NBI/B - 20. forduló: Teljes a felsőház mezőnye

A TF elleni hazai vereségével biztosította be helyét a rájátszásban az MTK együttese, így megvan a nyolc csapat névsora, akik a feljutásért küzdhetnek az idei kiírásban. A helyezéseken kívül már csak a keleti alsóház elkerüléséért folyik nagy csata, ott a Békés és az Eger küzd a nyolcadik pozícióért.

Keleti csoport

DEAC Kamilla Gyógyfürdő - MAFC 114-55 (32-14, 26-23, 27-7, 29-11)

Percek alatt eldőlt az éllovas és a sereghajtó csatája, a Debrecen szokásához híven átrohant a fővárosiakon, felállt védelem ellen pedig könnyen játszotta meg a palánk alatti embereit, tehetetlenné téve a műegyetemistákat. Jones (19/6 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 8 gólpassz) és Velkey (23/6 pont, 6 lepattanó, 7 szerzett labda, 4 gólpassz) mellett Molnár András (18/6 pont, 6 gólpassz) is elemében volt a találkozón, a gyűrű alatt pedig nem volt ellenfele Szabó Miklósnak (17/3 pont, 14 lepattanó, 5 gólpassz, 2 blokk), a 21 pontos félidei vezetésük után egy 21-0-s szakasszal nyitottak a térfélcserét követően, formalitássá téve az utolsó felvonást. A DEAC így már sorozatban 12 sikernél jár, és már csak egy kell a csoportgyőzelem bebiztosításához, amit a zsinórban nyolc vereségnél járó Salgótarján otthonában könnyedén meg is tehet a hétvégén.

Legjobb dobók:

DEAC: Velkey 23/6, Jones 19/6, Molnár A. 18/6, Szabó M. 17/3, Pék 13/9, Kovács I. 11/3
MAFC: Kucsora 16/6, Vígh 11/3, Siklós 10

Budapesti Honvéd SE - Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub 78-60 (7-11, 27-13, 21-20, 23-16)

Sok hibával tarkított első negyed után a házigazdák találták meg jobban a ritmust, a végig jól záró védekezésükből gyorsindításokat vezényeltek, a palánk alatt pedig jól használták a Stefán (16 pont, 11 lepattanó, 2 blokk), Kováts (10 pont, 7 lepattanó) párost. A nagyszünet után is érezhetően a Honvéd diktálta az iramot, Máté Márk jól időzített távolijaival (20/12 pont, 4 lepattanó) végig látótávolságon kívül tudták tartani a Tiszaújvárost, amely a harmadik etap egy szakaszában csak büntetőből tudott eredményes lenni. A záró etapban már 27 pont is volt a két csapat közti távolság, innen a Hill fémjelezte (16/6 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda) borsodiak még kivágtak egy kisebb rohamot, de az odahaza aratott 16 pontos sikerüket nem tudták ”megvédeni”, így a Honvéd került lépéselőnybe az ötödik helyért folytatott versenyfutásban.

Honvéd: Máté M. 20/12, Stefán 16, Kováts R. 10
Tiszaújváros: Hill 16/6, Papp B. 11/3

Nyíregyháza Blue Sharks - MEAFC 74-64 (21-17, 21-20, 18-13, 14-14)

Végig vezetve zsebelte be sorozatban hetedik sikerét a feljövőben lévő Nyíregyháza, amely ráadásul az egymás elleni eredményüket tekintve is jobb már a miskolciaknál, ami a végelszámolásnál ha nem is aranyat, de egy második helyet érhet a csoportban. A két amerikai center párharcát egyértelműen Gant nyerte (22 pont, 14 lepattanó), ráadásul társa is akadt Nagy Krisztián személyében (15/6 pont, 10 lepattanó), míg a vendégeknél főleg a két motoregér hátvéd, Szögi (16/3 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda, 7 kiharcolt fault) és Drahos (8 pont, 5 lepattanó, 6 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 4 gólpassz) próbálták pörgetni a társakat, de egyedül Galló (10 pont, 6 lepattanó) volt vevő erre. Mindkét fél a Nagykőrössel és a Vásárhellyel mérkőzik a hátralévő két fordulóban (utóbbinak szintén lehet még beleszólása a dobogós helyezésekbe), a nyírségieknek több győzelmet kell szerezniük, mint a borsodiaknak, akkor előzhetik csak meg őket a tabellán.

Nyíregyháza: Gant 22, Nagy K. 15/6, Fazekas 14/3, Czura 11/3
MEAFC: Szögi 16/3, Galló 10

Óbudai Kaszások - EKE Eger KOK 64-70 (22-20, 15-20, 13-14, 14-16)

Az életben maradásért küzdött a Kaszsások, az óbudaiaknak mindenképp nyerniük kellett volna, hogy még legyen matematikai esélyük elkerülni az alsóházat, vereségükkel azonban megpecsételték a sorsukat. Pedig másfél perccel a vége előtt még Gorzsásék (14/6 pont, 10 lepattanó, 6 eladott labda, 5 gólpassz) jártak előrébb négy ponttal, de Tóth Zoliról (17/15 pont, 5 szerzett labda, 8 eladott labda, 4 gólpassz) kétszer is megfeledkeztek a hárompontos vonalnál, a fürgeléptű játékmester pedig hidegvérrel rámolta be a fordítást jelentő triplá(ka)t. Győzelmével továbbra sem biztos a középházat jelentő nyolcadik helye az Egernek, de előnyben van az azonos mérleggel álló rivális Békéstől, mivel a hevesiek kettőt játszanak még odahaza, míg a Gladiátoroknak el kell látogatniuk Debrecenbe.

Kaszások: Gorzsás 14/6, Lakosa 12/3, Zrínyi 10/6
Eger: Tóth Z. 17/15, Jakab Zs. 14/3, Varga I. 12

Vásárhelyi Kosársuli - Nagykőrösi Sólymok KE 99-52 (28-14, 24-11, 24-19, 23-8)

Nem okozott gondot az egyik legjobbját, Tóth Viktort nélkülöző Nagykőrös legyőzése a dobogós helyezésre hajtó Vásárhelynek, az első félidő játékképe alapján csak a különbség volt kérdéses a második húsz percben. Nem bírta a nagy iramot a vendég együttes, Molnár (17 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda) és Mácsai (19/6 pont, 15 lepattanó, 3 blokk) tartották a lelket a társaikban, de kettejük erőfeszítése kevés volt a gyenge pontot nem igazán találó csongrádiak ellen. Pavlovic dupla-duplája mellett (12 pont, 10 lepattanó) Szabó sokoldalú irányítójátéka (10/3 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda, 8 gólpassz), Varga ponterős produkciója (17/9 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz), valamint Genal (16/6 pont, 4 lepattanó) és Rostás (15/3 pont, 4 lepattanó) stabilitása tükörsima hazai győzelmet eredményezett.

Vásárhely: Varga Z. 17/9, Genal 16/6, Rostás 15/3, Pavlovic 12, Szabó P. 10/3
Nagykőrös: Mácsai 19/6, Molnár M. 17

Calle Pubfood Békés – Salgótarjáni KSE 89-73 (27-17, 18-10, 25-23, 19-23)

Erős kezdés után jól tartotta meg korán kiépített előnyét a nagyot játszó Koma-Krstic duóra támaszkodó Békés, tartva a lépést a szintén nyerő Egerrel a még középházat érő nyolcadik helyért folyó versengésben. Koma 23 pontot és 7 gólpasszt, a szerb hátvéd pedig 26 pontot és 6 lepattanót vállalt a csapat 89 egységéből. A tarjániak a második félidőben már partiban tudtak lenni házigazdájukkal, ám ez sem szépít a tényen, hogy zsinórban a nyolcadik vereségüket könyvelhették el és már biztosan az alsóházban zárják a bajnokságot.

Békés: Krstic 26/9, Koma 23, Csorba 12, Nagy B. 10/3
Salgótarján: Blaskovits 17/9, Harris 14/6, Jakab P. 14/3, Csapai 10

Nyugati csoport

MTK Törökbálint - Tehetséges Fiatalok-Budapest 77-80 (19-13, 28-20, 11-24, 9-10, 10-13) – hosszabbítás után

Meghozta a várt izgalmakat a két csapat ütközete, hiába vezetett az MTK 20 percnyi játékot követően biztosnak tűnő 14 ponttal, a térfélcsere után nagyon megállt Szarvas Gábor alakulata, a TF pedig szívósan visszaküzdötte magát a mérkőzésbe. A végjátékban nem tudtak dönteni a felek, így jöhetett a hosszabbítás, ahol a vendégek kerültek előnybe, de az utolsó percre itt is egállal fordultak a felek. A Mehmedovics-legények jöttek ki szerencsésebben a végén, de annak ellenére, hogy a győzelemnek örülhettek, mégis keserédes szájízzel távozhattak, mivel legalább öt ponttal kellett volna nyerniük, hogy még legyen esélyük megelőzni az MTK-t a tabellán, így viszont Nyugaton is kialakult a felsőház mezőnye.

MTK: Horváth K. 18/9, Boinitzer 18/3, Szabó T. 16, Jakab P. 11/3
TF: Szobi 22, Somogyfoki 14/3, Beák 13/9

SMAFC-NYME - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 61-74 (16-23, 12-17, 26-23, 7-11)

Szezonbeli legjobb játékától messze volt a Veszprém együttese, de hozta a kötelezőt a bakonyi gárda a jól küzdő SMAFC otthonában. A hazaiak egészen sokáig meg tudták nehezíteni a listavezető dolgát, főleg a Berneczei (9/3 pont, 14 lepattanó), Kovács (10 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda, 2 blokk), Rátvay (17 pont) trió tolta előre a szekerüket, de ezen felül remek csapatmunkát is mutattak, amivel nehezen bírt a Veszprém. Körtélyesi (18/12 pont, 5 gólpassz) és Pavlovic (23/9 pont, 9 lepattanó) villanásai kellettek leginkább, hogy lépéselőnyben maradjon a Mérész-legénység, no meg a hosszabb kispad is előnyükre vált, így tovább duzzadt győzelmi szériájuk, immáron 18 mérkőzésre.

SMAFC: Rátvay 17, Kovács B. 10
Veszprém: Pavlovic 23/9, Körtélyesi 18/12, Jilling 11/6, Helmeczei 10/3

Motax-Pápai KC - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 71-87 (15-19, 20-24, 19-27, 17-17)

Feledtette múlt heti törökbálinti kisiklását a Pápa együttese, Szanati tripla-dupla közelben pattogtatott (13/3 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 11 kiharcolt fault, 9 gólpassz) és a rutinos Kálmán-Keresztes duó is szép számokkal járult hozzá csapatuk teljesítményéhez, ám a győzelemhez ez sem volt elegendő. Mert hogy a győriek egészen kiváló dobóformában látogattak ellenfelükhöz, mezőnyből 65%-kal céloztak, és a kevés büntetőnél sem remegett meg nagyon a kezük (80%). A Nárai-Ruják-Puszta trió szállította a pontok több mint felét, a meccset végig kézben tartva hozta a Győr, az MTK botlásával pedig visszavette a harmadik helyet a tabellán.

Pápa: Kálmán 15/12, Szanati 13/3, Keresztes 13
Győr: Nárai 19/3, Ruják 16/3, Puszta 14/6, Kovács S. 10

OSE Lions - BUDAFOK 119-63 (23-20, 29-16, 40-11, 27-16)

Az első félidőben még csak bontogatta a szárnyait, a térfélcsere után azonban ismét robbantott hazai pályán az OSE, amely újabb nagyarányú győzelmet tudhat maga mögött, az áldozat ezúttal a Budafok volt. Egészen elképesztő adat, hogy a házigazdáknál mind a tíz pályára lépő játékos elért legalább tízes teljesítményindexet, ezzel nehéz volt versenyezni a vendégeknél, akiknél csak a Drevenka (20/6 pont, 5 lepattanóm 5 eladott labda), Lados (13/6 pont, 5 kiharcolt fault) páros érte el ezt a határt. Az oroszlányiaknál remekelt Rackley, 29 pontjából 21-et triplából szerzett és kiosztott hat gólpasszt is, Horváth Marci 14 lepattanóval jelezte, hogy a sérülése már a múlté, és összességében hét játékosuk jutott el legalább tíz dobott pontig.

OSE: Rackley 29/21, Zsíros 14/9, Burai 14/6, Joó 12/6, Kovács G. 12/3, Wehner 11/3, Varga D. 10
Budafok: Drevenka 20/6, Lados 13/6, Mészáros Cs. 12/6

Bajai Bácska FKE - Bonyhádi KSE 75-85 (18-27, 16-25, 23-16, 18-17)

18-16-nál tudott utoljára vezetni a Baja, ezután már csak távoldott tőle a bonyhádi gárda, a különbség többször 20 fölé is nőtt, de tízen belülre egyszer sem engedte vissza vendéglátóját a tolnai alakulat. Vukicevic (19/6 pont, 9 lepattanó, 2 blok), Braun (18/12 pont, 5 lepattanó, 7 eladott labda) és Mándity (16 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda) is ponterősen játszott hazai oldalon, a 21 eladott labda volt sok egy kicsit, amit a Baki vezette (24/6 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda) Bonyhád folyamatosan büntetett is. A vendégeknek kellett az idegenbeli győzelem, hogy a középházban pályaelőnyből rajtolhassanak, ehhez meg kellene előzniük az azonos mérleggel álló PVSK-t, akikkel majd a záró fordulóban játszanak ki-ki meccset!

Baja: Vukicevic 19/6, Braun 18/12, Mándity 16
Bonyhád: Baki 24/6, Sömenek 13/9, Gulyás 13/3, Dumic 12/9

Fotó (1.): honvedkosar.hu
Fotó (2.): vasarhelyikosarsuli.hu
Fotó (3.): mtkbasket.com
Fotó (4., slide): oselions.hu