NB I B: Nagyon kikapott a DEAC Vásárhelyen, de...

Véget ért a 21. forduló is az NB I B-ben, s már csak egyetlen kiadó hely maradt a rájátszásra pályázók számára. A MAFC a vártnál nehezebben verte meg a Salgótarjánt, a DEAC viszont nagyon nagy verésbe futott bele a rivális Vásárhelyi Kosársuli csarnokában, viszont mégis a debreceniek maradtak jobbak az egymás elleni összevetésben. A Baja óriáisi esélyt szalasztott el Nyugaton, az MTK pedig tovább javított pozícióján. Jöjjenek a részletek!

Kelet

MAFC – Salgótarján 89:76 (22:21, 17:20, 22:15, 28:20)

Egy MAFC – Salgótarján mérkőzés mindig kemény összecsapást jelent, még akkor is, ha a hazaiak a biztos listavezetők, míg a tarjániak idén kivételesen nem jutnak be a felsőházi rájátszásba. Ennek megfelelően Sebők Tamás tíz pontjával tartotta magát a Salgótarján, hiába a MAFC dinamikus játéka és Misek Levente szlalomziccerei. A második negyedben négy alacsony emberrel játszott a MAFC igazodva a vendégek szerkezetéhez, így nem is csoda, hogy a tarjániak megfontolt stílusa érvényesült, míg a hazaiak játékát a fault problémák is tördelték. A félidő előtt Schéda Martin pontjaival próbált meglépni a nógrádi csapat, de Csapai Péter hárompontosa megakadályozta ezt (39:41).

A harmadik negyed közepére egyre imponálóbban játszott a Salgótarján, Madár András veszélyes játékával már tíz ponttal vezettek (44:54). Egy technikai fault kíséretében ekkor jöhetett meg a hazaiak őrangyala, és példaértékű védekezéssel, egy 22:2-es futással a MAFC megfordította a mérkőzést. Ekkor már a negyedik negyed elején jártunk. Az öt faultos Sebők helyére Szabó Zoltán állt be, és kilenc pontjával még lett volna esélyük felzárkózni a vendégeknek, de a MAFC-ot már azt sem tudta féken tartani, hogy három embere kipontozódott, és további két játékosnak is négy faultja volt.

A játékvezetők feltűnően sok személyi hibát fújtak (27:21), pedig a Gabányiban nem rutintalan csíkócsapatok játszottak. Felmerül a kérdés, hogy ha két jól felkészített csapat brusztos, de nem sportszerűtlen játékát a játékvezetők sűrű fújással elkezdik töredezni, akkor a feljutásról álmodó csapatok miként tudnak felkészülni az élvonalbeli elvárásokra. Miért kell lefújni a B-csoportban azt, amit az A-ban úgysem fognak? Ilyen mérkőzésre miért nem olyan játékvezetőket küldenek, akik vagy A-keretesek, vagy reális esélyük van oda kerülni?

MAFC: Vavra (25 pont, 11 lepattanó), Misek (22/6 pont, 8 kiharcolt fault), Lakosa (18 pont).
Salgótarján: Gorszkij (16 pont, 9 lepattanó, 8 kiharcolt fault), Szabó (15/6 pont), Sebők (13 pont, 9 kiharcolt fault).

Vásárhelyi Kosársuli – DEAC 92:69 (17:16, 15:15, 22:7, 38:31)

Statisztika és helyszíni beszámoló hiányában csak azt tudjuk, hogy az első félidőben tapadtak egymásra a csapatok, de a félidőben véget ért a romantika. A hazaiak lekapcsolták a villanyt a DEAC-nál, akik a harmadik negyedben csak hét pontra voltak képesek. Nyilván az utolsó játékrészre tartalékoltak, ahol a támadójáték ünnepe lehetett, mert a csapatok nem kicsi tűzijátékot rendeztek a teltházas csarnok nagy örömére.

Huszonhárom ponttal nyerni egy rangadón mindenképpen bravúr, de ez most valószínűleg megy a szemétbe. A felsőházi rájátszás eléréséhez a hazaiaknak nemcsak nyerni kellett volna, hanem az egymás elleni eredményt is megfordítani. Mivel otthon a DEAC huszonhét pontot vert a Vásárhelyre, ez most nem sikerült. Elek András csapata szívhatja a fogát, hogy ha ilyen teljesítményre képesek, akkor ez hogyan nem jön elő például a MAFC vagy az Eger ellen? A Vásárhelynek már csak matematikai esélye maradt a rájátszásra, és nem valószínű, hogy a DEAC az utolsó két meccsén, hazai pályán kikap a Tiszaújvárostól vagy a Vasastól.

Bp. Honvéd – Eger 67:76 (15:16, 23:26, 16:18, 13:16)

A Honvéd szisztematikus munkával sikeresen vonta ki a játékból az egriek két húzó emberét, Erdei Ádámot és Zsemlye Sándort, de ennek ellenére nem tudott jelentős előnyt kiharcolni. Sőt, az első negyed végén egy ponttal már az Eger vezetett. A második és harmadik negyedben is fej-fej mellett haladtak a csapatok, de jött Máté Balázs három trojkája, és így a vendégek vezettek már hat ponttal az utolsó játékrész előtt. A kemény védekezésben szép lassan elfogyott az energiája a Honvédnak, egyedül Máté Márk tudta tartani a lépést az egriekkel, akik már tíz-tizenegy ponttal is vezettek a mérkőzés hajrájában.

Honvéd: Máté M. (16 pont), Taga (12/12 pont), Szeleczky (10 pont).
Eger: Máté B. (21/12 pont, 12 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Garamvölgyi (16 pont, 9 lepattanó), Erdei (14/3 pont).

Tiszaújváros – Vasas 86:71 (18:18, 28:22, 20:12, 20:19)

Szép számú közönség gyűlt össze Tiszaújvárosban, és a hazai csapat alaposan meghálálta ezt a bizalmat. Lajsz Gergelyék nagyon hatékonyan dolgoztak a palánk alatt, sorra harcolták ki a faultokat a vendégek magas emberein, ami szerkezet nélküli játékra kényszerítette a Vasast. A Phoenix végig színvonalasan kosárlabdázott, erős centerjátéka mellé 50%-os triplamutatóval rukkolt elő!

Bár a nagyobb különbségű végeredmény nem ezt sugallja, a vendégnek így is volt esélyük a győzelemre. A Mohay Péter vezette alakulat – minden nehézség ellenére – megalkuvás nélkül kapart, még Moravcsik Áron sérülését is túlélte. A hajrá szoros állással kezdődött (74:69), de két gyönyörű triplával eldöntötte a meccset a rutinosabb Tiszaújváros, és teljesen megérdemelten szerezte meg a győzelmet.

Tiszaújváros: Lajsz (26 pont, 8 kiharcolt fault), Kóthay (9/6 pont, 9 lepattanó), Magyar (15/6 pont), Tóth (11/9 pont).
Vasas: Mohay (15 pont, 12 lepattanó), Moravcsik (14/3 pont, 5 gólpassz, 6 kiharcolt fault), Lakosa Á. (23/6 pont, 5 kiharcolt fault), Franczva (15 pont, 6 lepattanó).

Óbudai Kaszások – Szolnoki Olaj U23 82:71 (19:14, 20:18, 23:21, 20:18)

Második bajnoki győzelmét szerezte meg a Kaszások. A vendégek egy ideig partiban voltak, de tizenöt perc játék után már a hazaiak vezetettek tíz ponttal (31:21), és a faultarány is erősen lejtett. A Kaszások részéről három személyi hiba meglehetősen kevésnek, míg a szolnoki oldalon tizenegy ütés meglehetősen soknak számít tizenöt perc alatt. A harmadik negyedben Kmézics Zorán fiai ledolgozták hátrányukat és Csaba György zsákolásával már a vezetést is átvették (47:48). Mint már oly sokszor, megint Nagy Bálint mentette meg a Kaszásokat, hárompontosaival és egy 15:2-es rohanással már újra a hazaiaké volt a mérkőzés, amit nem is engedtek ki a kezükből.

Kaszások: Nagy (29/12 pont, 6 kiharcolt fault), Mondzinger (19/9 pont, 9 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Korona (12 pont), Rac (11 pont, 9 lepattanó).
Szolnok: Tóth (21/6 pont, 8 kiharcolt fault), Csaba (15/3 pont, 9 lepattanó), Élő (14/3 pont.

Nagykőrös – Mercedes-Benz 66:95 (12:26, 21:26, 10:21, 23:22)

Ahogy azt sejteni lehetett, a kecskeméti U23-asok teljes csapattal érkeztek a szomszéd városba és rajt-cél győzelmet arattak. A hazaiak faultolni sem nagyon tudtak, mert Forray Gábor tanítványai távolról rendesen megszórták a Nagykőröst (14/30 – 46,6 %). Ahogy mondani szokták, egy Trabanttal nem lehet versenyezni egy Mercedes ellen. A hazaiaknál egyedül Mácsai Károly tudott kiemelkedő teljesítményt nyújtani.

Nagykőrös: Mácsai (22/3 pont, 11 lepattanó, 9 kiharcolt fault), Kovács (10/6 pont).
Kecskemét: Kuntics (23/15 pont), Pongó Má. (17/3 pont), Kohári (13 pont), Kovács B. (12/12 pont).

Nyugat

Tehetséges Fiatalok Budapest - B-Beton Bonyhádi KSE 76-75 (25-19, 18-23, 21-19, 12-14)

A várt nagy küzdelmet, élvezetes fordulatos csatát hozta a csoport leghatékonyabban védekező és legeredményesebben támadó együttesének összecsapása. A hazaiak kezdtek jobban, ám a Tóth Szabolcs vezérletével megszerzett 7-3-as vezetésük után a vendégek következtek egy Faragó vezette 7-0-lal. Erre jött zsinórban 3 hazai tripla és két büntető, ennek a 11-0-s futásnak köszönhetően zárta 6 pontos előnnyel  fordulatokban Igencsak gazdag első negyedet Merim Mehmedovic legénysége.

A második negyedet 7-2-vel indító hazai gárda előnye gyorsan 10 pont fölé kúszott, sőt Katona villanásaival volt már 14 pont is a két csapat között. 38-24 után előbb egy 7-2-es futást bemutatva, majd a félidő utolsó percét Lukács két triplájára alapozva 8-0-ra nyerve szünetre 1 pontra feljött a Bonyhád. A harmadik negyedben végig üldözte ellenfelét a Bonyhád, egyenlíteni kétszer tudott, igaz 4 pontnál nagyobb nem volt a vendéglátó előnye ebben a szakaszban. Az üldözőverseny a záró szakasz közepéig folytatódott, amikor Panta kosárával átvette a vezetést a Bonyhád. Erre 3 duplával válaszolt a Tehetséges Fiatalok, csapata, amelyet Szobi és a 37 éves Tóth Szabolcs  vitt a vállain... Faragó triplája és Lukács duplája az egyenlítést eredményezte. 75-75 után Beák bedobott 1 büntetőt s az utolsó 2 percben drámai izgalmak közepette már nem esett kosár - Beák például a legvégén 2 büntetőt is kihagyott.

Tehetséges Fiatalok: Tóth Sz. (18 pont, 9 lepattanó), Katona (18/9 pont, 5 lepattanó), Szobi 15/6 pont, 7 lepattanó, 6 gólpassz), Beák (15/6 pont, 5 lepattanó).
Bonyhád:  Tömösváry (23/6 pont, 7 lepattanó), Faragó (16/6 pont), Lukács (14/12 pont, 4 lepattanó), Hegedűs (11/3 pont, 9 lepattanó.

Bajai Bácska FKE - MTK Törökbálint 63-87 (18-23, 7-26, 15-16, 23-22)

Szarvas triplájára 6 ponttal feleltek az utóbbi hetekben fölöttébb szeszélyes, a PEAC otthonában nagy nehezen 2 ponttal diadalmaskodó, Bonyhádon viszont remek meccsen csupán 3-mal alulmaradó  bajaiak. 6-3 után jött egy 7-0-s vendég roham, s ettől kezdve a törökbálintiak Bódi vezérletével őrizték pár pontos előnyüket a negyed végéig. A második negyed elején, 26-20-as vezetése után Szarvas két triplájára építve egy döntő jelentőségű, 15-0-s rohanást mutatott be a vendégcsapat, s ez többet ért, mint teniszben egy egyszerű adogatás...ezzel eldőlt a meccs, a vendégek 15 pont alatt tartották Hosszút, a Baja nem tudott 20 ponton belülre kerülni, sőt a záró szakaszban volt már 30 pont fölötti is a különbség.

Baja: Mándity (18 pont, 5 lepattanó, 7 szerzett labda), Ágfalvi (14 pont, 11 lepattanó), Hosszú (13/6 pont, 5-5 lepattanó és gólpassz).
Törökbálint: Bódi (23/6 pont, 11 lepattanó), Szarvas (15/9 pont, 6 gólpassz, 4 szerzett labda) Bihari (12 pont, 5 lepattanó), Wehner (11 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda).

Gyõr-Szol Széchenyi Egyetem - Motax Concordia KC Pápa 71-75 (17-15, 13-23, 31-15, 10-23)

Fordulatokban bővelkedő meccsen nem először köszönhette sikerét remek hajrájának a pápai együttes. A Győr szinte állva hagyta ellenfelét, úgy indított 9-2-es repülőrajttal, - bár e kifejezés, mivel ez az állás a 7. percben alakult ki, talán túlzó - hogy négy játékosuk is "beköszönt" - idejük persze volt rá - a pápaiaknak. A vendégek a negyed hajrájában ébredeztek, s a 12. percben Keresztes kosarával át is vették a vezetést. Lendületben maradtak a vendégek, s egy 8-2-es futással pár ponttal megugrottak, s ezt tartották a félidő végéig, amikor Kálmán dobott triplát, amellyel 8 pontos előny birtokában térhettek pihenőre.

Egy a második negyedben pályán lévőhöz képest egészen más felfogásban, harcosan, lendületesen játszó Győr jött ki a folytatásra. A hazaiak Horváth és Gáll vezérletével egy 12-0-s száguldással gyorsan 4 pontos előnnyé alakították hátrányukat. Sőt, amikor Helmeczi is beszállt a pontszerzésbe, tovább növelték előnyüket a hazaiak, a záró szakasz előtt 9 pont volt az előnyük.. Ez a befejező szakasz elején Papp és Gombás kosarával 13-ra nőtt.  65 pontnál azonban megállt a tudomány, vagy "elfogyott a muníció" hazai oldalon. Közel 4 percig nem szereztek pontot a hazaiak, a Pápa Kálmán vezérletével egy 9-0-s futással 4 pontra feljött. Papp kosara sem törte meg a vendégek lendületét, az amúgy az egész meccsen pontatlanul célzó Henrik (10 triplakísérletéből éppen a 2 legfontosabbat dobta be) ekkor emelte be két tripláját, s bő 2 perccel a befejezés előtt utolérte ellenfelét a vendégcsapat. Papp ugyan újra a hazaiakat juttatta előnyhöz, de a lendületben lévő Pápa a végén a Kálmán-Keresztes duó vezetésével "bedarálta" a győri csapatot.

Győr: Horváth G. (22/12 pont, 6 lepattanó), Helmeczi (15/3 pont, 7-7 lepattanó, gólpassz és eladott labda), Gombás (12/3 pont, 12 lepattanó), Papp (11 pont, 9 lepattanó)
Pápa: Kálmán (25/3 pont, 10 lepattanó, 7 gólpassz), Keresztes (24 pont, 8 lepattanó), Ács (11 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz).

Veszprémi Egyetem - Budafoki KK 73-71 (23-11, 22-23, 8-18, 20-19)

Az első negyed alapján úgy tűnt, könnyed ujjgyakorlat lesz a Verteticset nélkülöző  veszprémieknek behúzni az újabb hazai győzelmet, hiszen 6-0-lal indítottak, majd a negyed közepén 13-4-re vezettek, a szakasz végén pedig Szlávik vezérletével már 12 ponttal. A második szakasz közepén ugyan Drevenka szinte egymaga hozta fel 7-re a vendégeket. A Veszprém újított, de Vajda kosaraival a félidő hajrájában egy 7-0-s futással 3-ra jött föl a Budafok. Kováts villanásaival azonban a félidőt egy 9-1-es hajrával zárva szünetben 11-gyel "ment" a Veszprém.

Talán hogy sikerült a vendégek felzárkózási kísérleteit talán túlságosan is megnyugtatta a vendéglátót, amely a szakasz közepéig tartotta 10 pont körüli előnyét. 50-36 után azonban a negyed második fele egyértelműen a Budafoké volt, amely a tarthatatlan Drevenka vezetésével egy 15-0-s száguldással átvette a vezetést. A negyed végén visszaszerezte a vezetést a Veszprém.

A záró szakaszt a Budafok kezdte jobban, amely egy 7-3-as szakasszal 3 pontos előnyt szerzett. A folytatásban felváltva vezettek a csapatok. Az utolsó ercben Kováts triplájával 4-gyel meglépett a Veszprém végül nagy nehezen 2-vel nyert a remekül küzdő s helyenként jól is játszó budafokiakkal szemben. A vendégcsapat vereségében jelentős szerepet játszott játékosainak gyöngécske büntetőzése, hiszen 50% alatt maradtak a vonalról (11/24), pedig ha egy átlagosnak mondható, 70% körüli találati aránnyal büntetőznek, nagy bravúrt érhettek volna el.

Veszprém: Kováts (24/18 pont), Hoffmann (14 pont, 11 lepattanó, 3-3 eladott labda és gólpassz), Szlávik (13 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 3-3 szerzett és eladott labda), Oltárczy (9 pont, 8 gólpassz).
Budafok:  Drevenka (30/9 pont, 6 gólpassz, 4 eladott labda), Vajda (14 pont, 7 lepattanó), Károly (11/3 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz), Tiba (10 pont, 7 lepattanó.

PTE-PEAC - SKC Sportiskola 72-85 (22-21, 13-17, 15-27, 22-20)

Az első percek váltott vezetése után a negyed második felében egy Nagy Bence vezette 7-0-s rohammal elléptek a hazaiak. A játékrész hajrájában egy 8-0-s futással átvették a vezetést a soproniak, de az utolsó szó a pécsi csapaté volt.

A második negyedben szinte végig fej-fej mellett haladt a két csapat. A félidő hajrájában 3 pontos pécsi vezetésnél egy 7-0-s futást mutatottak be a soproni fiatalok, így előnnyel fordultak.

Remekül, egy 11-4-es rohammal kezdték a vendégek a második félidőt. A harmadik negyedben végig a soproniak akarata érvényesült, amelyben elsősorban a három külső mezőnyjátékos, Bus, Ruják és Rátvay játszott jól és eredményesen. .A befejező szakaszban volt már közel 20 pont is a különbség, biztos idegenbeli győzelmet arattak a soproniak.

PEAC: Nagy B. (25/9 pont, 3 lepattanó), Sipos (18 pont, 12 lepattanó).
Sopron: Bus (25/6 pont, 6 gólpassz), Rátvay (17/3 pont, 6 lepattanó), Ruják (14 pont, 4 lepattanó, 5 gólpassz), Molnár (12 pont, 6 lepattanó).

PVSK-Kronosz - SMAFC NYME 55-65 (19-14, 14-12, 15-8, 7-21)

4-3-ra még a SMAFC vezetett, ám az ezt követő 10-0-s rohamuknak köszönhetően elsősorban Somogyfoki és Büki jóvoltából biztosan, 5 és 10 pont között vezettek az első félidőben. A soproni csapatot Balogh szint egymaga tartotta versenyben - őt nem tudták a pécsi fiatalok...

A harmadik negyedben hullámzott a játék. Előbb  feljött 3 pontra a SMAFC, majd újra megugrott a PVSK-Kronosz. A szakasz végén 4 ponttal vezettek a hazaiak.
A záró szakaszt Balogh, valamint az ekkor már mellé pontszerzésben is felnövő Csaplár-Nagy vezérletével 10-1-gyel kezdve átvették a vezetést a vendégek. Ezzel megtörte a pécsi fiatalok ellenállását a SMAFC, amely remek negyedik negyedbeli játékával fordított s végül 10 pont különbséggel nyert.

PVSK-Kronosz: Somogyfoki (14 pont, 5 lepattanó), Büki (13/3 pont, 5 lepattanó), Bödör (7 pont, 4 szerzett labda, 3 lepattanó)
SMAFC: Balogh (31/9 pont, 5 lepattanó), Csaplár-Nagy (12 pont, 17 lepattanó, 6 gólpassz), Nagy G. (5 pont, 9 lepattanó)

IDE KATTINTVA LÁTHATÓ A KÉT FŐCSOPORT ÁLLÁSA!