Féltávnál az Eb-előselejtezők - nagy esély a kijutásra?

Félidejéhez érkezett a 2015-ös Európa-bajnoki előselejtező sorozat, melyben hazánk férfi válogatottjával együtt 13 ország nemzeti csapatai küzdenek azért az egy helyért, mely a két év múlva esedékes ukrajnai kontinensviadalra adna azonnali belépőt. Bár a mérkőzések fele még hátra van, máris komoly kérdések látszanak eldőlni, s már most van egy hatalmas negatív meglepetése a kvalifikációs periódusnak, a "magyar-csoportban" pedig teljességgel érthetetlen események zajlottak le szerdán... Jelenleg úgy fest, fiaink előtt óriási lehetőség áll!

Az A-jelű hármasban a toronymagas esélyes Bulgária eddig mindkét találkozóját magabiztosan nyerte. Az Ivanov-fivérek fémjelezte alakulat előbb Romániát verte 68 - 84-re idegenben, méghozzá Dejan Ivanov (27 pont, 8 lepattanó) és a 20 ponttal, 5 lepattanóval, 6 gólpasszal, valamint 3 labdaszerzéssel záró Branko Mirkovich főszereplésével. Mellettük még Kaloyan Ivanov (15 pont, 5 lepattanó, 6 kiharcolt fault) teljesítménye emelhető ki vendég részről, a hazaiaknál pedig egyedül a legnagyobb név, Rares Mandache (18 pont, 5 szerzett labda) tudott érvényesülni az első félidőben még nyílt derbin, mely a harmadik és a negyedik negyed fordulójára jószerivel el is dőlt.

Hanga Ádám volt csapattársa, illetve jó barátja, Haukur Palsson (5 pont) sem tudta meccsben tartani Izlandot Bulgáriában, ahol a 19-et szóró Sigurdarson húzta északiak egy 88 - 59-es zakót "kaptak fel magukra" a nyolc darab legalább 6 pontot elérő játékost felvonultató hazaiak ellen. A különbség már az első játékrészben kétszámjegyű lett, onnantól pedig sansza sem volt Izlandnak. Innentől egyértelmű, hogy az amúgy is a 13 csapat közül egyértelműen a legmagasabban jegyzett Bulgária csak elbukhatja a négy közé jutást.

A csoport harmadik, úgymond "vigaszmeccsén" Izland idegenben verte 64 - 72-re Romániát, ezzel eldőlt, hogy keleti szomszédainknak sanszuk sincs már a legjobb négybe jutásra, de még a hármas tömörülés utolsó helyéről való elmozdulásra sem igazán... Palsson óriásit javulva 24 ponttal állt a vendégek élére, a hazaiaknál pedig a vezérek besültek és egyedül a 19-et szóró Gutoaia nyújtott átlagon felüli produkciót. Az első negyedben már 15-tel elmentek Jon Stefanssonék (10 pont), onnantól már nem is volt visszaút a románoknak.

Az A-csoport állása:

1. Bulgária 2 gy - 0 v

2. Izland 1 gy - 1 v

3. Románia 0 gy - 2 v

 

A B-jelű (halál)csoport küzdelmei azért is lehetnek külön érdekesek számunkra, mert ebből a trióból kerül majd ki az a gárda, amely a Magyarországot is "tartalmazó" D-csoport győztesével vívja majd az oda-vissza mérkőzése alapon eldőlő elődöntőt. Úgy fest, hogy itt is eldőlőben az első hely sorsa, s a már a bevezetőben pedzegetett meglepetés is itt érik. Bár az észteknél nincs ott a legnagyobb név, a friss olasz bajnok Kristian Kangur, ám a társak számára papíron így is kötelező feladatnak tűnt a Hollandia, Portugália duó megelőzése, még akkor is, ha tudjuk, hogy a luzitánok ott voltak a 2011-es Eb-n.

Már az is jelentős papírforma-borulást jelentett, hogy a nyitókörben érte az első sokk Sokkékat (a szóban forgó vezér, Sten ugyan 8 gólpasszt kiosztott, de 0 ponttal zárt), ugyanis Hollandiában 74 - 71-re elvéreztek, pedig Reinar Hallik 20-at dobott az észteknél, ráadásul 17 ponttal, 9 lepattanóval és 3 gólpasszal hozta a tőle húzóemberként elvárhatót, továbbá Veideman és Arbet is elérte a 15-15 egységet. A hollandok viszont jó első negyedükre alapozva (21-12) egy kiegyenlített csapatjátékkal pótolták hiányzó ászukat, Henk Norlet és a 10 pontos, 5 lepattanós, 9 gólpasszt kiosztó Worthy De Jong vezetésével bravúrt értek el és nagy lépést tettek a továbbjutás felé már ezen az estén a németalföldiek.

Talán ennél is nagyobb meglepetés volt az, hogy a megint besülő Sten Sokk (8-ból 1 mezőnyből, 4 pont, 7 gólpassz) otthon Portugália ellen is vesztes hadvezérnek bizonyult (66 - 72), ez pedig a hollandok elleni vereséggel együtt már gyakorlatilag lehetetlen helyzetbe hozták az észteket. A vendégeknél Carlos Andrade kipontozódása előtt 16 ponttal, 5 lepattanóval, 5 gólpasszal és 8 kiharcolt faulttal juttatta a cél közelébe a portugálokat, de a 13 egysége mellé 7 lepattanót leszedő és 6 gólpasszt kiosztó Mario-Gil Fernandest is érdemes kiemelni a legutóbbi Eb-re éppen Magyarország legyőzésével kijutó luzitánoknál. Észtország a 20-ig jutó Arbettől megint extra segítséget kapott, de ez kevés volt az üdvösséghez, így az idei kontinensviadalról is csak egy hajszállal lemaradó észtek sorsa már nem csak a saját kezükben van.

Előzetesen nem lehetett várni, de döntő fontosságú lehet, amit a portugálok és a hollandok játszottak egymással, pláne, hogy a "narancsok" bevették a déliek várát is és 57 - 59-re megnyertek egy nagyon szenvedős meccset. A 19 ponttal, 7 lepattanóval és 2 labdaszerzéssel záró Robin Smeulders, a meccs legjobbja abszolút kiemelkedett a mezőnyből ezen a derbin és karnyújtásnyi közelségbe hozta Hollandiát a legjobb négy közé jutáshoz. A hazaiaknál csak a 15-öt dobó Joao Gomes dicsérhető, a többi vezér óriási betlit mutatott be támadásban, Portugália pedig hatalmas esélyt szalasztott el.

Amennyiben a hollandok otthon is legyőzik Portugáliát, úgy biztosan ők nyerik ezt a csoportot és lesznek a magyar-fehérorosz-szlovák trió győztesének ellenfelei az oda-vissza meccses elődöntőben!

A B-csoport állása:

1. Hollandia 2 gy - 0 v

2. Portugália 1 gy - 1 v

3. Észtország 0 gy - 2 v

 

A teljesen egyértelműen a leggyengébb színvonalat képviselő C-csoportban is érik a meglepetés, ám mivel itt négy csapat van és az előzetesen legerősebbnek tartott osztrákok még otthon játszhatnak majd azzal a Svájccal, melytől kikaptak 69 - 63-ra idegenben. Ha már hátulról, ezzel a legfontosabb mérkőzéssel kezdjük, akkor fontos megjegyeznünk, hogy két-két találkozó után veretlenül feszült egymásnak a két szomszédvár és egy fordulatos, de végig kiegyenlített csata végén hagyta állva a negyedik etapban az 1994-es(!) születésű, de már felnőtt francia bajnok Clint Capela (13 pont, 9 lepattanó) vezette házigazda a záró etapban mindössze nyolc egységig jutó "sógorokat". A 23 esztendős Jonathan Kazadival (19 pont) sem tudott mit kezdeni a Rasid Mahalbasic (15 pont, 7 lepattanó) fémjelezte osztrák nemzeti együttes, ráadásul csak a 14 egységig jutó, s 7 lepattanót megkaparintó Davor Lamesic tudott felnőni a hasonló anyanyelvű, de mégsem első sorban osztrákul társalgó centerhez.

Itt az első körben Ausztria Luxemburgot múlta felül 111 - 77-re, úgy, hogy hét hazai játékos ért el legalább 8 dobott pontot, közülük pedig szintén Mahalbasic emelkedett ki a maga 21 pontos, 13 lepattanós dupla duplájával. A védekezésben borzasztóan gyengén muzsikáló luxemburgiaknál a 22-őt szóró Christopher Jones vitte a prímet.

Ezzel párhuzamosan Svájc is hozta a kötelezőt a felnőtt Eb-selejtezőt 2010 óta először vívó Dánia ellen, a 78 - 37-es végeredmény már-már megalázóan hathat a 13 ponttal bemutatkozó Nicolai Iversen húzta skandinávok szemszögéből. A hazaiakat a két Mladjan, az 1986-os születésű Dusan (13 pont, 4 lepattanó) és az 1993-ban napvilágot látó Marko (szintén 13 pont, 4 lepattanó) vitték vállaikon.

A második kanyarban az osztrákok érthetetlen módon megszenvedtek Dániával, mentségükre szóljon, hogy mindezt idegenben tették (72 - 80). Az Adria Ligában (KK Spilt) edződő, 1993-as születésű Esben Reinholt a maga 25 pontjával egyedül tartotta csatában a félidőben már 16 ponttal "égő" dánokat, akik még időben feltámadtak, de nyerni már nem tudtak a 23 pontos, 10 lepattanós Mahalbasic vezette vendégek ellen. Ausztria legjobbjai újfent a "légiósok" voltak, hiszen Jason Detrick 18-at szórt, míg Lamesic 17 egységnyit tett a közösbe.

Ebben a fordulóban újabb könnyed ujjgyakorlat jött a a svájciaknak, bár idegenben ők sem ütötték ki végül Luxemburgot (57 - 75). Samy Picard 18 pontos produkcióval hívta fel magára a figyelmet a vendéglátóknál, de a Dusan Mladjan (17 pont), Clint Capela (12 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 blokk) páros húzta Svájc már a harmadik etap végére eldöntötte a fontosabb kérdéseket.

A már említett csoportrangadóval egy időben rendezték a két, már érdemben el is vérző alakulat, azaz Luxemburg és Dánia küzdött meg egymással, s meglepetés itt sem született, hiszen a 26-ot termelő Picard most is kevésnek bizonyult egy személyben, a 24-et szóró Reinholt és a 15-öt dobó Iversen bevitték a célba a dánokat idegenben is (62 - 73).

Itt tehát két versenyzősre szűkült a harc, gyakorlatilag az a kérdés, hogy az osztrákok képesek lesznek-e legalább 7 ponttal megverni majd az utolsó fordulóban hazai környezetben Svájcot, ha igen, akkor minden bizonnyal Bulgáriával mérkőzhetnek meg az elődöntőben Mahalbasic-ék, ha nem, akkor pedig elég hoznia a két kötelezőt a Capela húzta riválisnak és ők kerülhetnek egy lépéssel közelebb a 2015-ös Eb-részvételhez - ami valljuk be, óriási szenzáció lenne a maga nemében az osztrák válogatott tavalyi menetelése után.

A C-csoport állása:

1. Svájc 3 gy - 0 v

2. Ausztria 2 gy - 1 v

3. Dánia 1 gy - 2 v

4. Luxemburg 0 gy - 3 v

 

A D-csoportban, ahol a mieink szemszögéből eddig minden egész jól alakul, a szerdai nap folyamán született meg az eddigi legnagyobb meglepetés, hiszen Szlovákia otthon elkapta Fehéroroszországot (97 - 85). Ezen a találkozón a végeredményen kívül is egészen irreális dolgok történtek, hiszen a kimondottan képzetlen, "fakezű" és támadásban egyébként is limitált szerepre kárhoztatott, alulméretezett center, Michal Batka 27 pontot szórt, 8-ból 5 jó triplával!!! Mellette a 16 pontos, 5 gólpasszos Milan Ziak is nagyon élt, de a 16 egysége mellé 4 asszisztot kiosztó Richard Körner is akkor talált be, amikor az a leginkább fontos volt a jól kezdő Szlovákiának. Az első etap után 10-zel mentek északi szomszédaink, majd az utolsó negyed előtt újra minden nyílttá vált, de a hajrára már nem maradt lendület a kétemberesre redukálódó Fehéroroszországban. Liutych 33 pontja, valamint Parakhouski 22 pontos, 13 lepattanós, 4 blokkos produkciója mellé senki sem tudott semmi érdemlegeset felmutatni a minket korábban négy ponttal legyőző keletieknél, akiknek muszáj lesz Magyarországon nyerniük holnap este, ha be akarnak jutni a legjobb négy közé.

A szlovákok hiába nyerték meg ezt a csatát, mivel mi 32 ponttal ütöttük ki őket, számukra vélhetően csak az az egy járható út, ha minket is legyőznek a jövőhéten hazai környezetben, illetve beveszik a fehéroroszok várát is idegenben, míg Sztojan Ivkovics legénysége óriási lehetőséget kapott a kezébe, hiszen ha kétszer győz - itthon szombaton Fehéroroszország ellen, majd idegenben a már kiütött szlovákokkal szemben -, akkor két lépésnyire lesz a 2015-ös Eb-re való kijutástól, ráadásul az elődöntőben szinte biztosan sikerülne elkerülni Észországot, így tehát a magyar válogatottnak egészen a fináléig kikövezett útja lehet, amennyiben nem lassít az eddigi tempón.

A D-csoport állása:

1. Magyarország 1 gy - 1 v

2. Fehéroroszország 1 gy - 1 v

3. Szlovákia 1 gy - 1 v

Megjegyzés: Albánia, Ciprus és az Eb-re kis híján tavaly kijutó Azerbajdzsán nem vesz részt a küzdelmekben az arra jogosultak közül, a "mini államok" (Andorra, Málta, San Marino, Wales, Skócia(!) és Gibraltár) pedig külön rendszerben versenyeznek egymással, ők sehogy sem kvalifikálhatják magukat az Eb 24-es mezőnyébe.

A magyar válogatott korábban még soha sem szerepelt ilyen alacsony szinten, s ennyire hátul rangsorolt ellenfelekkel szemben, hiszen a két évvel ezelőtti kontinensviadal volt az első, amelyre 24 csapat kvalifikálta magát, előtte A- és B-divízióra volt osztva a mezőny, az Európa-bajnokságokra pedig 16 válogatott jutott ki két évente. 1999-ben szerepeltünk utoljára Eb-n, azóta többször volt, hogy pótselejtezőn bukott el nemzeti csapatunk vagy magán, az "alap" selejtezőkör végén döntött mindössze pár pont a mieink kijutása "ellen". 2008-ban, éppen Sztojan Ivkovics első szövetségi kapitányi időszaka alatt történt meg először, hogy az A-divízióból való kiesés ellen kellett küzdenie válogatottunknak, de akkor sikerrel járt és ott maradt a legjobb 24 ország között a magyar had.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus