B csoport - 21. forduló

Keleten szinte minden kérdés eldőlt már a legfontosabbat leszámítva, hogy ki lesz az alapszakasz győztese. A Szerencs már biztosan búcsúzik a másodosztály küzdelmeitől, míg a DEAC és a Kaszások az alsóházban folytatják a kiesés elleni küzdelmet. A Bajáé a negyedik, míg a Törökbálinté a harmadik pozíció, míg az első hely sorsáról Salgótarjánban dönt majd a nógrádi együttes és az Eger gárdája.

Nyugaton a helyzet fokozódik. Több jókora meglepetés is született az utolsó előtti fordulóban. A hétvége előtt az első három helyen álló gárda egyaránt kikapott. Óriási meccs várható a záró körben Bonyhádon, ahová a Veszprém látogat.

(Az eredményre kattintva a mérkőzés statisztikája jelenik meg.)

Bajai Bácska FKE – Nagykőrösi Sólymok KE 101-71 (21-19, 34-19, 19-14, 24-19)

Végig vezetve, minden negyedet megnyerve – a második tíz percet különösen megnyomva - hozta hazai pályán a kötelező győzelmet a Baja együttese, amivel bebiztosította helyét a legjobb négy között a bácskai legénység. A palánk alatt általában igen masszív hazai gárda némi meglepetésre elveszítette a lepattanó harcot (32-40), de még ez is belefért, miután 23 eladott labdába kergették bele a nagykőrösieket, akik mind a büntetővonalról, mint a 6,75-ön túlról pocsék százalékkal dobtak (57 és 16 %). A Mándity-Ágfalvi duóval nem bírtak a vendégek a gyűrű alatt, míg a Hosszú Gergő-Fehér Csaba alkotta páros a mezőnyben végzett rendkívül hasznos munkát, így az ismét Lakosára támaszkodó újonc gárda sima vereségbe futott bele a bajai ”oroszlánbarlangban”. Az is eldőlt, hogy az utolsó fordulótól függetlenül a negyedik helyen végzett a keleti csoportban Hosszú István együttese és a másik ág győztesével, a Nagykanizsával kezdi a rájátszást.

Baja: Mándity (21 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 10 kiharcolt fault), Ágfalvi (22 pont, 7 lepattanó), Fehér Cs. (10 pont, 6 lepattanó, 9 gólpassz), Hosszú (12 pont, 3 lepattanó, 6 gólpassz)

Nagykőrös: Lakosa (31 pont, 8 lepattanó, 8 eladott labda, 15 kiharcolt fault), Angyal (16 pont, 7 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Bányai (10 pont, 6 kiharcolt fault)

EnterNet Vásárhelyi KS - Salgótarjáni KSE 65-87 (15-16, 12-30, 13-26, 25-15)

Bealudtak az esélyesebbek vendégek a mérkőzés elején, amit ki is használt a Vásárhely gárdája, de a második negyedtől lehengerlően játszott a Surmann Péter irányította Salgótarján, és végül 25 percnyi jó játékkal könnyedén hozta az idegenbeli derbit. A rutinos nógrádi sereg ismét kitett magáért, a sérült Hartvichot és Kocsist nélkülözve is hozták megbízható teljesítményüket a kulcsemberek, leiskolázva a pár hete még négy közé jutásról álmodozó csongrádiakat. A Salgótarján ezzel már biztos, hogy a második helynél rosszabbul nem zárhatja az alapszakaszt, ennél jobb forgatókönyvet pedig nem is lehetne elképzelni, hiszen az Egerrel vívnak ki-ki meccset a záró fordulóban a keleti elsőségért odahaza, ahol eddig egyetlen csapat sem tudott győzni a szezonban.

Vásárhely: Vas P. (19 pont, 5 lepattanó, 8 szerzett labda, 4 gólpassz), Vejinovics (8 pont, 3 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz), Kukla (11 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda)

Salgótarján: Surmann P. (16 pont, 10 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Surmann G. (15 pont, 3 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Gorski (12 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Godena (14 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda)

MTK Törökbálint - EKF-Eger-HÉSZ SE 96-99 (16-24, 28-31, 21-12, 20-18, 11-14) – hosszabbítás után

A legrosszabbkor veszítette el hazai veretlenségét a Törökbálint együttese, bár a kulcsemberei által erősen megfogyatkozott (Spiriev sérült, Szabó pedig betegséggel bajlódott) gárdától így is elképesztő teljesítmény, hogy végig partiban tudtak maradni az éllovassal szemben. Tegyük gyorsan hozzá, hogy a vendégeknél is volt egy hiányzó, az egriek még mindig nem számíthatnak legeredményesebb játékosuk, Máté Balázs szolgálataira. Jobban kezdtek a hevesiek, de a Bihari vezette házigazdák nem adták könnyen otthoni makulátlan mérlegüket, többször is visszajöttek tíz pont körüli hátrányból és egy szoros végjátékban hosszabbításra késztették Krasznaiékat. A vendégek karmestere faltproblémái miatt kevés ideig tudott csapata segítségére lenni, de remek ”helyettese” akadt Erdei személyében, aki feltartóztathatatlan volt ezen az estén, az egriek ”motoregere” meg sem állt 41 pontig. A ráadásban az addig derekasan küzdő Törökbálintot ismét állva hagyta a Váczi legénység, a két perccel a vége előtt összeszedett kilenc pontos előnyét pedig már nem engedte ki a kezéből a Heves megyei együttes, így a záró fordulóban a keleti első helyért csatázhatnak a Salgótarján otthonában, míg Hajmásyék már biztosan a harmadik helyen zárnak.

Törökbálint: Bihari (35 pont, 12 lepattanó, 13 kiharcolt fault, 52 VAL), Szarvas (18 pont, 4 lepattanó, 5 szerzett labda, 5 kiharcolt fault, 6 gólpassz), Baross (11 pont, 11 lepattanó), Hajmásy (28 pont, 5 lepattanó, 5 eladott labda, 6 kiharcolt fault)

Eger: Erdei (41 pont, 3 szerzett labda, 9 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Zsemlye (14 pont, 11 lepattanó), Kováts R. (8 pont, 11 lepattanó, 2 blokk), Klepej (16 pont, 4 lepattanó)

Szerencsi VSE - Kecskeméti Főiskola 46-69 (8-20, 11-21, 14-15, 13-13)

Egy félidő alatt ”lerendezte” az újoncot a fiatal kecskeméti együttes, a pontszegény találkozón sem tört meg a szerencsiek nyeretlenségi sorozata. Hosszú kihagyás után visszatért a házigazdák egyik kulcsjátékosa, Endrész, de a center hasznos játéka is kevés volt az üdvösséghez, pláne, hogy a másik húzóember, Jakab Laci nem tudott kibontakozni a védők szorításában. A vendégek számára a négy közé jutás a Baja győzelmével elúszott, mivel az egymás elleni eredményt tekintve a bácskaiak állnak jobban (szinte hihetetlen a különbség, odahaza 96-61-re nyertek Forray Gábor fiai, idegenben pedig 108-52-re kaptak ki…), míg a Szerencs már hetekkel ezelőtt lemondhatott a bennmaradásról szőtt álmairól, így a borsodi kiscsapat a bajnokság végén búcsúzik a másodosztálytól.

Szerencs: Endrész (15 pont, 8 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Vásári (12 pont, 7 lepattanó)

Kecskemét: Gruda (10 pont, 9 lepattanó), Pongó Máté (16 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda), Lakits (10 pont, 8 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Puszta (17 pont, 7 lepattanó)

Óbudai Kaszások - DEAC 76-60 (24-10, 18-25, 15-9, 19-16)

Kulcsemberei nélkül is sokáig jól tartotta magát a debreceni legénység, de ha nagy nehezen is, végül behúzta hazai pályán az alsóházi rangadót a Kaszások együttese. Jobban kezdtek az óbudaiak, pontos akciókat vezetve és a letámadásból szerzett labdákból simán hozták az első negyedet, de a vendégek lendületbe tudtak kerülni a második etapban, nyílttá téve a találkozót. Fordulás után a hazai együttes próbálta diktálni továbbra is az iramot, ám a kissé indokolatlanul sok faultot kapó fővárosiak nem tudtak ellépni fiatal ellenfelüktől, mert a megítélt szabálytalanságokból a DEAC büntetőkből tudta tartani magát. A vendégek 32-szer állhattak oda a vonalhoz, ebből 28-t pontra is váltottak, ami 88 %-os hatékonyságot jelent, míg mezőnyből csupán 28 %-al tüzeltek. A végjátékban a Kaszások ki tudták csikarni, hogy a végelszámolásnál – ha úgy adódik – egyenlő mérleg esetén ők legyenek a jobb pozícióban (idegenben  - 12 volt), ám ehhez le kell győzniük a Kecskemétet hazai pályán, mert valószínűleg a DEAC otthon legyűri a Szerencs együttesét.

Kaszások: Horváth M. (8 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz, 3 blokk), Dohar (12 pont, 6 lepattanó, 5 blokk), Losonczy (12 pont, 4 gólpassz), Mike (8 pont, 9 lepattanó, 5 eladott labda), Nagy B. (17 pont, 4 lepattanó)

DEAC: Nagy B. (15 pont, 8 szerzett labda, 7 kiharcolt fault), Marosi (8 pont, 8 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 2 blokk), Kiss L. (9 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 blokk)

Nyugati csoport

Állva hagyta a SMAFC a tabella második helyén álló riválisát, másfél perc elteltével 6-0-ra megugrottak a házigazdák. Feljött a Jilling és Kovács Balázs vezette Bonyhád, ám a szakasz végén Balogh eredményessége révén újra elhúzott a soproni együttes, amely a második negyedben el is dönthette volna a meccset, ám játékosai rengeteg büntetőt rontottak. Térfélcsere után hamar tíz pont fölé nőtt a hazai előny, de a szakasz közepén beindult a bonyhádi "nehéztüzérség", triplákra építve egy 13-0-s futással fordítottak a vendégek. Csaplár-Nagy vette ekkor széles vállaira a SMAFC-ot, az ő és Szlávik kosaraival visszaszerezte a vezetést a hazai együttes. A záró szakasz óriási küzdelmet hozott, a Bonyhád három pontra feljött, ám Czukor kosara megtörte a vendégcsapatot, a gyors támadásbefejezésekre törekvő tolnaiakat pedig többször leindította a SMAFC. Ezzel a győzelemmel az egyetemiek nagyot léptek a felsőházi rájátszás felé.

Érdekességek a statisztikából:

SMAFC: Balogh (17/6 p., 5 lep., 2-2 gp. és ea), Csaplár-Nagy (17p.,12 lep.), Szlávik T. (12/6 p., 3-3 lep. és ea., 2 gp.), Karácsonyi (12/3 p.,10 lep., 5 gp.)

Bonyhád: Kovács B. (13/6 p., 3-3 lep. és gp, 4 ea.), Rutkai (12 p., 8 lep.), Lukács (10/6p., 2 lep.), Panta (9/3 p., 8 lep.)

A küzdelmes mérkőzésen szinte végig vezettek a hazaiak, ám nagyon nem tudták leszakítani a veszprémieket, akik ezúttal sem tudták átlépni saját árnyékukat, hogy idegenben sebezhetőek, a palánkok alatt pedig a Honvéd kihasználta a magassági és erőfölényét. Döntő volt, hogy a hazaiak 37-22-re nyerték a lepattanócsatát, s ezt  a Veszprém a gyenge (5/25, 20%) triplázásával nem tudta ellensúlyozni.

Honvéd: Kwame (25/6 p., lep., 8 kih. f.), Bohanek(15 p, 6 lep.), Lőrincz (9 p., 7 lep., 3 gp, 4 ea.), Tursics (8/3 p., 8 gp.)

Veszprém: Faragó (22 p., 4 lep.,5 szerz., 3-3 gp. és ea.), Nagy R., (15/6 p., 4-4 szerz. és ea., 3 gp.), Fekete (10/3 p.,6 lep)

Nem cserélték szét magukat az edzők az alsóházi rangadón. A hazaiak hat játékosa játszotta végig a meccset, a vendégeknél pedig a három padról beszálló játékos együttvéve töltött hét percet a pályán. A két, kezdő ötösére építő gárda közül az érdiek játéka jóval szervezettebb volt, s ezt jól jelzi, hogy gólpasszok tekintetében 18-6-ra múlta fölül riválisukat. A Treff Drevenka és Tóth vezérletével magabiztos rajt-cél győzelmet aratott.

Treff: Drevenka (26/15p., 5-5 lep. és gp., 4ea., 8 kih. fault), Hoffmann (15 p., 8 lep.), Tóth L. (15 p., 13 lep., 6 gp.)

Kozármisleny: Lánczos (16/6p., 3 lep., 4 ea.), Gémes (15 p., 7 lep.,2 gp),  Boldizsár (11p., 4-4 lep és szerz.), Schaffer(10/3  p., 12 lep.)

A két, a bajnokságot az alsóházban folytató gárda összecsapásának eléggé gála-jellege volt, nem igazán "törték össze" magukat  védekezésben a felek. Játékosai jobb egyéni képességei révén fölényesen nyert a MAFC.

MAFC: Misek (23 p., 3 lep, 4 szerz, 7 kih. f.), Radovics (20 p., 7 lep., 6 kih. f., 3 gp.), Máté (18/6 p., 4 szerz., 3 gp.), Kerpel-Fronius (15 p., 5 lep.)

Sárvár: Horváth D. (16 p., 2 lep.), Horváth P. (15/6 p,, 2 ea.), Szabó B. (11 p., 12 lep., 4 gp.)

Statisztikailag hihetetlen érdekes összecsapás volt. A Győr mezőnyből jobban dobott, jobban lepattanózott, játékosai több gólpasszt osztottak ki egymásnak, mint a hazaiak és a teljesítményindexek tekintetében 93-74-re bizonyult jobbnak a győri gárda. Miért maradt mégis alul? Azon túlmenően, hogy mert a két középső szakaszban nagyon "elengedte" ellenfelét, a vereségben nagy szerepet játszott, hogy a statisztikai kategóriák közül a "legfölényesebb győzelmet" az eladott labdák vonatkozásában "aratta" a vendégcsapat, ebben 27-11 volt a "javukra"...

TF: Katona (24/9 p., 5 szerz.), Szobi (16/3 p., 3 szerz.), Moravcsik (8  p., 4-4 szerz. és ea., 3 gp.)

Győr: Pankár (18/6 p, 5-5 szerz. és ea., 8 kih. f.),Hegedűs (16 p., 15 lep., 4 szerz., 6 ea., 7 blokk, 2 gp.), Baruta (12/6 p., 2 lep.), Horváth G. (11/6 p., 3 lep.)

A Pécs bő egy héten belül a Veszprémet otthon, majd a Nagykanizsát idegenben legyőzve egyértelműen "bejelentkezett" a felsőházi rájátszásra, ami egy újonc csapattól óriási bravúr. A listavezető otthonában nem kis meglepetésre, egy amúgy élvezetes meccsen szinte végig uralták a játékot és teljesen megérdemelten nyertek az alapszakasz végére kissé visszaeső, vagy - talán tudat alatt - kiengedő kanizsaiak otthonában.

Nagykanizsa: Beák (24/12 p, 4 lep., 2 szerz., 3 ea.), Hoffmann (21/6 p., 6 lep.), Balogh (11/9 p., 4 lep., 3 gp.)

PEAC: Horváth B. (26/3 p., 5-5 lep. és gp., 3 ea.), Halász (21 p., 3 gp.,8 kih. f.), Sipos (16 p. (8/8 dupla), 9 lep., 4 ea.)