B csoport - 13 forduló

A Keleti csoportban csak a Kecskemét járt sikerrel odahaza a hétvégén, no meg a Mezőberény, de ők egy elhalasztott mérkőzésen még hét közben győzték le a Nagykőrös gárdáját. A Pest megyeiekre rá jár a rúd eléggé, sorozatban 11 kudarcot számlálnak jelenleg, de a Baja sincs éppen élete formájában, bár a Mezőberény otthonában ezúttal megúszták a kínos zakót. Tiszaújvárosban elmaradt a rangadó, a Kaszások simán nyertek, az Egernek nem volt esélye Kecskeméten, míg a Salgótarján könnyedén nyert Debrecenben.

Érdekes fordulón van túl a Nyugati csoport mezőnye. A SMAFC közel 20 pontos hátrányból "állt fel" a Vasas otthonában és a Veszprém is jelentős deficitet ledolgozva aratott meglepő győzelmet a Honvéd otthonában. A Törökbálint megint biztosan verte a Győrt. A TF, bár 60 pont alatt maradt, mivel 50 alatt tudta tartani a PEAC-ot, nyert Pécsett. A forduló rangadóján a MAFC végig vezetve nyert a Bonyhád ellen.

Keleti csoport:

Mezőberényi KK - Nagykőrösi SKE 85-81 (27-14, 16-22, 19-19, 23-26)

Megszerezte második győzelmét a 11. fordulóból elhalasztott mérkőzésén a Mezőberény együttese a mezőny legrosszabb formában lévő csapata ellen. Remek rajtjának köszönhetően hamar megnyugtató előnyre tett szert a dupla-dupláig jutó Sütő (12 pont, 13 lepattanó) vezette házigazda, a végén mégis majdnem sikerült utolérniük a nagykőrösieknek vendéglátójukat, ám a 21-ig jutó Lakosa és a 20-nál megálló Tóth Viktor sem tudott már segíteni együttesén. A hazaiak legjobb dobója a 19-ig pontot termelő Kiss Gerő lett, aki emellé még kiosztott hat gólpasszt is, őt a 16-ot szóró Zsíros követte.

Mezőberény: Sütő (12 pont, 13 lepattanó), Kiss G. (19/6 pont, 4 eladott labda, 6 gólpassz), Zsíros (16/3 pont), Jenei (11 pont, 5 lepattanó)

Nagykőrös: Tóth V. (20 pont, 5 gólpassz), Mácsai (6 pont, 11 lepattanó, 3 gólpassz), Lakosa (21/9 pont, 3 lepattanó), Kovács S. (16/6 pont)

Nagykőrösi SKE - EnterHód Vásárhelyi KS 89-99 (17-21, 27-23, 20-19, 17-18, 8-18) – hosszabbítás után
Alacsony színvonalú, de izgalmas mérkőzést vívott egymással a két együttes Nagykőrösön, ahol a hazaiak ismét elszalasztottak egy győzelmi esélyt, amivel már 11-re nőtt negatív szériájuk. A rengeteg eladott labdával tarkított (27 ill. 21) találkozón egyik csapat sem tudott lélektani előnyhöz jutni, így a végjáték idegtépőre sikeredett. Fél perccel a vége előtt még a vásárhelyiek vezettek két ponttal, ám a házigazdák meg tudták még kaparintani a labdát és büntetőkből egyenlítettek. Sőt, a csongrádiak hiába kapták vissza a játékszert még ezután, hogy a győzelemért támadhassanak, egy újabb eladott labdát követően szándékos faultot ítéltek ellenük, ám a megítélt büntetőket nem tudta gólra váltani a Nagykőrös és a hátralévő három másodpercben sem tudott már kosarat szerezni. Így jöhetett a hosszabbítás, ahol már nem kegyelmezett a Vásárhely és simának tűnő, 10 pontos diadalt arattak Nyilasék.

Nagykőrös: Tóth V. (28 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 eladott labda, 3 gólpassz), Mácsai (16 pont, 11 lepattanó, 5 szerzett labda, 7 eladott labda, 3 blokk), Jurászik (14/9 pont, 3 lepattanó, 3 eladott labda)

Vásárhely: Nyilas (30/9 pont, 10 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda, 3 gólpassz), Czibere (25/15 pont, 3 lepattanó, 5 szerzett labda), Vejinovics (17/6 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda, 3 gólpassz)

Tiszaújvárosi Tisza Tv-Phoenix KK - Óbudai Kaszások 58-81 (14-23, 18-26, 9-15, 17-17)

Elmaradt a rangadó, az óbudaiak a vártnál simábban húzták be a borsodi derbit, köszönhetően remek védekezésüknek és 50 %-os triplamutatójuknak, amivel 12 távolit süllyesztettek el vendéglátójuk kosarában. A lendületet a fővárosiaknak Dohar és Korona adták meg az első félidőben, szinte felváltva szórták hármasokat, miközben a Tiszaújváros csak szenvedett támadásban, folyamatosan falba ütköztek a betörő játékosok, így már félidőben majd 20 pont volt a Kaszások előnye. A nagyszünet sem hozott változást a hazaiak játékában, Lajsz dupla-duplája (12 pont, 11 lepattanó) dicsérhető egyedül, és bár a harmadik negyedben egyik fél sem villogott a kosárszerzés terén, de mivel az óbudaiak csak kilenc pontot engedélyeztek ellenfelüknek, így tovább hizlalhatták a két csapat közti különbséget, ami a záró etapban már nem változott.

Tiszaújváros: Lajsz (12 pont, 11 lepattanó), Sebők B. (14/3 pont, 3 lepattanó)

Kaszások: Dohar (24/12 pont, 9 lepattanó), Kollár (15/9 pont, 6 lepattanó), Korona (15/9 pont, 3 lepattanó, 4 szerzett labda), Warren (17/6 pont, 10 lepattanó, 7 eladott labda)

Mezőberényi KK - Bajai Bácska FKE 78-84 (27-29, 9-26, 17-19, 25-10)

Nagyot hajrázott az utolsó negyedben a Mezőberény, de nem tudta utolérni esélyesebb vendégeit, így a mostanában kisebb gödörben lévő Baja be tudta húzni a kötelező győzelmet idegenben. Hazai oldalon a 28-ig jutó – közte hét tripla – Zsíros Gábor lett majdnem a nyerőember, ám a bácskaiaknál Mándity és Hosszú is tarthatatlannak bizonyult, akik főleg a második negyedben nyomták meg nagyon a mérkőzést. A félidőben így már majd 20 ponttal járt előrébb a vendég gárda, ám a Mezőberény becsületére legyen mondva, hogy egy percig sem adta fel az összecsapást, és óriásit küzdve majdnem össze is jött neki a bravúr, de a végén későinek bizonyult a nagy feltámadás és nem maradt idő, illetve erő a fordításra. A vereség ellenére viszont egyre acélosabb csapat benyomását kelti az újonc együttes, most már érdemes velük számolni bárki ellen.

Mezőberény: Zsíros (28/21 pont, 3 lepattanó), Rácz T. (12 pont, 5 lepattanó), Jenei (12 pont, 4 lepattanó)

Baja: Mándity (28 pont, 13 lepattanó, 2 blokk), Hosszú (25/12 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda), 3 gólpassz), Délity (12/3 pont, 9 lepattanó)

KTE Kosárlabda Klub – EKF-Eger-HÉSZ SE 84-51 (24-7, 15-14, 19-11, 26-19)

Ezúttal sem hagyott egy fikarcnyi esélyt sem ellenfelének a Kecskemét gárdája, Wittmannék ismét ellenállhatatlanul kezdték a mérkőzést, ami után nem is találta már a ritmust a hevesi alakulat és újabb sima vereségbe szaladt bele a listavezető ellen. A festéket és a hárompontosvonal környékét is uralta a házigazda, az egrieknek csupán egy halvány fellángolás jutott a harmadik negyed elején, de azt hamar visszaverte a Kecskemét, a meccs vége pedig már edzőmeccs jelleget öltött. 33 ponttal nyert a Hírös Város csapat és egyedüliként a mezőnyben őrzi veretlenségét a tabella első helyén.

Kecskemét: Wittmann (23/9), Karahodzics (13), Mészáros (13/3), Dénes (12/6)

Eger: Máté B. (19/15), Kováts (9), Erdei (7/3), Krasznai (7/3)

DEAC – Konecranes-Salgótarjáni KSE 69-116 (17-25, 18-25, 18-32, 16-34)

Nem tartogatott izgalmakat a pikáns előzményekkel beharangozott összecsapás, a tarjániak kihasználva erő-, tudás- és magassági fölényüket könnyedén hozták a DEAC elleni derbit. Leginkább a lepattanók terén maradt alul látványosan a hazai gárda, a Godena-Likár duó fémjelezte nógrádiak 51-18 arányban múlták felül házigazdájukat ebben a műfajban, de 61 %-os mezőnymutató is döntő tényező volt a magabiztos vendég sikerben. Heten jutottak tíz pont fölé a Salgótarjánnál, míg ugyanez a bravúr csak három játékosnak sikerült hazai oldalon, a mezőny legeredményesebbjei Nagy Botond, Surmann Péter és Godena Ferenc voltak egyaránt 21-21 ponttal.

DEAC: Nagy Bo. (21/6 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Balogh A. (19/3 pont, 3 lepattanó), Gál B. (12/6 pont)

Salgótarján: Godena (21 pont, 11 lepattanó, 3 gólpassz), Likár (16 pont, 18 lepattanó), Surmann P. (21/3 pont, 3 lepattanó, 7 gólpassz), Hartvich (19 pont, 5 lepattanó), Sebők T. (14 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz)

Nyugati csoport:

MKB Euroleasing Vasas - SMAFC-NYME 78-81 (28-21, 21-9, 12-20,17-31)

A soproni egyetemi együttesnek nem sok köze volt az első félidőhöz. A lendületes, fiatal hazai társaság szinte átrohant a SMAFC-on, szünetben a Gorzsás Krisztián s Velkey János vezette Vasas magabiztos, közel 20 pontos előnyt szerzett. A második félidőben a két rutnos játékos, Balogh Gergely és Csaplár-Nagy Arnold a vállaira vette a soproni gárdát, emellett a védekezés is feljavult, a hazaiaknak viszont felállt védelem ellen nem ment a játék, ifjú kosarasai "fonalat vesztettek", elbizonytalanodtak, pontatlanul dobtak. Az ellenfelét fokozatosan megközelítő SMAFC a végjátékban büntetőit jó százalékban értékesítve fordított az izgalmas alsóházi rangadón. A 210 centi fölötti középjátékosok párharcát a tapasztalt Csaplár-Nagy jelentős fölénnyel nyerte Timkó Norberttel szemben.

Vasas: Gorzsás (24/3 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz, 5 eladott labda), Velkey (23/3 pont, 5 lepattanó, 2 gólpassz, 2 eladott labda), Timkó (9 pont, 6 lepattanó)

SMAFC: Balogh (27/12 pont, 4 lepattanó), Csaplár-Nagy (18 pont, 25 (!!) lepattanó, 3 gólpassz, 4 eladott labda), Herczeg (10/6 pont, 8 lepattanó), Rostás I. (10 pont)

PTE-PEAC - TF-Budapest 47-59 (14-22, 6-18, 12-11, 15-8)

Az első félidőben a "híres-hírhedten" szigorú, kemény, agresszív védekezésével a TF szinte megfojtotta a pécsi csapat támadójátékát és nemegyszer leindítva a hazai együttest a nagyszünetben 40-20-ra vezetett. Szünet után aztán már végképp a játék küzdő jellege domborodott ki, kevés volt a kosár. A záró szakaszban tudott valamit kozmetikázni az eredményen a PTE-PEAC, de gyenge első félidei támadójátéka miatt túl nagy hátrányt szedett össze, és nem tudta igazán szorossá tenni a meccset, így a dr. Deákot 8 ponton tartó Mehmedovic-legénység biztosan győzött.

PEAC: Ignácz (15/3 pont, 5 lepattanó),  Ónozó (12/6 pont, 9 eladott labda), Deák (8 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz), Pöttendi (7 pont, 10 lepattanó)

TF: Szobi (16 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 eladott labda), Beák (15/9 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett, 4 eladott labda), Moravcsik (10/3 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz, 3 szerzett labda), Sztrányay (6 pont, 7 lepattanó)

MTK Törökbálint - GYÕR-SZOL-Széchenyi Egyetem 87-67 (17-15, 24-9, 19-22, 27-21)

Ahogyan pár hete Győrben a Hepp-kupa bronzmeccsén, úgy most is sima törökbálinti győzelem született. Az összecsapáson három negyed is kiegyenlített játékot hozott, ám a második tíz perc nagyon egyoldalú volt, ebben a szakaszban Bihariék lényegében el is döntötték a maguk javára a találkozót. A Győr zsinórban a harmadik vereségét szenvedte el.

MTK: Szarvas (26/15 pont, 3 gólpassz, 3 eladott labda), Bihari (22 pont, 10 lepattanó, 3 gólpassz), Wehner (14/6 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda), Baross (14 pont, 8 lepattanó), Spiriev (3 pont, 7 gólpassz)

Győr: Papp (15/3 pont), Péterfai (12 pont, 6 lepattanó), Horváth G. (11/3 pont), Pankár (9/6 pont, 3 lepattanó)

Budapesti Honvéd SE - Veszprémi Egyetem 82-84 (26-13, 16-24, 8-24, 32-23)

A forduló meglepetése! A nyitó negyed után - amelynek közepén egy 10-0-s rohammal elhúzott a Honvéd, távolról sem tűnt úgy, hogy a meccs végén a Robert Kwame-t nélkülöző hazai csapat játékosai hagyják el lógó orral, a veszprémiek pedig örömmámorban úszva a Dózsa György úti létesítményt. Pedig ez történt. A második szakasz elején a 30-15-ös tenisz állásnál szinte varázsütésre változott óriásit a játék képe, a vendégek Szabó Balázs vezetésével egy 16-4-es rohamot produkálva szorossá tették a meccset. Szünet után a Veszprém lendületben, a Honvéd pedig - ahogy mondani szokás - az öltözőben maradt. A második félidő első bő 8 (!) percét 18-4-re nyerte a Veszprém, Sefcsik három vendég akciót is triplával zárt, így a befejező negyed előtt 61-50-re vezettek a vendégek. A záró szakaszt Bohanek Balázs eredményességére építve 6-2-velkezdte a Honvéd, ám Nagy Róbert megmozdulásaival újra 10 pont fölé nőtt a veszprémi előny, és még a 38. percben is 8-al "mentek" a vendégek. A hajrában aztán egy 10-2-es rohammal Tursics Krisztián vezérletével egalizált a Honvéd, ám az utolsó szó Szabó jóvoltából a két középső negyedben remekül játszó vendégeké volt, akik meglepő, de megérdemelt győzelmet arattak.

Honvéd: Bohanek (23 pont, 12 lepattanó), Tursics (17/3 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Máté (14/3 pont, 6 lepattanó), Kovács (13/3 pont)

Veszprém: Nagy R. (22 pont, 4 gólpassz, 3 szerzett labda), Szabó B. (16 pont, 23 (!!) lepattanó), Sefcsik (11/9 pont), Horváth R. (10/3 pont, 3 lepattanó)

MAFC - B-BETON Bonyhád 76-67 (23-16, 24-14, 15-20, 14-17)

A forduló rangadójának első félidejében a MAFC azt a játékát nyújtotta, amellyel a közelmúltban az élvonalbeli Sopron KC-t is búcsúztatta a Magyar Kupától. Fodor Kristóf  két triplája között Lakits András két duplával egy 10-0-s kezdéssel adták meg a meccs alaphangját Sabáli Balázs fiai. Bonyhádi részről jó ideig csak a Hauszmann utcában korábban éveket töltő, így ott érthetően  meglehetősen otthonosan mozgó Faragó Péter jelentett érdemi veszélyt a hazai kosárra. Bár a második negyedet jól kezdte s 5 pontra is feljött a Bonyhád, ezzel egy időre el is lőtte puskaporát. 27-22 után Lakosa Zsolt vezérletével egy 11-0-t "repesztett" a MAFC, amely szünetben jelentős különbséggel, 17 ponttal vezetett. A 23. percben Fodor újabb hármasával köze 20 pontra (55-36) nőtt a különbség. A negyed közepén egy 10-0-s rohammal 10 ponton belülre kerültek a vendégek, ám a hazai csapat tudott újítani. A záró szakaszban jó ideig tartotta 10 pont körüli előnyét a MAFC. A hajrá azonban váratlanul izgalmas lett, hiszen a38. percben egy Lukács Attila vezetésével bemutatott 6-0-s rohammal 71-67-re feljött a Bonyhád, de ez sokat kivett a vendégcsapat játékosaiból, akik közül Pantának ezúttal nem ment a játék. A MAFC végig vezetve nyerte a rangadót.

MAFC: Lakosa (20/3 pont, 5 lepattanó), Vavra (19 pont, 15 lepattanó), Fodor (12/12 pont), Nagy B. (9/9 pont)

Bonyhád: Faragó (21/12 pont), Lukács (12/6 pont, 3 lepattanó), Tömösváry (12 pont, 8 lepattanó), Jilling (11/3 pont)