NBI/B: döntőben a Veszprém, bennmaradt a Békés

Másodszorra már nem hibázott a Veszprém hazai pályán, jó kezdéssel gyorsan dűlőre vitte a MEAFC elleni elődöntőt, de Körtélyesire nem számíthat a döntő első mérkőzésén. A Nyíregyháza fordított pályahátrányból, és a Győrrel csap össze az ötödik helyért, míg az utolsó bennmaradó helyet a Békés csípte meg nagy csatában a Pápa legyőzésével.

Elődöntő:

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - MEAFC 80-64 (24-9, 20-19, 15-22, 21-14)

Nem bízta a véletlenre a Veszprém a továbbjutásról döntő harmadik találkozót, szigorú védekezéssel, gyakran a félpályán sem átengedve a miskolci labdafelhozásokat, 17-0-val állva hagyta a dobásaival szenvedő MEAFC gárdáját, gyakorlatilag öt perc alatt el is döntve a találkozót. Szögi (17 pont, 5 szerzett labda, 6 eladott labda, 12 kiharcolt fault), Price (12 pont, 10 lepattanó) és Drahos (10/6 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda, 6 gólpassz) még egyszer ugyan fel tudta zárkóztatni a vendégeket tíz ponton belülre, de azonnal reagáltak a bakonyi spílerek és visszatornáztak a különbséget 20 közelébe. Hegedűs nehezen áthatolható volt ezen az estén, hat pont, hat lepattanója mellett bravúrnak számító hat blokkot is jegyzett, Pavlovic berámolt 21 pontot, Körtéleysi 10-et, együttes erővel pedig 18 lecsorgót kaparintottak meg, a hátvédeknél pedig a Jilling-Simon páros vitte a prímet, közösen összehozott 26 egységgel. A veszprémiek hátrányból fordítva masíroztak a döntőbe, örömük azonban mégsem lehet teljes, a Price-szal összeakaszkodó Körtélyesi ugyanis technikait kapott a kakaskodásért (az amerikai kiállítást lökésért), majd nem sokkal később még egyet ítéltek ellen a játékvezetők, ami egyben azt is jelenti, hogy a Nyugati bajnok egyik kulcsemberének ki kell hagynia a finálé első mérkőzést.

Legjobb dobók:

Veszprém: Pavlovic 21, Jilling 14/12, Simon 12, Körtélyesi 10/3
MEAFC: Szögi 17, Price 12, Drahos 10/6

A két győzelemig tartó párharc végeredménye: 2-1 a Veszprém javára.

Rájátszás az 5-8. helyért:

MTK Törökbálint - Nyíregyháza Blue Sharks 75-83 (17-28, 17-22, 25-20, 16-13)

Elsült a kezük a nyíregyházi tüzéreknek, az ifjú Fazekas Csaba vezérletével, aki egymaga hat triplát rámolt be a törökbálinti gyűrűkbe, összesen 12 sikeres távolival keserítették vendéglátójuk életét, amire csak kettő érkezett válaszul hazai részről. Legjobb dobójuk, a sérüléssel bajlódó Horváth Kristóf hiányában nem meglepető a kevés értékesített hárompontos, de még így is volt esélyük a végjátékban, Szabó (19 pont, 5 lepattanó) kosaraival ugyanis három pontra közelítették meg a nyírségieket. Amikor kellett azonban, mindig elő tudott lépni valaki a vendég együttesből, nem is maradt izgalom az utolsó percekre, a döntés a harmadik meccsre maradt ebben a párharcban is.

MTK: Szabó T. 19, Boinitzer 18, Máriás 11/3, Jakab P. 11, Bihari 11
Nyíregyháza: Fazekas 20/18, Gant 17, Czura 15/9, Nagy K. 11/6, Bus 11/3

Nyíregyháza Blue Sharks – MTK Törökbálint 78-62 (23-14, 19-18, 22-19, 4-11)

Az egyik oldalon a hazautazó Gant, a másikon a sérült Horváth és az előző meccs legjobb törökbálinti játékosa, Szabó nem állt a vezetőedzők rendelkezésére. Az első negyedben kiépített tízpontos hazai fór a másodikban is állandósult, a térfélcsere után is csak öt pontig tudott bejönni az MTK, de az etap végére ismét visszaállt a biztos hazai vezetés. A záró felvonásban sem történt már változás, Bus Ivánra nem volt jó match-upjuk ezen az estén (15 pont, 7 lepattanó, 8 gólpassz, 10 kiharcolt fault), de Nagy Krisztián (13 pont, 11 lepattanó) és Czura Attila (22/6 pont) is elemében volt, míg a túloldalon a Boinitzer (19/3 pont, 8 lepattanó), Bihari (15 pont, 7 lepattanó) páros próbált a legtovább lépést tartani a nyírségiekkel.

Nyíregyháza: Czura 22/6, Bus 15, Nagy K. 13
MTK: Boinitzer 19/3, Bihari 15

A két győzelemig tartó párharc végeredménye: 2-1 a Nyíregyházajavára.

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC – Vásárhelyi Kosársuli 98-78 (29-17, 24-14, 20-27, 25-20)

Pár perc kiegyenlített küzdelem után meglépett a Ruják (23 pont, 7 lepattanó, 8 gólpassz), Nárai (24/3 pont, 12 lepattanó) duó vezette győri alakulat, előnyét pedig növelni is tudta a nagyszünetig. A fordulást követően életjelet adott magáról az egészpályás letámadásra váltó Vásárhely, Szabó (25/6 pont, 4 lepattanó) irányításával tíz pontra közelítették meg vendéglátójukat, de a Győrben Nagy (19/15 pont) és Gombás (11/6 pont, 12 lepattanó, 4 gólpassz) őrzése is nehezen megoldható feladatnak bizonyult, így a negyed vége ismét megnyugtató hazai előnyt hozott. Még egy utolsó rohamra futotta a csongrádiak erejéből a záró etapban is, ezúttal nyolc pontig tudták faragni a hátrányukat, az utolsó öt percre azonban visszavette az irányítást a házigazda, és összességében magabiztos játékkal zárta le a párharcot.

Győr: Nárai 24/3, Ruják 23, Nagy T. 19/15, Gombás 11/6, Hegedűs 11/3
Vásárhely: Szabó P. 25/6, Vas P. 16/6, Molnár B. 11/3

A két győzelemig tartó párharc végeredménye: 2-1 a Győr javára.

Helyosztó a 9. helyért:

Bonyhádi KSE – Tehetséges Fiatalok-Budapest 74-66 (12-21, 10-13, 24-22, 28-10)

Kétszer olvadt le egymás után a negyedik negyedben a TF-Budapest gárdája, ezúttal tíz pontos fórból bukta el a záró játékrészt a fővárosi együttes, a Bonyhád pedig két nagy fordítással bezsebelte a kilencedik helyet a bajnokságban. A győztes félnél Sömenek (23/3 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) és Baki (13/3 pont, 12 lepattanó, 3 szerzett labda) bizonyultak nyerőembernek, de Gulyás (17 pont) sem tétlenkedett a feltámadás során, a tizedik pozícióban záró Hepp Kupa győztesnél pedig Szobi (13/3 pont, 8 gólpassz) és Beák (16/12 pont, 4 szerzett labda, 5 gólpassz) vitték három negyedig előre a végére széteső vendégeket.

Bonyhád: Sömenek 23/3, Gulyás 17, Baki 13/3, Gébert 10/6
TF: Beák 16/12, Szobi 13/3, Franczva 11

A két győzelemig tartó párharc végeredménye: 2-0 a Bonyhád javára.

Rájátszás a 13-16. helyért:

Calle Pubfood Békés - Motax-Pápai KC 72-69 (17-21, 15-13, 17-12, 23-23)

A tét nagyságához mérten nem nagyon akarta elengedni egymás kezét a két rivális az egész mérkőzés folyamán, a harmadik negyed derekáig inkább a Pápa járt előrébb, onnantól a Békés után kellett futnia a vendégeknek, de nagy különbség nem alakult ki a végjátékra. A házigazdák fordulhattak előnnyel az utolsó percekre, 61-60-nál volt a legközelebb a Kálmán (25/9 pont, 6 gólpassz), Keresztes (14 pont, 14 lepattanó), Szanati (14/3 pont, 6 lepattanó, 6 gólpassz) trió vezette pápai alakulat, azonban Krstic (24 pont, 5 gólpassz) és Koma (20 pont, 3 szerzett labda, 4 gólpassz) kosaraival kivágtak egy 6-0-t a Gladiátorok, amivel el is döntötték az összecsapást. A hátralévő időben csak a büntetőket kellett a helyükre küldeniük a vendéglátóknak, mivel a túloldal sorra puskázta el dobásait. Érdekesség, hogy a sikerével bennmaradó Békésnél ezúttal a mezőnyök szállították a lepattanók nagy részét, Nagy Balázs dupla-duplával (12/6 pont, 13 lepattanó, 3 szerzett labda), míg Kertész Dániel irányító posztról leszedett 11 lecsorgóval zárt.

Békés: Krstic 24/9, Koma 20, Nagy B. 12/6
Pápa: Kálmán 25/9, Szanati 14/3, Keresztes 14

A két győzelemig tartó párharc végeredménye: 2-1 a Békés javára.

Rájátszás a 17-24. helyért:

Óbudai Kaszások - BUDAFOK 101-81 (24-16, 27-25, 21-22, 29-18)

Három negyedig kézben tartotta a találkozót a Lakosa vezette (30/6 pont, 4 gólpassz) óbudai együttes, magabiztosan őrizték előnyüket, így a cserékhez is bátrabban nyúlt Nagy Bálint vezetőedző. A Drevenka (19/3 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 gólpassz), Fehér (24/9 pont, 7 lepattanó) duó azonban nem hagyta csapatának elúszni a találkozót, a záró etap közepén kiegyenlítették a derbit, ám ekkor még időben észleltek a házigazdák és újra visszaállították a korábbi különbséget. A győztes félnél Kollár Zsombor (17/6 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz) és Nagy Szabolcs (18/6 pont, 7 lepattanó) is produktív játékkal járult hozzá a sikerhez.

Kaszások: Lakosa 30/6, Nagy Sz. 18/6, Kollár 17/6, Vámos 11/3
Budafok: Fehér 24/9, Drevenka 19/3, Lados 11, Mészáros B. 10/6

Salgótarjáni KSE - Alba Fehérvár 100-62 (21-11, 30-9, 22-26, 27-16)

Harris nélkül sem tudta megnehezíteni a Salgótarján dolgát a Fehérvár, ezúttal öten (Jakab, Debreceni, Dániel, Béres, Csapai) is kiugró statisztikákkal járultak hozzá a magabiztos hazai győzelemhez. Sorozatban hatodik sikerét aratta az alsóházban a nógrádi együttes, nem is volt várható, hogy a sereghajtó állítja meg őket, ezúttal is csak egyetlen játékos, Takács Milán (22/6 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) tudott érdemi produkcióval előrukkolni vendég oldalon.

Salgótarján: Jakab P. 29/9, Debreceni G. 19, Csapai 18, Dániel 11, Béres 10
Fehérvár: Takács Mi. 22/6

EKE Eger KOK - SMAFC-NYME 66-86 (17-21, 24-20, 14-19, 11-26)

Az utolsó tíz percre esett szét az egyetemi döntő miatt erős terhelésben lévő egri csapat, a hazai pályán eladott 21 labda és a dobások pontatlansága főleg a fásultság számlájára írhatóak, egyedül Varga 18 pont, 15 lepattanós teljesítménye lett volna elég egy győzelemhez. A SMAFC érdemeiből persze ez mit sem von le, amely Sopron után idegenben is legyőzte az előrébb taksált hevesieket, Kovács (15 pont, 17 lepattanó, 4 szerzett labda) és Berneczei (14 pont, 11 lepattanó, 5 gólpassz) dupla-duplát repesztett, Rátvay Tamás pedig újabb ponterős estével (27/9 pont) tette le névjegyét junior korúként a felnőttek között.

Eger: Varga I. 18, Ungi 12, Tóth Z. 10/3
SMAFC: Rátvay T. 27/9, Kovács B. 15, Berneczei 14

MAFC - Bajai Bácska FKE 96-88 (23-23, 30-20, 21-30, 22-15)

A várt nagy csatát hozta a két fél találkozója, a végjátékban is csak apróságok döntöttek végül a házigazdák javára. 86-85-os hazai vezetésnél ugyanis Szabó Ádám süllyesztett el egy triplát, amivel előnyhöz jutatta az addig az eredmény után loholó bácskaiakat. Csakhogy a válasz nem váratott sokat magára, Bordács (18/6 pont, 11 lepattanó) előbb visszadobta a hárompontost, majd Molnár (29/3 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) kosár jó plusz egyes akciójával már ismét megnyugtató előnyben volt a MAFC. Innentől már nem is volt izgulnivalója a fővárosi alakulatnak, csak kihagyott vendég helyezetek és sikeres hazai büntetőkkel peregtek le az utolsó másodpercek. A már említett Bordács-Molnár duó mellett Kucsora 17 és Siklós 14 pontja is kellett a győzelemhez, nem beszélve Pápai 14 lepattanójáról. Vendég oldalon Mándity szórta meg magát 26 ponttal, Vukicevic dupla-duplázott (11/3 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz, 2 blokk), de Délity és Nagy is betettek 25 pontot a közösbe.

MAFC: Molnár M. 29/3, Bordács 18/6, Kucsora 17/6, Siklós 14
Baja: Mándity 26, Délity 13/9, Nagy D. 12/3, Szabó Á. 11/6, Vukicevic 11/3

Fotó: veszpremkosar.hu - foto24.hu