B csoport - 4. forduló

Elmaradt a rangadó Keleten, a Kecskemét valósággal kiütötte az Egert idegenben, míg az élcsapatok közül a Salgótarján és a Baja is magabiztosan tudta le a hétvégi fordulót. Újra nyert a Kaszások együttese és megszerezte első győzelmét a Vásárhely is.

Nyugaton a helyzet változatlan, a Bonyhád odahaza verte a MAFC gárdáját, a Veszprém begyűjtötte első sikerét, a SMAFC odahaza verte a Vasast, míg a TF megszenvedett saját pályáján a PEAC ellen. A forduló egyik legnagyobb derbijén a Győr továbbra is nyeretlen maradt odahaza, miután a Törökbálint Pankáréktól is győzelemmel távozott.

Keleti csoport

Bajai Bácska FKE - Mezőberényi KK 107-70 (32-23, 32-7, 18-22, 25-18)

Hét percig tudta tartani a tempót esélyesebb vendéglátójával a Mezőberény együttese, onnantól megrázták magukat a bácskaiak, ritmust váltottak és már a félidőre eldöntötték az összecsapás végkimenetelét. A nagyszünetet követően már a fiatalok is lehetőséget kaptak hazai oldalon, így az NB 1/B-s szinten még tapasztalatlan vendégek partiban tudtak lenni ebben a 20 percben, ám győzelmi esélyük ezúttal sem volt. A Délity-Mándity-Hosszú-Ágfalvi tengely mellett Nagy Dániel tette a legtöbbet a Baja győzelméért, de az ifjabb korosztályból is akadtak jó teljesítmények. A vesztes félnél Sütő Gergely (15 pont, 11 lepattanó) és Gaál Róbert is (25 pont, 10 lepattanó) dupla-duplával zárt, rajtuk kívül Kiss és Rácz játszott még hasznosan az újonc gárdában.

Baja: Mándity (23 pont, 4 gólpassz), Délity (23/9 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 5 gólpassz), Hosszú (15/3 pont, 6 lepattanó, 8 szerzett labda), Ágfalvi (12 pont, 9 lepattanó), Nagy D. (12/3 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda, 4 gólpassz)

Mezőberény: Sütő (15 pont, 11 lepattanó, 5 szerzett labda, 5 eladott labda), Gaál (25/6 pont, 10 lepattan, 3 szerzett labda, 10 eladott labda, 8 gólpassz), Rácz (9 pont, 8 lepattanó), Kiss G. (14/6 pont, 6 lepattanó)

EnterHód Vásárhelyi KS - Nagykőrösi SKE 87-62 (22-21, 14-15, 21-12, 30-14)

A második félidőre feljavuló védekezésének és pontosabb támadójátékának köszönheti idei első győzelmét a Vásárhely együttese. A feldobást követően a Vas-Mondzinegr páros vezette házigazdák jutottak előnyhöz, amit hosszú ideig sikerült is megtartaniuk és bár a második etapban egyre több hiba csúszott a csongrádiak játékába (eladott labdák, kihagyott helyzetek), még sem kerültek komolyabb hátárnyba az olasz centerükre, Candido Fulvio benti játékára támaszkodó Nagykőrössel szemben. 36-36-os pontszegény döntetlennel fordultak a csapatok, ám a vendégek ezután alaposan bent ragadtak az öltözőben, mindössze két mezőnykosárra futotta az erejükből a harmadik szakaszban, az utolsó felvonásban pedig a pörgősebb ötöst pályára küldő vásárhelyiekkel szemben tehetetlenek voltak. A hazaiak sikerkovácsa a Vas-Mondzinger-Mócsai trió volt, míg a túloldalon csak Candido tudott tíz pont fölé jutni, ami nem csak Vásárhelyen eredményezett volna vereséget.

Vásárhely: Vas P. (28/12 pont, 9 lepattanó), Mócsai (12 pont, 4 lepattanó, 6 szerzett labda, 5 gólpassz), Mondzinger (16 pont, 9 lepattanó)

Nagykőrös: Candido (14 pont, 6 lepattanó), Jurászik (9/6 pont, 2 szerzett labda)

Salgótarjáni KSE - DEAC 92-64 (24-23, 21-13, 29-10, 18-18)

Valami van, de (még) nem az igazi. Arkagyij Iszaakovics Rajkin híres mondata akár a címvédő idei teljesítményéről is szólhatna. A kezdő játékosai egész sorát sérülés miatt nélkülöző debreceniek remek kezdése ugyanis még a hazai szimpatizánsok ellenszenvét is kiváltotta az összecsapáson, az első negyed derekán még Nagy Ágoston fiai jártak előrébb. Próbálták forgatni csapatukat a nógrádiak, ám nehezen akart beindulni a támadógépezet, noha a védelem a második szakaszra már kezdett összeállni, de a kilenc pontos félidei vezetés minden volt, csak az nem, amit vártak Salgótarjánban a drukkerek. A térfélcserét követően aztán magára talált a bajnok és valódi tudásához méltón kezdett játszani, nem egyszer szemkápráztató megoldásokkal kárpótolva szurkolóikat. A DEAC innentől már csak asszisztálni tudott a gálaelőadáshoz, amin az sem segített, hogy 70 pontot kaptak a festéken belülről, többek között a Likár-Gorski-Hartvich triónak köszönhetően. A meccse legkülönlegesebb produkciója azonban ismét a hazaiak karmesteréhez, Surmann Péter nevéhez fűzödött: a tarjániak irányítója úgy ért el 23-as teljesítményindexet, hogy nem dobott egyetlen pontot sem (!), ám adott 19 gólpasszt (nem elírás, egy híján 20!!) és leszedett 5 lepattanót. A héten még egy könnyebb mezőberényi kiruccanás vár a címvédőre, ám utána érkezik hozzájuk a Kecskemét, ott pedig már nem lehet pardon a csapat játékában.

Salgótarján: Likár (19 pont, 10 lepattanó, 4 szerzett labda, 2 blokk), Gorski (18 pont, 9 lepattanó, 3 eladott labda), Surmann P. (0 pont, 5 lepattanó, 19 gólpassz)

DEAC: Balogh A. (12/3 pont, 5 szerzett labda, 4 eladott labda, 5 gólpassz), Nagy Be. (13/6 pont,5 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz)

Óbudai Kaszások - Tiszaújvárosi Tisza Tv-Phoenix KK 96-89 (22-18, 28-31, 16-23, 30-17)

Nagy csatában tartotta otthon a két pontot a Kaszások együttese, pedig az ”ősi” rivális Tiszaújváros már tíz ponttal is ment a harmadik etapban, a végén mégis Doharék örülhettek a lefújáskor. Kis csúszással kezdődött a találkozó az eredményjelző meghibásodása miatt, ám ez a csapatokat nem zavarta meg, ugyanolyan elánnal vetették bele magukat a küzdelembe. A védekezés szerelmesei nem gyönyörködhettek túl sok mindenben, a gólgazdag találkozón végig csiki-csukit játszott egymással a két fél, a jobb ódubai kezdésre a Tiszaújváros válaszolni tudott az idegenben igencsak elfogadható 47 %-os dobóteljesítményével. A fordulást követően a vendégek maradtak lendületben, a negyed derekára 11 ponttal jártak előrébb a házigazdáknál, ám ekkor riadót fújtak a fővárosiak és tripláikkal megkezdték a felzárkózást. Hazai részről Korona Zsolt igencsak elemében volt a 6,75-ön túlról, a Kaszások hátvédje összesen hét hárompontost süllyesztett el a borsodiak gyűrűjében, tette mindezt 70 %-os pontossággal. Az utolsó percekig fej-fej mellett haladtak a csapatok, ám ekkor a Tiszaújváros dobásai elkezdtek lecsorogni a gyűrűről, a faultolni kénytelen vendégeknek pedig ezzel elúszni látszott a hajó, miután a házigazdák a helyükre küldték a büntetőket és bebiztosították második győzelmüket a bajnokságban.

Kaszások: Warren (20/3 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda, 10 gólpassz), Dohar (16/6 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda), Nagy B. (14/6 pont, 3 lepattanó), Korona (24/21 pont, 7/10 triplából), Mike (11/3 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda)

Tiszaújváros: Pöstényi (20 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda), Lajsz (20/3 pont, 8 lepattanó), Magyar (18/6 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz), Tóth T. (17/12 pont, 8 lepattanó), Kóthay (12 pont, 5 lepattanó, 7 eladott labda)

EKF-Eger-HÉSZ SE - KTE Kosárlabda Klub 51-91 (5-21, 18-20, 13-27, 15-23)

Elmaradt a várt nagy csata, miután a Kecskemét együttese már az első negyedben nekiesett vendéglátójának, mindössze öt pontot engedve a hevesieknek tízpercnyi játék alatt. A hazaiak első kosarát 0-12-bél szerezte Kováts, majd Erdei talált be a hárompontos vonalon túlról, ám ekkor már 2-21-re vezetett a csongrádi alakulat a 12 pontot jegyző Mészáros Máté vezetésével. A második etapban összekapták magukat Krasznaiék, meg is közelítették tíz pontra a Kecskemétet (23-33), ám a félidő hajrája ismét az Ivkovics legénységé volt, így majd 20 pontos különbséggel mehettek a nagyszünetre a csapatok. A játék képe azonban hosszabb pihenőt követően sem változott, a Wittmannék lendületben maradtak és 17 eladott labdába hajszolták bele az egrieket, akiknél csak Krasznai tudta átlépni a tíz pontos határt. A vége demoralizáló, 40 pontos kecskeméti győzelem lett, de tudván, hogy a Hírös város csapatának mi a célja idén és, hogy milyen körülmények között, milyen ellenfelek ellen készül (csupa élvonalbeli), ez cseppet sem meglepő.

Eger: Krasznai (15/6 pont, 3 eladott labda, 4 gólpassz), Zsemlye (8 pont, 7 lepattanó), Kováts R. (8 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda)

Kecskemét: Karahodzics (15 pont, 4 lepattanó), Wittmann (12/6 pont, 4 gólpassz), Mészáros M. (19/9 pont, 5 lepattanó), Dénes (12/6 pont, 3 lepattanó, 3 szerzett labda)

Nyugati csoport

Veszprémi Egyetem - Budapesti Honvéd 91-89 (18-17, 26-23, 24-24, 23-25)

Érdekes meccsen szerezte meg első győzelmét a Veszprém. Már az első negyed 18-17-es eredménye sem hagyományos módon alakult ki. A hazaiak remek kezdésükkel állva hagyták az"öltözőben maradó" Honvédot, a vendégek 16-0-s veszprémi vezetésnél szerezték meg első pontjaikat, ám Bohanek Balázs találata egy 15-0-s fővárosi roham kezdetét jelentette. A második szakasz elején Tursics és Kwame pontjaival át is vették a vezetést a vendégek, ami után egy ideig váltott vezetéssel haladtak a felek, majd Horváth és Kováts révén pár ponttal meglépett a Veszprém. A félidő hajrájában Horváth hármasával már 8 ponttal is vezettek a hazaiak, ám a szünetig Tursics két duplával megfelezte a különbséget. A második félidőt 6-0-lal indítva hamar fordított a Honvéd, de Kováts két triplájára építve egy 8-0-t "vágott ki" a Veszprém. Ettől kezdve izgalmas üldözőverseny vette kezdetét. Volt, hogy egy pontra feljött a Honvéd, de a negyedik negyedben már 9-cel is mentek a hazaiak, 79-70-es veszprémi vezetés után 81-79-re jöttek fel például a vendégek. Újítani tudtak a hazaiak, ám az utolsó percben Taga triplája után 87-86-ra, egyetlen ponttal vezettek csak a hazaiak. Ezt követően azonban a végjátékban Nagy Róbert keze nem remegett meg a büntetővonalon, 4-ből 4-szer "talált", így izgalmas csatában megszerezte első győzelmét a Veszprém.

Veszprém: Kováts (19/15 pont, 3 gólpassz), Oltárczy (14/6 pont), Szabó B. (13 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz), Czakó (12 pont), Horváth R. (10/6 pont), Nagy R. (10 pont)

Honvéd: Tursics (21/6 pont, 4 eladott labda, 7 gólpassz), Kwame (16/3 pont, 5 lepattanó), Szeleczki (14 pont, 6 lepattanó), Bohanek (12 pont, 6 lepattanó), Taga (10/6 pont)

SMAFC-NYME -MKB Euroleasing Vasas 90-80 (20-14, 17-25, 30-16, 23-25)

A Vasas nem tudott mit kezdeni a SMAFC zónájával, pillanatok alatt megugrott 5-0-ra a hazai csapat ám ennek ára, mert kicsit "túlpörgött" a vendéglátó együttes. Gorzsás ügyes kosaraival hamar fordított a - korábban Sopronban női vonalon  a Vasúttal Ronchetti-kupát is nyerő - Saeed Armaghani vezette vendég gárda, ám a szakasz második fele Balogh vezetésével ismét a SMAFC-é volt. A második tíz percet sok eladott labdával kezdte a házigazda, a túloldalon viszont Velkey parádézott, az irányító bravúr kosaraival hamar fordított és szünetben 39-37-re vezetett a Vasas. A térfélcserét követően Csaplár-Nagy és Herczeg vezérletével nemcsak fordított, de el is húzott a SMAFC és Balogh eredményessége révén a negyedik negyed közepéig tartotta tíz pont körüli előnyét. Jött újra egy hazai hullámvölgy, Nagy, Gorzsás és Velkey találataival két perccel a befejezés előtt 80-78-ra jött föl a Vasas. A végén a fiatal Rostás bravúros megoldásai és büntetői révén azonban be tudta húzni a mérkőzést a lepattanóharcot amúgy 44-35-re elveszítő soproni együttes,

SMAFC: Balogh (24/9 pont, 7 szerzett labda, 3 gólpassz), Rostás (16/3 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz), Csaplár-Nagy (14 pont, 5 lepattanó), Herczeg (13/6 pont, 4 lepattanó), Karácsonyi (3 pont, 7 gólpassz)

Vasas: Velkey (24 pont, 4 szerzett labda, 4 gólpassz), Gorzsás (18/6 pont, 4 lepattanó), Nagy Sz. (11 pont, 13 lepattanó), Szálas (10 pont, 3 szerzett labda), Timkó (7 pont, 10 lepattanó, 5 eladott labda)

B-Beton Bonyhádi KSE - MAFC 85-75 (18-16, 19-16, 29-16, 19-27)

5-0-al nyitott a MAFC, ám gyorsan egyenlített a Bonyhád. A szoros csatában a hazaiak a 9. percben vezettek először, s előnnyel is zárták a nyitó negyedet. Lendületben maradtak a hazaiak, egységes csapatjátékkal fokozatosan növelték előnyüket, Panta jó sorozata révén már  12-vel is vezetett a Bonyhád. A félidőt azonban Lakosa és Fodor jó megmozdulásai révén egy 9-2-es futással zárva a szünetig ötre feljöttek a vendégek. A harmadik negyed olyan hazai triplaesőt hozott, amely teljesen "eláztatta" a MAFC győzelmi reményeit: Lukács 3, Rutkai 2, Jilling és Panta 1-1 hármassal terhelte meg a vendégek kosarát, így hiába "termelt" a túloldalon Lakosa, a közel 20 pontos hátrányon csak kozmetikázni tudtak a végén Sabáli Balázs fiai.

Bonyhád: Lukács (20/12 pont, 7 lepattanó), Faragó (15/3 pont, 5 lepattanó, 7 gólpassz), Rutkai (13/9 pont, 4 gólpassz), Panta (11/3 pont, 13 lepattanó)

MAFC: Lakosa (26/3 pont, 5 lepattanó, 6 eladott labda, 4 gólpassz), Vavra (13 pont, 8 lepattanó, 5), Misek (11 pont, 5 lepattanó), Fodor (10/6 pont, 3 szerzett labda)

TF Budapest - PTE PEAC 69-63 (18-15, 19-19, 18-14, 14-15)

Az eddigi eredmények alapján amolyan "kötelező hazai" meccsnek tűnt az összecsapás a TF számára. Mint azt a sportban gyakran hangoztatott közhelyből tudjuk - s a közhelyes mondások többnyire az igazságot tartalmazzák - az ilyen mérkőzéseket megnyerni, "behúzni"  a legnehezebb. Meg is nehezítette a saját dolgát katasztrofális tripladobó teljesítményével (3/26 11,5%) a meccsen amúgy szinte végig vezető budai alakulat. A pécsiek a rutinos Deák és a dupla-duplát elérő Kaltenecker jóvoltából végig "tapadtak" a TF-re de annyi nem volt bennük, hogy a végén sikerüljön az idegenbeli bravúr.

TF: Szobi (15 pont3 lepattanó, 3 gólpassz), Katona (14/3 pont, 5 gólpassz), Beák (10 pont, 9 szerzett labda, 6 gólpassz), Moravcsik (10/3 pont, 4 szerzett labda, 3 gólpassz)

PEAC: Deák (16/6 pont, 5 lepattanó), Kaltenecker (15/3 pont, 12 lepattanó), Koller (9/6 pont)

Győr SZOL Széchenyi ESE - MTK Törökbálint 81-85 (16-15. 17-24, 21-12, 27-34)

Remek, igazi rangadóhoz méltó összecsapást "dobtak össze"Győrben a csapatok. A fordulatokban igen gazdag összecsapáson mindkét együttesnek akadtak nagy "futásai" és mély hullámvölgyei. Parádés végjátékkal zárult az összecsapás, a 39. percre 76-71-es törökbálinti vezetéssel fordultak a csapatok. Hiába dobott az utolsó két percben Horváth Gergő 2, Pankár pedig 1 triplát, és egyenlített ki kétszer is a Győr, a vendégeknek mindenre volt válaszuk. A végső csapást a hazaiakra Horváth, az állást 80-80-ra alakító hármasa után Szarvas triplája mérte. Hiába dobtak hatan is 10 pont fölött a hazaiaknál, Szarvas, a dupla-dupláig jutó Bihari és a dobást nem hibázó Radovics révén három játékosa extra egyéni teljesítménye révén megőrizte veretlenségét a Törökbálint.

Győr: Pankár (17/9 pont, 6 gólpassz), Papp B. (17/6 pont), Drevenka (14/6 pont, 6 lepattanó, 7 gólpassz), Horváth G. (11/6 pont, 4 lepattanó, 6 gólpassz), Hegedűs (11 pont, 8 lepattanó, 6 eladott labda), Daru (11/3 pont)

Törökbálint: Szarvas (26/12 pont, 4 lepattanó, 7 gólpassz), Bihari (23 pont, 13 lepattanó, 5 eladott labda, 4 szerzett, 6 gólpassz), Wehner (16/9 pont, 8 lepattanó), Radovics (12/6 pont, 6 lepattanó)