NB I B: Tovább zárkózik a Baja, megállíthatatlan a Bonyhád

A hazai másodosztály alapszakaszának 19. fordulója is befejeződött, méghozzá sok érdekes eredménnyel, szoros csatával, hiszen a DEAC nagyon elverte a Keletet jó darabig vezető Kecskemét U23-at, a Salgótarján pedig otthon is nagyon megszenvedett a Tiszaújvárossal, míg az Eger is rangadót nyert a Vásárhelyi Kosársulival szemben. A nyugati oldalon a Bonyhád még inkább nyeregbe került, a Budafok megint győzni tudott, a Baja pedig tovább zárkózott. Jöjjenek a részletek!

Kelet

EKF-Eger – Vásárhelyi Kosársuli 66:62 (8:12, 21:17, 18:21, 19:12)

Eladott labdák és kimaradt dobások tömkelege mutatta, hogy nem is olyan egyszerű megbirkózni a feszültséggel egy fontos rangadón. Egyedül Vas Péter tudott megcsillanni két sikeres hárompontossal, de hét perc után így is csak 4:8 volt a mérkőzés állása. A kisszünet után Máté Balázs vezetésével az egriek átvették a kezdeményezést, de a vásárhelyiek nem szakadtak le. Ekkor a játék már inkább a jó megmozdulásokról és kevésbé a hibákról szólt, a félidőben egálra állt a mérkőzés (29:29).

A harmadik negyed kisebb vásárhelyi csodával indult: a center Kukla Zsolt megunta, hogy palánk alatt még helyzete sem volt, kilépett önmagából és egymás után két hárompontost is bevert. Ezzel a rajttal hét ponttal megléptek a vendégek (31:38). A nem várt események megzavarhatták a vásárhelyi vezetést, Kukla és az akkor már tizennégy pontos Vas lecserélésével elmaradt a hengerelés, az Eger pedig köszönte szépen, visszajött a mérkőzésbe.

A negyedik negyed elején a két csapat visszatért a kezdetekhez: tizenegy támadás, hét eladott labda. Az Eger tudta hamarabb rendezni a sorokat, megfordította az eredményt és Jakab Zsolt triplájával a negyed közepére meg is lépett (59:53). A hazaiak voltak olyan rutinosak, hogy innen már kézben tartották a mérkőzést.

Eger: Máté B. 17, Jakab 13/3, Erdei 11/3, Zsemlye 10 pont és 17 lepattanó.
Vásárhely: Vas P. 15/12, Czibere 13/9, Vejinovics 11/3 pont és 7 kiharcolt fault.

DEAC – Mercedes-Benz 95:66 (24:18, 19:22, 27:14, 25:12)

Nem jött össze az a klasszikus rangadó, amire számítottunk. A kecskemétiek Kuntics-Mészáros-Pongó-Pongó tengelyéből csak a szerb légiós lépett pályára, és ugyan a DEAC-ból hiányzott Kaluha Csaba, a hazaiak nemcsak a palánk alatt, hanem így már a mezőnyben is fölényben voltak.

A vendégek nem tudtak mit kezdeni a debreceniek magas embereivel, akik az első félidőben 17 kísérletből 16 közeli dobással terhelték meg a vendégek gyűrűjét. A kecskeméti U23-asok részéről az is nagy eredmény volt, hogy a félidőig tartani tudták magukat (43:40). Innentől kezdve a vendégek szép lassan elkészültek az erejükkel, a DEAC pedig tíz, húsz és a végén majdnem harminc pontos vezetésre tett szert.

DEAC: Vas V. 21 pont és 11 lepattanó, Nagy Bo. 16/6, Nagy Be. 11/9 és 8 lepattanó, Boldizsár 10.
Kecskemét: Kovács B. 13/9, Jakab 13/9, Tóth 12, Kuntics 11/3, Kővágó-Laska 10.

MKB-Euroleasing Vasas – Szolnoki Olaj U23  70:66 (19:19, 14:14, 16:20, 21:13)

A beharangozóban már említettük, hogy jelentősen megváltozott a két csapat játékoskerete, nos, ezúttal még ahhoz képest is tartalékosan futottak ki a parkettre a felek. Az első félidő kiegyenlített játékot hozott, de a látottak alapján inkább a hazaiak akarata érvényesült. A második félidőben viharfelhők gyülekeztek Pasaréten, Moravcsik Áron megsérült, Lakosa Ákos pedig faultproblémákkal küzdött. A Mándoki Tamás húzta Szolnok eközben remekül játszott, az utóbbi idők legjobb teljesítményével nagyon közel került ahhoz, hogy megszakítsa hat meccses nyeretlenségi sorozatát. A padlóra került Vasas azonban heroikus módon összeszedte magát, nagy izgalmak közepette, Fekete Viktor tripláival fordított és kicsikarta a győzelmet.

Vasas: Franczva (13 pont, 9 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 24 VAL), Boinitzer (13 pont és 7 lepattanó), Fekete V. (12/12 pont), Mohay (9 pont, 7 lepattanó).
Szolnok: Mándoki (21/6, 7 kiharcolt fault, 22 VAL), Élő (10 pont, 7 lepattanó), Pavlovics (10/6 pont), Csaba Gy. (9/3 pont, 11 lepattanó).

Bp. Honvéd – Óbudai Kaszások 87:80 (20:17, 18:18, 19:23, 30:22)

Úgy tűnt, hogy a jó formában lévő Honvéd akarata fog érvényesülni (15:8), de Mondzinger Márk nem így gondolta, és fontos kosaraival életben tartotta a Kaszásokat a második negyedben is. A fordulás után nem volt gond a hazaiak önbizalmával, tizenkét hárompontost emeltek rá, öt be is ment, ezzel újra megléptek hét ponttal. A másik oldalról Nagy Bálint egyedül vette fel a harcot a trojka-háborúban, berámolt hármat, ezzel pedig már a vendégnél volt az előny a negyedik negyed előtt (57:58). Az utolsó játékrészben hat percig tartott ki a Kaszások vezetése, innen a Honvéd indított egy 10:0-s huszáros rohamot és már biztos előnnyel (80:71) ment bele a végjátékba.

Honvéd: Kovács D. 23/12, Szollár 20/12, Kwame 20/6 pont, 10 kiharcolt fault és 9 lepattanó, Máté M. 10/6.
Kaszások: Mondzinger 26/3, Nagy B. 16/12, Kováts R. 11 pont és 7 kiharcolt fault.

Nagykőrös – MAFC 73:99 (11:24, 17:27, 22:25, 23:23)

Bár a nagykőrösiek kerete sem volt teljes, annak ellenére nem tudták megállítani a MAFC robogását, hogy a vendégek kezdőötöséből betegség miatt Misek Levente és Vavra András is hiányzott. A nagykőrösiek a második félidőre kiegyenlítetté tudták tenni a játékot, de arra nem lehettek felkészülve, hogy a vendégoldalon a mezőny kísérletek 61,7 %-a célba talál, és így a MAFC hat játékosa is legalább 10 pont szerez.

Nagykőrös: Jurászik 20/6, Mácsai 18/3.
MAFC: Lakosa 23, Tursics 18/9, Gorzsás 17/6, Fekete 12, Lakits 11/3, Csapai 10.

Konecranes Salgótarjáni KSE – Tiszaújvárosi Tisza TV Phoenix KK 64:63 (10:16, 25:15, 22:15, 7:17)

Hiába épített fel a második negyed elejére tíz pontos előnyt a vendég gárda, a Salgótarján a nagyszünetig fordítani tudott. A 15. percig pont nélkül álló Sebők Tamás meglehetősen  belelendült, a következő 16 perc alatt 22 pontot dobott. A pontlista éllovasa sokat tett azért, hogy a záró etap 57-46-os hazai vezetéssel indulhasson.

Sokáig úgy tűnt, nem lesznek izgalmak, de az utolsó percekben mégis felpörögtek az események! A Tarján kinti dobásai nem ültek, a Phoenix viszont Kóthay László büntetőivel vészesen közeledett. Sőt, az utolsó pillanatokban Tóth Tamás labdát szerzett, majd kosarat dobott, így már egy ponttal a vendégek vezettek! Ismét ott lebegett a pallós a Salgótarján feje felett, de a zsinórban három egylabdás meccset bukó együttes ezúttal jól jött ki az izgalmakból. Ilyen a sport, pont a legutóbbi meccsen rontó Gorszkij Jaroszlav lett a főhős! A csalódott vendégek azzal vigasztalódhatnak, hogy ezzel a teljesítménnyel ismét a Hepp Kupa-döntő előtti formájukat idézték.

Salgótarján: Sebők (23/12 pont, 11 lepattanó, 9 kiharcolt fault, 35 VAL), Gorszkij (21/3 pont).
Tiszaújváros: Kóthay (15/3 pont, 8 lepattanó, 7 kiharcolt fault, Tóth T. 12/6 pont), Lajsz (10/6 pont), Pöstényi (7/3 pont, 11 lepattanó).

Nyugat

Pápai KC-Soproni KC Sportiskola 92-88 (30-26, 23-14, 22-26, 17-22)

Az első percekben a pápaiak vezettek a soproni fiatalok egyenlítettek. A negyed hajrájában mutatott be egy Henrik vezette 8-2-es futást a Pápa, de Molnár két duplájával a kosarakban gazdag első negyed után 4 pont volta hazaiak előnye.

A második szakasz elején több rossz döntést hoztak a vendégek. Ezt a Pápa 34-31-es vezetése után könyörtelenül megbüntette egy 11-0-s rohammal. A félidő hajrájában már 17-tel is vezettek a hazaiak, a félidő végén Bus és Török hozták a 10 pontos lélektani határ hozták a vendégcsapatot.

A második félidő első felében tartotta 10 és 15 pont közötti előnyét a Pápa. 67-55-ös vezetése után azonban Bus vezérletével egy 11-3-as  rohammal 4-re jött föl a Sopron. A negyed vége Keresztes és Jarosevits révén a Pápáé volt. A  hazaiak, akik a 3. negyed utolsó és a 4. első perceiben egy 10-0-s rohamot mutattak be. 14 ponttal vezetett a 32. percben a Pápa. Hosszú hajrát nyitott a Sopron, amely az utolsó percekben bemutatott 6-0-s futással szorossá tudta tenni a meccset.

Pápa: Keresztes (24 pont, 10 lepattanó, 2 blokk), Ács (19 pont, 5 lepattanó), Kálmán (15/3 pont, 10 gólpassz, 3 eladott labda), Henrik (14/6 pont, 5 gólpassz), Jarosevits (13 pont, 6 lepattanó)
Sopron: Molnár (24 pont, 13 lepattan, 3 gólpassz), Bus (19/3 pont, 10 gólpassz, 2 szerzett, 4 eladott labda), Török (15/3 pont, 6 lepattanó), Rátvay (14/6 pont), Ruják B. (13/3 pont, 4 eladott labda).

Veszprém – Bonyhád 88:95 (27:12, 23:25, 19:27, 19:31)

A nyugati listavezető Bonyhád a hosszú hétvégéjének első meccsén majdnem megbotlott. Mindenki tudja, hogy Veszprémben nincsen könnyű meccs, és valószínűleg ezzel a vendégek sem voltak máshogy, Czakó Tamás és Vertetics Ádám mégis alaposan ráijesztett a bonyhádiakra. Az első negyed közepéig még fej-fej mellett haladtak a csapatok, de innentől kezdve 15:3-mal jelentős előnyre tett szert a Veszprém.

A második negyed újra kiegyenlített küzdelmet hozott, de a hazaiak még képesek voltak uralni a mérkőzést. A változás a nagy szünetben történt. A bonyhádiak rutinos játékoshoz méltóan összeszedték magukat és Faragó Péter, valamint Tömösváry Máté vezérletével elkezdték a felzárkózást.

Az utolsó negyed elején még volt öt pont előnyük a hazaiaknak, amit még növelni is tudtak (81:70), de a 34. percben beütött a krach. Hoffmann Balázs kipontozódott és éppen azt a Lukács Attilát faultolta hárompontos dobás közben, aki innentől kezdve megállíthatatlan volt: az utolsó hat percben 15 pontot dobott, míg a veszprémiek erejéből mindössze 7 pontra futotta.

Összességében hiába a kiemelkedő hazai produkció, a vendég Bonyhád sem maradt adós a klasszis teljesítményekkel és behúzta ezt a nehéz mérkőzést. A kérdés az volt, hogy ez a verejtékes győzelem milyen hatással lesz a vasárnapi rangadóra…

Veszprém: Czakó 18 pont és 12 lepattanó, Vertetics 18 pont és 9 kiharcolt fault, Szlávik 15/9, Hoffmann 13.
Bonyhád: Lukács 32/24, Tömösváry 22 pont és 16 lepattanó, Faragó 21/6.

Bajai Bácska FKE - SMAFC-NYME 70-56 (14-8, 22-15, 15-17, 19-16)

A küzdelmes, de nem túl színvonalas első negyed végén egy 5-0-s futással ellépett a Baja. A hazaiak a második negyed első felében tartották szűk előnyüket, majd a félidő hajrájában volt egy 12-2-es futásuk, így Hosszúék 10 pont fölötti előnnyel térhettek pihenőre.

A második félidő Hosszú triplájával kezdődött. A szakasz közepéig tartotta 15 pont körüli előnyét a hazai együttes. A játékrész hajrájában Vesztergom vezérletével egy 7-0-s rohammal 7-re jöttek föl a soproniak. E kritikus helyzetben előbb Hosszú majd Délity dobott triplát. A befejező negyed elején a 10 pontos határ környékén tartotta előnyét a Baja. Hiába szórták ekkor a triplákat a soproniak, a hazai játékosoknak mindenre volt válaszuk. Bár egyszer-egyszer 10 ponton belülre került a SMAFC, a hazai sikert nem fenyegette veszély.

Baja: Nagy D. (15 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda), Hosszú (14/9 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz), Mándity (11 pont, 6 lepattanó), Ágfalvi (10/6 pont, 13 lepattanó)
SMAFC: Csaplár-Nagy (14 pont, 12 lepattanó), Herczeg (10/6 pont, 3 lepattanó), Karácsonyi (10/6 pont), Vesztergom (7 pont, 6 lepattanó).

MTK Törökbálint - Győr SZOL SZSE 98-71 (20-19, 23-19, 20-12, 35-21)

A mérkőzés elején a remekül kezdő Helmeczi vezérletével a győriek tartották a lépést az egyértelmű esélyes, Bódi vezette hazai gárdával. A második szakaszban közepén átmenetileg át is vette a vezetést a felszabadultan játszó vendég együttes, ám ekkor ismét Bódi vette vállaira a törökbálinti alakulatot, bevert 2 triplát. Jórészt az ő remeklése révén vezetett szünetben 5 ponttal a hazai együttes.

Érződött, hogy szünet után szerette volna minél előbb döntésre vinni a dolgot a hazai csapat, amely egy 13-4-es rohanást mutatott be. Gáll azonban zsinórban dobott 8 pontot s 5-re felhozta a győri együttest. Ekkor "fogytak el" erőben a vendégek, 55-50-es vezetéséről a 27. és a 34. perc között, miközben Szarvas és Spiriev remekül szervezte a törökbálintiak játékát,  egy 20-2-es rohammal végül fölényessé tette a sikerét a hazai csapat, de ezért a nagy különbségű sikerért alaposan meg kellett dolgozniuk Molnár István tanítványainak.

MTK-Törökbálint: Bódi (34/15 pont, 9 lepattanó), Wehner (13 pont, 4 lepattanó), Spiriev (12/3 pont, 6 lepattanó, 11 gólpassz), Bihari (12 pont, 6 lepattanó), Szarvas (6/6 pont, 10 gólpassz)
Győr: Helmeczi (20/3 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz), Gáll (19/9 pont, 3 szerzett labda), Gombás (10/9 pont, 15 lepattanó).

Tehetséges Fiatalok Budapest - PTE PEAC 81-49 (17-14, 28-7, 20-11, 16-17)

A 7. percben még 13-9-re a tartalékos vendég pécsiek vezettek, de a negyed hajrájában. A második negyed első 8 percét 20-1-re nyerték az ekkor ellenfelükön átrohanó hazaiak, s ezzel lényegében el is döntötték a meccset. Katona Róbert keze ezúttal "sült", 50%-osnál jobb triplamutatóval dobott 8 hárompontos kosarat.

TF: Katona (28/24 pont,  3-3 gólpassz és szerzett labda), Beák (12/6 pont, 9 lepattanó), Mihalics (10/6 pont, 4 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott labda).
PEAC: Nagy (15/3 pont, 5 lepattanó), Tálos (12 pont, 3 lepattanó, 2 szerzett labda), Sipos (8/3 pont, 12 lepattanó).

Budafoki KK - PVSK Kronosz 81-67 (28-13, 19-18, 16-15, 18-16)

Ha egy üzlet beindul...A bő egy hete még nyeretlen budafokiak 8 nap alatt mindkét pécsi csapatot legyőzték. A pécsi fiatalok ellen elég hamar meglógtak, a nyitó negyed utolsó 3 percét Károly Máté vezérletével 13-2-re nyerte a Budafok. A játékrészek eredményeiből könnyen tűnhet úgy, hogy ettől kezdve sima volt a meccs. Nos, nem egészen így történt. A második negyed első felét elsősorban Tóth Máté ponterősségének köszönhetően 16-3-ra nyerte a pécsi gárda, s 2 pontra feljött. A felzárkózás, a koncentrált játék azonban a jelek szerint túl sokat kivett a tartalékos, Bírót és Halászt nélkülöző baranyai gárdából, mert 31-29 után a negyed második felében a hazaiak produkáltak egy 16-2-es rohamot, így megnyugtató előnnyel vonulhattak pihenőre.

A második félidő elején hamar 20 pontosra nőtt a budafoki előny. A pécsi fiatalok azonban nem adták föl és egy Bödör Bence vezette 14-2-es futással 10 ponton belülre kerültek. Tovább hullámzott a játék, a negyedet 10-3-as futással s 15 pontos vezetéssel zárta a Budafok. A záró szakaszban Somogyfoki villanásaival még egyszer 10 ponton belülre kerültek a vendégek, de a tripláit a záró szakaszra tartogató és a mezőnyben is nagyon hasznosan játszó Vajda vezérletével ezt a rohamot is visszaverte a Budafok.

Budafok: Károly (21/3 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda, 2-2 gólpassz és szerzett labda), Vajda (18/6 pont, 13 lepattanó, 6 gólpassz, 3 blokk), Drevenka (18/3 pont, 4 gólpassz), Tiba (12 pont, 6 lepattanó)
PVSK-Kronosz: Bödör (19 pont, 7 lepattanó), Somogyfoki (15 pont, 10 lepattanó), Tóth M. (9/3 pont)

Fotó: sport.ektf.hu