Egyenrangú ellenfele volt Litvániának a magyar válogatott

Bár 80-75-re kikapott Ivkovics Sztojan együttese, az utolsó perc kezdetén még egyenlítési esélye volt a magyar válogatottnak Litvániában.

2019-es világbajnokság, Első selejtezőkör, C csoport, 3. forduló
Litvánia (3-0) - Magyarország (1-2) 80-75 (19-19, 22-18, 16-16, 23-22)

Litvánia: Girdziunas 6/6, Seibutis 11/3, Bendzius 10/6, Grigonis 13/6, Kairys 9.
Csere: Cepukaitis -, Echodas 5, Giedraitis 12/9, Janavicius 5/3, Juskevicius 2, Lavrinovic 7/3, Zelionis -.

Magyarország: Ruják 6/6, Vojvoda 12/3, Benke 5/3, Allen 17/9, Keller 3.
Csere: Eilingsfeld 15/6, Govens 6, Horti -, Kovács 2, Perl 9.

A meccs teljes statisztikáját ezen a linken eléritek!

Kiválóan kezdtük az első negyedet, Ruják és Allen tripláival 6-2-re vezettünk a második perc elején, aztán gyorsan futottak egy 7-0-t a litvánok a rutinos Seibutis vezetésével (9-6). A hazaiak rengeteg büntetőt dobhattak, még 7 perc sem telt el, mikor már 10 kísérletük volt a vonalról, és főleg a Grigonis-Seibutis kettős járt élen a pontszerzésben az északiaktól, a mieink azonban jól tartották magukat - Govens megszerezte első pontjait a magyar válogatott színeiben, majd Vojvoda kosarai jelentettek választ a litván pontokra, a játékrész végén pedig Eilingsfeld előbb egy támadópattanót tett vissza, majd Ruják passzából volt eredményes, ez utóbbi kosárral egyenlített a magyar válogatott (19-19).

A második felvonásban jóval jobban odafigyelt a faultokra Ivkovics Sztojan együttese, de a Lavrinovic-Kairys duót nem igazán sikerült megfogni - előbbi félelmetesen hatékony volt még 38 évesen, kevés játékidővel is, kihasználta elképesztő rutinját, így Allen két hármasa ellenére is 6 ponttal meglépett a vendéglátó a felvonás közepére (31-25). A litvánoknál nagyon kiszakadt a zsák, Girdziunas kettő, Giedraitis egy hármast szórt be gyorsan, amire megvoltak a válaszaink - 7 pontra megnőtt ugyan a két együttes közti differencia, de a félidőt Ruják hármasa zárta, így csak négy ponttal volt lemaradva válogatottunk 20 perc játék után (41-37).

Főleg pattanózásban nőttek fölénk a hazaiak (20-12), és jóval többször állhattak a vonalra (10/14 - 4/6), de hasonlóan jól szórtuk a hármasokat (7/13 - 7/14), és mindössze két eladott labdánk volt a nagyszünetig.

A fordulás után gyorsan 9 pontra nőtt a litván előny Kairys és Grigonis összesen 5 pontját követően (46-37). Benke hátsó befutás után és triplából is eredményes volt, majd pár percre befagyott az eredmény 48-42-nél. Eilingsfeld állt a magyar válogatott élére, ő is beszórt gyorsan 5 pontot, Echodas kosaraira pedig Perl válaszolt, három pont környékén maradt lemaradásunk (54-51). A felvonás utolsó percét jellemző büntetőpárbaj után ugyanúgy négy pont volt a hazaiak előnye, mint a félidőben, ez a negyed is döntetlen lett tehát (57-53).

A negyedik negyed legelején Rosco Allen faulttal együtt volt eredményes, ezzel kettőre hozta fel a mieinket, de a plusz egyet nem sikerült értékesíteni, Giedraitis vezetésével pedig egy 7-0-s rohanást csinált Litvánia, Ivkovics a 32. perc közepén mínusz 9-nél kért időt (64-55). Ezúttal sem tudta azonban megrogyasztani a magyar csapatot a vendéglátó, Allen, Govens és Eilingsfeld büntetőivel újfent 3 pontra csökkentettük hátrányukat a 34. perc végére (64-61), és 3-7 pont között mozgott a távolság a két gárda között. Az utolsó perc kezdetén Keller kihagyta a hármast, a túloldalon Bendzius bedobta, innen pedig már nem volt visszaút (77-71). Seibutis ugyan kihagyott egy büntetőt 78-73-nál, de visszaszerezte a labdát, így három pontot szerzett az akcióból.

A magyar válogatott végül 80-75-re kikapott Litvániában, de elképesztően jól tartotta magát a találkozó teljes egészében - érdemes kiemelni, hogy a lengyelek pár hónapja lényegében a második negyedben elbukták a litvániai meccsüket, nekünk az utolsó perc kezdetén még labdánk volt az egyenlítésért.