A második félidőben bedarálták a franciák az Olajt

Ma este a Szolnoki Olaj KK harmadik meccsét játszotta a EuroChallenge második csoportkörének J csoportjában, ellenfelük a francia bajnokság hatodik helyezettje, a Paris-Levallois együttese volt. Borzasztóan hullámzó meccsen az első negyed kiegyenlített játékát követően a második negyedben egyértelműen az Olaj volt a jobb, a második félidőben azonban a franciák kategóriákkal jobban mozogtak, mint ellenfelük, így végeredményben borzasztóan simán verték a szolnokiakat.

EuroChallenge, második csoportkör, J csoport, 3. forduló
Paris-Levallois (francia, 2-1) - Szolnoki Olaj KK (magyar, 2-1) 93-71 (19-17, 16-28, 29-14, 29-12)

Paris-Levallois: Albicy 13/6, Diot 15/6, Onaingue 4, Williams 23/6, May 11.
Csere: Cox 15/6, Aka 3, Ndoye 9/3, Labeyrie -.

Szolnoki Olaj KK: Florence 13/3, Horváth 10/6, Sehovics 10, Bell 13/9, Báder 7.
Csere: Kalve 6, Németh 4, Simon -, Szabó 2, Fodor -, Trepák 6/6, Markovics -.

Nagyon idegesen kezdett mindkét együttes, hiszen az első kettő és fél percben mindössze egy Albicy büntetőt jegyezhettek fel a statisztikusok a "pontok" rubrikába. Az Olajnál - de a franciáknál is - sok volt az eladott labda, valamint még több az elhibázott dobás, egyszerűen képtelenek voltak betalálni a csapatok a másik gyűrűjébe. Az előző, Split elleni találkozóhoz hasonlóan Rashad Bell és James Florence vezetésével indult meg a Szolnok, és a még mindig nagyon indiszponált vendéglátókkal szemben négy pontos fórra tettek szert az első negyed közepéig (5-9). A probléma az volt vendég oldalon, hogy már ekkor megvolt a négy csapatszemélyi, így ezt követően minden magyar fault után büntetőzhettek a franciák, Bell pedig két személyi hiba miatt le is ült a kispadra. Ezt a lehetőséget a hazaiak a maguk javára is fordították, Jawad Williams és Antoine Diot vezetésével át is vették a vezetést a hetedik perc végére (13-11). A negyed hátralévő részében már folyamatosan a franciáknál volt az előny, de nagyobb különbséget nem sikerült kiépíteniük a 3-8-as faultarány, és a 10-1-es büntetőarány ellenére sem, mindössze két ponttal vezettek 10 perc játékot követően (19-17).

A második negyed elején gyorsan ellépett a Paris-Levallois öt ponttal, de ebben a szakaszban annyi mindenképpen változott az első felvonáshoz képest, hogy a franciák is ipari mennyiségben kezdték el beszedni a személyi hibákat - három és fél perc alatt begyűjtötték a négyet csapatszinten, igaz, négy perc alatt a vendégeknek is meglett ugyanennyi -, eladott labdáiknak köszönhetően pedig 24-19-et követően pillanatok alatt szétesett a játékuk. Egyetlen perc alatt fordított az Olaj egy 7-0-ás rohammal, így megint a magyar együttes vezetett a 14. perc elején (24-26), jött is a francia időkérés. Volt egy meglepetésembere is a szolnokiaknak, Trepák Zoltán ugyanis már a második negyed közepén 6 pontnál (2/2 hármas), 2 lepattanónál és 1 szerzett labdánál járt, erre biztosan nem számítottak a túloldalon. Sokkal pontosabbak nem lettek a hazaiak, de lepattanókkal életben tartották magukat: Williams akár saját, akár társai sikertelen próbálkozásait előszeretettel tépkedte le az Olaj palánkja alatt, így nem nőtt a franciák hátránya - igaz, nem is csökkent a támadásban belelendülő magyarokkal szemben (31-33). Három perccel a félidő vége előtt Neno Ascserics kért időt, ami meg is hozta az eredményét, megint a Florence-Bell kettős állt az élre pontszerzésben, így 10 pontos előnnyel mehettek nagyszünetre a szolnokiak (35-45).

A félidei statisztikáknál szinte mindenben jobb volt az Olaj. Amiben nagyon, azok a dobásmutatók, hiszen mind a ketteseknél (8/26 vs. 12/21), mind a hármasoknál (4/11 vs. 6/12) kategóriakülönbség volt a vendégek javára, kijött az, ami a franciák nagy hibája: gyenge a védelmük, nagyon sok pontot kapnak a hazai bajnokságban is, ezt általában támadóoldalon kompenzálják. Nagyjából ugyanannyi eladott labda volt mindkét oldalon (7-6), lényegében csak a több büntető (7/10 vs. 3/5) és a jóval több támadópattanó (12-4) miatt voltak életben a hazaiak reményei - utóbbi statisztikát viszont nem sikerült teljesen kihasználniuk, általában két-három próbálkozásból tudtak egy kosarat elérni a palánk alatt. A Szolnoknál Bell (11 pont, 3 pattanó) és Florence (9 pont) voltak a legeredményesebbek, de többen is komoly segítséget adtak nekik: Báder Márton (5 pont, 7 pattanó), Ernests Kalve (6 pont) és az előbb "megénekelt" Trepák (6 pont, 2/2 tripla, 2 pattanó) is dicsérhetőek voltak az első 20 percet követően. A másik oldalon két embert lehetett igazán kiemelni: Williams (14 pont, 10 pattanó) statisztikáját kicsit árnyalja, hogy saját - nem egyszer többszöri - rontásait szedte vissza és tette fel újra, mire másodikra vagy harmadikra sikerült pontokat elérnie, Diot (12 pont) viszont kifejezetten jól célzott, igaz, nála a 3 eladott labda nem mutatott túl szépen.

A fordulás után egy-két kosárváltást követően Bell két egymás utáni támadásban is eladta a labdát, mindkettőből kosarat kaptak a vendégek, így a franciák lefelezték a távolságot kevesebb mint három perc alatt (45-50). A magyarok szekerét ekkor egyértelműen az első félidőben pont nélkül álló, ám a harmadik negyed első négy percében 8 pontot szerző Horváth Ákos tolta, leginkább neki volt köszönhető, hogy nagyjából megmaradt az Olaj félidei előnye a negyed feléhez érkezve (47-55). A korábbi, elég pontgazdag meccshez képest egy kisebb holtpont következett mindkét együttesnél, majdnem két percig pont nélkül maradt mindkét fel. Ezt a periódust egy újabb, négy támadópattanó után visszaerőlködött kosárral törték meg a hazaiak, sőt, a harmadik negyedben kicsit túlpörgő, csak negatív dolgokat felmutató Bell rossz triplakísérletét követően John Cox duplájával négy pontra közelítették ellenfelüket a 27. perc közepén (51-55), jött is a szolnoki időkérés. Sajnos nem sokat használtak Ascserics mester intelmei, ugyanis Maleye Ndoye két kosarával egy perc múlva már a Paris-Levallois-nál volt az előny (58-57), a különbség pedig egyre csak nőtt - teljesen szétesett az Olaj azok után, hogy a második negyedet egyértelműen ők uralták. Ndoye és Cox mellett a meccs során először Andrew Albicy is jól játszott ekkor, így öt ponttal már a hazaiak vezettek a záró 10 perc előtt (64-59).

Az utolsó játékrész sem indult jól a szolnokiak számára, hiszen Sean May is elkezdett kosárlabdázni, egy 7-0-ás rohammal nyitottak vezetésével a hazaiak, így 12 pont volt a különbség a 32. perc kezdetén (71-59), kezdett visszafordíthatatlanul nagynak tűnni a hátrány, Neno Ascserics azért természetesen még időt kért, hátha. Szead Sehovics kettő és fél perccel a negyed kezdetét követően megszerezte az első szolnoki pontokat, de a támadójáték nagyon pontatlan volt már ekkor, Cox és May kosaraival pedig fél perc múlva közte 15 lett (76-61). A negyed második felében már nem nagyon erőlködtek a vendéglátók, de mikor visszajött 12 egységre az Olaj, gyorsan dobtak 5 pontot, hogy még véletlenül se legyen kérdés, ki nyer ma este - és lehetőleg minél nagyobb különbséggel tegye mindezt (84-67). Az újabb időkérés sem segített a vendégeken, a második félidőben extázisban játszó Cox vezetésével két perccel a vége előtt már 22 ponttal is mentek a franciák (89-67). A végén ugyanennyi lett a különbség, borzasztóan simán nyert a Paris-Levallois, főleg ha azt is nézzük, hogy a félidőben még 10 ponttal le voltak maradva (93-71).

Nagyot fordult a világ az első 20 perchez képest, ez a statisztikákból is jól kivehető. A ketteseknél ugyan százalékban jobb volt az Olaj (28/66 vs. 22/39), de a pattanózásban mutatkozó óriási különbség (összesen 47-29, a támadópattanóknál 22-10) miatt még ebből is jobban jöttek ki a franciák, sokkal többet próbálkozhattak, a tripláknál pedig fordult a kocka (9/20 vs. 8/24). Mindkét oldalon sok volt az eladott labda (14-18), de ha ezt a pattanózással összerakjuk, akkor világos, miért kapott ki 32 ponttal a második félidőben a magyar együttes. Horváth 10 pontján kívül semmilyen pozitívumot nem lehet találni a második 20 percben, mindenki megállt támadásban: Florence 4, Bell 2, Báder 2 pontig jutott, Kalve pedig pont nélkül maradt. A túloldalon szintén megváltozott a felállás, csak ott két ember helyett az egész csapat elkezdett kiválóan teljesíteni, főleg Cox, Ndoye és Albicy, akiknek a fordítás köszönhető, May pedig a negyedik negyedre ébredt fel, ez is fontos volt számukra, hogy egy esetleges összevetésben komoly előnyt szerezzenek.

A teljes statisztikát itt megtaláljátok!

A csoport másik meccsén a Gravelines 86-80-ra nyert a Holon ellen egy egészen furcsa meccsen. A vendégeknél az egy pontos Dominic Waters mellett összesen HÁRMAN szereztek pontot: Lawrence Hill 13-at, Franklyn Hassell 24-et, Jerome Dyson pedig 42-t, és így is majdnem sikerült meglepetést okozniuk. Nem minden nap látni azért ilyen statisztikát. Ezzel a francia győzelemmel a szolnokiak azonnal a harmadik helyre csúsztak vissza a tabellán, de sok van még vissza - a végelszámolásnál ez a -22 azonban még nagyon fájhat majd.