta alá Polyák (ismét), amikor távoli triplájával tovább tartotta együttesét versenyben. Will is megmutatta azonban odaát, hogy jól céloz messziről, s miután Ivosev is utat talált a gyűrűig, 62-48-nál kezdett ellépni a SZOVA.

Csakis hármasokkal tudta a lépést tartani ellenfelével az NYKK, Berkis, aztán Mohácsi is ekként tett be néhány pontot a közösbe, de Ivosev ezalatt szintén elemében volt, s így a különbség állandósult 10 pont felett.

Két kiváló távoli teljesítményt láthattunk ezen a derbin. Mohácsi ezzel az 5. tripláját vágta be (9 kísérletből), ami pompás, de Will a hazaiaktól még ezt is túlszárnyalta, hiszen rövidesen saját maga 6. hármasát értékesítette, ami önmagában is elképesztő, de ha azt is belevesszük, hogy 6 kísérletből tette mindezt, akár az állunk is nyugodtan leeshet (100%, ezt nem nehéz kiszámolni…).

A szombathelyiek bedobója egyébként is jó meccset futott, így már 22 pontnál járt, s ezzel a mezőny legeredményesebbje volt három negyed után (Mohácsi 21-gyel éppen csak elmaradt mögötte).

NEGYEDIK NEGYED

Harazin Tamás és Zeljko Zagorac kosaraival indult a negyed, s ez már majdnem közte 20-at jelentett (80-62). A Nyíregyháza voltaképp szépen helytállt szinte center nélkül a Szombathely otthonában, de kezdett egyértelművé válni, hogy melyik gárdának voltak, s vannak komolyabb céljai a bajnokságban.

Mondzinger Márk dobta a vendégek első pontjait, ám ezt Ivosev pillanatai követték, illetve Váradi Benedeké, aki „természetesen” hármasból volt eredményes, ami a SZOVA 12. triplája volt már a találkozón, és ezzel a lényegi dolgok eldőltek végleg.

Volt még hátra mintegy 6 perc, de nehezen volt elképzelhető, hogy bármiféle nagy feltámadás még bekövetkezhet. Bár, emlékszünk nagy nyíregyházi hajrákra, de más otthon, s más idegenben, az egyébként is motivált hazaiak ellen 22 pontos hátrányból fordítani.

Azért a nagyon belelendülő Berkis két triplája és büntetői, majd Kaluha hármasa és pontjai révén húsz alá szökött az NYKK (időlegesen), de a SZOVA csereemberei is megtartották a biztos fórt, s ezzel a győzelmet is megszerezte a vasi alakulat.

Talán nem várt ideig ellen tudott állni az NYKK a hazaiaknak, ám végül gyakorlatilag a papírforma nem borult fel, és magabiztos Szombathely-siker zárta ezt a fordulót.

Dicséretet érdemelnek a már kiemeltek, de mellettük Kaluha Csaba is, aki 5 kísérletből 4-szer talált be távolról. Igaz, csapatként a hazaiak örülhettek a lefújás után.