Nincs határozat, csak javaslat

Ma délelőtt ülésezett a honi klubok képviselőinek testülete Budapesten, s a lehetséges napirendi pontok közt szerepelt a Szolnoki Olaj versenykiírás-módosítási kérelme is, de csak javaslatokig jutott a testület, kész kompromisszumig és végleges menetrendig nem. Jó pár variációt említett az MKOSZ vezetése, de ezekből csak az eddig is ismert két javaslat volt szimpatikus a szolnokiak képviselőjének, tehát a felsőházi csapatok számára egységesen 0 pontos indulást biztosító középszakasz-start, valamint az Adria Ligában is induló magyar bajnok akkori bekapcsolódásával együtt 6 csapatos felsőházi mezőny olyanféle rangsorolása, melyben az alapszakasz 1-2 helyezettjei 2 pontot vinnének magukkal a középszakaszba, csak úgy, mint az Olaj, a 4-6. helyezettek pedig 1-1 ponttal indulnának, ám érdemi tárgyalás és szavazás nem történt, majd az MKOSZ elnöksége hozhat olyan határozatot, melyben változtat(hat) a versenykiíráson.

Egyébként még van másik verzió is a pakliban, amiről szintén volt már szó érintőlegesen korábban is, vagyis az alapszakaszból a felsőházi középszakaszba kerülő gárdák az egymás elleni eredményeiket vinnék magukkal, ugyanakkor az alapszakaszt nem játszó Szolnok találkozói a középszakaszban duplán számítanának. Sterbenz Tamás főtitkár elmondta, s erre később Rózsás Gábor ligavezető is visszautalt, hogy mindenképpen figyelembe szeretné venni az MKOSZ az alábbi elveket: a Szolnokot segíteni akarják az Adria ligás szereplésében, emellett viszont szeretnék, ha sem a magyar bajnokság alapszakasza nem válna érdektelenné (lásd tiszta lappal való középszakaszi indulás), sem a későbbi rájátszások nem vesztenék el izgalmas mivoltukat. Nem mellékesen szóba került az is, hogy az alapszakaszban akár pénzzel is motiválhatná a szövetség a csapatokat a jobb eredmény elérésében, így - igaz, csak ötlet szintjén - a főtitkár megjegyezte, hogy el tudja képzelni, hogy mondjuk (fiktív számokkal példálózva) az alapszakasz első 3, a második 2, a harmadik 1 millió forintot kapna a részsiker eléréséért. Ám ez is csak egy lehetőség, mindenről a pénteki elnökségi ülés fog dönteni, hiszen a liga ülésen részt vevő klubképviselők, bár több hozzászólásban megvitatták a napirendi pontokat, így ezt a témát is, de kidolgozott ajánlattal nem éltek a szövetség felé, amit egy az egyben meg lehetne tárgyalni pénteken, ezért egy szűkebb grémium (az elnökség) fogja kimondani a végső szót.

A legújabb variáció szerint jó esély van rá, hogy oda-visszavágós legyen a felsőházi középszakasz, az alsóházi viszont csak egyfordulós, tehát nem rendeznének oda-vissza mérkőzéseket, mindenki mindenkivel csak egyszer találkozna ebben a periódusban, melynek végén a 7. és a 8. helyezettek (tehát az alsóház két legjobb csapata) csatlakozna a playoff mezőnyéhez, ahonnan már kieséses párharc rendszerben folyna a küzdelem a bajnoki címért. A kisebb költségvetésű klubok képviselői közül néhányan ugyanakkor felvetették, hogy számukra is ideálisabb lenne a kétfordulós középszakasz, ezt még újratárgyalja a testület a közeljövőben és csak úgy hoz majd határozatot. 

Felvetődött az ülésen az is - főként a most is alacsony létszámmal megtartott ülés okán -, hogy a klubok érdektelenségével valamit kellene kezdenie a szervezetnek, főként a nem A-csoportos csapatok illetékesei jelentek meg kritikusan alacsony számban. 

A három alap napirendi pont közül az első egyébként a tavalyi éves beszámoló elfogadása volt, ezzel kapcsolatosan minden a tervezettek szerint alakult és elfogadták a dokumentumot.

A szövetség mindenképpen kezdeményezné az utánpótlás klubok (illetve a felnőtt csapatokat üzemeltető sportszervezetek, melyeknél folyik utánpótlás-nevelés) szakmai munkájának fokozott ellenőrzését. Egyelőre nem szankcionálva, de erre mindenképpen odafigyelve - például rendszeres edzésnaplók vezetését kérvényezve, illetve minden megyében kineveznének szakmai biztosokat a tervek szerint, az illető feladata pedig az lesz, hogy a térségbe tartozó egyes utánpótlás nevelő műhelyeknél valóban minőségi munka folyik-e. Ugyanakkor az online edzés naplókat központilag a szövetség figyelné.

A pénzügyi ellenőrzésről is szó esett, negyedéves beszámolókat kérnek majd a kluboktól. A klubok határozottan következetességet kértek az MKOSZ-től ebben a kérdésben, magyarán - idézve egy hozzászólót - "rendben, a szándék már megvan, de akkor legyen ez szabályzatba foglalva, amihez tartani tudják magukat a klubok, s amely tartalmazza a későbbi szankcionálás módozatait is". Az első évben viszont vélhetően nem szankciók lesznek, hanem írásos észrevételek a klubok felé, azaz javaslatok fognak születni a gazdálkodással kapcsolatosan, amennyiben az láthatóan nem ésszerű, racionális módon folyik az adott egyesületnél és ebből adódóan pénzügyi hiány is keletkezik. Ezt a témát kimondva is azért hozta fel az egyik képviselő, miszerint nem tartja korrektnek azt, hogy egy 150 milliós tartozást nyíltan bevalló klub zöld utat kap a szövetségtől a rajtra. Erre a főtitkár akként reagált, hogy többek között éppen ezért akarnak belenézni a klubok főkönyveibe.

A zárszó Rózsás Gábortól érkezett, aki megjegyezte, hogy szeretné az MKOSZ elnöksége elé terjeszteni azon indítványát, miszerint a jövőben, ha már megtörtént a nevezés egy adott bajnoki szezonra, utána ne lehessen módosítani a versenykiíráson.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus