NB I/B: Hosszabbításos drámák – döntős a Veszprém, előnyben az OSE

Az Oroszlány hosszabbításban vette el a MAFC pályaelőnyét, a Veszprém pedig Nyíregyházán váltotta meg jegyét a döntőbe, szintén a ráadásban. A Zöld csoportban papírforma sikerek születtek: a Baja és a Vásárhely is hozta az első hazai találkozóját.

Piros csoport

Elődöntők:

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém – Nyíregyháza Blue Sharks 82-76 (27-21, 17-12, 18-25, 20-18)

Az első elődöntő első mérkőzését szinte végig irányítása alatt tudta tartani az esélyesebb Veszprém alakulata, már a nagyszünetig is meg-meglógott a Kovács Ádám (15 pont, 13 lepattanó, 3 szerzett labda), Madár András (17/9 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda) duó fémjelezte házigazda, de a Bus (18/3 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Harmon (19/9 pont) hátvédpáros nem engedte leszakítani a nyírségieket. Nagy fölényben játszott a palánkok alatt Mérész Csaba együttese, Czinger kényszerű kiválásával, valamint Tóth Gergely semlegesítésével 43-30-ra nyerték a lepattanó csatát és 30-al több pontot szerzetek a festékből. Ennek köszönhetően a térfélcsere után már 16-al is ment az alapszakasz bajnoka, de túlságosan belekényelmesedtek a vezetésbe, a Kék Cápák pedig ismét visszajöttek a meccsbe (62-58). Volt még tartalék azonban a hátsó alakzatán szigorító Veszprémben, öt perces gólcsendre ítélték a Nyíregyházát a záró felvonásban, amivel el is dőlt a találkozó kimenetele, a végén már csak kozmetikázni tudott az eredményen Siska János legénysége.

Legjobb dobók:

Veszprém: Madár 17/9, Kovács Á. 15, Völgyi 14, Szabó P. 12/3

Nyíregyháza: Harmon 19/9, Bus 18/3, Czura 13/3, Fazekas 10/6

Nyíregyháza Blue Sharks – HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 100-104 (16-24, 24-26, 29-22, 22-19, 9-13) – hosszabbítás után

Nem akarta a véletlenre bízni a döntőbe jutást a Veszprém, ezért a feldobás után azonnal érvényre juttatta akaratát riválisa otthonában, 2-12-vel meglépve vendéglátójától. Ébredezett azonban a Nyíregyháza is, 12-12-nél már utol is érte a bakonyiakat, de az első félidőben inkább Mérész Csaba legénységének elképzelései érvényesültek, akik ismét nagy előnyt tudtak kovácsolni a 19 megszerzett támadólepattanóból, Madár (31/12 pont, 8 lepattanó, 2 szerzett labda, 6 gólpassz) és Kovács (11/3 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 2 eladott labda, 6 gólpassz) révén pedig újra elléptek a Kék Cápáktól. A harmadik negyedben az addig is remeklő Harmon (29/15 pont) kapcsolt magasabb sebességi fokozatba hazai oldalon, sikeres távoli dobásaival zárkózott ismét a nyírségi alakulat, de veszprémi részről mindig akadt válasz, Völgyi (28 pont, 9 lepattanó, 2 blokk), Szabó (12/3 pont, 5 lepattanó, 6 gólpassz) és Körtélyesi (12/6 pont, 11 lepattanó) is a legjobbkor villantak meg, így szinte a utolsó percekig ment a csiki-csuki a két csapat között. Czura (17/6 pont) és Bazsó (13/6 pont, 10 lepattanó) is elévülhetetlen érdemeket szerzett a házigazdák reményeinek életben tartásában, két perccel a vége előtt azonban mégsem ők, hanem a fiatalok játszották a főszerepet a veszni látszó csatában (82-91). Kilenc pontos hátrányban előbb Fazekas (15/9 pont, 4 lepattanó, 6 gólpassz) emelt be két triplát, majd Mokánszki egyenlített nem sokkal a vége előtt, amire nem tudott már válaszolni a rendes játékidőben a Veszprém. A ráadásban sem találtak fogást sokáig egymáson a felek, Madár és Völgyi higgadtsága bizonyult végül döntőnek, sorsdöntő kosarakat szerezve, valamint a büntetőket is a helyükre küldve harcolták ki a bakonyiak fináléba jutását!

Nyíregyháza: Harmon 29/15, Czura 17/6, Fazekas 15/9, Bazsó 13/6

Veszprém: Madár 31/12, Völgyi 28, Körtélyesi 12/6, Szabó P. 12/3, Kovács Á. 11/3

A párharc végeredménye: 2-0 a Veszprém javára.

MAFC – OSE Lions 95-96 (25-21, 25-14, 15-21, 18-27, 12-13) – hosszabbítás után

Talán a szezon legjobb mérkőzését vívta a két gárda a teltházas Gabányiban, amely igazi playoff-hangulat mellett igazi playoff-csatát is hozott. Pedig sokáig nem úgy alakult a találkozó, hogy sok okunk lesz az izgalmakra, a MAFC ugyanis Washington (30/12 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 eladott labda, 13 kiharcolt fault, 5 gólpassz) és Katona (26/18 pont) révén uralta a derbit, 15 pontos előnyt kiépítve és azt megtartva egészen a 33. percig. Az OSE soraiban azonban Abell (25/3 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 12 kiharcolt fault, 6 gólpassz) és Mohácsi (22/18 pont) másképp gondolták ezt, vezérletükkel és utóbbi két triplájával a 38. minutumra utol is érték a fővárosiakat, majd az oroszlányi légiós büntetőivel már három ponttal mentek, másodpercekkel a vége előtt. Volt azonban még egy támadásnyi ideje a MAFC-nak, Nagy Krisztián keze pedig nem is remegett meg, a rutinos magasember triplája pedig a hosszabbítást jelentette. Zsíros (11/9 pont, 9 lepattanó) és Washington nyitott egy-egy távolival, majd Nagy újabb hárompontosa már négy pontos vezetéshez juttatta a hazaiakat. Mohácsi visszadobta a triplát, amit Abell és Kiss Kornél is kosárral fejelt meg, három pont az OSE-nek. A végjátékban a büntetők játszották a főszerepet, Misek találataival közeledett, majd a sérülése után a pályára visszatérő Washington két jó kísérletével a vezetést is újra átvette a fehér mezes alakulat. Időkérés híján végig kellett rohannia a pályán az Oroszlánynak, Abellnak adták a labdát, akire aztán ráfújták a faultot az oldalvonal mentén, így 0,3 tizeddel a vége előtt a győzelmért dobhatott az amerikai hátvéd. Nem remegett meg a kiválóan játszó légiós keze, így az OSE először legyőzve a szezonban a MAFC-ot, elhozta a pályaelőnyt riválisától.

MAFC: Washington 30/12, Katona B. 26/18, Garamvölgyi 10, Misek 10

OSE: Abell 25/3, Mohácsi 22/18, Zsíros 11/9, Nshimba 10

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 az OSE javára.

Keresztjáték az 5-8. helyért:

Vasas Akadémia – Budapesti Honvéd SE 82-76 (16-9, 21-23, 24-20, 21-24)

Sikerült a Vasasnak végig kézben tartania a találkozót, viszont az még sokba kerülhet nekik a visszavágón, hogy 17 pontos előnyről (59-42) visszaengedték magukra a tartalékos Honvédot egy 2-13-as szakasszal a harmadik negyed hajrájában. Ezzel együtt is tudtak még újítani a Moravcsik (22/9 pont, 5 lepattanó, 6 szerzett labda, 4 eladott labda, 8 gólpassz), Andrássy (22/3 pont, 13 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 blokk) kettősre támaszkodó pasarétiek és a záró etapban ismét tíz fölé tornászták a különbséget, de a Horváth Ákos (35/15 pont, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 5 gólpassz) klasszis teljesítményére alapozó vendégek így is tapadni tudtak rájuk, és a rutinos hátvéd utolsó másodpercekben elsüllyesztett triplájával ledolgozható hátrányt szedtek össze riválisuk pályáján.

Vasas: Moravcsik 22/9, Andrássy 22/3, Katona R. 11/9

Honvéd: Horváth Á. 35/15, Fülöp 13/3

PVSK-Kronosz Kiadó – BKG-Príma SE 76-100 (12-26, 28-18, 18-31, 18-25)

Már nem új keletű, hogy hiányzókkal fut neki egy-egy bajnokinak a Pécs gárdája, Olasz (22 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda) és Dragasevic (20/12 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) ennek ellenére próbálták meccsben tartani a hazaiakat, háromszor is visszakapaszkodtak rutinosabb ellenfelük nyakára, de mindenre tudott reagálni a több lábon álló BKG. Amely szintén nem teljes kerettel futott neki az összecsapásnak, de a kulcsemberek közül Nagy Botond (23/15 pont, 6 lepattanó, 8 gólpassz), Nagy Benedek (15/9 pont, 5 lepattanó, 7 gólpassz), Berger (26/6 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda) és Kovács Soma (17/3 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda, 2 eladott labda) is hozták magukat Pécsen, vezérletükkel pedig sikerült a harmadik felzárkózási kísérletet követően az addig legnagyobb különbséget kiépíteniük, gyakorlatilag izgalommentessé téve a visszavágót.

PVSK: Olasz 22, Dragasevic 20/12

BKG: Berger 26/6, Nagy Bo. 23/15, Kovács S. 17/3, Nagy Be. 15/9

Keresztjáték a 9-12. helyért:

MEAFC-Miskolc – MTK Törökbálint 78-63 (23-23, 23-13, 20-11, 12-16)

Az első negyedben még estek a Bihari nélkül érkező MTK távoli kísérletei, de utána zónavédekezésre váltott a MEAFC, Szanyi kosaraival a lendület is megjött hazai oldalon, a fordulás után pedig Thornton (18/15 pont, 14 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda, 5 gólpassz) pontjai gyorsan el is döntötték az összecsapást. Nem igazán találta a ritmust a vendég alakulat, 39 %-al dobtak csak mezőnyből és a lepattanóknál is haloványak voltak (39-29), megérdemelten egyenlített a nagyobb sebességi fokon játszó miskolci együttes.

MEAFC: Thornton 18/15, Lippai 14, Takács D. 12/3, Szanyi 10/6

MTK: Horváth B. 13/9, Vámos 12/9, Czakó 12, Nagy Sz. 11/3, Bagi 10/3

MTK Törökbálint – MEAFC-Miskolc 68-82 (12-21, 20-17, 25-21, 11-23)

Bihari Máté a búcsúmeccsén sem hagyta cserben csapatát, a ruitnos, csupaszív játékos 19 ponttal, 7 lepattanóval és 3 szerzett labdával csapata legjobbjaként zárt utolsó NB1-es mérkőzésén, de nem tudta győzelemre vezetni társait. Az első félidő a miskolciak elképzelései szerint alakult, a 0-9-es kezdést követően egészen a térfélcseréig tartotta biztos előnyét a borsodi alakulat, majd a meccsből idő előtt kiváló Thornton (egy sportszerűtlen és egy technikai hiba) nélkül már az MTK kezdte meg a felzárkózást. A fordítás is összejött a nagyot küzdő törökbálintiaknak, de Tóth Bence (20/9 pont, 7 lepattanó) nem hagyta veszni saját csapatát, Szanyival (17/15 pont, 4 lepattanó) karöltve ismét újítani tudott a MEAFC, amivel idegenben légiósa nélkül nyerte meg a két győzelemig tartó párharcot.

MTK: Bihari 19/3, Vámos 10/6, Bognár 10/6

MEAFC: Tóth B. 20/9, Szanyi 17/15, Kopasz 10/3, Takács D. 10

A párharc végeredménye: 2-1 a MEAFC javára.

BUDAFOK – Nagykőrös Sólymok KE 76-82 (20-24, 22-12, 12-28, 22-18)

Meglátszott a hosszú kihagyás a Budafok játékán, roppant hullámzó volt a házigazdák teljesítménye, amit jól mutat, hogy az első három negyedet hosszú gólcsendekkel kezdte Károly Máté alakulata. Ki is használta ellenfele rövidzárlatait a Nagykőrös, Lakosa (17/3 pont, 4 szerzett labda, 7 eladott labda, 8 gólpassz) irányításával többször is megléptek a Sólymok, a Jókai-Mácsai duó vezérletével a lepattanók terén is felülmúlták (35-42) a házigazdákat, akiknél főleg Fehér Csaba (23/6 pont, 8 lepattanó, 6 szerzett labda) és Varga Dániel (14 pont, 8 lepattanó) igyekezetét lehetett dicsérni. Az utolsó nagykőrösi rohamra már nem tudott érdemben felelni a Budafok, így meglepő módon, az otthon általában magabiztos Ladosék vereséggel nyitották a párharcot.

Budafok: Fehér Cs. 23/6, Varga D. 14, Jilling 11/9, Lados 11

Nagykőrös: Lakosa Á. 17/3, Molnár M. 16, Fehér P. 13/9, Viqueira 11/3

Nagykőrösi Sólymok KE – BUDAFOK 80-83 (21-19, 17-23, 27-27, 15-14)

Kissé felforgatott összeállításban, több alapembere nélkül, mindössze hét játékossal próbálta meg kiharcolni a harmadik összecsapást a Budafok együttese, és a nagyot küzdő Károly-legénységnek össze is jött a bravúr a Nagykőrös otthonában. Kellett ehhez egy extrán játszó Varga (28/3 pont, 10 lepattanó, 3 eladott labda), aki mellé Kiss Mihály (15/6 pont, 13 lepattanó, 3 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 7 gólpassz) tripla-dupla közeli produkcióval nőtt fel, aminek köszönhetően a negyedik negyedben tíz ponttal is el tudott lépni a vendég gárda. A Fehér Péter (30/18 pont) tripláira alapozó Sólymok azonban egy gyors 8-0-al újra meccsben találták magukat, és bár több labdájuk is volt az egyenlítéshez, végül egyik dobásuk sem ért célba, így hasonlóan a Békés elleni párharcukhoz, ezúttal is csak vendéggyőzelmek után jöhet a mindent eldöntő harmadik felvonás.

Nagykőrös: Fehér P. 30/18, Viqueira 12/6, Lakosa Á. 11

Budafok: Varga D. 28/3, Kiss M. 15/6, Jilling 12/9

A két győzelmig tartó párharc állása: 1-1.

Zöld csoport

Elődöntők:

Bajai Bácska FKE – Óbudai Kaszások 73-55 (20-14, 13-22, 27-6, 13-13)

Az első 20 percben ráijesztett a Bajára az óbudai együttes, hátul jól zárva, ritmusos támadásokat komponálva még a vezetést is megszerezte a Molnár Levente (17/12 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda) fémjelezte vendég alakulat a nagyszünetre. A bácskaiak nem először kezdtek lassabban egy-egy hazai bajnokit, és nem először rendezték soraikat kiválóan a második félidőre. A feljavuló védekezésüknek köszönhetően, a terheket szépen elosztva egymás között (öten értek el legalább 11 pontot) őrölték fel a harmadik negyedben az óbudaiakat, amelynek fiatal együttese nem tudott válaszolni a bajai pálfordulásra, így az esélyesebb Jakabék (12/3 pont, 13 lepattanó) kerültek előnybe a feljutásért vívott küzdelemben.

Baja: Vukicevic 14, Kovács B. 13/9, Pongó 13, Jakab P. 12/3, Nagy D. 11/3

Kaszások: Molnár L. 17/12, Farkas 9/6

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a Baja javára.

Vásárhelyi Kosársuli – Salgótarjáni KSE 82-74 (19-14, 19-22, 23-14, 21-24)

Szorosabb csatát hozott a másik elődöntő Hódmezővásárhelyen, ahol ugyan az alapszakasz bajnoka szinte végig vezetni tudott, de minden elszakadási kísérletére jött válasz nógrádi részről. Az első félidő hajrájában is hiába iparkodtak össze Vas Péterék (16/12 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda) 12 pontos előnyt, a Herendicre (20 pont, 12 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 eladott labda, 7 kiharcolt fault) építő vendégek egy huszáros rohammal két pontra zárkóztak fel a nagyszünetig. A fordulás után sem változott a forgatókönyv, Varga Zalánék (15 pont, 8 lepattanó, 5 szerzett labda, 7 kiharcolt fault) tudtak többször megugrani, ám 73-70-nél sikerült nyílttá tennie a végjátékot a Salgótarjánnak. Ott azonban a csongrádi kezek remegtek meg kevésbé, jó büntetőzéssel lehozták az utolsó perceket, amit egy Vas-tripla fejelt meg zárásként.

Vásárhely: Vas P. 16/12, Varga Z. 15, Molnár B. 13/3, Béres 10/6, Bálint 10

Salgótarján: Herendic 20, Piukovics B. 12/6, Kovács M. 12, Boinitzer 10

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a Vásáérhely javára.

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC – Concordia Motax KC Pápa 80-96 (30-31, 18-21, 14-23, 18-21)

Belement a dobópárbajba a Győr együttese, de igazán csak az első negyedben (félidőben) tudta tartani a lépést a Pápával, az összeszedettebb játékot mutató vendégek megérdemelten szerzetek előnyt a hazai visszavágóra. Sonyák (33/12 pont, 5 lepattanó, 6 eladott labda) ezúttal is szállította a pontokat, de rajta kívül Cook (16 pont, 9 lepattanó, 8 szerzett labda, 7 kiharcolt fault, 7 gólpassz) és Murai (19/3 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda, 7 gólpassz) is rendkívül sokoldalú játékkal jelentkezett, ami már sok volt a terheket ugyan jobban elosztó (hat játékos ért el legalább 11 pontot) kisalföldieknek, tekintve, hogy dobószázalékban nem tudták felvenni a versenyt az 50 % fölé jutó Veszprém megyeiekkel.

Győr: Horváth G. 13/9, Rátvay B. 13, Geiger 12/6, Gáll 11/6, Rátvay T. 11/3, Csaba 11

Pápa: Sonyák 33/12, Murai 19/3, Cook 16, Kocsis 10

DEAC U23 – Újpest-MT 64-84 (21-23, 17-23, 14-18, 12-20)

Kulcsemberei nélkül vágott bele az Újpest elleni párharcba a DEAC együttese, és ez nem volt kifizetődő, mert bár hiányzó akadt a túloldalon is (Surmann Péter, Nárai Bence), sokkal több kiugró egyéni teljesítmény akadt így is a fővárosiaknál. Durasevic (26/12 pont, 10 lepattanó, 4 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 5 gólpassz, 2 blokk) és Surmann Gábor (29/6 pont, 17 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 5 gólpassz) ugyanis kis túlzással azt csinált a parketten, amit csak akart, képtelenek voltak lelassítani őket a debreceni védők, ráadásul Takács is beszórt mellettük 18 egységet, a 20 pontos hátrányt pedig több mint lehetetlen vállalkozás idegenben ledolgozni.

DEAC: Szekeres 14/12, Kozák B. 13, Sólyom 10

Újpest: Surmann G. 29/6, Durasevic 26/12, Takács G. 18/9

Alba Fehérvár – Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub 96-89 (33-15, 29-25, 22-21, 12-28)

Lehengerlő első negyeddel döntötte el a párharc kimenetelét a Fehérvár együttese, a két junior korú játékos, Lukács Norbert (29/12 pont, 6 lepattanó, 3 blokk) és Seyi Awogbemi Sodiq (12 pont, 14 lepattanó, 3 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 5 gólpassz) fémjelezte házigazdák átrohantak a játékát csak kereső Tiszaújvároson. A folytatásban kiegyenlítettebb küzdelem folyt a pályán, a Hill (27/3 pont, 11 lepattanó, 5 szerzett labda, 7 kiharcolt fault), Pongrácz (25/21 pont, 5 szerzett labda, 2 eladott labda, 7 gólpassz) páros vezérelte borsodiak az utolsó negyedben még egy nagy felzárkózást is megkíséreltek, de túl sok volt a korábban összeszedett hátrány, így nem volt esélyük a fordításra. A Fehérvár így magabiztosan hozta mindkét egymás elleni derbijük és jutott tovább, a hazai sikerben a dupla-duplát jegyző Varga Máté (11/6 pont, 2 szerzett labda, 3 eladott labda, 12 gólpassz), valamint az öt tripláig jutó Polster Attila (19/15 pont) is főszerepet játszott.

Fehérvár: Lukács 29/12, Polster 19/15, Seyi 12, Varga M. 11/6

Tiszaújváros: Hill 27/3, Pongrácz 25/21, Kovács Z. 19/9

A párharc végeredménye: 2-0 a Fehérvár javára.

Fotó (1.): veszpremkosar.hu

Fotó (2.): oselion.hu