B csoport - 2. forduló és pótolt mérkőzések

Nem maradtunk meglepetések nélkül a másodosztály elmúlt két hétvégéjének küzdelmei során, a TF győri sikere, vagy a Vasas idegenben megszerzett első győzelme is a bravúr kategóriába sorolható. Szoros, izgalmas meccsekből sem volt hiány, egyelőre szenved a címvédő, menetel a Kecskemét, ám az erőviszonyok még mindig nem tisztázódtak igazán, továbbra is egy nagyon kiegyenlített bajnokság előtt (közben) állunk.

(Az eredményre kattintva a mérkőzés statisztikája jelenik meg.)

Keleti csoport:

Bajai Bácska FKE - Óbudai Kaszások 84-70 (20-10, 19-21, 19-15, 26-24)

Gyakorlatilag egy negyed után eldőlt a tavalyi ezüstérmes első otthoni csatája, a szenvedő fél az Óbudai Kaszások együttese volt. A vendégek nagyon beragadtak a rajtnál, képtelenek voltak a gyűrűbe találni, míg a bácskaiak Ágfalvi vezetésével egymás után szállították a kosarakat. Ezután már csak futni tudott az eredmény után a fővárosi alakulat, egy-egy jó periódust leszámítva – amikor feljöttek 4-5 pontra – az irányítás végig a házigazdák kezében volt. A főszerepet most is a hazaiak kezdőötöse játszotta, a 84 pontjukból 76-t szerzett a feldobásnál pályán lévő öt játékos, közülük is ismét Ágfalvi Bálint bizonyult a csapat legjobbjának, aki 25 pontja mellé leszedett még 13 lepattanót és újra 40 fölötti teljesítményindex-el zárt. Hosszú Gergely ismét sokoldalú játékával(12/6 pont, 7 lepattanó, 7 szerzett labda, 6 gólpassz) volt a csapat másik vezére, míg Mándity Mátéval a palánk alatt nem tudtak mit kezdeni az óbudaiak (19 pont, 7 lepattanó). Vendég oldalon az amerikai légiós London Warren (26 pont, 7 szerzett labda) és a rutinos Mike László (16/3 pont, 9 lepattanó) nyújtott elfogadható teljesítményt, de az ő játékukba is sok hiba csúszott, és a 17 %-os hatékonyság a triplavonalon túlról sem segített a csapaton.

Baja: Ágfalvi (25/6 pont, 13 lepattanó, 4 gólpassz), Hosszú (12/6 pont, 7 lepattanó, 7 szerzett labda, 6 gólpassz), Mándity (19 pont, 7 lepattanó), Nagy D. (12/3 pont, 5 lepattanó, 5 eladott labda)

Kaszások: Warren (26 pont, 7 szerzett labda), Mike (16/3 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda), Losonczy (9/3 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz)

Salgótarjáni KSE - Tiszaújvárosi Tisza Tv-Phoenix KK 75-71 (21-18, 18-14, 13-23, 23-16)

Nem sok hiányzott a szezon első bombameglepetéséhez. A címvédő Salgótarján otthon kezdte meg a 2012/13-as évadot a jóval esélytelenebbnek tartott Tiszaújváros ellen a biztos két pont megszerzésének tudatában, ám intő jel lehetett Surmannék számára, hogy a borsodiak már az első körben is nagy csatára késztették a tavalyi döntős Baja együttesét. Ennek ellenére jól indult a találkozó a házigazdák számára, az első negyed végén egy kisebb rohanással sikerült megvillantaniuk tavalyi formájukat, ám a lelkes tiszaújvárosiak nem hagyták magukat és mindössze hét pont mínusszal mentek a nagyszünetre.  A térfélcserét követően fordult a kocka, a hazai pályán ellenfeleit általában ”kivégző” nógrádiak szétestek és mindössze két mezőnykosárra voltak képesek a harmadik negyedben, míg a vendégek a rutinos Magyar Laci vezetésével szárnyalni kezdtek és magukhoz ragadtak a vezetést az utolsó játékrész előtt. A Salgótarján azonban a hazai szurkolók bíztatásából megrázták kicsit magukat a záró felvonásra és végül ha a vártnál sokkal nehezebben is, de hozták a kötelezőt a idénynyitón.

Salgótarján: Surmann P. (23/6 pont, 5 szerzett labda, 8 eladott labda, 8 gólpassz), Gorski (14/6 pont, 5 lepattanó), Likár (5 pont, 10 lepattanó, 2 blokk), Godena (9 pont, 8 lepattanó)

Tiszaújváros: Magyar L. (28/18 pont, 4 lepattanó, 7 szerzett labda, 4 eladott labda), Kóthay (14 pont, 3 gólpassz), Tóth T. (11/3 pont, 4 szerzett labda)

Nagykőrösi SKE - Mezőberényi KK 108-66 (34-12, 22-19, 18-14, 34-21)

Izgalommentes találkozón sima hazai győzelmet aratott a Nagykőrös gárdája az újonc Mezőberény ellen. Már egy negyednyi játékot követően 20 pontos differencia volt a két csapat között, köszönhetően annak, hogy a házigazdák jóval összeszokottabban, sokkal inkább csapatként működve játszottak a találkozón. 21-szer hozták kihagyhatatlan helyzetbe egymást Lakosa Zsolt tanítványai (a túloldalon ez csak hétszer történt meg) és jóval pontosabban is céloztak mezőnyből, mint a vendég mezőberényiek ((57 % ill. 35 %). Hatan érték el a tíz pontos határt hazai oldalon, közülük is a két legeredményesebb a triplákat futószalagon szállító Rácz Gergő (22/12) és Kovács Sándor (20/18) voltak. Az újoncnál Gaál Róbert jutott egyedül tíz fölé (14/6), de ismét rengeteg kísérletből érte el ezt (3/16 mezőnyből). Az összeszokottság és egy igazi magasember nagyon hiányzik a Mezőberény együtteséből,  amíg a kettő valamelyikén nem tudnak változtatni, nem lesz sok örömük az NB 1 B versengésében.

Nagykőrös: Tóth V. (15/3 pont, 7 lepattanó, 7 gólpassz), Mácsai (14/3 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz), Kovács S. (20/18 pont, 3 lepattanó), Rácz (22/12 pont)

Mezőberény: Kiss G. (9/3 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz), Jenei (8 pont, 8 lepattanó), Gaál (14/6 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda)

EKF-Eger-HÉSZ SE - DEAC 94-55 (28-17, 20-14, 26-11, 20-13)

Az eredmény csalóka lehet, mert bár az Eger odahaza mindenki ellen esélyesként lép pályára, nincs ennyi a két csapat között. A debrecenieknek négy kezdőjátékosukat is hiányolni kellett sérülés miatt, így pedig a ’94-96-os születésűekből álló vendégeknek csak a tisztes helytállás és a gyakorlás maradt fő célnak. A hazaiak hátvédpárosa, Erdei és Krasznai egymaguk ”elintézték” Nagy Ágoston fiatal legénységét, ketten együtt 43 pontot tettek be a közösbe, fő szárnysegédjük pedig a Kováts-Szerdahelyi duó volt. Mindenki lehetőséget kapott a bizonyításra hazai oldalon, a legtöbben élni is tudtak vele, így könnyed hazai győzelemmel mutatkozott be saját szurkoló előtt a fantasztikus dobóformát mutató (79 % mezőnyből) Eger együttese.

Eger: Erdei (28/6 pont, 5 szerzett labda), Krasznai (15/3 pont - 7/7 mezőnyből), Kováts (14 pont), Szerdahelyi (12 pont)

DEAC: Nagy B. (24/15 pont), Balogh (10 pont)

KTE Kosárlabda Klub - EnterHód Vásárhelyi KS 102-56 (22-11, 25-16, 31-21, 24-8)

B csoportos mérkőzésen ritkán látott szép számú közönség (700 néző) gyűlt össze a Kecskemét hazai premierjére az első fordulóban ”pihenő” Vásárhely elleni találkozóra. A házigazdák nem akartak csalódást okozni szurkolóiknak, és bár döcögött kicsit a játék az első percekben, a jóval mélyebb kerettel bíró Ivkovics legénység végül könnyedén darálta be az idei szezonban első tétmeccsét játszó vendég együttest. A felnőtt játékosok közül Bencze (20 pont) és Wittmann (16/9 pont) voltak a legeredményesebbek, míg a fiatal generációból Mészáros Máté és a Pongó fivérek tűntek ki a majd ötven pontos győzelmet hozó összecsapáson. A túloldalon csupán Vas (14/9) és Mondzinger (11) jutottak tíz pont fölé, mellettük Mócsai és Nyilas játéka emelhető még ki, de az egyértelmű, hogy a Vásárhelynek nem ezt a Kecskemétet kell legyőznie a bajnokság, viszont remek erőpróba volt számukra egy profi mentalitású csapat ellen játszani.

Kecskemét: Bencze (20 pont – 9/9 mezőnyből, 5 lepattanó), Wittmann (16/9 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda), Mészáros M. (16 pont, 4 szerzett labda), Pongó Ma. (14 pont, 5 gólpassz), Pongó Má. (7 pont, 5 lepattanó, 6 szerzett labda)

Vásárhely: Vas P. (14/9 pont), Mondzinger (11 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda), Nyilas (7 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz)

Nyugati csoport:

B-BETON Bonyhád - Budapesti Honvéd 94-75 (24-17, 21-16, 16-17, 33-25)

Az előző évadhoz képest tovább erősödő bonyhádiak elsősorban a palánk alatti fölényük révén megnyugtató előnyre tettek szert a harcos Honvéd ellen az első félidőben. A kiegyenlített harmadik negyedet követően a záró szakasz első kosarát szerezve 10 ponton belülre került a Tursics vezette vendégcsapat. Ekkor azonban többek között Jilling és Lőrincz Viktor triplájára építve egy 11-0-s futással végképp megtörte szívósan küzdő ellenfele ellenállását a Bonyhád, amelyben 6 játékos is 10 vagy annál több pontot dobott, s amely 5 ponton tudta tartani a fővárosiak egyik legjobb dobóját, Kwame-t.

Bonyhád: Panta (18/3 pont, 8 lepattanó), Faragó (16/6 pont, 6 szerzett labda, 4 gólpassz), Lukács (15/3 pont, 3 gólpassz), Tömösváry (11 pont, 6 lepattanó), Rutkai (11 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz)

Honvéd: Tursics (21/6 pont), Rezák T. (15/3 pont, 4 lepattanó), Máté M. (9 pont,8 eladott labda, 3 szerzett labda)

Győr-SZOL Széchenyi Egyetem  - TF-Budapest 69-74 (17-18, 13-10, 24-25, 15-21)

Nem hiába "kémkedtek" a budaiak a Győr első fellépésén, a Vasas otthonában. Az már az előző szezonban is látható volt, hogy a bosnyák Merim Mehmedovic ifjú tanítványai
rendkívül kellemetlen, harcos, agresszív védekezésükkel az élcsapatok dolgát is képesek megnehezíteni. A jelek szerint azzal, hogy egy évvel idősebbek lettek, támadásban is előreléptek. A végig szoros kiegyenlített csata üde színfoltja volt a két remeklő center, Papp Balázs, illetve Sztrányay György párharca. Az izgalmas hajrában előbbi hármasával a 39. percben 67-66-ra még visszavette a vezetést a Győr, ám a végjáték a vendégeké volt. A hazai vereségben az is közrejátszott, hogy a győriek egyik alapembere, Hegedűs mindössze 18 perc játék után kipontozódott.

Győr: Papp (22/6 pont, 9 lepattanó, 5 eladott labda), Pankár (15 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Drevenka (13/6 pont, 9 gólpassz), Horváth G. (11 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz)

TF: Sztrányay (20 pont, 12 lepattanó), Szobi (16/3 pont, 5 lepattanó), Katona (15/3 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda), Moravcsik (12/6 pont, 4 lepattanó), Beák (5 pont, 6 lepattanó, 7 gólpassz)

PTE-PEAC - MKB-Euroleasing Vasas 76-85 (16-19, 20-18, 22-22, 18-26)

Tavaly még sima hazai sikerre fogadtunk volna, de miután az idei szezontól eltörölték a T-licneszes játékosok szerepeltetésének jogát, a pécsieknek saját kútfőjükből kell megoldani a csapat eredményes szereplését. A meccsnek némi pikantériát adott, hogy a Vasas annak a Kozármislenynek a játékjogán indult el az idei bajnokságban, melynek egykori játékosai most a PEAC együttesét erősítik. Végig fej-fej mellett haladtak a felek, egészen az utolsó negyedig, ahol a fővárosaik robbantani tudtak és remek hajrájuknak köszönhetően bravúrgyőzelemmel szerezték meg első NB 1-s sikerüket. A Vasas 19 eladott labdája ellenére is győzni tudott, mivel a nem egészen 50 %-os dobóteljesítmény is elegendő volt a hazai gyűrűre csak 36 %-os hatékonysággal tüzelő baranyaiakkal szemben.

PEAC: Onozó (13/3 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 eladott labda), Kaltenecker (10 pont, 8 lepattanó), Deák (17/6 pont, 3 szerzett labda)

Vasas: Nagy S. (15/3 pont, 10 lepattanó), Mohay (10 pont, 7 lepattanó), Bazsik (9/3 pont, 3 szerzett labda, 4 gólpassz), Gorzsás (14/6 pont, 9 lepattanó, 6 eladott labda), Szálas (17/3 pont)

MTK Törökbálint - MAFC 77-65 (29-22, 15-11, 16-15, 17-17)

Érdeklődve vártuk a nagy terveket szövögető MAFC debütálását a Törökbálint otthonában. A nyáron tehetséges fiatal kosarasokat igazoló műegyetemi klub tartotta is a lépést rutinosabb ellenfelével szemben, ám a pontgazdag első negyedet követően hátrányban voltak Sabáli Balázs tanítványai. Szigorított mindkét csapat a védekezésén, de a holtpontokon a házigazdák tudtak hamarabb átlendülni, míg a MAFC-nak így futnia kellett folyamatosan az eredmény után. Ahogy haladt előre a mérkőzés úgy tűnt egyre tanácstalanabbnak a vendég együttes, a csapatjáték helyett az egyéni megoldásokra helyeztek nagyobb hangsúlyt, de ez nem vezetett eredményre, mivel Bihariék jól zártak össze a betörő játékosokra, igazán jó kinti dobója pedig nincs a MAFC-nak. A záró felvonásban még egy utolsó nagy rohamot indítottak azért Lakosáék, fel is jöttek négy pontra, de ennél közelebb nem tudtak férkőzni már a Szarvas-Wehner duó által vezérelt törökbálintiakhoz.

Pótolt meccsek:

SMAFC-NYME - Veszprémi Egyetem 68-67 (20-21, 12-19, 22-14, 14-13)

Bár mindkét együttes kerete gyengült az elmúlt évhez képest, még így is igazi nyugati rangadót rendeztek Sopronban. A felek nem nagyon engedték el egymást, kosárra kosár volt válasz, ám az egyre gyűlő személyi hibák miatt cserélni kénytelen szakvezetők közül Kovács Nándor húzott eredményesebben, így a félidőben nyolc pontos veszprémi vezetést mutatott az eredményjelző tábla. A félidőben összekapta aztán magát a házigazda SMAFC, szigorítottak a védekezésükön és pillanatok alatt eltűntették a különbséget, az utolsó negyedre pedig már egállal futottak ki a csapatok. Nehezen jöttek a kosarak, mindkét fél idegesen, kapkodva, sok hibával kosárlabdázott, a döntés maradt a végjátékra. Rövid huzavona után végül a soproniak ragadták magukhoz a vezetést, de pár másodperccel a vég előtt a Veszprémnek még maradt esélye a mérkőzés megnyerésére. Nagy Róbert azonban csak kiszorított helyzetből tudott dobást megkísérelni, így egy közepes színvonalú mérkőzésen hazai sikernek tapsolhattak a szurkolók.

SMAFC: Csaplár-Nagy (16 pont, 15 lepattanó), Karácsonyi (16/3 pont, 7 eladott labda, 6 gólpassz), Rostás (14 pont)

Veszprém: Kováts V. (12/3 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda), Szabó B. (11 pont, 7 lepattanó), Horváth R. (12/6 pont,), Oltárczy (12 pont), Nagy R. (11/6 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda)

EnterHód Vásárhelyi KS - Salgótarjáni KSE 93-101 (23-29, 21-26, 17-24, 32-22)

A Vásárhely bizonyítani akart szurkolói előtt, hogy a Kecskemét elleni zakó nem számottevő, hiszen Sztojan Ivkovics együttese kimagaslik az egész NB 1 B-s mezőnyből. Ennek megfelelően be is kezdtek Mondzinger és Nyilas révén a vendéglátók, ám a ”hagyományosan” rosszul rajtoló címvédőnél szépen lassan beindultak a fogaskerekek és a félidőre már tíz pont fölött előnnyel vonulhattak a tarjániak. A fordulást követően tovább hengerelt a Surmann Péter klasszis játékára (21/3 pont, 8 lepattanó, 13 gólpassz, 10 kiharcolt faulttal) támaszkodó nógrádi alakulat, így a záró szakaszra már a cseréivel futottak ki a vendégek, ami kis híján balul sült el. A több mint húsz pontos előny birtokában kissé hátradőlő címvédőre alaposan ráijesztett az agresszív letámadó védekezésre váltó csongrádi együttes és négy pontra zárkóztak (93-97) a végjátékban. Időben váltottak azonban még Hartvichék és végül szorosnak tűnő, de egészében sima meccsen zsebelték be újabb sikerüke.

Vásárhely: Nyilas (17/9 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz), Szilágyi (14/3 pont, 4 gólpassz), Mondzinger (17/3 pont, 9 lepattanó), Vas P. (19/12 pont)

Salgótarján: Surmann P. (21/3 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda, 13 gólpassz), Hartvich (17/6 pont), Godena (12 pont, 11 lepattanó), Sebők (14/3 pont, 6 lepattanó), Likár (12 pont, 9 lepattanó)

MAFC - PTE-PEAC 90-57 (27-15, 22-17, 22-15, 19-10)

Otthon már sikeresen mutatkozott be az újjáépült MAFC gárdája, nagyobb megerőltetés nélkül intézték el a PEAC együttesét. A két Nagykőrösről érkezett játékos, Lakosa Zsolt és Nagy Balázs vitték a prímet hazai oldalon, hozzájuk a már tavaly is itt pattogtató Fodor Kristóf zárkózott fel hasznos játékával. A nagyarányú sikerben mindenkinek része lehetett, miután Sabáli Balázs az összes cserejátékosát is pályára küldte, többen élni is tudtak a lehetőséggel és pontokkal vették ki a részüket a győzelemből. A vendégeknél ezzel szemben nem akadt egyetlen ember sem, aki átlépte volna a tíz pontos határt, ami egy ilyen mély kerettel rendelkező ellenféllel szemben nem vezethet sok jóra, csak egy több mint 30 pontos vereségre.

MAFC: Lakosa (20 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 4 gólpassz), Nagy B. (25/12 pont, 5 lepattanó), Fodor K. (16/6 pont, 3 gólpassz), Lakits (2 pont, 8 lepattanó, 6 gólpassz)

PEAC: Pöttendi (9 pont, 8 lepattanó, 5 szerzett labda), Szabó R. (9 pont, 2 lepattanó, 3 eladott labda), Sipos (8 pont, 4 lepattanó)