B csoport - 15. forduló

Keleten a listavezetők közül sem a Salgótarján, sem az Eger nem ütközött komoly akadályba a hétvégén, mindkét együttes nagy arányú győzelemmel távozott vendéglátója otthonából. A Törökbálint az utolsó negyedben fordított Nagykőrösön, míg az alsóházi derbin Tiszaújvárosban a hazai csapat a sírból visszahozva nyerte meg hosszabbítás után a Kaszások elleni mérkőzést. A húzóembereit nélkülöző Kecskemét nem tudta feltartóztatni a 45 pontig jutó Hosszú Gergő vezette Baját és sima vereséget szenvedett idegenben.

Nyugaton újabb "nagy skalpot" szerzett a Győr, amely ezúttal - remek harmadik negyede révén - a Veszprémet is legyőzte. Szintén a jó harmadik negyed döntött Pécsett a hazaiak javára a Honvéd ellen. A tartalékosan felálló Nagykanizsa alaposan megkínlódott saját pályáján a MAFC-cal szemben.

(Az eredményre kattintva a mérkőzés statisztikája jelenik meg.)

Keleti Csoport

Tiszaújvárosi Tisza TV - Óbudai Kaszások 89-82 (21-16, 20-30, 14-11, 23-21, 11-4)

Izgalmas végjátékot hozott Tiszaújvárosban az alsóházi rangadó. A vendég együttes Dohar Istvánnal a soraiban megerősödve, a hullámvölgyből való kilábalás reményében lépett pályára riválisa otthonában, és sokáig úgy is tűnt, hogy megszerzi első idegenbeli győzelmét a szezonban a Kaszások gárdája. Az NCAA-t is megjárt bedobó kitűnő dobóformával mutatkozott be új csapatában, hétből hét triplával kezdte a mérkőzést, mellette Kollár Balázs bizonyult eredményesnek a vendégeknél. Hazai oldalon Tóth Tamással nem tudtak mit kezdeni az óbudaiak, a borsodi csapat neki köszönheti, hogy egyáltalán esélyük nyílt a győzelemre a végjátékban. Négy pontos hátrányban ugyanis Tóth állhatott a vonalra, értékesítette az első büntetőt, majd a másodikat tudatosan kihagyva a támadólepattanó után bevágott egy triplát. Egál, de négy másodperce volt még a Kaszásoknak eldöntetni a mérkőzést, ám az utolsó dobásuk lecsorgott a gyűrűről, így jöhetett a hosszabbítás. Ebben a Tiszaújváros már egy elveszettnek hitt meccs megmentésével vághatott bele, ami akkora lökést adott a házigazdának, hogy az óbudaiaknak már esélyük sem volt a ráadásban a győzelemre.

Tiszaújváros: Pöstényi (17 pont, 5 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 5 szerzett labda), Tóth Z. (30 pont, 6 lepattanó, 7 kiharcolt fault)

Kaszások: Dohar (33 pont, 7/9 tripla, 7 lepattanó), Kollár (17 pont, 4 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 3 szerzett labda)

Bajai Bácska FKE - Kecskeméti Főiskola 108-52 (43-15, 27-12, 22-10, 16-15)

Mivel a mérkőzéssel egy napon A-csoportos fordulót is rendeztek, így a vendégek több kulcsjátékosa is hiányzott, ami jelentősen befolyásolta a mérkőzés kimenetelét. Ennek megfelelően nagyon bekezdett a bácskai együttes és egy perc kétséget sem hagyva a meccs kimeneteléről, végig vezetve, magabiztosan húzta be a – az ilyen felállásban már – kötelező győzelmet. Hosszú Gergő parádés napot fogott ki, az élvonalt is megjárt bajai nevelésű játékos 45 ponttal terhelte meg a kecskemétiek gyűrűjét, tette mindezt 80 %-os mezőnymutatóval (!!) és 60-as teljesítményindex-szel. Öten érték el a tíz pontot hazai oldalon, az Ágfalvi-Mándity-Varga trió mindezt dupla-dupla keretében. Nyomasztó volt a vendéglátók fölénye a palánk alatt (58-23 a lepattanó csata), de a 20 eladott labda sem segített Forray Gábor tanítványain.

Baja: Hosszú (45 pont, 16/20 mezőnyből, 7 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 kiharcolt fault, 4 gólpassz, 60 VAL), Varga I. (14 pont, 12 lepattanó), Mándity (11 pont, 10 lepattanó, 3 gólpassz, 2 blokk), Ágfalvi (10 pont, 12 lepattanó, 3 gólpassz)

Kecskemét: Kopasz M. (12 pont, 3 szerzett labda, 5 kiharcolt fault), Jurászik (13 pont, 8 lepattanó, 8 eladott labda, 8 kiharcolt fault)

DEAC - EKF-Eger-HÉSZ SE 65-92 (12-17, 16-30, 17-27, 20-18)

Csupán egy negyedig tudott partiban maradni a listavezetővel az egyetemistákból álló debreceni együttes, a második etaptól már érvényesíteni tudta a papírformát az egri együttes. Egy kezdőötösre való kiegyensúlyozott teljesítmény akadt vendég oldalon, míg a házigazdáknál csak az Asztalos Soma-Nagy Szabolcs alkotta páros tudott maradandót alkotni. Utóbbi dupla-duplával volt csapata legjobbja, ám a rutin ezúttal a fiatal lendület útjába állt és elmaradt a bravúr a hazaiaktól.

DEAC: Nagy Sz. (19 pont, 14 lepattanó, 5 szerzet labda, 4 kiharcolt fault), Asztalos (13 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz)

Eger: Kováts R. (13 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda), Szerdahelyi (12 pont, 6 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Krasznai (6 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 gólpassz), Máté B. (22 pont, 4 lepattanó)

Szerencsi VSE – Salgótarjáni KSE 57-102 (18-26, 8-26, 14-28, 17-22)

Nem okozott nagy gondot a Salgótarjánnak a továbbra is nyeretlen Szerencs két vállra fektetése, a viszonylag szorosabb első negyed után, gyakorlatilag átléptek ellenfelükön a nógrádiak. Surmann Péter és Hartvich Tamás el sem utazott a gárdával a borsodi községbe, de még így is simán tudták érvényesíteni a papírformát Sebőkék. Heten zártak tízes Val-pontszám fölött és ugyanennyien lépték túl a dupla-számjegyű ponttermést is, míg a vesztes oldalon erre csak Jakab és Vásári voltak képesek. Előbbi ismét hozta szokásos megbízható formáját, míg utóbbi Endrész helyét vette át a szerencsi duóban, de a csapatszinten összehozott 12-es teljesítményindex édeskevés volt a tarjániak 143-val szemben.

Szerencs: Jakab L. (28 pont, 3 lepattanó), Vásári (13 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda)

Salgótarján: Likár (12 pont, 16 lepattanó, 2 blokk), Gorski (15 pont, 4 lepattanó, 5 gólpassz), Surmann G. (13 pont, 4 kiharcolt fault, 4 gólpassz)Kocsis (15 pont, 5 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Godena (10 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz)

Nagykőrösi Sólymok – MTK Törökbálint 85-93 (22-20, 23-22, 18-19, 22-33)

A Salgótarján múlt heti bravúros legyőzése után újabb nehéz feladat várt a Törökbálint gárdája, mert az otthonában mindenkire veszélyes Nagykőrös várt Hajmásyékra. Nem is adta könnyen magát az újonc együttes, sokáig vezettek a találkozón az ismét Lakosa Zsolt által vezérelt vendéglátók. A 36-ik percig kellett várni, hogy a Törökbálint oldalán mutasson többet az eredményjelző tábla, innentől viszont már nem volt visszaút a házigazdáknak. Lakosa révén még egy triplával megközelítették három pontra ellenfelüket a nagykőrösiek, de Szarvas Gábor büntetőivel és távolijával bebiztosította a vendégek győzelmét. Ismét Hajmásy bizonyult a Törökbálint legeredményesebb játékosának, de a sikerben Szabó dupla-duplájának, valamint Bihari és a már említett Szarvas hasznos mezőnymunkájának is nagy szerepe volt. Hazai oldalon, sokadszor a bajnokságban ismét Lakosa lett a gólkirály, mellette Kónya és Angyal voltak a leghasznosabb szárnysegédek, de a fiatal házigazdáknak ezúttal nem jött össze a bravúr saját közönségük előtt.

Nagykőrös: Lakosa Zs. (29 pont, 6 lepattanó, 10 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Kónya (16 pont, 3 gólpassz), Angyal (14 pont, 5 lepattanó, 4 kiharcolt fault)

Törökbálint: Bihari (17 pont, 4 lepattanó, 7 kiharcolt fault), Szarvas (17 pont, 4 lepattanó, 7 kiharcolt fault), Hajmásy (26 pont, 4 lepattanó), Szabó B. (18 pont, 10 lepattanó)

Nyugati Csoport

Igazi rangadóhoz méltó, parádés meccset játszott a nyugati csoport két dobogós együttese. Az első félidő szenzációs, lüktető, fordulatos játékot hozott, amely döntetlennel végződött. Térfélcsere után "leblokkolt" a Veszprém,támadásban tanácstalanokká váltak a vendégek, a Győr pedig elsősorban a hatékony védekezése révén tetemes előnyre tett szert néhány könnyű kosárral Az egyik legjobbjukat, a sérülz Mérészt nélkülöző vendégek természetesen nem adták föl a partit, a lepattanóharcot 32-28-ra meg is nyerték, de a záró szakaszban csak csökkenteni tudták hátrányukat a több remek egyéni teljesítményt hozó, színvonalas összecsapáson. A hazai siker egyik fő "faktora" a szervezettebb csapatjáték, a csaknem kétszer annyi (25) gólpassz, mint amennyit a vendégek játékosai adtak egymásnak (13).

Érdekességek a statisztikából:

Győr: Hegedűs (23 pont, 10/12 mezőnyből, 10 lepattanó, 4 blokk), Pankár (22 pont, 4 lepattanó, 8 gólpassz), Horváth G. (15 pont, 4 gólpassz), Simon (14 pont, 5 lepattanó)

Veszprém: Faragó (25 pont, 6 lepattanó), Kováts V. (17 pont, 4 eladott labda, 5 gólpassz), Nagy R. (15 pont, 3 szerzett labda), Fekete (11pont, 14 lepattanó, 2 blokk, 4 eladott labda)

Bár a két csapat tabellán elfoglalt helye alapján nem meglepő a soproni siker, de ha hozzátesszük, hogy különböző okokból négy játékos, köztük alapemberek - Balogh, Takács, Halász, Vesztergom - hiányoztak az egyetemiektől, irányítójuk, Karácsonyi pedig a 6 .percben megsérült, akkor az összecsapás igen értékes diadalként aposztrofálható vendég, és egy elszalasztott lehetőségként hazai részről. A SMAFC-nál a "mélyvízbe" bedobott Czukor Bence remekül helytállt, Drevenka illetve Szlávik pedig csaknem csapataik pontjainak a felét szerezték. A vendégsiker egyik fő tényezője a SMAFC által 44-25-re megnyert lepattanóharc volt, no meg Tóth 11 (!) kihagyott büntetője sem jött jól az érdi együttesnek, noha 18-szor kísérletezhetett, míg a soproniak 34-szer állhattak a vonalra.

Treff 07: Drevenka (25 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda), Tóth (13 pont, 5 lepattanó), Valaczkay (10 pont, 6 lepattanó)

SMAFC: Szlávik (29 pont, 4 lepattanó, 7 kiharcolt fault), Kovács B. (14 pont, 11 lepattanó, 3 blokk), Czukor (11 pont), Csaplár-Nagy  (7 pont, 14 lepattanó)

Az NB I B-s szinten kiváló horvát légiósát, Ivan Cubelát ezúttal nélkülöző Kozármisleny nagyon könnyen megadta magát a hazai csapatnak. A fővárosiaktól Katona egészen pazar tripladobó teljesítménnyel rukkolt elő, a hazaiak végig vezetve könnyű győzelmet arattak.

TF: Katona (23 pont, 7/7 tripla, 4 lepattanó), Szobi (18 pont), Moravcsik (11 pont, 7 szerzett labda, 9 gólpassz)

Kozármisleny: Boldizsár (16 pont, 4 szerzett labda), Lánczos (13 pont, 4 lepattanó, 5 eladott labda, 3 szerzett labda), Gémes (10 pont, 5 lepattanó)

A két legeredményesebb játékosát, a sérült Beákot és a Szlovákiába próbajátékra utazó Neal-t nélkülöző listavezető alaposan megizzadt a T-licenszes Kovács Ádám vezette MAFC ellen. A kanizsaiak egy izgalmas, fordulatos meccsen kerekedtek ellenfelük fölé, úgy, hogy hiányzó dobógépeik pontjait csapatként "dobták össze", azaz többen többet tettek hozzá a sikerhez, mint szoktak. A MAFC pedig ismét bebizonyította, hogy T-licenszes játékosaival a soraiban bárkivel partiban tudnak lenni, bárkit elkaphatnak a bajnokságban.

Nagykanizsa: Hoffmann (16 pont, 7 lepattanó), Balogh (15 pont, 3 szerzett labda), Bausz (15 pont, 4 lepattanó, 8 gólpassz), Zsámár (14 pont, 8 lepattanó)

MAFC: Kovács Á. (33 pont, 9 lepattanó, 5 eladott labda, 3 gólpassz), Radovics (16 pont, 4 lepattanó), Fodor (11 pont, 4 lepattanó)

Kiegyenlített első félidő után a harmadik negyedben egészen kiváló extra támadójátékot produkált a Pécs. A szünetben még egyetlen pont hátrányban lévő hazaiak a harmadik 10 percben szerzett 29 pontjukkal  eldöntötték a maguk javára a középcsapatok csatáját.

Pécs: Halász (19 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 7 eladott labda), Horváth B. (18 pont), Ignácz (11 pont)

Honvéd: Tursics (19 pont, 4 lepattanó, 5 gólpassz), Kwame (12 pont, 5 lepattanó), Lőrincz (11 pont, 5 lepattanó)