Jászberény első sikere a középszakaszban

A Jászberény a középszakaszban elért első győzelmére hajtott, s erre meg is volt minden esélye, hiszen a Körmend vendégként, csupán két légióssal, s a közelmúlt problémáival „felvértezve” bizony kevésbé tűnt esélyesnek a sikerre az erőtől duzzadó hazaiak ellen. Mondhatjuk, hogy beigazolódott a papírforma, hiszen a JKSE több mutatóban felülmúlta vetélytársát ezen a napon, és bár a végén még nagy hajrát vágott ki az MTE, voltaképp simán nyerni tudott. Ha csak egy dolgot akarunk kiemelni, a két gárda között a legnagyobb különbség talán a lepattanók megszerzésében volt – a hazaiak javára.

NB I A középszakasz FELSŐHÁZ 4. forduló

2013. március 27. Jászberény, Bercsényi úti Csarnok

Top Cop Security Jászberény – Lami-Véd Körmend

95-80 (29-19, 22-16, 23-19, 21-26)

JKSE: Rakic 16/9, Soós 17/12, Markovic 14/3, Dramicanin 24, Horti 9. Csere: Török 13, Szabó P., Molnár B., Szögi, Mladenovics 2, Varga I. Vezetőedző: Földi Sándor.

Körmend: Ruják 12/3, Ferencz 7/3, Austin 16, Farkas 9/3, Grebenár 2. Csere: Shaw 25/15, Kocsis T., Sonyák 2, Fodor G. 2, Kutasi 5/3. Vezetőedző: Hencsey Tamás.

Kipontozódott: Farkas

STATISZTIKA ÉS PONTDOBÓK ITT!

ELSŐ NEGYED

A mérkőzés első felvonása során a körmendieknek a távoli dobások nem sültek, viszont – ellensúlyozandó ezt – közelről alig hibáztak. Mégis a Jászberény vezetett igen magabiztosan a negyed hajrájához közeledve, mivel a hazaiak viszont a vendégekkel ellentétben jól szórták a triplákat, emellett légiósaik (JKSE oldalon hárman a két vasi külföldivel szemben) jobban teljesítettek.

Magyarán a JKSE szokásosan nagyon erős első negyedét hozta ezúttal is, amiben Miljan Rakic (9 pont) és Rastko Dramicanin (6) főszerepet vállalt, de hiba lenne a többieket kihagyni a felsorolásból, mert már egy negyed alatt 6 játékos szerzett kosarat hazai oldalon, vagyis nem csak egy-két lábon állt a Jászberény.

A körmendieknél is szétoszlottak a pontok, ebben hiba nem volt, de az össztermés kevesebb volt, mint ellenfelüknél – többek között a rossz távoli kísérleteik miatt. 10-10-ig együtt haladtak a felek, de ekkor megugrott a JKSE, és erre kevésbé tudott reagálni az MTE.

Az is érdekes adat, hogy a lepattanók terén is alulmaradt a vendég együttes, holott kifejezetten magas kezdőötössel rajtolt – más kérdés, hogy ez gyakorlatilag igaz a hazaiakra is, ahol Rakic kivételével gyakorlatilag mindenki két méteres volt vagy a feletti.

MÁSODIK NEGYED

Matt Shaw perceivel indult a negyed: az amerikai center 5 pontjával, majd Ferencz Csaba hármasával tartotta magát a Körmend – sőt, közelített -, de Dramicanin, majd Markovic és Horti visszaállította a közte tízet.

Amit tovább növelt Soós Gábor két trojkával, és bár Sonyák Béla is betalált odaát, de igaz volt ez Mladenovics Dejanra is, így a nagyszünet előtt kezdett tetemesebb fórt összeszedni a JKSE (45-29).

A lepattanóharc elég egyoldalú volt egyébként (18-6 a hazaiaknak két perccel a negyed vége előtt), és az is sokat nyomott a latban, hogy Soósék már 5 hármasnál tartottak, a Körmend viszont csak egy árva triplát tudott felmutatni ("természetesen” Ferencz révén).

S ha egy üzlet beindul! Soós ismét triplával jelezte, nagyon nem szabad róla megfeledkezni, ha egy kis helye van feltenni a labdát messziről, és 50-32-nél egy nagyobb körmendi vereség rémképe is felsejlett.

Farkas Attila szintén távolról kozmetikázott az eredményen, de így is igen komoly hátránnyal mehetett a vasi együttes pihenőre.

HARMADIK NEGYED

Folytatódott a jászberényi henger. Horti Bálint és Milos Markovic kosaraival közte 20 volt már (55-35). Ruják András és Shaw tudott erre érdemben reagálni a vendégektől, de Markovic rövid idő alatt minden fajta kosárból szerzett egyet-egyet, vagyis kettest, majd egy büntetőt (a plusz dobást), aztán egy hármast is elért. Honfitársa, Dramicanin is belehúzott, így 65-40-nél ismét nagy messzeségbe került a JKSE a Körmendtől.

Érdekes, mert folytatódott az, hogy mindig valakinek az időszakáról beszélhettünk (legalábbis a pontok terén). Először a hazai mezt viselő Török Rolland, majd a körmendiektől Kyle Austin villantott. A közte több mint húsz azonban nem változott érdemben, s a JKSE nagy lépésekkel haladt első középszakaszbeli sikere felé.

NEGYEDIK NEGYED

Ahogyan az elején megjegyeztük, a JKSE szokásosan remek első negyedet futott, úgy érdemes kiemelni, hogy a Körmend pedig ebben a szezonban többször is a kiváló utolsó negyedével ért el sikereket. Most is ennek elérésén iparkodtak a vasiak, hiszen Shaw, majd Kutasi, aztán ismét Shaw dobott triplát, és máris 76-63-ra jöttek fel a vendégek (közben azért Dramicanin is betalált a hazaiak közül).

A Földi-legénység azonban kezelni tudta a helyzetet, és megállította a körmendi rohanást. Mégis, mivel Shaw minden mindegy alapon ismét távolról volt eredményes, a korábban lassan kialakuló egyértelmű JKSE-fölény kezdett átmenni „csak” tisztes vezetésbe, amiből viszont még bármi kisülhetett, hiszen volt hátra a meccsből majdnem 6 perc.

Rakic is ezt gondolhatta, mert ő is messziről talált be, némileg megnyugtatva a hazaiakat. Ám a „nekivaduló” körmendiek megérezték a vérszagot, és Austin, majd ismét triplából Ruják is eredményes volt (84-73). Ideje volt egy hazai időkérésnek…

A jászságiak ismét gátat tudtak ezután szabni a körmendi menetelésnek, mert Dramicanin és Austin kosárváltása után Soós és (büntetőből) Török is betalált, amit Hencsey Tamás időkérése követett (88-75). Úgy tűnik, ez is hatott, hiszen most meg a Körmend ért el időkérés után pontokat (Shaw büntetőiből), de ezt egy kihagyott Shaw tripla és jászberényi kosarak egészítették ki. A 39. percben, 92-77-es JKSE-fórnál ismét időt kért a vasi tréner, hátha valamit még lehet tenni...

A hátralévő - mint kiderült - a körmendiek számára kevés idő alatt azonban nem történt csoda. Kései hajrájuk nem ért győzelmet a vasiaknak. A Jászberény pedig a kiválóan játszó Dramicanin (erős dupla-dupla) vezetésével behúzta az általuk nagyon várt első győzelmet.

Földi Sándor, a Jászberény vezetőedzője a lefújás után: "Nagyon örülök, hogy minden játékosomnak lehetőséget tudtam adni. A végjáték ugyan szorosabbra sikerült, mint ahogy azt vártuk, de megérdemelten nyertünk."

Hencsey Tamás, a Körmend vezetőedzője a lefújás után: "Gratulálok a Jászberénynek, ezt a mérkőzést a jobbik csapat nyerte meg. A 44-20-ra elveszített lepattanózàs jelentette a legnagyobb problémát. Sajnos nem tudtunk 11 pontnál közelebb jutni ellenfelünkhöz, amely megérdemelten nyerte meg a talákozót."