B csoport - 17. forduló

Keleten rendkívül izgalmasra sikeredett a hétvége. Több élcsapat is forró perceket élt át vidéki túrájukon, az Eger majdnem megverte saját magát Nagykőrösön, míg a Törökbálint csak egy utolsó másodperces kosárral tudott győzni a Kecskemét otthonában egy kiállításokkal tarkított mérkőzésen. Hosszú idő után ismét nyert a Kaszások együttese, áldozatuk a négy közé vágyó Vásárhely volt, aminek leginkább Baján örülhettek, hisz így megerősítették pozíciójukat Hosszúék, miután simán verték a DEAC gárdáját. Borsodban megyei rangadó helyett kiütéses győzelmet aratott a Tiszaújváros a Szerencs ellen.

A nyugati csoportban az igazi izgalmak elmaradtak a csúcsrangadóként beharangozott Nagykanizsa-Győr meccsen, a hazaiak az első félidőben "lerendezték" a partit, s végül több, mint 30 pont különbséggel nyertek. Annál szorosabban alakultak a fővárosi derbik, a MAFC-Honvéd nosztalgia-örökrangadó és a TF-SMAFC meccs is izgalmas, fordulatos végjátékban dőlt el.

(Az eredményre kattintva a mérkőzés statisztikája jelenik meg.)

Keleti csoport

Tiszaújvárosi Tisza TV – Szerencsi VSE 90-36 (20-7, 25-8, 18-13, 27-8)

Álomszerű rajt, rémálomszerű folytatás. A továbbra is első győzelmét kergető szerencsi együttes alaposan meglepte vendéglátóját, miután alig négy perc játék után 7-2-re vezetett a megyei derbin. Ezután viszont nem volt kegyelem számukra, több pontot nem is engedélyezett nekik a Tiszaújváros a negyedben, a félidőig is összesen 15-t, miközben ők már az 50-t ostromolták.  Az érdektelenné vált mérkőzésen mindenki lehetőséget kapott mindkét oldalon, a hazaiaknál Benőcs Dávid már 16 ponttal a legeredményesebb tudott lenni, mert 11 pályára lépő játékos is hozzá tett az összterméshez. A vesztes félnél Jakab és Vasvári produkciója még a tisztes helytálláshoz sem volt elegendő, a szerencsiek nem adtak gólpasszt a mérkőzésen és óriási különbséggel (39-22) bukták el a lepattanó harcot.

Tiszaújváros: Benőcs D. (16 pont, 5 lepattanó), Csabák (11 pont, 3 lepattanó), Lajsz (12 pont, 4 lepattanó), Pöstényi (9 pont, 6 lepattanó, 6 szerzett labda)

Szerencs: Vásári (12 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda), Jakab (12 pont, 3 lepattanó, 5 kiharcolt fault)

Bajai Bácska FKE - DEAC 86-53 (23-17, 19-8, 21-13, 23-15)

Folyamatosan növelve előnyét juttatta érvényre a papírformát a rutinosabb bajai együttes az egyetemistákból álló DEAC ellen. Egy negyedig tudtak csak igazán partiban lenni a hajdúságiak, a második etapban rendezte védekezését a bácskai gárda és már a félidőre megnyugtató előnyt kapart össze az ismét Hosszú Gergő vezette házigazda. 9-0-s rohammal kezdte a második félidőt a Baja, amivel – ha addig nem is – gyakorlatilag eldöntötte a találkozó sorsát. Varga Imre masszív dupla-duplával volt a hazaiak legjobbja (12 pont, 14 lepattanó), de Mándity, Délity és a már említett Hosszú is alaposan kivette a részét a sikerből. A ”Nagy” páros, Botond és Szabolcs – mindkettő dupla-duplával – próbálta életben tartani a vendégek győzelmi esélyeit, de a fiatalok nem tudtak csodát tenni az A-csoportos múlttal rendelkező bajaiak ellen.

Baja: Varga I. (12 pont, 14 lepattanó, 4 szerzett labda), Hosszú (20 pont, 8 gólpassz, 3 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Mándity (19 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 eladott labda, 5 kiharcolt fault), Délity (10 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 gólpassz)

DEAC: Nagy B. (17 pont, 6 szerzett labda, 4 eladott labda, 10 kiharcolt fault), Nagy Sz. (12 pont, 11 lepattanó)

Óbudai Kaszások – EnterNet Vásárhelyi KS 89-84 (21-29, 22-20, 16-20, 30-15)

Izgalmas mérkőzést hozott a Vásárhely óbudai vendégjátéka. A négy közé igyekvő csongrádi alakulatnak kellett volna ez a győzelem az alsóházban tanyázó Kaszások ellen, de a hazaiak remek hajrát produkáltak és megtörték hat mérkőzés óta tartó nyeretlenségi szériájukat. A vendégek szekerét sokáig Utasi Gábor tolta előre, a rutinos bedobó szinte hibázni sem tudott az első félidőben, a későbbiekben pedig társa is akadt Vas és Kukla személyében, míg Mócsai a mezőnyben dolgozott hasznosan. A mérkőzést gyakorlatilag az utolsó negyedben veszítette el a Vásárhely – vagy inkább nyerte meg a Kaszások -, a tíz pont körüli előnyüket sokáig meg tudták tartani, ám nem tudtak mit kezdeni a csapatszinten jobban működő fővárosiakkal, akiknek a legjobbkor estek be a dobásaik és állt össze a védekezésük. Szabó Márton mind támadásban, mind védekezésben sokat tett a győzelemért, Dohar István a pontgyártásban jeleskedett, míg a fiatal Mesterházy fontos pillanatokban talált a kosárba. Öten is tíz pont fölött zártak hazai oldalon és öttel több gólpasszt adtak az óbudaiak, akik az utolsó szalmaszálba kapaszkodtak bele, hogy elkerüljék az alsóházi rájátszást.

Kaszások: Szabó M. (11 pont, 4 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 6 szerzett labda, 5 gólpassz), Dohar (20 pont, 6 lepattanó), Horváth M. (7 pont, 10 lepattanó), Gáspár Z. (15 pont, 8 lepattanó, 3 kiharcolt fault, 3 eladott labda), Mesterházy (10 pont, 3 lepattanó, 2 szerzett labda)

Vásárhely: Utasi (17 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 4 gólpassz), Vas P. (20 pont, 5 lepattanó, 3 kiharcolt fault), Mócsai (8 pont, 6 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 5 szerzett labda, 3 eladott labda, 5 gólpassz)

Nagykőrösi Sólymok KE – EKF-Eger-HÉSZ SE 86-88 (18-17, 20-22, 11-22, 37-27)

Egy félidőn keresztül remekül tartotta magát az amúgy otthon mindenkire veszélyes, de most igen tartalékos összeállításban pályára lépő Nagykőrös. Térfélcsere után megrázta magát a Farkasinszki és Máté vezette vendég gárda, és a harmadik negyed végére elhúztak 12 ponttal. Tíz körül tudta tartani a különbséget szinte végig az egri együttes, de az utolsó három perc ijesztően alakult a számukra. A házigazdák, mint a talajvíz, úgy jöttek egyre feljebb és feljebb az éllovasra, mígnem Lakosa Zsolt büntetőivel már csak két pont volt a távolság. Ekkor azonban helyén volt a vendégek szíve és főleg keze, Erdei fontos büntetőket értékesített a végjátékban, így Kónya triplája már csak a szépítést jelentette a derekasan küzdő Nagykőrösnek. Majdhogynem megduplázta dobott pontjainak számát az utolsó játékrészben a hazai csapat, amelynél ismét Lakosa volt a fővezér, de a többiek is kellettek, hogy (majdnem) összejöjjön a bravúr az újoncnak. Az Eger megizzadt, de nem égett meg a nagykőrösi barlangban, köszönhetően rutinos játékosainak és higgadt végjátékuknak.

Nagykőrös: Lakosa Zs. (20 pont, 8 lepattanó, 5 eladott labda, 4 gólpassz), Angyal (16 pont, 6 lepattanó, 2 blokk)

Eger: Farkasinszki (14 pont, 6 lepattanó, 7 kiharcolt fault), Máté B. (18 pont, 5 lepattanó, 7 eladott labda, 8 kiharcolt fault), Erdei (14 pont, 3 szerzett labda, 7 kiharcolt fault), Krasznai (15 pont, 4 szerzett labda, 4 eladott labda, 5 kiharcolt fault)

Kecskeméti Főiskola – MTK Törökbálint 83-84 (32-22, 12-23, 17-23, 22-16)

Izgalmaktól és indulatoktól sem volt mentes a remek formában lévő Törökbálint kecskeméti vendégjátéka. Az élvonalbeli csapattal készülő játékosok is a hazaiak rendelkezésére álltak, így pedig már előreláthatólag sem ígérkezett könnyű meccsnek a keleti élcsapat számára. Jobban is kezdett a házigazda, rengeteg pont született a nyitó negyedben, a védekezés ekkor csak másodlagos volt mindkét oldalon. A vendégek feljavultak a palánk alatt a második szakaszra, így vissza tudtak jönni a mérkőzésbe, de a kecskeméti fiatalok nem engedték ellépni ellenfelüket, mindig képesek voltak reagálni Hajmásyék akcióira, így csak egy pontos hátrányba kerültek a nagyszünetre. A kakaskodás már ekkor elkezdődött, de később a pályán is folytatódott, több kiállítás is született a mérkőzésen a nem éppen kosárpályára illő megmozdulások miatt. A végjáték idegtépőre sikeredett és a Törökbálintot vette Fortuna a kegyeibe, miután az amúgy is jól játszó Bihari egy támadólepattanót visszatéve a dudaszó pillanatában nyerte meg csapata számára az összecsapást.

Kecskemét: Puszta D. (18 pont, 2 szerzett labda), Pongó Máté (10 pont, 4 kiharcolt fault, 6 szerzett labda, 3 gólpassz), Mészáros M. (8 pont, 13 lepattanó, 4 gólpassz), Lakits (16 pont, 5 kiharcolt fault, 4 eladott labda)

Törökbálint: Bihari (19 pont, 9 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 5 eladott labda, 4 gólpassz), Baross (12 pont, 12 lepattanó), Szarvas (21 pont, 4 eladott labda, 6 gólpassz), Hajmásy (18 pont, 4 eladott labda)

Nyugati csoport

Bár a baranyaiaknál nem játszott a horvát légiós, Ivan Cubela, a Kozármisleny már az első negyedben eldöntötte az alsóházi rangadót a bénultan, gyámoltalanul kezdő sárváriakkal szemben. A hazaiaknál több átlagon felüli egyéni teljesítmény is akadt, míg a vendégeknél átlagosnak mondható is csak elvétve, így kiütéses mislenyi siker született.

Érdekességek a statisztikából:

Kozármisleny :Boldizsár (21 pont, 5 lepattanó (4 támadó)), Kis B. (16 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda), Lánczos (13 pont, 4 szerzett labda, 4 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Schaffer (12 pont, 11 lepattanó)

Sárvár: Horváth D. (12 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda, 8 kiharcolt fault), Feigl (12 pont, eladott labda), Szendi (9 pont, 3 eladott labda)

Ahogy egy hete Veszprémben, ezúttal odahaza kapott ki úgy az érdi gárda egy élcsapattól, hogy három negyed után vezetett, sőt győztesnek látszott. A hazai együttes hat emberrel játszotta végig a meccset, s közülük hárman az első perctől az utolsóig a pályán voltak. A Treff - Drevenkával az élen - 30 percen át remeklő, erőn felül teljesítő játékosai a záró szakaszra "kipukkadtak", a vendégek addig nem túl jól célzó dobógépeinek viszont éppen ekkor "sült" a kezük, s nagyobb rutinjuk révén megfordították a már-már veszni látszó meccset. A négy közé jutás szempontjából fontos győzelmet szereztek a bonyhádiak, bár a győzelmükhöz a hazai együttes 22 eladott labdája és pocsék (9/20, 45% ) büntetőzése is kellett.

Treff: Drevenka (33 pont, 5 eladott labda, 6 gólpassz), Tóth L (20 pont, 13 lepattanó, 9 eladott labda, 12 kiharcolt fault), Valaczkay (11 pont, 7 lepattanó, 5 eladott labda, 3 gólpassz)

Bonyhád: Lukács (25 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda), Kovács B. (21 pont, 6 lepattanó, 9 kiharcolt fault), Rutkai (9 pont, 6 lepattanó (4 támadó), 5 szerzett labda)

A kemény, küzdelmes eső félidőben végig fej-fej mellett, váltott vezetéssel haladtak a csapatok, sőt ez a koreográfia a harmadik negyed hajrájáig folytatódott .Ekkor öt ponttal elléptek a vendégek, sőt, ha nem hibáznak el jó pár büntetőt, akár el is dönthették volna a meccset, de nem tették. A záró szakasz közepén azonban a kapkodó, sokat hibázó fővárosiakkal szemben Csaplár-Nagy és Szlávik kosaraival és szervezettebb játékával hét ponttal ellépett a vendégcsapat. A hajrában a TF agresszív védekezésével több labdaeladásba hajszolta soproni riválisát, s az addig sokat rontó Katona vezetésével egy 12-3-as rohammal a maga javára fordította a meccset. A vendégeknek nagyon hiányozhat majd e siker a végelszámolásnál a négy közé jutásért vívott harcban.

TF: Katona (18 pont, 8 szerzett labda), Szobi (11 pont, 3 lepattanó), Béres (10 pont), Moravcsik (9 pont, 4 gólpassz), Franczva (9 pont, 5 lepattanó, (4 támadó))

SMAFC: Csaplár-Nagy (18 pont, 11 lepattanó (5 támadó)), Szlávik (13 pont), Balgh G. (8 pont, 7 lepattanó), Kovács (8 pont, 7 lepattanó (4 támadó))

Az összecsapás fordulatossága, végsőkig kiélezett jellege a régi örökrangadókat idézte. Távolról mindkét csapat gyengén dobott (2/15 ill. 3/13), a lepattanóharc is kiegyenlített volt, ezt 35-30-ra nyerte a Honvéd, amely szünet után már hol kisebb, hol nagyobb különbséggel szinte végig vezetett a Kerpel-Froniust a volt csapata ellen nélkülöző MAFC ellen.

MAFC: Misek (21 pont), Radovics (21 pont, 10 lepattanó (5 támadó), 4 eladott labda, 3 gólpassz), Koncz (12 pont,6 lepattanó, 3 szerzett labda)

Honvéd: Szeleczky (20 pont, 8 lepattanó (5 támadó)), Tursics (16 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz), Kwame (11 pont, 4 lepattanó (3 támadó), 4 szerzett labda)

Elmaradt a várt nagy csata az éllovas és a 2. helyen álló győriek összecsapásán - így utólag, a történtek ismeretében nem érdemes a rangadó titulust ráerőltetni. A hazaiak a távozó Neal nélkül is pazar első félidőt produkáltak, a Bausz, Beák, Hoffmann trió vezéreltével 20 perc alatt eldöntötte a mérkőzést a bénultan, görcsösen, s annak ellenére, hogy több, az élvonalat is megjárt játékosa is van, gyámoltalanul kosarazó győriekkel szemben. Szünet után már kiegyenlített lett a játék, de összességében a kanizsaiak fölényes győzelemmel erősítették meg vezető pozíciójukat.

Nagykanizsa: Hoffmann (22 pont, 8 lepattanó), Beák (18 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 gólpassz), Bausz (7 pont, 6 lepattanó, 8 gólpassz)

Győr: Pankár (12 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz), Simon (11 pont, 4 lepattanó), Hegedűs ( 9pont, 9 lepattanó, 5 eladott labda, 5 blokk)