A 2. félidőben robbantott a Factum

A hazai ZTE nagyon igyekezett, helyenként jól is játszott az ellen a Factum ellen, amelyet eddig egyedüli együttesként vert meg a mezőnyben, de igazából szinte végig a vendégek irányították a találkozót, és egyértelműen jobb produkciót nyújtva vágtak vissza a debreceniek a decemberi fájó fiaskóért. Ezzel a Factum sorozatban harmadik győzelmét aratta, és mivel a Nyíregyháza kikapott a Szegedtől, az egymás elleni eredmények miatt a Debrecen immár a 10. helyet foglalja el a tabellán. Igaz, őrületes hajrára van kilátás, mert a Factum, a Szeged és a Nyíregyháza ugyanannyi sikert számlál, és a Jászberény is csak eggyel van a trió mögött.

Eleinte nem volt bődületes érdeklődés a zalaegerszegiek részéről a mérkőzés iránt, aztán a kezdésre egyszerre népesedni kezdett a lelátó. Végül egy jó hangulatú meccs kerekedett ki mindebből, amihez a drukkerek is hozzájárultak. Igaz, a bajnoki címért küzdő ZTE-t azért nem ennyien és nem így hajtották előre annak idején, ám ez már történelem.

A találkozón nemzetközi (FIBA) ellenőrzést kapó Kapitány Gellért sípmester és társai egy igazi alsóházi rangadót vezethettek le, amelyen a hazaiaknak az volt a tét elsősorban, hogy megtalálják azt az önmagukat, aki majd a kiesési párharcban sikeres lehet valamelyik, jelenleg még nem ismert riválisuk ellen. A vendég Factum, pedig ezerrel arra hajt, hogy elkerülje a 13. helyet, sőt akár egy szép befejezést tudjon felmutatni ebben a számára elég nyögvenyelős első szakaszt hozó bajnokságban. Ez utóbbi esetben akár a 10. hely körül is végezhet a Jiménez-legénység, vagyis bőven teljesítené a bennmaradási célt. Ez azonban még odébb van.

TÍZ PONT FACTUM-ELŐNY 8 PERC ALATT

Az egerszegi derbin a ZTE legjobb magyarja, Gáspár Dávid csapatkapitányhoz méltóan vetette bele magát a küzdelembe. Az ő 5 pontjával valamint Thomas Kelley kosarával az első perc végére már 7 egységnél jártak a zalaiak. Igen ám, de kosáreső hullott a debreceniek oldaláról is: Szabó Miklós a szokásos center-duplájával indított mintegy letéve a névjegyét, hogy igen, megjöttem. Erre kontrázott rá Darren Moore egy hármassal igen hamar, vagyis mindkét fél belekezdett rendesen (egy perc alatt összesen 12 pont a két gárdától nem rossz).

Aztán a hazaiak motorja le is állt ennyinél, a Factum Sport viszont még nagyobb fokozatba tudott kapcsolni. Mike Schachtner vezérletével hamar fordított a Debrecen (7-13, 4. perc), így jogos volt közben Heinrich Róbert első időkérése, már a meccs elején.

A vendégek azonban nem zökkentek ki a ritmusból, és legközelebb már 9-19-es állásnál foghatták a fejüket a zalai drukkerek. A Factum 8 perc alatt 10 pontot tett a két alakulat közé: nem ilyen rajtra számított az egerszegi publikum.

Igaz, szépen összekapta magát a ZTE, és a több szituációba belebonyolódó debrecenieket szinte utolérték a negyed végére (22-24), köszönhetően elsősorban annak, hogy megtalálták távoli dobóformájukat (Gáspár kétszer, az amúgy center Tóth Gergely egyszer süllyesztett el triplát).

ÚJRAKEZDHETI, MYLORD!

A Factum tehát mondhatni kezdhette elölről az egészet. Igaz, a második negyed elején egy újabb zalai hármassal (Esian Henderson is megmutatta, aki magas, még nem biztos, hogy fakezű is) átvette a vezetést a Heinrich-alakulat, ám a több lábon álló, ezen a napon mindhárom légiósától extrát kapó Factum gyorsan visszaszerezte a fórt. Egy nagyon izgalmas, a közönséget belelkesítő ütközet vette ekkor kezdetét. A Factum jó darabon át már nem tudott nagyon meglógni, a ZTE pedig szívósan tapadt ellenfelére. Lényeges volt ekkor, hogy a hazaiak rosszabbul dobták a büntetőket (az első félidőben 6 maradt ki, míg a vendégek nem hibáztak el csak egyet), s mivel ugyanannyit dobhattak a felek (13-13), ez a látogatók malmára hajtotta a vizet.

Henderson, akitől kimondva többet várt Heinrich Róbert attól, mint amit eddig letett az asztalra, megmutatta, hogy jó kis kosaras, de a „jó kis kosaras” és a „hasznos, kész kosárlabdázó” nem ugyanaz. S valóban, a meccsen nem egyszer remekül oldotta meg feladatát, ám máskor szertelen volt vagy nem azt tette, amit kértek tőle. Olyan is akadt, hogy kicsúszott a kezéből a labda, miközben hatalmas lendülettel tört kosárra (kétszer is szerencsétlen volt a nyurga srác). Ugyanakkor a Factumnál Szabó Miklóst elég jól megfogták a meccs első részében (azért 8 lepattanóig így is eljutott), viszont látszik, ez a gárda már igen jól van összerakva, mert jött Schachtner, aki már a nagyszünetig 16-ot dobott (a statisztikában 18 szerepel, ám az hibás), de Moore is remekelt ezen a derbin, betöréseivel, megindulásaival nem sokat tudtak kezdeni a zalaiak. Ráadásul Moore igazolta, hogy valóban, ő messziről is veszélyes (2/4 hármas), vagyis igazi hátvéd-bedobót szerződtetett a Factum nem túl rég. Ingram az meg Ingram. Összesen 9 gólpasszával jelezte, nem csak a pontgyártáshoz ért. Érdekességként meg kell említeni Papp Tamás bravúrkosarát egy betörés után, amit még egy plusz büntető is követett, mivel faulttal együtt tudott eredményes lenni.

Ez a negyed tehát a nagy hajtás és a kiegyenlített küzdelem időszaka volt, a félidőben maradt a kétpontos Factum-előny. Bármerre süllyedhetett volna még  a mérleg nyelve.

TOVÁBB NYOMULÓ FACTUM

A harmadikban aztán úgy tűnt, hogy a debreceniek akarják jobban ezt a sikert. A közönség szimpátiája nem hagyta el a ZTE-t (néha volt csak némi fütyörészés, de összességében a lelátóról buzdították a fiúkat, s nem szidták), ám a Factum jobban játszott ezen a napon. A védekezést nagyon megfogta a Debrecen, szinte minden támadását csak éppen az idő lejárta előtt tudta befejezni a Zalaegerszeg, vagy be sem fejezte, mivel labdákat loptak a vendégek: Ingram egymaga 7-szer volt ügyes „tolvaj”.

A majdnem tíz pontra visszahízó debreceni fór még nem volt vészes a hazaiak szempontjából. Igaz, a vezetőedző sokszor hozta le, majd vitte vissza Hendersont, vagyis láthatóan kereste a helyét. Viszont Tóth Gergely kimondottan szép teljesítménnyel rukkolt elő, de a fiatal Bödör Bence sem illetődött meg – igaz, ő még nem olyan tapasztalt, erős, hogy ráépüljön a centersor.

A fő karmester, Kelley viszont nem játszott igazán hasznosan. Jól is védekeztek rajta a debreceniek, de utólag Heinrich Róbert elmondta, Kelley többször ütemet is tévesztett passzaival, így nem tudta megadni azt a ritmust a ZTE-nek, ami ahhoz kellett volna, hogy a szigorú debreceni védelmet kisakkozzák valahogyan. Nem esett még szó Tim Whitworth-ről, ő bizony továbbra is kutatja, milyen is az, amikor igazán jól játszik. Szimpatikus srác, ám ezen a napon sem ment neki. Az pedig nagy hátrány, ha az ellenfél három légiósa egyaránt komoly produkcióval rukkol elő, ám a hazaiak csapatnál Kelley nem rossz, de nem is az igazi, Whitworth súlytalan (bezzeg Debrecenben milyen jól ment neki, de hát egyszer fent, egyszer lent, hogy egy ilyen szép közhellyel éljünk), Henderson pedig a remek megoldások és a fájó hibák között lavírozott.

EZ A DEBRECEN NAPJA VOLT

A negyedik negyedben aztán elég hamar eldőlt, hogy nem hazai felzárkózás, és a meccs izgalmassá tétele, hanem a vendégek végső, már visszaverhetetlen rohama lesz a menü. Boros Gábor csapatkapitány, aki az utóbbi meccseken a kulcsfontosságú triplák mesterévé vált, messziről, majd közelről is, Schachtner pedig középtávolról, illetve szintén közelről volt pontos (jegyezzük meg, Debrecen Mike-ja óriásit brusztolt ezen a meccsen is, ám ez nála széria tartozék). Tóth és Henderson még egyszer 10-en belülre hozta a ZTE-t, de utána végképp elszaladt a hajdúsági ló. Vas Viktor erőszakos centerezése már 16 pontos vendégelőnyt hozott tető alá (35. perc), amit végig tartott a Factum. Az utolsó két percre Raúl Jiménez behozta az addig a padon ülő Varga Ádámot és Mondzinger Márkot is, hadd örüljenek együtt a pályán a többiekkel, és bár mindkettejüknek volt még kosárszerzési lehetősége, csak utóbbi talált be.

A ZTE nem kosarazott jól vasárnap, ám van benne potenciál, kérdés, hogy a kiesési párharcra összeáll-e a gárda úgy, ahogy Zalában szeretnék. A Factum Sport pedig kifejezetten jó produkcióval érte el egymás utáni harmadik győzelmét. Sokat mondó adat, hogy Moore eddigi legjobbját futotta a csapatban, s 38 IBM-et ért el, amivel a mezőny leghasznosabbjává vált, de Schachtner 34 IBM-je, vagy Ingram 30 IBM-je sem éppen „rossz” mutató. Sőt, így hiába dobott most kevesebbet Szabó vagy Boros (mondjuk az IBM-jük így is kétszámjegyű volt), a három kifejezetten szimpatikus, emellett jó kosaras amerikai tett arról, hogy tovább nyomuljon a Factum Sport Debrecen.

Férfi Kosárlabda NB I A, 23. forduló
2012. március 18. Zalaegerszeg, 600 néző
Vezette: Kapitány, Farkas G., Szabó G.

Zalakerámia-ZTE KK – Factum Sport Debrecen

74-91 (22-24, 22-22, 12-19, 18-26)

ZTE: Kelley 12, GÁSPÁR 13/6, Whitworth 6, Henderson 15/6, TÓTH G. 16/6. Csere: Bödör 4, Baki 2, Vertetics 6/6. Vezetőedző: Heinrich Róbert.

Factum: INGRAM 18/3, Boros 4/3, MOORE 26/6, SCHACHTNER 29, Szabó M. 7. Csere: Papp T. 3, Mondzinger 2, Kovács I., Vas V. 2, Varga Á. Vezetőedző: Raúl Jiménez.

Kipontozódott: Henderson.

Heinrich Róbert: - Nagyon hosszú út áll még előttünk. S ez az út igen rögös. Remélem, idővel kisimul majd.

Raúl Jiménez: - Ismertük a korábbi ZTE-t, de gondoltuk, hogy az új edzővel változni fog a játékstílusa. Viszont igazán boldog lehetek a látottak alapján, az elmúlt hónap kemény munkája után. S öröm az is, hogy tisztán látjuk magunk előtt a célt. Egyébként nagyszerű egy ilyen csarnokban játszani. Ha lehet, mondanék néhány szót a ZTE előző edzőjével kapcsolatban is! Szerintem jó munkát végzett ám nem volt igazán szerencsés.

Fotó: Tóth Bence