Férfi NB I B: Négyes söpréssel a négy között - győri bravúr Miskolcon

A Piros csoportban az alapszakasz első három helyezettje, a Honvéd, a Jászberény és az NKA, a Zöld csoportból pedig az Újpest három mérkőzést megnyerve, azaz "söpréssel" jutott az elődöntőbe a férfi másodosztályban. Hét közben a playoff első nagy meglepetése is megszületett: a Győr nyerni tudott Miskolcon, és pályahátrányból indulva került lépéselőnybe a párharcban.

A Hunbasket.hu összefoglalója:

Piros csoport

Rájátszás az 1-8. helyért

Budapesti Honvéd SE - TF-BP 72-68

Ellentétes félidők mérkőzésén a szünetben biztos győztesnek - és továbbjutónak - tűnt az ekkor Simon Kristóf (16/9 pont, 5-5 lepattanó, szerzett és eladott labda, 7 gólpassz), Markovic Luka (15/3 pont - 17 mezőnykísérlet -, 8 lepattanó, 3 gólpassz), Czirbus József (13/3 pont - 15 mezőnykísérlet -, 10 lepattanó, 3 gólpassz) és Tanoh András (10 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz) jóvoltából 19 ponttal vezető Honvéd. A fordulás aztán hatalmas fordulatot hozott: a TF-BP gárdája Peringer Balázs (32 pont, 23 lepattanó, 5 eladott labda, 4 blokk) és Tichov Dominik (17/3 pont - 18 mezőnykísérlet -, 3-3 lepattanó és eladott labda) ponterős játékával a negyedik negyed elején 4 pontra csökkentette hátrányát. Ekkor "megrázta magát" az alapszakaszgyőztes Honvéd, és egy 14-2-vel a negyed közepén 16 pontos előnyre tett szert. A szívósan küzdő TF-BP nem tört meg: az utolsó pillanatig hajtottak, s próbáltak fordítani a vendégek, akik szorossá is tették a hajrát, de a Honvéd 4 pontot megőrizve előnyéből a mérkőzést és a párharcot is megnyerte.

A párharc végeredménye: 3-0 a Budapesti Honvéd SE javára.

Jászberényi KSE - Veszprémi Kosárlabda Kft. 107-92

Az első félidőben még Stefan Glogovac (23/6 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda), Horváth Ákos (20/15 pont), Szabó Péter (20/6 pont, 5 gólpassz) és Dancsecs András (15/15 pont) eredményességére építve a Veszprém tartotta a lépést a jászságiakkal. A hazaiak azonban harmadik negyed "lehengerlő" támadójátékának - 39-21-re nyerte az etapot a JKSE -, valamint nagyrészt Velkey János (21/6 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz), Kucsora Csaba (18/9 pont, 3 lepattanó, 5 gólpassz), Olasz Ádám (15 pont, 9 lepattanó, 3 gólpassz), Nebojsa Dukics (13/3 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Meleg Károly (11/3 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz), Nagy Simon (10/6 pont) és Homoki Donát (10 pont) kosarainak köszönhetően megnyerte a találkozót, és lezárta a párharcot.

A párharc végeredménye: 3-0 a Jászberényi KSE javára.

NKA Pécs - MAFC 102-77

Lakits András (24/9 pont, 5 eladott labda), Bordács Soma (13 pont, 12 lepattanó, 4 gólpassz) és Pfandler Bence (11/3 pont, 3 lepattanó) révén a MAFC a negyedik negyed elejéig tartotta a lépést a fiatal pécsi legénységgel. A 32. és a 34. perc között azonban a Nemanja Djordjevics (27/9 pont - 3/3 tripla -, 11 lepattanó, 3 eladott labda), Benke Krisztián (17/12 pont, 15 lepattanó, 3 eladott labda), Lados Erik (15/3 pont, 5 lepattanó, 6 gólpassz), Scherer Bálint (11/6 pont, 5 lepattanó), Bíró Levente (11/3 pont, 4 gólpassz) és Meszlényi Róbert (11 pont, 4 lepattanó, 8 gólpassz) kosaraira alapozó NKA egy 11-0-s rohammal "lerázta magáról" fővárosi ellenfelét, és végül 25 pontos győzelmet aratva nemcsak a mérkőzést, hanem a párharcot is megnyerte.

A párharc végeredménye: 3-0 az NKA Pécs javára.

Rájátszás a 9-14. helyért

Bajai Bácska FKE - Salgótarjáni KSE 90-134

A második negyed közepéig remekül tartotta magát a Jakab Péter (39/15 pont, 13 lepattanó), Szatmári Szabolcs (17/9 pont, 9 lepattanó, 3 gólpassz), Szűcs Marcell (11 pont, 3-3 lepattanó, szerzett labda és gólpassz) és Virág Előd (10 pont) eredményességére, valamint a gyenge dobóformát kifogó Goldring József (5/3 pont - 14 mezőnykísérlet -, 3 lepattanó, 5 eladott labda, 16 gólpassz) hatékony szervező munkájára építő Baja, de a félidő hajrájában egy 24-9-es rohammal szünetig 20 pont fölötti vezetést szerzett a vendég együttes.

A második félidő kiegyenlített játékkal indult, majd a harmadik etap közepén egy 11-0-lal 30 pont fölé hizlalta a különbséget, és ezzel eldöntötte a mérkőzést - és ezzel együtt a párharcot is - a maga javára a Salgótarján. A vendégektől heten is - Nshimba Joel (23/9 pont, 9 lepattanó), Monye Martin (23 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz), Steve Rosemond (20/9 pont, 5-5 lepattanó és gólpassz, 3 szerzett labda), a tripla-duplát is elérő Karanfilovski Valentino (20/3 pont, 11-11 lepattanó és gólpassz, 3 eladott labda), Hargitai Krisztián (15/9 pont, 4 lepattanó), Molnár Marcell (12 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda, 4 gólpassz) és Takács András (11/3 pont, 10 lepattanó) - kétszámjegyű pontot értek el. Az utolsó 15 perc már gyakorlatilag védekezés nélküli nagy dobópárbajt hozott.

A párharc végeredménye: 2-0 a Salgótarjáni KSE javára.

Zöld csoport

MEAFC-Miskolc - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 72-77

Egy hete a két gárda első miskolci összecsapásán az egész első félidő volt nagyon egyoldalú. Most, a harmadik találkozón az első 13 perc szintén - ám ellenkező előjellel. Egy hete a MEAFC szinte átrohant a győrieken az első 20 percben, ezúttal viszont a szinte szárnyaló kisalföldi társulat Kámán Bálint (21/6 pont, 4 lepattanó, 7 gólpassz), Lógár Bence (18 pont, 4 lepattanó), Geiger Bálint (13/6 pont, 5 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott, 6 szerzett labda) és Bakon Csanád (12/12 pont, 3 lepattanó) révén, egy parádés kezdéssel 13 perc alatt 25 pontos előnyre tett szert. A második etap közepén egy 13-2-es rohammal közelített ellenfeléhez a MEAFC, félidőben 12 pont volt a Győr előnye.

A második félidő elején ugyan gyorsan 10 ponton belülre került a MEAFC, de a folytatásban tartotta 10 pont körüli vezetését a Győr. A negyedik negyed elején ismét gyorsan 10 ponton belülre kerültek a hazaiak, ám egy 6-0-lal reagálva 15-tel ellépett a vendég együttes. A szakasz közepén indította meg a hosszú hajrát a Pintér Dávid (20/12 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz, 3 eladott labda)-Puszta Dávid (15/3 pont, 9 lepattanó, 3 gólpassz)-Ragályi Levente (11/3 pont, 3 lepattanó) trió vezette vendéglátó, amely egy 12-0-s rohammal három és fél perccel a vége előtt 3 pontra megközelítette ellenfelét - sőt az utolsó percben egyetlen pontra csökkentette hátrányát. Fordítani azonban nem tudott: a végjátékban a győriek voltak pontosabbak, így megnyerték a mérkőzést. Az Agrofeed Széchenyi Egyetem ezzel megfordította a párharcot, már előnyben van, s a negyedik mérkőzésen saját otthonában, pályahátrányból juthat az elődöntőbe - ehhez persze nyilván a MEAFC-nak is lesz majd egy-két szava.

A párharc állása: 2-1 az Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC javára.

Újpest-MT - Békési SzSK 95-83

Elég görcsösen kezdtek a felek, a 4. percre 4-3-as békési vezetéssel fordultak. Ekkor felpörgött, és a szakasz közepén egy 10-2-es futással ellépett ellenfelétől az Újpest. A Békés nem tört meg, a negyed hajrájában szorossá tette a találkozót. A második etap két szép helyi, pontosabban Széphelyi-triplára alapozott 12-0-s újpesti rohammal indult, amelynek köszönhetően 15 pontosra nőtt a Zoran Talley (19/3 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda, 6 gólpassz), Varga Dániel (16 pont, 5 lepattanó), Katona Bence (15/6 pont, 10 lepattanó, 7 gólpassz) és Pollák Árpád (12/6 pont  - 13 mezőnykísérlet -, 4-4 lepattanó és eladott labda, 3 gólpassz) eredményességére építő hazai gárda előnye. Ezt a magabiztos vezetést gyakorlatilag meg is tartotta szünetig az Újpest.

A fordulás jókora fordulatot hozott, szünet után ugyanis Danijel Krsztics (23/18 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz), Cvijin Patrik (23/6 pont, 11 lepattanó) és Balog Gábor (12/3 pont, 5 lepattanó) vezérletével átvette az irányítást, a harmadik negyed hajrájában pedig a vezetést is a Békés. A szakasz két fővárosi kosárral s 4 pontos hazai vezetéssel zárult. A záró etap pedig 9-0-s Újpest-rohammal indult, s ismét 10 pont fölé nőtt a vendéglátó előnye. Az újpestiek a harmadik negyed végén, illetve a negyedik elején bemutatott 13-0-lal olyan előnyre tettek szert, amelyet a hajrában már nem tudott veszélyeztetni az utolsó pillanatig szívósan küzdő viharsarki gárda.

A párharc végeredménye: 3-0 az Újpest-MT javára.

A 9-14. helyért

Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK - SMAFC 1860 KA 83-64

A kosarakban gazdag nyitó etap után 4 ponttal még a tartalékos összetételben pályára lépő, és jórészt Schöll Richárd (25 pont, 15 lepattanó) és Csátaljay Barna (20/6 pont, 4 gólpassz) ponterősségében bízó vendég soproniak vezettek. A folytatásban szigorítva védekezésen fordított, a szünetre 4 pontos előnnyé alakította az első negyed után még ugyanekkora hátrányát a Tiszaújváros. A küzdelmes játékot hozó második félidőben a csapatként több lábon álló hazaiak Jordan Madrid Andrews (19/3 pont, 11 lepattanó), Gerőcs Roland (15/3 pont, 5 lepattanó), Molnár Bence (13/9 pont, 4 lepattanó) és Hegedűs Gergely (11/9 pont - 12 mezőnykísérlet -, 8 lepattanó, 5 gólpassz) eredményességére, valamint Drahos Gábor (8/3 pont - 9 mezőnykísérlet -, 8 lepattanó, 7 gólpassz) mezőnymunkájára, szervezőkészségére alapozva, apránként növelve előnyüket, a hajrára megtörve ellenfelük ellenállását győztek, ezzel egyenlítettek a párharcban.

A párharc állása: 1-1.