Itt a második Factum győzelem!

A hazaiak mindent elkövettek annak érdekében, hogy idei második meccsüket is megnyerjék. Nagyon jól kezdték a találkozót, de a Körmend fordítani tudott. A harmadik negyedben egy dupla technikai után 15-el is vezetett már az Okrzesik-legénység, azonban a Shaw által vezetett vasiak felzárkóztak, fordítottak. A negyedik negyedet nagy elánnal kezdte a Debrecen és Smith ponterős játékával magabiztos előnyt alakított ki és megnyerte szezonbeli második bajnoki mérkőzését.

Férfi NB I A-csoport, 19. forduló – 2013. február 2.

Factum Sport Debrecen – Lami-Véd Körmend 89-78 (21-24, 25-11, 14-27, 29-16)

Debrecen, Oláh Gábor utcai Sportcsarnok     Vezette: Vígh P., dr. Frányó P., Gál J., (Balogh)

Debrecen: Helmeczi 5, Smith 31/3, Kovács 5/3, Cseh 14/6, Stafford 29/18   Csere: Izzo 0, Pék 3/3, Benőcs 0, Vas 0

Körmend: Ruják 3/3, Krayem 7/3, Fodor G. 6/3, Austin 20/6, Shaw 29/12   Csere: Ferencz 11/9, Sömenek 0, Kutasi 0, Sonyák 2

Kipontozódott: Krayem a 34. percben.

Hosszú idő után játszhatott bajnoki mérkőzést saját otthonában a Factum Sport. Utolsó Oláh Gábor utcai fellépésül alkalmával szerezték első, s eddig egyetlen bajnoki sikerüket az évadban. Az ötös győzelmi szériában lévő körmendiek nem utazhattak nyugodtan Debrecenbe. Ugyanis Farkas Attila –keddi kiállítása miatt- eltiltását töltötte, Ferencz és Krayem pedig betegségük okán több edzést mulasztottak.

Nagyon pontos játékkal nyitotta a meccset a hazai gárda. Bő két perc alatt 10-0-ra léptek le, melyhez három mezőnykísérlet és két büntető kellett. Krayem jegyezte az első két vendég kosarat, azonban az elképesztően pontosan dobó Factum tartotta tíz pontos előnyét. Különösen Smith volt elemében, villámgyorsan jutott el 8 pontig. Viszont a negyed közepéhez közeledve eszmélt a vendég gárda, melyben Fodor Gergely vitte a prímet. A 36 éves hátvéd előbb egy triplával, majd egy ziccerrel iratkozott fel az eredményjelzőre, feljebb zárkóztatva ezzel csapatát. Egy kivédekezett támadás, majd az azt követő sikeres 2+1-es akció Austintól egy egységnyire hozta fel a Körmendet, s időkérésre késztette Okrzesik mestert. (17-16) Sorozatban négy dobás maradt ki a Factumnál, Shaw támadólepattanó után ziccere pedig már Körmend vezetést írt a táblára. (19-20) Az amerikai center a játékrész végére „ébredt” fel, hat pontjával komolyabban el tudott volna lépni a Hencsey-legénység, azonban Fodor elhibázta két lehetséges büntetőjét, valamint a közben cserepadra ülő Stafford is hozzászólt a meccshez. (21-24)

A fiatal Pék és Shaw triplapárbaja nyitotta a második tíz percet, de a parkettre visszatérő Stafford hármasával egalizált a 12. perc elején. (27-27) Shaw pontjainak folyamatosságába Sonyák szólt bele egy ziccerrel, viszont Cseh ziccere, valamint Smith labdaszerzés utáni zsákolása már két pontos hazai előnyt eredményezett. (33-31) A negyed második felére fordultunk, mire bő két perces kosárcsendnek vetett véget Austin, így ismét egálra javította az eredményjelzőt. (33-33) A körmendiek támadójátéka akadozott. Nem ültek a triplák, ellenben sorra érkeztek az eladott labdák. Ennek a ténynek és Stafford vezetést jelentő kosarának következményeként kért időt Hencsey Tamás. (35-33) A rövid szünetből a Debrecen jött ki jobban. Cseh Györgyöt faltolta zsákolás közben Fodor, a piros-feketék szerencséjére a plusz büntetőt kihagyta az ex-körmendi kosaras. Öt percen keresztül maradt pontképtelen a Körmend, Fodor egy árva büntetője törte meg ezt a rossz sorozatot az utolsó percben. Az extázisba kerülő Stafford pedig gyorsan berámolt három triplát, mellyel 11 pontos előnyhöz juttatta együttesét a félidőhöz érve. (46-35)

Több pontatlan megoldással indult a harmadik negyed. A 21. perc végén Ferencz negyedik tripláját is elhibázta, majd ezt követően ő is, és a körmendi kispad is technikait kapott. Ferenczet ismerve, ok nélkül nem nehezményez úgy játékvezetői ítéletet, hogy az ne lenne kétségbevonható. A négy büntetőből Stafford hármat beszórt és Kovács ért el ziccert a félpályáról induló támadásból. (51-35) Austin büntetőkkel, Shaw pedig triplával zárkóztatta a Körmendet. Érdekesség, hogy 8 perccel ezt a kosarat megelőzően talált be utoljára mezőnyből a piros-fekete gárda. Az amerikai duó továbbra is ponterősen játszott, hozta feljebb és feljebb övéit, így a negyed közepére tíz pontot belülre érkeztek meg. (53-44) Ferencz ötödik próbálkozására már betalált kintről, Helmeczi és előbbi újabb kosara után rég nem látott közelségbe került ellenfeléhez a vasi csapat. (55-49) A dupla technikait követően 19-2-es futást produkáltak Hencsey mester tanítványai. A hazai eladott labdák, kimaradó dobások és a feljavuló körmendi védekezés azt eredményezte, hogy a negyed végéhez közeledve átvették a vezetést Rujákék, Okrzesik mester kénytelen volt időt kérni. Stafford ismételten triplával jelentkezett, de az ellentámadásból Shaw már negyedik hárompontosát érte el, és ismét a vendégekhez került az előny. (58-59) Krayem negyedik faltjának beütésével nagyon nehéz helyzetbe hozta csapattársait, Vas két sikeres büntetőt, Ferencz pedig triplát íratott a jegyzőkönyvbe, ami a negyed utolsó kosarát jelentette. (60-62)

Smith kevesebb mint két perc alatt 6 pontot tett hozzá az addigi 60 debreceni egységhez, melyre mindössze egy Austin büntető érkezett válaszként, így rendkívül hamar jött Hencsey Tamás időkérése. (66-63) Krayem kipontozódása komoly lendületet adott a hazai csapatnak, ugyanis Stafford büntetője után az ismételten lendületbe jövő Smith öt pontot írt a táblára, 9 ponttal vezetett a Debrecen, ismét időt kért Hencsey. (72-63) Smith hihetetlenül játszott, mástól nem érkezett pont hazai részről, kizárólag tőle. Austin két triplája –melyek közé Cseh hármasa ékelődött- és két büntetője azonban még halvány reményt adott a vendégeknek. (79-73) Stafford és Cseh azonban villámgyorsan megnyugtatta a hazai szurkolókat, akik bő két perccel a lefújás előtt már elkezdhettek ünnepelni, hisz a csapat megnyerte idei második bajnoki mérkőzését.