NBI/B - 3. forduló: A Honvéd megverte a DEAC-ot

Három forduló után már csak három veretlen együttes maradt a másodosztályban, Keleten a Vásárhely és a DEAC-ot két vállra fektető Honvéd, míg a Nyugati csoportban az eddig magabiztosan menetelő OSE gárdája. Megvan a Veszprém és a Békés első sikere, az újonc Nagykőrös pedig folytatva jó szereplését újabb győzelmet zsebelt be.

Keleti csoport

Vásárhelyi Kosársuli - MAFC 99-73 (28-24, 21-15, 31-11, 19-23)

Nem adja magát idén könnyen ez a fiatal MAFC, ez már világosan látszik, a siker azonban még várat Bors Miklós fiaira. A nagy különbség ellenére a Pápai (17 pont, 11 lepattanó), Molnár (20/6 pont, 4 lepattanó, 6 eladott labda) duó vezette piros mezesek derekasan helyálltak a Keleti csoportot veretlenül vezető Vásárhely otthonában, csak a harmadik negyedben tudták igazán megtörni őket Szabó Péterék (17/3 pont, 9 kiharcolt fault, 6 gólpassz). Ekkor azonban már 30 pontra is duzzadt a csongrádiak előnye, akiknél Vas (21/9 pont, 6 lepattanó), Kelemen (18/6 pont, 4 szerzett labda, 5 gólpassz) és Pavlovic (16 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda, 4 gólpassz) is elemükben voltak, de a légiós Genal is dupla-dupla közelében teljesített (7/3 pont, 10 lepattanó) egészen a kipontozódásáig. Az utolsó negyedben még megpróbálkozott egy védekezés váltással a fővárosi együttes, de kísérletüket higgadt akciókkal verte vissza a házigazda, amely továbbra is veretlen az idei kiírásban.

Legjobb dobók:

Vásárhely: Vas P. 21/9, Kelemen 18/6, Szabó P. 17/3, Pavlovic 16
MAFC: Molnár M. 20/6, Pápai 17, Bordács 12

MEAFC - Salgótarjáni KSE 90-67 (20-19, 26-8, 16-22, 28-18)

Hullámzó teljesítménnyel, de a csapatként jobban funkcionáló MEAFC sikerével zárult a borsodi derbi, a hazaiaknál több jó egyéni performansz döntő volt a mérkőzés kimenetele szempontjából. A vendégek az ismét extrát hozó Moore-ra (32 pont, 7 lepattanó, 6 szerzett labda, 4 eladott labda, 6 kiharcolt fault) és a régi formáját idéző Csapaira (15 pont, 9 lepattanó) támaszkodva még tartották a lépést vendéglátójukkal a nyitó negyedben, de amerikai légiósuk kisebb pauzájának (illetve Szögi remek védekezésének) köszönhetően a második etapban állva maradtak a Drahos vezette (19/12 pont, 4 szerzett labda, 4 eladott labda, 6 gólpassz) fehér mezesekkel szemben, a különbség pedig majd 20 pontra nőtt. Moore a térfélcsere után ismét riadót fújt, ami kitartott az utolsó felvonásig is, ahol még nyolc pontra tudott zárkózni a nógrádi együttes, de a nagyobb merítési lehetőséggel rendelkező hazai alakulatban mindig akadt valaki, aki belökte a miskolciak szekerét, így a palánk alatt is fölényben játszó (Lippai, Szojka és Máté is szorgosan kapkodták a lecsorgókat a pontszerzés mellett) borsodiak végül magabiztosan hozták a Salgótarján elleni találkozót.

MEAFC: Drahos 19/12, Lippai 15, Szögi 11
Salgótarján: Moore 32, Csapai 15

Nagykőrösi Sólymok KE - EKE Eger KOK 74-51 (21-13, 14-9, 21-11, 18-18)

Meglepően sima nagykőrösi győzelemmel zárult a találkozó, amivel világossá vált, hogy hiába újonc papíron a Sólymok együttese, játékosai már szinte mind rendelkeznek rutinnal a B-csoportból, így senki nem mehet biztosra ellenük (sem) ebben a szezonban. Mácsai Károly (13 pont, 16 lepattanó, 7 kiharcolt fault) és Tóth Viktor (18 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda, 5 kiharcolt fault, 5 gólpassz) betöréseit képtelen volt megfékezni az egri gárda, a hazaiak két vezére folyamatosan jól bontotta meg a védelmet, míg a Molnár (16/6 pont), Kovács (17/12 pont) páros a távoli kísérletekért felelt, a kettő együtt pedig egy félidő alatt eldöntötte a mérkőzés sorsát. A harmadik negyed tette fel az i-re a pontot, a mindössze 37 %-kal célzó és 20 labdát eladó hevesiek teljesen szétestek erre az időszakra, a Nagykőrös pedig 20 fölé tornázta a különbséget. Vendég oldalon a 18-ig jutó Tóth Zoltán emelkedett csak ki, de az ő teljesítményét is csorbítja a neve mellett díszelgő nyolc eladott labda.

Nagykőrös: Tóth V. 18, Kovács S. 17/12, Molnár M. 16/6, Mácsai 13
Eger: Tóth Z. 18/9

Óbudai Kaszások - Calle Pubfood Békés 97-107 (14-25, 25-22, 28-18, 23-25, 7-17) – hosszabbítás után

Több jó egyéni teljesítmény, drámai végjáték és a Békés idei első győzelme. Röviden így lehetne jellemezni a pontzuhataggal záruló óbudai rangadót, ahol a házigazdáknak kellett többször futniuk az eredmény után. Mindannyiszor sikerrel tették azonban ezt, sőt, az utolsó másodpercekben hiába juttatta hárompontos előnyhöz csapatát a dobókezét újra megtaláló Krstic (24/21 pont, 6 lepattanó, 5 kiharcolt fault), a parádésan játszó Lakosa (24/9 pont, 6 lepattanó, 7 gólpassz) még egalizálni tudott egy triplával, amivel hosszabbításra mentette a találkozót. A lélektani előnyt azonban nem tudta megszerezni ezzel a dobással Nagy Bálint együttese, a ráadásra már Koma Danit (22 pont, 7 lepattanó, 7 kiharcolt fault) is elveszítő Békés a tripla-duplát ostromoló Kertész Dániel (16/9 pont, 8 lepattanó, 9 gólpassz) vezetésével 9-0-val kezdte az extra öt percet, ahonnan már nem volt visszaút a házigazdák számára.

Kaszások: Lakosa 24/9, Van der Meer 19, Kollár 14/12, Nagy Sz. 11/3
Békés: Krstic 24/21, Koma 22, Schéda 17/9, Kertész 16/9, Nagy B. 14/6, Nagy Cs. 10/3

Nyíregyháza Blue Sharks - Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub 65-73 (19-22, 20-22, 12-13, 14-16)

Nagyot hajrázott a Nyíregyháza, de a kulcsszituációkban a Tiszaújváros tudott higgadtabb maradni, amivel értékes győzelmet aratott testvércsapata otthonában. A Madár András fémjelezte (26/15 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) borsodiak a harmadik negyedre tudtak egy 14 pontos előnyt felépíteni, de Siska János tanítványai az egyaránt dupla-dupláig jutó Nagy (16/6 pont, 14 lepattanó, 4 eladott labda, 6 kiharcolt fault), Gant (17 pont, 12 lepattanó, 5 kiharcol fault) párosnak köszönhetően egy 17-0-s rohammal visszajöttek a meccsbe. A padjuk azonban rövidebbnek bizonyult a végjátékra, a főleg a kezdőire támaszkodó nyírségiek elfogytak a Debreceni (15 pont, 10 lepattanó), Osnach (12 pont, 7 lepattanó, 2 blokk), Szabó (7/3 pont, 10 lepattanó) trióval szemben, és újabb szoros vereséget könyvelhettek el.

Nyíregyháza: Gant 17, Nagy K. 16/6, Czura 14
Tiszaújváros: Madár 26/15, Debreceni 15, Osnach 12

Budapesti Honvéd SE - DEAC Kamilla Gyógyfürdő 72-54 (20-14, 12-20, 18-10, 22-10)

Játszott a tűzzel már az előző fordulókban is a DEAC gárdája, de a Dózsa György úton meg is égette magát, egy négyre esélyes csapat otthonában már nem volt elegendő Savicék rutinja a meccs behúzásához. A szlovén játékmester mellett (16/3 pont, 5 lepattanó) ezúttal Farkas Attila (17/6 pont, 8 lepattanó, 5 kiharcolt fault) lépett elő a hajdúságiaknál, a két rutinos játékost nehezen tudta tartani az első félidőben a Honvéd legénysége, de jó labdajáratásokkal és a legjobbkor elsüllyesztett távoli kísérletekkel folyamatosan tartotta a lépést esélyesebb riválisával szemben a házigazda. A második félidőre a ritmust is megtalálták a zónára váltó debreceniek ellen Puskás Artúr fiai, ismét sültek a kinti dobások, Stefán Dávidot jól találták meg a palánk alatt (18 pont, 12 lepattanó), Tóth Bence pedig ismét a legnehezebb pillanatokban lendítette át csapatát a nehéz szituációkon (14/9 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz). Szorult helyzetben a vendégek főleg az egyéni megoldásokat erőltették, de a játékszer folyamatosan lecsorgott a gyűrűről (35% mezőnyből), míg a Honvéd nyugodtan játszhatott tiszta dobóhelyzetig, amiket a végjátékra egyre jobb százalékban értékesített is. Három kör után így a Vásárhely mellett a Honvéd vezeti veretlenül a Keleti csoportot.

Honvéd: Stefán 18, Tóth B. 14/9, Máté M. 14/3, Kerpel-Fronius 11/3
DEAC: Farkas 17/6, Savic 16/3

Nyugati csoport:

SMAFC-NYME - Alba Fehérvár 92-58 (32-18, 25-11, 19-13, 16-16)

Esélyt sem adott a Fehérvárnak a SMAFC – nem sokkal idősebb – gárdája, a palánkokat uraló (lepattanó: 60-25) soproniak imponáló magabiztossággal fektették két vállra ellenfelüket. Berneczei (20 pont, 8 lepattanó), Kovács (15 pont, 15 lepattanó, 5 eladott labda) és Füzi (14 pont, 11 lepattanó, 5 kiharcolt fault) is nagyon élt a gyűrű közelében, amihez még hozzájött Rátvay (13/3 pont, 8 lepattanó) eredményes játéka, ezzel szemben a túloldalon csak Somogyfoki érte el a tízes határt (12 pont, 3 lepattanó).

SMAFC: Berneczei 20, Kovács B. 15, Füzi 14, Rátvay 13/3
Fehérvár: Somogyfoki 12

OSE Lions - Metal-Work Bonyhádi KSE 102-59 (19-9, 26-20, 29-15, 28-15)

Nem történt csoda Oroszlányban, a bajnokesélyes végig uralva a mérkőzést, könnyedén hozta a két pontot a Bonyhád ellen. Lewis ismét remekelt (27/9 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda), Zsíros dupla-duplázott (11/9 pont, 16 lepattanó), de szinte minden hazai játékos produktív tudott lenni a kapott játékpercek alatt, amellett, hogy a védekezésük szépen összeállt a derbire. A tolnaiaknál Tömösváryt nem tudták teljesen kikapcsolni (14 pont, 16 lepattanó, 5 eladott labda), mellette még Braun hozott egy elfogadhatót (15/3 pont, 4 eladott labda), bár a dobásokkal mindketten hadilábon álltak.

OSE: Lewis 27/9, Kiss K. 16/9, Wehner 12, Zsíros 11/9, Sonyák 10/3
Bonyhád: Braun 15/3, Tömösváry 14

Pápai Kosárlabda Club - Bajai Bácska FKE 90-71 (23-17, 28-10, 15-21, 24-23)

Elsöprő második negyedével, valamint Keresztes (20 pont, 8 lepattanó, 5 blokk) és új szerb légiósuk, Nikola Majic (19/3 pont, 11 lepattanó) ihletettebb napjával a vártnál sokkal simábban hozta a Baja elleni derbit a Pápa együttese. Kálmán Lászlótól ezúttal 10 pont is elég volt a sikerhez, inkább a kiszolgálásban jeleskedett az egykori szombathelyi legenda (9 gólpassz), amihez a túloldalon csak az ismét parádésan játszó Mándity (30 pont, 8 lepattanó, 7 kiharcolt fault) tudott hozzászólni. Ha a két magasmeber és az ex-falcós hátvédsor (Szanati, Kálmán) tudja tartani jó formáját, akkor ettől a pápai alakulattól még számíthatunk meglepetésekre a bajnokságban.

Pápa: Keresztes 20, Majic 19/3, Kálmán 10/3
Baja: Mándity 30, Nagy D. 12/6

Tehetséges Fiatalok-Budapest - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 66-70 (12-18, 14-20, 16-12, 24-20)

A meccset pihenő nélkül végigjátszó Kovács Soma 26 pontjával – a tavalyi szezon után – ismét idegenben győzte le riválisát a Győr csapata, értékes skalpot gyűjtve a négybe igyekvő gárdának. Nárai (13/3 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda, 2 blokk) és Ruják (11 pont, 5 lepattanó, 6 kiharcolt fault) voltak a legfőbb támaszai a végén büntetőpárbajba torkolló derbin, amely statisztikai mutató egyben a TF vesztét is okozta, a fővárosiak ugyanis nem túl acélosnak mondható 58%-kal tüzeltek hazai pályán a vonalról. Beák összekalapált 18 pontot, Somogyfoki is hozzátett 14-et, de míg előbbi a mezőnyből (35%), utóbbi büntetőből (33%) maradt adós a jó százalékkal.

TF: Beák 18/9, Somogyfoki 14/3, Buzás 12/6
Győr: Kovács S. 26/9, Nárai 13/3, Ruják 11

MTK Törökbálint - PVSK-Kronosz Kiadó 81-65 (21-12, 24-15, 16-19, 20-19)

20 percnyi játék alatt bebiztosította sikerét az MTK, és bár a második félidőben volt egy kisebb fellángolása a Dragasevic (20/3 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 4 gólpassz) fémjelezte PVSK-nak, a baranyaiak rohamát könnyedén verte vissza Szarvas Gábor legénysége. Jakab perclimiten mozgott sérülése miatt, de Bihari is boka problémákkal küzdött, a magasember mégis összehozott egy 11 pont, 9 lepattanós estét, mellette Szabó (12 pont, 9 lepattanó), Boinitzer (11/3 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz), Mohay (13 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda) és Horváth (17/3 pont, 4 lepattanó) is kitettek magukért, így pedig már nem forgott veszélyben a házigazdák sikere.

MTK: Horváth K. 17/3, Mohay 13, Szabó T. 12, Boinitzer 11/3, Bihari 11
PVSK: Dragasevic 20/3, Demeter 13, Popgyákunik 11/3, Berkics 11/3

BUDAFOK – HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 66-69 (20-19, 16-9, 14-24, 16-17)

Nem sokon múlt a Veszprém újabb veresége, illetve a budafokiak újabb bravúros sikere, a győzelem sokáig ott volt Drevenkáék (17/12 pont, 4 lepattanó, 6 eladott labda, 8 gólpassz) kezében, a végjáték azonban a bakonyiak szája íze szerint alakult. A Kámánt (16/6 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 kiharcolt fault) újra soraiban tudó vendégek jobban kezdték a találkozót, de 10-19-es vezetésüknél megtorpantak, a házigazdák pedig egy 20-2-es rohanással megfordították az eredményt. Körtélyesi (13 pont, 9 lepattanó, 5 szerzett labda, 6 kiharcolt fault) és Kálló (14/3 pont, 5 lepattanó) azonban nem hagyta ennyiben veszni a találkozót, a veszprémiek rendezték a védekezésüket, és egy harmadik negyed végi hajrával visszavették a vezetést a már 16 ponttal is előrébb járó budafokiaktól. Innentől fej-fej mellett haladtak a csapatok, döntés csak az utolsó percben született, ahol a kevesebb hibával játszó vendégek tudták érvényesíteni akaratukat, így ha nehezen is, de megszerezték első sikerüket három forduló után.

Budafok: Drevenka 17/12, Fehér 12/3, Fekete J. 10, Tóth Sz. 10
Veszprém: Kámán 16/6, Kálló 14/3, Körtélyesi 13

Fotó (1.): vasarhelyikosarsuli.hu
Fotó (2.): nagykorosisolymok.hu
Fotó (3.): szon.hu
Fotó (4.): facebook.com
Fotó (5., sldie): facebook.com/oselions