NB I B: megszorongatták a Kecskemétet

A MAFC-nak az A-csoportos Sopron legyőzése után majdnem sikerült ismét elkapnia egy "élvonalbeli" gárdát, a bajnoki cím első számú várományosa, a Kecskemét ugyanis majdnem megégett a Gabányiban. Végül a veretlenség megmaradt és ezzel már biztos résztvevője a döntőnek az Ivkovics legénység, melynek másik szereplője nagy valószínűséggel a Salgótarján lesz, a nógrádiak ugyanis nagy lépést tettek efelé, miután a hétvégén kétszer is legyőzték a Bonyhád gárdáját.

Keresztbejátszás az 1-8. helyért:

B-Beton Bonyhádi KSE - Konecranes Salgótarjáni KSE 88-95 (18-23, 24-18, 19-27, 27-27)

A várt látványos, színvonalas csatát hozta a két rutinos játékosok egész sorát szerepeltető együttes összecsapása. Az első percekben több kihagyott büntető mellett váltott vezetéssel haladtak a felek, majd a szakasz végén Hartvich kosaraival 5 ponttal megugrottak a vendégek. A tarjániak magas embere a második negyed elején is lendületben maradt, az ő eredményessége révén a szakasz közepéig vezetett a Salgótarján. Ekkor azonban egy 8-0-s, Faragó és Tömösváry vezette "vágtával" fordított s el is lépett riválisától a Bonyhád. A félidő végén Surmann Peti és Godena eredményessége révén 1 pontra feljöttek a tarjániak. Szünet után a Tömösváry-Panta center kettős és Faragó eredményessége révén 45-45 után egy 8-0-s rohammal ismét a Bonyhád lépett el. A vendégeket e nehéz helyzetben ismét a rutinos Godena tartotta versenyben. A szakasz közepén Gorski hármasa egy az ő, és Surmann Peti vezetésével bemutatott 18-3-as tarjáni robogás kezdetét jelentette, 7 pontos előnnyel várhatták a vendégek a záró szakaszt, amit a nagy dobópárbaj közepette gond nélkül meg is tartották.

Bonyhád: Faragó (19/6 pont, 4 lepattanó, 9 gólpassz), Lukács (18/15 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz), Panta (16/3 pont, 3 gólpassz), Tömösváry (15/3 pont, 13 lepattanó), Kovács B. (11/3 pont)

Salgótarján: Surmann P. (22/6 pont, 9 lepattanó, 8 gólpassz) Hartvich (20 pont), Gorski (18/6 pont), Godena (11 pont, 4 lepattanó), Sebők (11/3 pont, 5 lepattanó, 2 gólpassz), Likár (6 pont, 12 lepattanó)

MAFC - Kecskeméti Kosárlabda Klub 70-78 (15-18, 17-21, 22-23, 16-16)

Kezdetben Vavra András és Fodor Kristóf eredményessége révén a MAFC vezetett a két centerét, Karahodzsicsot és Grudát is nélkülöző kecskemétiek ellen. A negyed végén azonban Wittmann Krisztián triplája, majd kosár plusz büntetős akciója a kecskemétiek vezetését jelentette. A második szakaszt a MAFC eladott labdákkal, a Kecskemét pedig 6-0-s rohammal kezdte. Az egyik hazai akció során Dénes előbb a sarokban, majd középről blokkolt egy tripladobást. Amikor Wittmann leült, feljött a hazai csapat 1-2 lerohanásból, ám a félidő végén  Djeraszimovics - akinél érezhető volt a játékhiány - bedobott egy hármast. A második félidő elején Lakits szép betöréseiből feljött a MAFC. Ekkor kezdődött a Wittmann-show, amikor szorossá tette a meccset a hazai csapat, a klasszis irányító rendre megvillant. Amikor a Bencze Zoltán mellett sziporkázó Vavra vezérletével 53-51-re feljöttek a hazaiak, akkor két támadást is triplával fejezett be. A záró szakaszban Vavra és a triplákat dobó Nagy Balázs révén még egy kísérletet tett a lelkes s helyenként jól is játszó MAFC a felzárkózásra, ám ekkor a kecskemétieknél Djeraszimovics lépett elő főszereplővé, kiélezett szituációkban triplákat dobott, s végül a kritikus helyzetekben jobban koncentráló, rutinosabb játékosokból álló vendégcsapat nagy csatában megőrizte veretlenségét.

MAFC: Vavra (30 pont, 4 lepattanó, 8 kiharcolt fault), Nagy B. (14/9 pont, 4 lepattanó), Fodor (10 pont, 3 lepattanó, 2 gólpassz)

Kecskemét: Wittmann (31/18 pont, 3 szerzett labda, 8 kiharcolt fault), Djeraszimovics (19/9 pont, 3-3 szerzett és eladott labda, 7 kiharcolt fault)

TF Budapest - EKF-Eger HÉSZ SE 64-71 (16-17, 13-12, 18-18, 17-24)

Kőkeményen "gyűrte" egymást a két együttes úgy 35 percen át, addig fej-fej mellett haladtak a felek, egyik csapat sem tudott a nagy csatában nagyobb előnyt kicsikarni. A végjátékban aztán a nagyobb tapasztalat a vendégek javára döntött, 58-57-es vezetése után a  4. negyed közepén Krasznai Tibor és Kováts Róbert villanásaival egy 7-0-s rohamot bemutatva megugrott az Eger, amelynek játékosai az utolsó percekben a büntetőket biztos kezekkel értékesítették, így megnyerték a küzdelmes összecsapást. Többek között azért is tudtak nyerni, mert a TF  két "nehéztüzérének" Katonának és Beáknak nagyon nem sültek a távoli dobásai, ketten együtt 2/15es "találati aránnyal" dobták a hárompontosokat... Zsemlye pedig ismét szép dupla-duplával járult hozzá az újabb egri diadalhoz.

TF: Sztrányay (19 pont, 6 lepattanó), Szobi (17/6 pont, 3 lepattanó, 2 gólpassz)

Eger: Kováts (20 pont, 8 lepattanó), Krasznai (19/6 pont,  6 lepattanó, 2 gólpassz), Zsemlye (12 pont, 16 lepattanó)

Konecranes-Salgótarjáni KSE - B-BETON Bonyhád 66-59 (21-17, 12-14, 15-13, 18-15)

Az első negyed derekáig úgy tűnt a Salgótarján az előző esti meccshez képest könnyedebben intézi el tolnai riválisát, miután hét percnyi játékot követően 21-7 állt az eredményjelző táblán. A Bonyhád azonban nem esett kétségbe és Faragó Peti vezérletével felállt a padlóról, 2-18-at repesztettek a vendégek és a második etap elején átvették a vezetést. Innentől hol egyik, hol másik csapat járt előrébb egy lépéssel, szenvedtek a felek egymással egészen a záró etapig, ahol 52-53-ra még magához ragadta a kezdeményezést a Bonyhád, de a végjátékra elkészültek az erejükkel, a tarjániak pedig behúzták a rangadót odahaza is.

Salgótarján: Surmann P. (8 pont, 9 lepattanó, 5 szerzett labda, 6 gólpassz), Likár (3 pont, 14 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 blokk), Gorski (23 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda), Sebők (19 pont, 3 eladott labda), Hartvich (8/6 pont, 11 lepattanó)

Bonyhád: Faragó ( 20/3 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz), Rutkai (10/3 pont, 3 szerzett labda)

MTK Törökbálint - Bajai Bácska FKE 77-64 (21-21, 18-16, 20-15, 18-12)

A házigazdáknál játékra jelentkezett a korábban sérüléssel küzködő Spiriev Olivér és Bihari Máté is, utóbbi a talán fájós bokája miatt kapott kisebb szerepet a tavalyi ezüstérmes elleni derbin, melynek Délity Bencét kellett nélkülöznie Törökbálinton. A bajaiak hat embert forgattak mindössze a mérkőzésen, ennek ellenére sokáig meccsben tudtak maradni, a hazaiaknak többször is sikerült megugraniuk, de a Mándity-Hosszú-Nagy trió vezérelte bácskaiak mindannyiszor visszakapaszkodtak riválisuk nyakára. A záró játékrészre fogyott csak el a puskapor, a 22 pontig jutó Szarvas és a dupla-duplát összeszorgoskodó Spiriev (10 pont, 10 lepattanó) fémjelezte Törökbálint ekkor döntötte el végleg a mérkőzés sorsát, győzelmével pedig bebiztosította, hogy mindenképpen éremért játszik az idei kiírásban.

Törökbálint: Spiriev (10 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz), Wehner (15/6 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 gólpassz), Szarvas (22/12 pont, 4 eladott labda, 3 gólpassz), Radovics (8 pont, 10 lepattanó)

Baja: Mándity (16 pont, 10 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 eladott labda), Nagy D. (18/3 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda), Hosszú (15/6 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz)

Keresztbejátszás a 9-20. helyért:

DEAC - SMAFC-NYME 95-69 (17-27, 33-10, 16-21, 29-11)

Remekül, pontos támadásokat vezetve kezdett az ismét tartalékos soproni együttes, ám a második negyedben az ifjú debreceni egyetemisták átrohantak a SMAFC együttesén s szünetre megnyugtató előnyt szereztek. A félidőben Vetési Imre rendezte csapata sorait, amely 10 ponton belülre került s a záró szakasz előtt még volt némi győzelmi esélye. A hazaiak azonban ahogy a második, úgy a záró negyedben is parádéztak, ráadásul a vendégek nehezen viselték a hajdúsági "hengert". A páros negyedben mutatott lendületes, szinte ellenállhatatlan játéka révén biztosan nyert a DEAC.

DEAC: Asztalos (21/3 pont, 4 lepattanó), Nagy Botond (18/12 pont, 7 gólpassz), Takács D. (15 pont, 6 lepattanó)

SMAFC: Balogh (18/9 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz), Rostás (18 pont, 3-3 szerzett és eladott labda) Csaplár-Nagy (13 pont, 17 lepattanó, 5 gólpassz)

EnterHód Vásárhelyi KS - Veszprémi Egyetem 102-62 (18-26, 25-13, 28-9, 21-14)

Meglepte a bátran, nyugodtan és kifejezetten pontosan kezdő veszprémi együttes a hazaiakat és tetemes előnyt szerzett. A második és a harmadik negyed azonban egyértelműen a Marinkovics vezette vásárhelyi együttesé volt, miközben a remekül kezdő veszprémiek játéka szétesett. A vártnál nagyobb különbségű hazai győzelem született.

Vásárhely: Marinkovics (26/3 pont, 15 lepattanó), Vas (14/6 pont, 5 lepattanó 3 gólpassz), Kukla (14/3 pont, 5 lepattanó)

Veszprém: Nagy R. (17 pont, 6 eladott labda), Szabó B. (10 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Takács (9 pont, 9 lepattanó)

Mezőberényi KK - PTE-PEAC 76-101 (20-25, 13-24, 17-27, 24-25)

Az első negyedben Sütő és Kiss Gergely vezérletével még tudta tartani a lépést a mezőberényi együttes a vendég pécsiekkel a két sereghajtó csatájában. A folytatásban aztán a hazaiak nem tudtak mit kezdeni Pöttendivel, valamint az ezen a roppant fontos mérkőzésen káprázatos dobóformát kifogó Dr. Deákkal, s a két középső negyedben eldöntötték a csatát a maguk javára a pécsiek a távolról igen gyengén (3/29) célzó békésiekkel szemben.

Mezőberény: Sütő (21 pont, 14 lepattanó), Kiss G. (19/3 pont, 4 gólpassz), Zsiíos (12 pont, 3 gólpassz).

PEAC: Dr. Deák (33/21 pont. 5 lepattanó), Pöttendi (29 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz), Koller (11/6 pont, 5 lepattanó)

Nagykőrösi SKE - MKB-Euroleasing Vasas 85-62 (23-10, 15-19, 24-19, 23-14)

Tovább folytatja jó szereplését a Nagykőrös együttese, a Lakosa-legénység ezúttal ellenállhatatlan első negyedével  alapozta meg sikerét, no meg, hogy gyakorlatilag lenullázta a pasarétiek kulcsembereit. A fiatal fővárosi gárdából ugyanis se Timkó, se Velkey, se Garamvölgyi, se Pék Dávid nem tudott értékelhető produkcióval előrukkolni, így az eddig ”epizódszerepeket” kapó Mohay-Szálas-Török trió állt a csapat élére, ám hárman kevesek voltak a fantasztikus napot kifogó Lakosa Ákos (30 pont), a masszív dupla-dupláig jutó Mácsay Károly (14 pont, 14 lepattanó), az ismét sokoldalú Tóth Viktor (16 pont, 5 szerzet labda, 7 gólpassz) és a triplaspecialista Kovács Sándor (15/15 pont) ellen, nem beszélve a palánk alatt ficánkoló Angyal Tamásról (10 lepattanó). A Nagykőrös kúszik felfelé a tabellán és egyre jobban távolodik a ”veszélyzónától”, ahol viszont most a Vasasnak van izgulnivalója, hiszen csak egy meccs az előnye a Mezőberénnyel szemben.

Nagykőrös: Lakosa (30/12 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz), Mácsay (14 pont, 14 lepattanó, 5 szerzett labda, 3 blokk), Tóth V. (16/6 pont, 3 lepattanó, 5 szerzett labda, 3 eladott labda, 7 gólpassz), Kovács S. (15/15 pont), Angyal (9 pont, 10 lepattanó, 3 eladott labda)

Vasas: Mohay (16/6 pont, 6 lepattanó), Szálas (14 pont, 3 eladott labda), Török (10/6 pont)

Tiszaújvárosi Tisza Tv-Phoenix KK - Budapesti Honvéd SE 67-75 (14-28, 24-12, 11-14, 18-21)

Hiába hajszolta bele 16 eladott labdába riválisát a Tiszaújváros és hiába jött vissza 16 pontos hátrányból is a borsodi együttes, a második félidő több, mint négy perces gólcsendje végezetesnek bizonyult a Sitkut nélkülöző házigazda számára. Kwame és Tursics volt feltartóztathatatlan a hazaiak számára, a fővárosiak hátvéd párosa 48 pontot tett be a közösbe együttes erővel, mellettük Stefán Dávid 12 lepattanós teljesítménye érdemel említést. A vendéglátóknál Tóth Tamás volt a legeredményesebb 15 egységgel, de senki nem nyújtott extra produkciót, ami előre lendítette volna a gárda szekerét.

Tiszaújváros: Tóth T. (15/6 pont, 3 lepattanó), Pöstényi (11 pont, 3 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 gólpassz), Lajsz (10 pont, 8 lepattanó), Magyar (7 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda)

Honvéd: Kwame (27/9 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda), Tursics (21/9 pont, 3 lepattanó), Stefán (7 pont, 12 lepattanó)

Óbudai Kaszások - GYŐR-SZOL-Széchenyi Egyetem 75-90 (18-32, 26-16, 19-18, 12-24)

Három és fél negyeden keresztül tartotta magát a Kaszások együttese az alsóház listavezetője ellen, ami főleg a 40 pontig (közte hét tripla) és 11 lepattanóig jutó Dohar Istvánnak volt köszönhető, aki egymaga szerezte csapata első 16 pontját a nagyszünetet követően. Rajta kívül még a 12 pontig és 10 lepattanóig jutó Mike Laci nyújtott hasznos teljesítményt, de ketten együtt kevesek voltak az ex-Kaszások játékos Drevenka vezérelte Győr ellen, amely a negyedik negyed közepén váltott igazán ritmust és az irányító, valamint a Tóth-Papp páros dinamikus játékával egy 2-15-ös rohammal végleg dűlőre vitte a mérkőzés sorsát.

Kaszások: Dohar (40/21 pont, 11 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 gólpassz), Mike (12/3 pont, 10 lepattanó)

Győr: Drevenka (21/3 pont, 5 lepattanó, 6 szerzett labda, 11 gólpassz), Papp B. (25/6 pont, 9 lepattanó), Tóth P. (20/3 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda, 7 eladott labda, 2 blokk)

Mezőberényi KK - Veszprémi Egyetem 87-95 (19-27, 22-27, 24-17, 22-24)

A Mezőberény legnagyobb esélye a bennmaradásra akkor lehet, ha odahaza hozza a mérkőzéseit, mivel idegenben eddig nem tudott még igazán stabil teljesítménnyel előrukkolni. A 33 pontos Zsíros vezetésével ehhez közel is jártak a békésiek, de az első félidőben összeszedett 13 pontos előnyét végül sikerült megtartania a rutinosabb Veszprémnek, melyben a kulcsemberek ihletettebb estéje jelentette a győzelemkulcsát.

Mezőberény: Zsíros (33/12 pont, 4 lepattanó, 5 szerzett labda, 3 eladott labda), Jenei (12 pont, 7 lepattanó), Sütő (4 pont, 12 lepattanó), Kiss G. (20/9 pont, 3 lepattanó, 10 eladott labda, 4 gólpassz)

Veszprém: Szabó B. (19 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda), Nagy R. (22/3 pont, 3 gólpassz), Kováts V. (23/12 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda), Sefcsik (15/9 pont)