Óriásit harcolt, győzött az Olaj

Első otthoni meccsét játszotta ma este a magyar bajnok Szolnoki Olaj KK együttese az Adria Ligában. Báderéknek volt mit kiküszöbölniük, miután a Szlovéniában lejátszott első találkozón teljesítményük némileg alulmúlta a várakozásokat. Pór Péter együttese azonban jól reagált erre, nagyon összeszedték magukat, és még ha nem is mindig látványosan, de óriásit küzdve verték a horvát Cibona Zagreb alakulatát!

Szolnoki Olaj KK - Cibona Zagreb (horvát) 75 - 71 (18-23, 13-13, 23-22, 21-13)

Telt ház, azaz 2000 néző fogadta a magyar bajnok a horvátok legpatinásabb csapatát, a Cibona Zagrebet. Mindkét gárda első győzelméért hajtott a sorozatban, ugyanis az előző körben a Cibona is kikapott, ők otthon szenvedtek vereséget a macedón MZT Szkopje ellen az első körben. Az előző meccs szöges ellentéteként indult a találkozó a szolnokiak számára, szépen végigvezették akcióikat, megilletődöttségnek nyoma sem volt (4-0-ás kezdés). Két probléma jelentkezett ekkor. Egyrészt a befejezésbe még mindig csúszott hiba, több, mint amennyi belefér egy ilyen szintű meccsen, a másik pedig a beszedett személyi hibák száma és üteme volt. Támadásban ugyanis hiába játszottak sokkal biztatóbban a szolnokiak, mint a Krka ellen, védekezésben többször elkéstek, odaütöttek, emiatt például Calvin Watson gyorsan össze is szedett három faultot, a kispadon találta magát. 4-11-nél ugyan kialakult a legnagyobb különbség, de az Olaj támadásban újra összeszedettebb lett, folyamatosan kapaszkodott, végig látótávolságon belül maradt, végül az első 10 perc után 18-23 volt az állás.

A második negyed az elsővel ellentétben nagyon lassan indult. Négy perc alatt mindössze egy Gay tempót jegyezhettünk fel a büntetők mellett, mindkét oldalon megremegtek a kezek a döntő szituációkban, így 14 perc elteltével 23-24-et mutatott az eredményjelző. Ami nem változott, az a személyi hibák ipari mennyisége, mindkét oldal bónuszba került négy és fél perc alatt, a sok pontatlanságot igyekezettel próbálták ekkor ellensúlyozni a játékosok. A büntetőivel ebben az időszakban jobban gazdálkodó hazaiak egy szép összjáték végén Kalve duplájával tudták átvenni a vezetést a 16. percben (27-26). A Cibona abszolút megállt, sem a büntetőket nem tudták a helyükre tenni, sem a ziccereket nem tudták bedobni, pedig többször kerültek kihagyhatatlannak látszó helyzetbe. Hiába szedtek több támadót, mint ahány védőt meg tudott szerezni a Szolnok (12-9 volt az ide vonatkozó összevetés), a helyzeteiket egyszerűen nem tudták pontokra váltani. A félidőig állandósulni látszódott az egy!!! pontos különbség, hol egyik, hol másik csapat vezetett. A faultgondjai ellenére visszatérő Watsonnak nagyon nem ment a játék, így a nagyszünet előtt kicsit összeszedettebb zágrábi alakulat végül visszaállította az első negyedben kiharcolt előnyét, 31-36-ot mutatott az eredményjelző a 15 perces kényszerpihenő előtt. Mindkét oldalt a rengeteg fault és botrányos büntetőzés jellemezte, nagyjából egyenlő erők küzdelmének tűnt ekkor a meccs. Amiben sokkal jobbnak bizonyultak a vendégek ekkor, az a pattanózás volt, 15-27-re vezettek ekkor ebben a statisztikai mutatóban, de borzasztóan gyenge helyzetkihasználásuk miatt nem tudták ezt ennek megfelelő előnyre váltani. A hazaiaknál Báder, Simon és Gay volt dicsérhető, míg a vendégeknél a horvát válogatott Marcinkovic 1/6-os mezőnymutatója ellenére is hasznos tudott lenni, a két amerikai, DJ Strawberry és Demond Carter pedig gyakorlatilag hiba nélkül játszottak.

A fordulást követően mindkét csapat láthatóan megnyugodott, mindkét mester helyre rakhatta a dolgokat a fejekben, sokkal minőségibb játékot láthatott a szolnoki publikum és a tévénézők. Az Olaj ezt a negyedet is jobban kezdte, Báder és Gay vezérletével pillanatok alatt újra ott voltak ellenfelük nyakán (37-38). Innentől megint elkezdődött a türelemjáték: hol egyik, hol másik oldalon volt az előny, de lényegesen egyik csapat sem tudott ellépni a másiktól (két kosárnyi különbség nem alakult ki). 47-46-ra vezettek a hazaiak alig több, mint 24 perc után, itt következett egy kis holtpont. A támadásokban kevesebb fantázia volt, mint korábban, és bár a Cibona nem kapcsolt magasabb fokozatra, mégis vissza tudták venni a vezetést huzamosabb időre. Állandó 1-3 pontos előnyük nem sokat jelentett, de annyit mindenképpen, hogy a hazaiknak folyamatosan az eredmény után kelljen futniuk. A harmadik felvonás vége az ekkor az Olaj számára tarthatatlannak bizonyuló Zizic vezetésével a horvátoké volt, szinte teljes mértékben visszaállt a félidőben és az első negyedben is birtokolt előnyük, végül 54-58-cal fordultak a csapatok a záró játékrészre.

A szokásoknak megfelelően az utolsó 10 percet is jobban kezdte az Olaj, egy bekapott kosár után sorra szerezték a pontokat az ellenfelek hibáit kihasználva, így kettő és fél perc alatt fordítottak, megint (62-60). A vendégek ugyanolyan langyosan kezdték az utolsó negyedet is, mint az előző kettőt, az Olaj pedig láthatóan jobban pörgött, nemcsak pontokban, de az intenzitásban is megmutatkozott ez. Kalve ugyan nagyon nem kezdte jól a meccset, ennek megfelelően el is ment az önbizalma egy időre, de ebben az időszakban több fontos kosara is akadt, ráadásul nem kijátszott helyzetekből, hanem a saját maga által kreált lehetőségekből. Annyiban mindenképpen más volt ez a negyed, mint a korábbiak, hogy az Olaj - az este alapján - legjobbjai még csak ekkor kerültek parkettre, és Báder vezérletével sikerült is elhúzni hét pontra, a legnagyobb előnyét tarthatta kezében a vendéglátó gárda 3 perccel a vége előtt (71-64). Itt sajnos egy rövidzárlat keletkezett a hazaiaknál, alig tudták áthozni a labdát a félpályán, nagyon megállt a Szolnok, a Cibona pedig kihasználta ezt, azonnal visszakapaszkodott 71-69-re úgy, hogy még másfél perc hátravolt a meccsből. Idegőrlő végjáték következett, mindkét oldalon megérezték, egy-egy kosár akár a győzelmet is jelentheti, ez pedig az előnyben játszó Szolnoknak kedvezett. Gay büntetői a helyére kerültek, Davor Kus (volt horvát válogatott) tempóját pedig csak kettesnek ítélték meg a játékvezetők. Gay újra büntetőzött, a horvátok pedig eladták a labdát, ezzel lett vége a találkozónak, az Olaj javította szlovéniai bukását és 75-71-re diadalmaskodott a nevekben szépen csengő, de csapatként nagyon gyenge produkciót nyújtó horvátok ellen. A találkozó szolnoki hősei a két négyes, Kalve és Gay, valamint a 18 pont, 14 pattanó, 37 VAL-os teljesítményt nyújtó Báder Márton voltak. A szolnokiak a vendégek hatalmas lepattanózási fölényét és a pocsék büntetőzést is elbírták.

Szolnoki Olaj KK: Simon 6/3, Watson 4, Kalve 13, Gay 20/12, Báder 18
Cserék: Horváth 4/3, Fodor 3/3, Németh 5/3, Szabó 2, Grebenár -

Cibona Zagreb: Carter 11/9, Strawberry 15, Marcinkovic 14, Zubcic 2, Zizic 12
Cserék: Kus 4, Masic -, Rozic 1, Jagodic Kuridza 5/3, Hamilton 7.

Pór Péter: - Úgy gondolom, hogy az első félidőben a támadójátékunkban volt szakmai hiányosság. A büntetődobásaink 50%-on álltak akkor, és a tripladobásaink sem alakultak, ahogy vártuk, pedig megvoltak az üres helyzeteink. Emellett 12 támadópattanót engedélyeztünk, ezt nem lehet megengedni. A második félidőben Gay révén kintről, Báder Marci lévén pedig bentről eredményesek voltunk, ez az egyensúly pedig stabilizálta a játékunkat. A 71 kapott pont az nagyon jó, nagyon jó lenne állandósítani ezt a védekezést, amit a második félidőben mutattunk. Azt gondolom, óriási élmény, hogy ide tudtunk hozni egy ilyen gárdát és le is tudtuk őket győzni.

Báder Márton: - Volt csapatom, volt bennem bizonyítási vágy, sok szép emlék fűz oda, jóban vagyok még sok játékossal és vezetővel is, talán életem legjobb klubja volt, talán ezért is akartam őket megverni ennyire. Jó erőkből álló csapat, de későn álltak össze, fognak még fejlődni. Mi már ezt a vasárnapi meccshez képest is megtettük, jóval agresszívabbak voltunk, csapatként küzdöttünk. Nagy lépés nekünk ez az Adria Liga, iszonyatos kemény meccsek jönnek folyamatosan, nem csak félévente 1-1, mint a EuroChallenge-ben, úgyhogy örülünk a sikernek, de készülünk tovább a következő megmérettetésre.

Veljko Mrsic: - Tudtuk, hogy nagyon kemény meccs lesz és ez be is igazolódott. Azt is tudtuk, hogy milyen nehéz ilyen kis arénában játszani, ahol ilyen közel vannak a nézők, hasonló állapotok vannak például Zadarban vagy Splitben. Mindkét csapat sokat hibázott az első félidőben, főleg a büntetődobásoknál. Három negyeden keresztül kezünkben tartottuk a meccset, de a végén, kulcs szituációkban üres dobásokat engedtünk, nekünk pedig nem jött be semmi. A felkészülést megtettük ellenfelünkből, de a szolnoki csapat egy teljesen másik arcát mutatta a Krka ellen.

DJ Strawberry: - Kezünkben volt a meccs, de a második félidőben nem védekeztünk azon a szinten, ami kellett volna a győzelemhez, pedig jó kis meccs volt. Elegendő információnk volt a Szolnokról, jól fel is készültünk, így ezzel nem volt gondunk, egész egyszerűen a második félidőben nem tudtunk annyi energiát mozgósítani, amennyire szükségünk lett volna.