NBI/B - 9. forduló: élen a Békés és a Veszprém

A Békés és a Veszprém várja az élen a januári folytatást, mindkét éllovas idegenben biztosította be vezető pozícióját az NBI/B-ben. Az Eger óriási meglepetésre a Salgótarján ellen törte meg rossz sorozatát, míg a borsodi derbi pontesőt hozott, no meg miskolci győzelmet. A Vasas és az MTK ütközete beteljesítette a várakozásokat, a két nagy nyugati rivális izgalmas mérkőzést vívott egymással, a végén a pasarétiek örülhettek, akik zsinórban a hetedik győzelmüket aratták.

Keleti csoport

EKF-Eger-KOK SE - Konecranes-Salgótarjáni KSE 77-69 (22-18, 16-17, 12-18, 27-16)

Borította a papírformát az eddig a várakozásokat alulmúló egri együttes, Váczi Péter legénysége a listavezető legyőzésével ugyan nem mozdult el az alsóházból, de a folytatás szempontjából lélektanilag rendkívül fontos sikert könyvelhetett el. Tutus hiányát megérezte a palánkok alatt a Salgótarján, el is bukták a lepattanócsatát 32-26 arányban, hiába játszott ismét parádés formában Madár András (25/12 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, kiharcolt fault) és hozta magát hátvédtársa, Szabó Péter is (15/3 pont, 3 lepattanó), mögöttük óriási szakadék tátongott a társak részéről. Hazai részről Máté Balázs viszont régen várt jó teljesítménnyel rukkolt elő (27/3 pont, 6 lepattanó), Varga Imre a dupla-duplát ostromolta (9 pont, 10 lepattanó), míg Csabák Balázs ponterős játékkal (15/3 pont) hálálta meg a bizalmat, amiért Váczi mester a kezdőbe jelölte őt a változtatások jegyében. A büntetőkkel hadilábon álló egrieknek (11/22 a vonalról) a legjobbkor volt helyén a szívük (és a kezük), mert a végjátékban az eredmény után futó nógrádiak a faultolásba próbáltak menekülni, de a hevesiek nem engedték már ki a győzelmet a kezükből és jó százalékkal küldték a helyükre a büntiket.

Legjobb dobók:

Eger: Máté B. 27/3, Csabák 15/3, Varga I. 9
Salgótarján: Madár 25/12, Szabó P. 15/3

MEAFC - Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK 103-96 (27-23, 22-13, 25-24, 29-36)

A Miskolc gőzelmét hozta a gólgadzag megyei rangadó, Drahosék végig vezetve, egy fél tucat remek produkcióval megspékelve, csapatként múlták felül a Tiszaújváros gárdáját. A hazaiaknál hatan értek el legalább 14 pontot, kiugró teljesítmény így nem is kellett senkitől, Drahos kilenc gólpassza és Endrész 89 %-al összekapart 17 pontja említésre méltó azonban a győzte félnél. A mezőny legeredményesebb játékosa a vendég csapatból került ki, Czura Attila 26 pontjával tartotta meccsben övéit, míg Mohay (15 pont, 10 lepattanó) és Osnach (21/3 pont, 10 lepattanó, 3 blokk) dupla-duplával zártak, ám sem ők, sem a 15 egységig jutó Pongrácz nem tudtak fordítani a miskolci katlanban. A MEAFC így újoncként az ötödik helyen áll jelenleg a mezőny egyetlen csapataként, amely idegenben még nyeretlen, ellenben odahaza makulátlan a mérlege, míg a jobb szezonkezdetben reménykedő Tiszaújváros a hetedik helyen tölti az ünnepeket.

MEAFC: Endrész 17, Szepesi 17, Tóth G. 16/9, Drahos 16, Szojka 14, Fazekas 14
Tiszaújváros: Czura 26/3, Osnach 21/3, Pongrácz 15/6, Mohay 15

Vásárhelyi Kosársuli - Budapesti Honvéd SE 75-83 (18-19, 16-19, 20-19, 21-26)

Sorozatban aratott negyedik győzelmével a dobogón karácsonyozhat a Honvéd együttese, Puskás Artúr fiainak kellemetlen, pörgős, hajtós stílusa ugyanis nem ízlett a vásárhelyieknek, akiknek a szorosabb negyedek és végeredmény ellenére nem igazán volt esélyük a két pont otthon tartására. A Varga-Vas-Vejinovic trió fémjelezte házigazdák végig csak futottak az eredmény után, ha meg is közelítették a vendégeket, a piros mezesek néhány gyors kosárral újra elléptek Elek András tanítványaitól. Stefán Dávid megismételte kecskeméti centeriskoláját, a fővárosiak középjátékosa mezőnyből 92 %-os hatékonysággal (12/13) jutott el 26 pontig, emellett lekapkodott hét lecsorgó labdát is. A csapatként ismét remekül funkcionáló Honvédnál Szollár Gergő vitte még a hátán a társakat, a játékmester 18 ponttal zárta az estét, de a csapatkapitány Máté Márk is elérte a tízes határt (10/6).

Vásárhely: Varga D. 17, Vas P. 13/6, Vejinovic 13/3, Csorvási 9
Honvéd: Stefán 26, Szollár 18/12, Máté M. 10/6

Óbudai Kaszások - Békési SzSK 83-97 (22-28, 12-24, 22-21, 27-24)

Békés Karácsony vár a Békésre, Komáék ezúttal remek csapatjátékkal és idegenben (is) elfogadható 50 feletti dobószázalékkal fektették két vállra a Kaszások gárdáját. A házigazdák már az elején hátrányba kerültek, Krsticre (27/9, 12 kiharcolt fault, 7 gólpassz) nem értek oda az óbudai védők, a szerb pontgyáros pedig húzta előre a vendégeket agilis játékával, de a belső posztokon is lyukas volt hátul a hazai együttes, szép labdajáratásokkal jól időzítve találták meg egymást Komáék, így a félidőben már megnyugtató előnnyel vonulhattak a békésiek. A térfélcserét követően agresszívabb lett az óbudaiak védekezése, de a vendégek nem estek kétségbe a stílusváltástól, higgadtan játszották ki a csapdákat és végig tartva az előnyüket magabiztosan húzták be a találkozót. A lepattanócsatát meglepetésre nagy különbséggel elveszítő sötét mezeseknél (37-24) hatan is elérték a tízes határt és bár Krstic ezúttal is villogott, ezt a győzelmet inkább a csapatjátékuknak köszönhették. Kováts (17 pont, 10 lepattanó, 5 kiharcolt fault) és Gorski (30/3 pont, 6 lepattanó, 9 kiharcolt fault) most is hozták magukat hazai részről, sőt, Sebők is csatlakozott hozzájuk jól időzített tripláival (12/12), de másban nem igazán volt pont a vendéglátóknál, akik 20 labdát szórtak el a mérkőzésen.

Kaszások: Gorski 30/3, Kováts R. 17, Sebők 12/12
Békés: Krstic 27/9, Kertész 14/6, Zsíros 12/6, Koma 11, Kovács B. 10, Csorba 10

Microsec-BUDAFOK - MAFC II. 87-60 (24-9, 11-22, 22-11, 30-18)

A bravúrok mellett (Tiszaújváros, MEAFC, Eger idegenben) hozta a kötelezőt is a Budafok gárdája, amely egy pici lélegzetvételnyi nyugalomhoz juthat a MAFC elleni sikert követően, nem veszélyezteti ugyanis a kiesés a tavalyi sereghajtót. Sokkal kiegyensúlyozottabb teljesítményt is nyújtanak idén Drevenkáék, hosszú győzelmi szériájuk ugyan még nem volt, de a nyerhető meccseket szinte mind behúzták, talán csak a kecskeméti fiaskó miatt főhet a fejük. A MAFC-ra ellenben küzdelmes szezon vár még, az egy győzelemmel árválkodó műegyetemistáknál Pápai ezúttal ott volt a pályán a társakkal, sőt pocsék dobóteljesítménye ellenére (4/14 – 29%) dupla-duplájával (10/3 pont, 10 lepattanó) csapata egyik legjobbja volt Siklóssal (16 pont, 12 lepattanó) és Dudással karöltve (13/3 pont, 9 lepattanó). Ez is kevés volt azonban az alsóházi derbin, ahol a mezőnyben parádés számokat hozó Drevenka (12/6 pont, 7 lepattanó, 7 szerzett labda, 7 gólpassz) ezúttal Mészáros Csabára ”bízta” a pontgyártást, a fiatal irányító pedig 34 ponttal, közte nyolc triplával hálálta ezt meg, mindezt egészen remeknek mondható, 59 %-os hatékonysággal tette. Az eddig csak epizód szerepet kapó Verbényi Kálmán is kitett magáért, 13 ponttal és 12 lepattanóval zárva a mérkőzést, míg Fehér Csaba 12 egysége mellé kiosztott öt gólpasszt is a magabiztos győzelmet arató házigazdáknál.

Budafok: Mészáros 34/24, Verbényi 13, Drevenka 12/6, Fehér 12/6
MAFC: Siklós 16, Dudás 13/3, Boldog 12/3, Pápai 10/3

DEAC Kamilla Gyógyfürdő - KTE-Duna Aszfalt 102-65 (31-20, 26-21, 34-6, 11-18)

Kiütéses győzelemmel kompenzálta az elmúlt hetek vereségeit (Békés, Salgótarján) a DEAC gárdája, de sikerével együtt is csak a negyedik helyen karácsonyozik a bajnoki címre törő hajdúsági alakulat. Gólzáporos első félidőt követően robbantott először igazán a házigazda, a harmadik etapban egy 28-4-es futással pecsételték meg végleg a sérülésektől megtizedelt kecskemétiek sorsát. Nagy Botond és Filip Patkovic tarthatatlannak bizonyultak a vendégek számára, mindketten 30 felett fejezték be a mérkőzést, utóbbi ráadásul dupla-duplával fejelte még meg teljesítményét (33 pont, 11 lepattanó), míg a hazaiak irányítója nyolc triplával jutott el 31 egységig. Kecskeméti részről Jakab (21/15) tartotta a lelket társaiban Kellerrel karöltve (12 pont, 6 lepattanó, 7 gólpasszal), míg Dagdelen 11 lecsorgójával kozmetikázta az elveszített lepattanóharcot (34-28).

DEAC: Patkovic 33, Nagy Bo. 31/24, Kovács I. 10, Pék 9/9
Kecskemét: Jakab 21/15, Keller 12, Fehér P. 10/6, Piukovics 9/3

MAFC II. - Vásárhelyi Kosársuli 58-105 (19-25, 13-24, 11-31, 15-25)

Magabiztos sikerrel zárta a 2015-ös évet a hullámzó teljesítményt nyújtó Vásárhely gárdája, a sereghajtó otthonából 47 pontos sikerrel távoztak Elek András fiai. Már a kezdésnél is a vendégek akarat érvényesült, ám az első percek után még zárkózni tudott az Iványi-Dudás fémjelezte fővárosi együttes, a folytatásban azonban már csak a vásárhelyiek hátát nézhették, akik 59 %-os mezőnymutatóval jutottak 100 pont fölé és hat játékosuk is elérte a tíz pontot. Győzelmével továbbra is a középmezőnyben tanyázik a Keleti csoport címvédője, mely egyben reményt is ad nekik, hogy a még mindig igen sűrű mezőnyben elérjék tavasszal a felsőházat.

MAFC: Iványi 15/3, Dudás 13
Vásárhely: Kereszty 15, Rostás 14, Csorvási 13, Vas P. 12/3, Wirth 11/3, Varga 10

Nyugati csoport

SMAFC-NYME - Bajai Bácska FKE 75-84 (22-20, 17-25, 21-18, 15-21)

A dupla-duplázó Berneczei (19/3 pont, 14 lepattanó) és a mezőny legeredményesebbjeként záró Balogh (28/9 pont) vezette SMAFC közel volt egy újabb nagy skalphoz, de a Baja kulcsemberei ezúttal egyszerre tudtak jó teljesítménnyel előrukkolni, amivel nem tudott versenyre kelni a soproni duó. Ágfalvi Bálint szezonbeli ötödik dupla-dupláját szállította (20/3 pont, 14 lepattanó), míg a Mándity-Délity-Katyanszki trió jó százalékkal jutott egyaránt tíz pont fölé, együttes erővel 44 pontot tettek be a közösbe, amivel megszilárdította helyét a középmezőnyben a bácskai együttes.

SMAFC: Balogh G. 28/9, Berneczei 19/3, Karácsonyi 10/3
Baja: Ágfalvi 20/3, Katyanszki 16, Mándity 15, Délity 13/9

Metal-Work Bonyhádi KSE - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 98-82 (28-20, 22-18, 15-28, 33-16)

Túl nagy hátrányt szedett össze az első félidőben a Győr, amit ugyan a harmadik etapban még ledolgoztak a 12 pontja mellett 10 gólpasszt is kiosztó Márkus Tamás vezette vendégek, de a záró szakaszban nem tudtak már mit kezdeni a remek dobóformát kifogó bonyhádiakkal, akik sorozatban aratott harmadik sikerükkel zárkóznak a felsőház üldözőbolyához. Tömösváry Máté ismét parádés meccsen van túl, a rutinos magasember impozáns számokkal (23/3 pont, 13 lepattanó) vezette győzelemre a tolnaiakat, mellette a triplákat szállító Jilling (22/15 pont) és a szezonbeli legjobb teljesítményét nyújtó Somogyfoki (18/3 pont, 8 lepattanó) járt élen a hazai sikerben.

Bonyhád: Tömösváry 23/3, Jilling 22/15, Somogyfoki 18/3, Adebayo 15/12
Győr: Hajmásy 19/12, Márkus 12/3, Nárai 12/3, Kovács S. 10/6, Baruta 10/6

Concordia Motax KC Pápa - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 60-72 (17-22, 15-14, 13-19, 15-17)

Megszorítani tudta csak a megyei rangadón a listavezető Veszprémet a Pápa gárdája, az éllovas végig vezetve, szorult helyzetekben mindig újítva szállította az újabb győzelmet a fa alá. Puszta Dávidra nagyon készültek a bakonyiak, Vertetics szorításában nem is tudott csak két pontot szerezni az egykori játszótársak ellen, igaz 16 perc játék után el is kellett hagyni a játékteret sérülés miatt. Így nézve bíztató a pápaiak produkciója, akik vezérük nélkül is partiban voltak a végső győzelemre is esélyes Veszprémmel, elsősorban a palánk alatt remeklő Keresztes Rafaelnek (14 pont, 12 lepattanó, 4 blokk) és a 20 pontig jutó, 19 esztendős Németh Armandnak köszönhetően. A győztes félnél azonban Kámán Tamás ismét megvillantotta klasszisát, 27 pontjával és 9 lepattanójával a mezőny legjobbjaként vezette győzelemre csapatát, de Körtélyesi is hozta a tőle elvárható sokoldalú játékát, 13 ponttal, 5 lepattanóval és 6 gólpasszal zárva a találkozót.

Pápa: Németh A. 20/15, Keresztes 14
Veszprém: Kámán 27/6, Körtélyesi 13/6, Vertetics 9/3, Novák 9

Vasas Akadémia - MTK Törökbálint 83-71 (12-12, 18-21, 18-20, 35-18)

Remek hangulat, telt ház és rangadóhoz méltó találkozó Pasaréten. A vendégek először tudták igazán hatékonyan használni remek szerkezetüket, Trepák (10 pont, 11 lepattanó) és Szabó (10 pont, 6 lepattanó) gyakorlatilag megoldhatatlan feladat elé állította Sárosi Bulcsú tanítványait, vezérletükkel fölényesen nyerték is a lepattanó csatát (28-43). Boinitzer bizonyított egykori csapata ellen, 12 ponttal és hat lepattanóval terhelte meg a Vasas gárdáját, de Horváth Kristóf (13/9 pont), Jakab Péter (10/6 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) és Bihari Máté (14 pont) is remekeltek, viszont Spiriev kiválása pecsételte meg az utolsó negyedig a mérkőzést kézben tartó törökbálintiak sorsát, a játékmester hiányában szervezetlenebbé vált a vendég együttes, amit azonnal ki is használtak Faragó Petiék. Robbantott ugyanis a pasaréti gárda a záró felvonásban, Faragó (26/12 pont, 5 lepattanó), Garamvölgyi (20 pont, 5 lepattanó) és Andrássy (11 pont), valamint a 18 éves Kiss Barnabás az egészen mérkőzésen tolták előre csapatuk szekerét, a lendületük pedig kitartott a végjátékig is, így még Surmann Péter hiányát is ellensúlyozni tudta az ismét csapatként működő házigazda. Sorozatban aratott hetedik sikerével a harmadik helyen várja a folytatást a Vasas együttese, míg a Törökbálint kettővel mögöttük, az ötödik pozícióból üldözhetik tovább az élmezőnyt.

Vasas: Faragó 26/12, Garamvölgyi 20, Andrássy 11
MTK: Bihari 14, Horváth K. 13/9, Bointizer 12/3, Jakab P. 10/6, Trepák 10, Szabó T. 10

Alba Fehérvár-DKKA - OSE Lions 72-120 (10-38, 17-32, 18-19, 27-31)

Könnyedén hozta fehérvári túráját az oroszlányi alakulat, már egy negyednyi játékot követően 28 pontos előny épített ki az eddigi legjobb teljesítményét nyújtó vendég együttes. A mérkőzés így hamar érdektelenné vált, mindenki kapott lehetőséget mindkét oldalon, a hazaiaknál ismét Filipovics élt ezzel leginkább, 33 ponttal zárva a találkozót. Az OSE-nél Vujovic dupla-duplázott (19/3 pont, 11 lepattanó), Wehner dobást sem hibázva (6/6 mezőny, 5/5 bünti) jutott el 19 pontig, de rajtuk kívül még négyen értek el legalább 12 pontot az egészen elképesztően dobó, a helyzeteit 75 %-os (!!!) hatékonysággal értékesítő vendégeknél.

Fehérvár: Filipovics 33/12, Varga M. 13/3, Fülöp 12
OSE: Wehner 19/6, Vujovic 19/3, Gorzsás 15/6, Burai 14/6, Lakosa 12/12, Tanács 12/3

PVSK-Kronosz Kiadó - Tehetséges Fiatalok-Budapest 72-79 (21-22, 19-17, 23-20, 9-20)

25 eladott labdája a végjátékban bosszulta meg magát a pécsi együttesnek, az utolsó két percre még egállal fordultak a csapatok (70-70), innentől azonban már csak a TF akarat érvényesült, a Beák nélkül felálló fővárosiak 2-9-re nyerve ezt a szakaszt behúzták a roppant nehéz baranyai derbit. Pedig Bíró Olivér közel járt a tripla-duplához (10/3 pont, 11 lepattanó, 7 gólpassz) hazai oldalon és Antóni Csanád is megtette a magáét a maga 19 pontjával, de Tóth Dávid eddigi legjobb meccsével rukkolt elő vendég részről (20/3 pont, 5 lepattanó) és Tóth Szabi is ihletett formában kosarazott (16 pont, 8 lepattanó, 3 blokk), a győztes duó pedig több segítségét kapott Szobiéktól, akik remek szezonuknak köszönhetően a második helyen várják nyugaton a folytatást.

PVSK: Antóni 19/9, Demeter 12, Bíró 10/3, Sértő 10/3
TF: Tóth D. 20/3, Tóth Sz. 16, Szobi 11, Kerkai 10/6, Mácsai 10/3

Fotó (slide, 4): oselions.hu
Fotó (1): meafc.hu
Fotó (2): facebook.com/DEAC
Fotó (3): mtkbasket.com