NBI/B: a Vasas újabb bravúrja

Nem botlottak az esélyesek a NBI/B hétvégi fordulójában, a Vasas-Nyíregyháza rangadót biztosan hozta a sorozatban hatodik sikerét bezsebelő pasaréti együttes, míg a Zöld csoportban ismét elmaradtak az izgalmak, a BKG könnyedén intézte el a Salgótarjánt.

Piros csoport

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 83-61 (19-15, 20-15, 24-17, 20-14)

Egyedül a második negyedben akadt meg kicsit a Veszprém gépezete, akkor a dupla-dupláig jutó Nárai (14 pont, 11 lepattanó) vezette Győr szorosabb csatára tudta késztetni a bajnokesély házigazdákat, de a fordulás után már nem volt kérdéses a győztes kiléte. Pavlovic 17 ponttal és 7 lepattanóval tért vissza egykori sikerei színhelyére, de jól mozgott Hegedűs (17/6 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda), Körtélyesi (14/3 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 gólpassz) és Kovács (13/6 pont) is a győrieket 24 eladott labdába kergető Veszprémnél. A 42%-os dobóteljesítménnyel még lehetett is volna keresnivalója a vendég gárdának, de 23-mal kevesebb kísérletük volt, mint a bakonyiaknak, Hegedűsék ugyanis közel ugyanannyi támadó lepattanót szedtek le, mint védőt a találkozón (16-14).

Legjobb dobók:

Veszprém: Hegedűs 17/6, Pavlovic 17, Körtélyesi 14/3, Kovács S. 13/6, Helmeczi 10
Győr: Nárai 14, Gáll 12/3, Gombás 12

Vasas Akadémia - Nyíregyháza Blue Sharks 82-73 (20-18, 22-15, 18-21, 22-19)

Andrássy bevethető volt végül hazai oldalon, erősítve a palánk alatti szekciót, míg a nyírségieknél Nagy Krisztián próbálta felvenni a harcot ezen a poszton, de fault problémái miatt hamar gondba került a vendég alakulat. Az álmos nyíregyházi kezdés (négy perc kosárcsend, 20-9 a Vasasnak) után még magára talált Siska János együttese, és 20-20-ra felzárkóztak a Kék Cápák, de a fővárosiakban mindig volt annyi plusz, hogy szorult helyzetekben is ritmust tudjanak váltani, meglépve ezzel dobogós riválisuktól. Buson (21/3 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda, 7 gólpassz) és Stojanovicon (28/9 pont, 6 lepattanó) kívül nem is akadt senki, aki tartani tudta volna velük a lépést, a bajnokság legjobb dobóját, Czura Attilát például egy 2/15-ös mutatóba kergették bele a Vasas játékosai. Csapatként funkcionált (ismét) remekül a sorozatban hatodik győzelmét begyűjtő házigazda, a visszatérő Andrássy (10 pont, 8 lepattanó) mellett még Katona (14/9 pont, 3 lepattanó), Boros (13/3 pont, 6 lepattanó, 6 eladott labda, 4 gólpassz) és Moravcsik (8 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda, 7 gólpassz) is hozta magát a kulcsemberek közül, így már a mezőny első felébe kúszott fel a nemrég még az alsóházban álló együttes.

Vasas: Katona 14/9, Boros 13/3, Barócsi 11/3, Andrássy 10
Nyíregyháza: Stojanovic 28/9, Bus 21/3

Calle Pubfood Békés - MEAFC 80-104 (25-24, 23-25, 17-34, 15-21)

A félidőig tartotta magát a Koma-Krstic-Kertész trióra építő Békés, a MEAFC már ekkor is jobban pörgött vendéglátójánál, ám büntetőkből tartotta magát a hazai együttes. Az alacsony szerkezetre váltó miskolciak ezután indultak be igazán, Szögi elképesztő estével feledtette az utóbbi két fellépése halványabb teljesítményét (43/9 pont, 6 lepattanó, 7 szerzett labda, 12 kiharcolt fault), Drahos egyetlen rontott dobással jutott el 20 pontig, de a villámléptű Takács (10/6 pont, 4 lepattanó) is a legjobbkor villant meg. A házigazdák nehezen viselték, hogy ellenfelük egyre csak távolodik tőlük, repültek a technikaik is feléjük, a MEAFC pedig önbizalom növelő idegenbeli sikerrel zárta le rossz sorozatát.

Békés: Krstic 19/6, Koma 19, Nagy B. 14/6, Zrínyi 10/6
MEAFC: Szögi 43/9, Drahos 20/12, Takács D. 10/6

MTK Törökbálint - OSE Lions 84-97 (22-23, 17-17, 22-31, 23-26)

Egy félidőt bírt az OSE ellen az MTK, 20 percig szépen tartotta magát a Jakab (25/9 pont, 3 szerzett labda, 5 gólpassz), Boinitzer (23/6 pont) duó ponterősségére építő gárda. Az Oroszlány játéka a fordulást követően vált gördülékenyebbé, Spagnolo remeklése (28/3 pont, 7 lepattanó) mellett a mezőnyök is előléptek, Madár (14/12 pont, 3 lepattanó, 3 szerzett labda, 9 gólpassz), Kiss Kornél (16/9 pont, 2 szerzett labda, 9 gólpassz) és Illés (13/3 pont, 6 gólpassz) is kellett, hogy tíz pont körüli előnyt tudjon kiépíteni a vendég együttes. A záró etapban sokáig tartotta magát az MTK, ám 77-82 után egy 12-3-at ment az OSE, ami végleg eldöntötte a mérkőzés kimenetelét.

MTK: Jakab P. 25/9, Boinitzer 23/6, Nagy Sz. 10/3
OSE: Spagnolo 28/3, Kiss K. 16/9, Madár 14/12, Illés 13/3

Knipl Kft. Bonyhádi KSE - Budapesti Honvéd SE 64-87 (9-21, 21-26, 21-24, 13-16)

Nem tudott csodát tenni az ezer sebből vérző Bonyhád, Baki és Somogyfoki Péter eltiltása mellett a műtétre váró Gombosra sem számíthatott Morgen Frigyes vezetőedző, nem is volt esélyük az egyre jobban magára találó Honvéd ellen, az első negyedet mezőnykosár nélkül zárták a hazaiak. Tömösváry visszatért ugyan a pályára, de a 15 pontja és 7 lepattanója mellé jó dobószázalék nem társult, csak úgy, mint a csapat egészéhez, a fővárosiak 27%-os mezőnymutatóba kergették ugyanis házigazdájukat. Támadóoldalon a Honvéd centerei éltek nagyon ezen a játéknapon, Stefán Dávid a pontgyártásnál (20 pont, 4 lepattanó), Kováts Robi a lepattanózásnál (3 pont, 12 lepattanó), míg az ifjú Hargitai mindkét mutatóban (11 pont, 9 lepattanó) jeleskedett, emellé társult egy roppant szigorú védekezés is a vendégeknél. A tabella aljáról ugyan még nem mozdultak el ezzel a sikerükkel sem, de ideiglenes hazai pályájukon (Óbudán) most kezdik csak a mérkőzéseiket, nagy szakadék pedig nincs az alsóházban a felek között, a Bonyhád viszont sorozatban elszenvedett hetedik vereségével egyre lejjebb csúszik a tabellán.

Bonyhád: Tömösváry 15, Kovács B. 14/9, Jilling 11/6, Somogyfoki Sz. 10/3
Honvéd: Stefán 20, Mucza 11/9, Hargitai 11

Zöld csoport

SMAFC - Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub 97-82 (27-23, 18-14, 25-23, 27-22)

53%-os mezőnymutatójuk elbírta a 20 eladott labdájukat, így a SMAFC negyedről negyedre növelve előnyét, megőrizte hibátlan hazai mérlegét a Tiszaújváros elleni rangadón is. A Rátvay testvérek közül sem Balázst (26 pont, 2 blokk), sem Tamást (23/12 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz) nem tudták feltartóztatni a vendégek, Berneczei is hozta megbízható játékát (17 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz), Czukor pedig sokoldalúságával tűnt ki (9/3 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda, 7 gólpassz). A palánk alatt élhettek is a soproni magasemberek, a borsodiaknál Gáspár ugyanis faultproblémái miatt kevés időt tudott a pályán tölteni, így a Jackson-Piukovics-Endrész-Szabó kvartettre maradt a munka nagy része, de győzelmi esélyük nem volt a Hűség városában.

SMAFC: Rátvay B. 26, Rátvay T. 23/12, Berneczei 17
Tiszaújváros: Jackson 20, Piukovics 17/3, Endrész 14, Pöstényi 10/3

Motax-Pápai KC - Bajai Bácska FKE 77-84 (14-21, 22-32, 20-18, 21-13)

A bíztató pápai kezdés ellenére a mérkőzés nagy részében úgy tűnt, könnyen érvényesül a papírforma, és a Baja bedarálja az esélytelenebb hazaiakat. Ennek megfelelően a harmadik negyedben már a 20-at is elérte a két fél közti különbség, ám Kálmánék (22/6 pont, 3 lepattanó, 3 eladott labda) percről perce kezdték faragni a hátrányukat, és Hadnagy triplájával öt pontra zárkóztak vissza három perccel a vége előtt. A Pongó (24/6 pont, 4 lepattanó, 10 gólpassz), Vukicevic (23/3 pont, 12 lepattanó, 5 eladott labda) duóra támaszkodó bajaiak azonban még időben tudták rendezni a soraikat, így nagyobb baj nem lett a pápai rohamból, hozta a ”kötelezőt” a Bácska.

Pápa: Kálmán 22/6, Fülöp 15/6, Hadnagy 11/6, Horváth G. 11, Keller 10
Baja: Pongó 24/6, Vukicevic 23/3, Mándity 12, Délity 11/9, Kovács B. 11/9

EKE Eger KOK - Sopron KC-Sportiskola 68-75 (14-22, 16-18, 21-20, 17-15)

A hosszú utazás ellenére a Sopron kezdte jobban a találkozót, jól zártak hátul a vendégek, a 12-4-es rajtuk pedig meg is alapozta a győzelmüket. Futott az eredmény után az egri együttes, tíz fölötti hátrányból vissza is kapaszkodtak három pontra a végjátékban, ám az ekkor törvényszerűen érkező faultokért megítélt büntetőket biztos kézzel küldte a helyére a soproni csapat, amely így elorozta a két pontot riválisa elől. Hazai oldalon a Mészáros (18/6 pont, 4 szerzett labda, 3 eladott labda), Illés (16 pont, 8 lepattanó) párost illeti leginkább dicséret, míg a vendégeknél Werner rontott mezőnydobás nélkül lett a legjobb 17 pontjával és 7 lepattanójával, de a Kántor-Bagó-Polgárdy trió sem sokkal maradt el mögötte, mindhárman kiegyensúlyozott teljesítménnyel rukkoltak elő.

Eger: Mészáros B. 18/6, Illés 16, Pomázi 12
Sopron: Werner 17/3, Kántor 16, Bagó 15/3, Polgárdy 11/3

Ford Ivanics-Budafok - Alba Fehérvár 107-58 (31-15, 22-13, 27-14, 27-16)

Öt perc alatt mindössze egy Lukács (13 pont, 5 lepattanó) duplára futotta a fehérváriak erejéből, míg a Budafok meg sem állt 23-ig, gyorsan lezárva a találkozó érdemi részét. A játék minden elemében ellenfele fölé nőtt a házigazda, lepattanózásban, szerzett-eladott labdák számában, gólpasszokban és dobószázalékban is jobbak voltak a fehérmezesek, akiknél hatan érték el a tízpontos határt. A legtovább közülük a kiszolgálásban élen járó (9 gólpassz) Tursics jutott a maga 21 pontjával, de Fehér sem maradt le mögötte sokkal (20/12 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz).

Budafok: Tursics 21/15, Fehér 20/12, Varga D. 16, Mészáros Cs. 12, Horváth M. 10, Lados 10
Fehérvár: Lévi 13/6, Lukács 13, Szűcs 10/3, Papp I. 10/3

BKG-Príma SE - Salgótarjáni KSE 91-72 (17-22, 32-8, 20-16, 22-26)

Ismét ”gálameccset” csinált egy rangadóból a BKG, az első negyedben még tartotta magát, sőt vezetett is a Salgótarján a Rackley (20/3 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz), Jakab (15/9 pont, 3 lepattanó), Csapai (14/3 pont) triónak köszönhetően, de a második negyedben robbantott a listavezető. Nagy Botond (36/18 pont, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 3 gólpassz) állt csapata élére, és kilenc pont mínusznál egy 20-0-s mini etapot repesztettek a házigazdák, amiből már nem is tudott visszajönni a vendég alakulat, egy negyednyi izgalmat hagyva csupán a rangadóra.

BKG: Nagy Bo. 36/18, Tanács 14
Salgótarján: Rackley 20/3, Jakab P. 15/9, Csapai 14/3, Piukovics 10/6

DEAC U23 - Óbudai Kaszások 102-63 (29-12, 20-14, 31-16, 22-21)

Végig kézben tartva a mérkőzés irányítását, magabiztos sikert aratott a debreceniek fiatal legénysége, Omenaka (20 pont, 12 lepattanó), Kozák Márton (15/3 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda) és Tóth Bence (10/9 pont, 5 lepattanó, 6 gólpassz) is nehéz falatnak bizonyult az óbudaiak számára, akik csak futottak az eredmény után. A dobásokkal meggyűlt a bajuk a Kaszásoknak, mindössze 28%-kal tüzeltek mezőnyből Vámosék (16/3 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda), vereségükkel pedig visszacsúsztak a 12. pozícióba a fővárosiak, a DEAC viszont a rájátszás kapujába kúszott fel.

DEAC: Omenaka 20, Zsuga 15/15, Kozák M. 15/3, Tóth B. 10/9, Fazekas 10/3, Kozák B. 10
Kaszások: Vámos 16/3, Kutrovich 13/9, Molnár L. 11

MAFC II. - Falco KC Szombathely U23 99-91 (27-12, 23-25, 29-32, 20-22)

A Bordács-Durázi különharcot ugyan utóbbi nyerte impresszívebb számaival (31/3 pont, 10 lepattanó, 2 szerzett labda, 5 eladott labda), de a mérkőzés végén a szintén dupla-dupláig jutó fővárosi kollégája (14 pont, 10 lepattanó, 4 eladott labda) fogadhatta a gratulációt. A MAFC a frissen debütáló Katona (31/6 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda, 3 gólpassz), valamint Siklós (24 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 eladott labda, 6 gólpassz) vezetésével egy 18-0-lal alapozta meg a vezetését az első negyed hajrájában, valamint a második elején, ám a vasiak visszajöttek így is a meccsbe, négy pontra megközelítve ellenfelüket. A fővárosiak nem estek kétségbe riválisuk feltámadásától, visszaállították a tíz pont körüli differenciát, amit szinte végig tartani is tudtak. Öt perccel a vége előtt, 85-81-es hazai vezetésnél csillant még fel a remény vendég oldalon, öt gyors Fehér pont azonban lehűtötte a kedélyeket, a MAFC pedig behúzta az U23-as rangadót.

MAFC: Katona 31/6, Siklós 24, Bordács 14, Fehér 11
Falco: Durázi 31/3, Kucsora 21/3, Hódi 14/12, Kovács B. 11

Fotó (1., slide): veszpremkosar.hu
Fotó (2.): oselions.hu
Fotó (3.): ferfikosar.smafc.hu