NB I B: A MAFC Vásárhelyen is nyert

A hazai férfi másodosztály alapszakaszának 17. fordulójában még kuszább lett a Keleti Főcsoport él- és középmezőnye, hiszen a Vásárhelyi Kosársuli nem tudta legyűrni a MAFC-ot, míg a Honvéd Tiszaújvárosban triumfált, ráadásul a Kecskemét egy ponttal elverte a már csak 50 százalékon álló Salgótarjánt. A nyugati oldalon a SMAFC idézte fel régi hagyományait és otthon kapott el egy igazán komoly riválist, a Baja pedig Veszprémben nyert fontos rangadót. Jöjjenek a részletek!

Eredmények – NB. I/B – 17. forduló

KELET

Hódmezővásárhely – MAFC 47:60 (15:20, 12:16, 16:9, 4:15)

A forduló rangadóját játszották Vásárhelyen. A hazaiak próbálják bebiztosítani a jegyüket a felsőházba, a vendég MAFC pedig minél kevesebb vereséggel szeretné abszolválni az alapszakaszt, hogy a rájátszásban nagyobb eséllyel vegye fel a harcot a nyugat legjobbjaival a döntőbe kerülésért.

A hazaiak kezdték jobban a mérkőzést, inkább ők diktálták az iramot, azonban egy vásárhelyi időkérés után MAFC tudott öt pontos előnyre szert tenni. Varga Dániel dobta a hazai pontok felét, és abban hat percben, amikor nem volt pályán, a fővárosiak tovább tudták növelni az előnyüket (23:36). A harmadik negyed sem a sziporkázó támadójátékról szólt, de az még senkinek nem sikerült ebben az évben, hogy egy negyedben tíz pont alatt tartsa a MAFC-ot! A támadáson kívül a fent említett játékos semlegesítésével és az idegekkel is voltak gondjai a vendégeknek, így az utolsó játékrész előtt újra szoros lett a mérkőzés (43:45).

Az utolsó negyed vásárhelyi faultokkal kezdődött, ami a végjátékban komoly gondot okozhat egy kiélezett meccsen. Ezt tetézte, hogy Csapai Péter blokkolása kiborította a hazaiak centerét, és a technikai hiba miatt megítélt büntetőkkel meglépett a MAFC. A hazaiak teljesen lefagytak az utolsó negyedre, mindössze négy pontra voltak jók, míg a fővárosiak rutinos játékkal és büntetőzéssel húzták be ezt a fontos rangadót. A vásárhelyiek veresége azt jelenti, hogy a DEAC-cal kell versenyt futniuk a rájátszásért, míg az Eger helye egyre biztosabbá válik a felsőházban.

Vásárhely: Varga (20 pont, 8 lepattanó)
MAFC: Vavra (16/3 pont, 13 lepattanó), Csapai (13/3 pont), Tursics (13/3 pont), Fodor (12/3 pont)

Mercedes-Benz Gyár KA –Salgótarján 90:89 h.u (29:15, 21:19, 7:23, 18:18, 15:14)

A tavalyi szezon presztízscsatája idén már mást jelent a bajnokságban, de azért így is várt csatának számított a megfiatalított Tarján kecskeméti látogatása. A hazai U23-as csapat ismét teljes kerettel állt ki, így – némi finomkodást követően – esélyeshez méltóan húzott el kiváló triplamutatóval (6/8 – 75%). A félidő végén már a 20 pontos különbséget ostromolta a Mercedes a Pongó-testvérek kosaraival. A harmadik negyedben nagyot fordult a világ, a Madár András vezette Salgótarján kilenc perc alatt utolérte ellenfelét.

A záró negyedben sokáig fej-fej mellett haladtak a csapatok, de a hajrára sikerült 7 pontnyi előnyt felépítenie a Kecskemétnek. A vendégek azonban nem érezték lezártnak a mérkőzést, előbb felzárkóztak, majd a győzelem is a kezükben volt, de a sok csatát megélt – 85%-os büntetőző – Gorskij keze a legrosszabbkor remegett meg. Következett a hosszabbítás, ahol a „Mészáros Máté-Salgótarján csatában” sokáig a vendég gárda tűnt befutónak, mígnem színre lépett a szárnyait bontogató Kovács Barnabás, és győztes triplájával lezárta a kiváló mérkőzést.

Kecskemét: Mészáros M. (21/3 pont, 6 lepattanó, 7 szerzett labda, 6 kiharcolt fault, 31 VAL), Kovács B. (19/15 pont, 5 lepattanó), Kővágó-Laska (15 pont, 5 lepattanó, 20 VAL), Pongó Martin (10/3 pont, 4 gólpassz, 6 szerzett labda)
Salgótarján: Madár (28/9 pont, 8 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 41 VAL), Sebők (14 pont, 7 lepattanó, 6 kiharcolt fault) Gorskij (13/6 pont).

Óbudai Kaszások – DEAC 72:100 (19:32, 15:22, 26:22, 12:24)

Egy pillanatra sem bízta a véletlenre a mérkőzést a vendég Debrecen, az első negyedben 32 pontot dobtak Nagy Ágoston tanítványai. A Kaszások sem adták olcsón a bőrüket, szigorították a védelmüket, és így a második negyed második felére sikerült is közelebb férkőzniük a vendégekhez. Egy időkéréssel rendezte a sorokat a Debrecen és repesztett egy 13:0-s futást, ezzel a félidőre tetemes előnyt szerzett (34:54). Meglepő, hogy a szerkezetileg jobb Kaszások nem uralták a palánkok alatti teret, sőt még az a szégyen is megesett velük, hogy a debreceniek több támadó lepattanót szedtek, mint a hazaiak védőt.

Nemcsak a palánk alatt voltak gondjai a Kaszásoknak. Hiába dobták 50 százalékkal a triplákat, a vendégek még ezt is meg tudták fejelni: 13/20, 65 százalék! A hazaiak örülhettek, hogy megúszták 30 ponton belül a meccset, a vendégeknél pedig nyolc (!) játékos dobott legalább tíz pontot. Ezt tekinthetjük nem hivatalos magyar rekordnak is. Lehet, hogy ha a hajdúságiak ősszel is ilyen imponálóan játszottak volna, akkor most nem kellene izgulniuk, hogy be tudnak-e jutni a rájátszásba.

Kaszások: Rac (21/12 pont), Modzinger (15 pont, 9 lepattanó), Korona (10/6 pont).
DEAC: Nagy Bo. (16/3 pont), Pék (15/15 pont), Vas (13 pont, 8 lepattanó), Kovács (12 pont), Takács (10 pont, 9 lepattanó), Nagy Be. (10/9 pont), Boldizsár (10/9 pont), Kaluha (10/3 pont).

Nagykőrösi Sólymok – MKB-Euroleasing Vasas 94:90 (20:27, 22:17, 22:20, 30:26)

Otthon a Nagykőrös mind megverte a tabellán körülötte lévő csapatokat (Kaszások, Tiszaújváros, Szolnok), így joggal reménykedhetett a sorminta folytatásában, azaz az esélyesebb Vasas legyőzésében is.

A gála hangulatú mérkőzés rengeteg kosarat hozott, mindkét csapat kiválóan dobott. A legnagyobb különbség a záró negyed elején alakult ki, amikor 9 ponttal meglépett a - Helmeczi András Győrbe igazolásával még tovább fiatalodó – vendég gárda. A Nagykőrösnek azonban erre is volt válasza, fordítani tudott és egy izgalmas végjátékot követően behúzta a számára igen fontos győzelmet.

Az este érdekessége sokáig a „Lakosa párharc” volt (a Sólymok vezetőedzőjének sok gondot okozott kisebbik fia remek játéka a Vasasban), de az utolsó perc már egyértelműen a hazaiak kedvencéről, Kovács Sándorról szólt. A hátvéd két darab, nyolc méterről, emberről bevágott hármassal döntötte el a mérkőzést, amiről – minden bizonnyal – az unokáinak is sokat fog majd mesélni.

Nagykőrös: Mácsai (23/3 pont, 9 lepattanó, 5 szerzett labda, 5 gólpassz, 6 kiharcolt fault, 39 VAL), Tóth V. (24/15 pont, 4 gólpassz, 6 kiharcolt fault, 33 VAL), Kovács S. (19/12 pont, 7 szerzett labda, 27 VAL).

Vasas: Lakosa Á. (26/6 pont, 5 gólpassz, 7 kiharcolt fault, 29 VAL), Mohay (16 pont, 8 lepattanó, 22 VAL) Solymosi (10/3 pont, 6 lepattanó), Lang (14 pont).

Tiszaújváros – Bp. Honvéd 84:87 (23:28, 17:22, 19:15, 25:22)

A vendéglátók nem a legjobb heteiket élik. Két fővárosi mérkőzésen előbb az addigi nyeretlen Kaszás ellen kaptak ki, majd a MAFC rohant át rajtuk. Most itt volt a javítási lehetőség, de a Honvéd Kwame Róbert vezetésével hozta azt a formáját, amivel megverték az akkori Kecskemétet. Hiába a hazaiak jobb dobószázaléka, ha kevesebb helyzetet tudnak kidolgozni és a lepattanó csatát is elveszítik.

Tiszaújváros: Lajsz (27/3 pont), Pöstényi (19/9 pont).
Honvéd: Kwame (29/6 pont, 7 kiharcolt fault), Szalay (15/9 pont), Kovács (15/6 pont).

Szolnoki Olaj U23 – EKF-Eger 51:70 (16:15, 4:20, 12:20, 19:15)

Lendületét veszítette a szolnoki U23-as csapat, amióta a szerb légiósok elhagyták. A mostani mérkőzésről Tóth Zoltán is hiányzott, mivel a nagycsapattal tartott Ljubljanába. A hírvivők részéről már az is nagy teljesítmény, hogy az első negyed végén még vezettek az Eger ellen. Ezután elfogyott az energia, a második tízpercben négy pontra futotta és a mérkőzés is korán eldőlt, pedig az egrieknél is hiányzott Garamvölgyi Ákos.

Szolnok: Csaba (14/6 pont, 7 lepattanó), Zsíros (10/6 pont).
Eger: Erdei (19/9 pont), Zsemlye (13 pont, 17 lepattanó), Máté (16/6 pont, 8 lepattanó).

IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL A KELETI CSOPORT ÁLLÁSA!

NYUGAT

SMAFC – Pápa 72:69 (17:9, 12:21, 25:22, 18:17)

Kihegyezett, szoros meccset látott a kilátogató publikum, hiszen majdnem végig három-öt pont különbség volt a két csapat között. Ez alól csak első negyed vége volt kivétel, amikor a hazaiaknak sikerült összehozni egy 10:2-es futást. Az öröm nem tartott sokáig, a pápaiak a második negyed elején újra szorossá tették mérkőzést, sőt Henrik István hét büntetőjével a vezetést is átvették a félidőre (29:30).

Innentől kezdve már kicsit sem engedték el egymás kezét a csapatok: hatszor vezetett a SMAFC, hatszor a Pápa és hatszor volt éppen egál az eredmény. A vendégek vesztét az utolsó két percben eladott két labda okozta, amely összefügghet azzal, hogy két cserével nehéz végig játszani egy idegtépő mérkőzést. Pápára ezután is nehéz meccsek várnak, akár még a playoff-helyezésük is veszélybe kerülhet.

SMAFC: Szlávik (17/12 pont), Herczeg (14/12 pont), Vesztergom (9 pont, 10 lepattanó).
Pápa: Kálmán (25/6 pont), Henrik (17 pont).

Sopron KC U23 – Bonyhád 69:81 (13:25, 18:20, 19:16, 19:20)

A fiatalabb soproni csapat előrébb áll a tabellán, még sem sikerült lemásolniuk az egyetemi csapat bravúrját. A nyugati listavezető Bonyhád esélyeshez méltóan kezdte a mérkőzést, az első negyedben hat hárompontossal köszöntek be. A hazaiak a második negyedben sem találták a tolnaiak ellenszerét, a 15. percre már húsz pont fölé kúszott a különbség.

A második félidőben ugyan visszakapaszkodtak a soproni U23-asok, de tíz ponton belülre egyszer sem tudtak kerülni köszönhetően a 15 darab bonyhádi trojkának. A hazaiak két egymást követő verséggel lecsúsztak a rájátszást érő helyekről, míg a vendégek biztosan őrzik vezető pozíciójukat.

Sopron: Rátvay (24/15 pont), Bus (16/3 pont), Török (10/6 pont), Molnár M. (10 pont).
Bonyhád: Lukács (26/24 pont), Faragó (21/15 pont), Rutkai (10/6 pont).

TF-Budapest – Győr 82:49 (23:7, 19:16, 19:10, 21:16)

Hiába a jó helyezés, a fővárosiaknak minden mérkőzés fontos a rájátszásért miután például az eddigi közvetlen rivális soproni U23-asoktól oda-vissza kikaptak. A vendég győriek idén nem tartoznak a veszélyes csapatok közé, pedig a játékosállományuk elvileg jó nevekből áll, főleg az új igazolás Helmeczi Andrással.

Ennek ellenére a mérkőzés elején csúnyán elaludtak, a Mehmedovics-legénység gyakorlatilag az első negyedben eldöntötte a mérkőzést. Bár a győriek a végére próbálták kozmetikázni az eredményt, azt hogy mennyire nem volt bennük potenciál, jól mutatja, hogy mindössze hat büntetőt dobtak az egész mérkőzésen. A fővárosiak a remek védekezésükre 39 védőlepattanóval tették fel a koronát.

TF: Katona (28/9 pont), Likár (13 pont, 16 lepattanó), Beák (14/6 pont), Debreceni (13 pont), Szobi (11/6 pont).
Győr: Gáll (13/9 pont), Papp (12 pont), Helmeczi (10/3 pont), Gombás (5 pont, 13 lepattanó).

Veszprém – Baja 82:97 (24:20, 22:28, 11:24, 25:25)

Mindkét csapatnak kisebb-nagyobb esélye volt még a rájátszásba jutásért – főleg ha az előttük lévő csapatok pontokat hullajtanak. A tétnek megfelelően az első félidőben szoros is volt a mérkőzés, de a harmadik negyedben az eredményben is érvényesült, hogy a bajaiaknak évek alatt összeszokott gárdája van.

A hazaiaknál hiába Vertetics Ádám 28 pontja, a vendégek minden statisztikai kategóriában kicsit jobbak voltak. Fontos mérkőzést nyert a Baja, ezzel még életben tartotta a rájátszásba jutási esélyeit, míg a veszprémiek éppen az utolsó két mérkőzésükkel nemcsak a hazai veretlenségüket, hanem a felsőházas álmaikat is elvesztették.

Veszprém: Vertetics (28/9 pont), Szlávik (18/3 pont), Czakó (17 pont).
Baja: Délity (23/9 pont), Hosszú (19/6 pont), Mándity (19 pont), Ágfalvi (18/6 pont).

PTE-PEAC – Budafok 69:70 (11:20, 21:20, 13:8, 25:22)

Meglepetésre jól kezdte a mérkőzést a vendég gárda, az első negyed közepén már 10 ponttal vezetett. Későn ébredtek fel a hazaiak, és hiába nyerték meg a maradék három negyedet, a vendégek tulajdonképpen rajt-cél győzelmet arattak. Az más kérdés, hogy ha még egy-két percet tart a mérkőzés, akkor könnyen lehet, hogy a pécsi egyetemisták nyernek.

De ilyen a sport, és lehet, hogy ez a győzelem a fényt jelenti az alagút végén a budafokiaknak. A következő hetekben hazai pályán fogadják a Győrt és másik pécsi csapatot, és még az is előfordulhat, hogy az alapszakasz végére összeáll a csapat és van esélyük bennmaradni a másodosztályban.

PEAC: Koller (27/12 pont), Sipos (19/3 pont, 14 lepattanó), Csernák (8 pont, 12 lepattanó).
Budafok: Károly (24/12 pont), Vajda (21 pont), Drevenka (13/3 pont).

PVSK-Kronosz – MTK Törökbálint 77:100 (12:22, 29:26, 20:21, 16:31)

A várakozásoknak megfelelő eredmény született, de a mérkőzés alakulása mégsem volt ennyire sima. A vendégek az első öt percben lefagyasztották a pécsi U23-asokat (2:10), azonban innentől kezdve szép lassan felpörögtek a hazaiak. Még az a kisebb bravúr is sikerült nekik, hogy majdnem harminc ponttal terhelték meg a törökbálinti gyűrűt.

A negyedik negyed elejéig Pascu Norbert vezetésével a pécsiek folyamatosan ott lihegtek a vendégek nyakában, akiknek a bajnoki döntős célok miatt minden győzelem fontos. Az akaratukat végülis az utolsó negyed közepétől tudták érvényesíteni, esélyeshez méltóan állva hagyták a vendéglátókat.

PVSK: Pascu (26/3 pont), Halász (23/3 pont, 9 lepattanó), Bíró (15/6 pont).
Törökbálint: Bódi (26/6 pont), Szarvas (22/18 pont), Spiriev (12 pont), Fülöp (10/3 pont).

IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL A NYUGATI CSOPORT ÁLLÁSA!

Fotó: Mester Botond