NBI/B: A Pápa maradt bent, a Kaszások búcsúzik (?)

Kettős győzelemmel harcolta ki a jövő évis B-csoportos tagságot a pápai együttes, így az óbudaiak estek ki papíron a másodosztályból. Elkezdte a negyeddöntőt a Vasas és a Nyíregyháza is, ott is harmadik meccs dönt, míg az OSE könnyedén, a Veszprém nagy küzdés árán biztosította helyét a legjobb négy között.

Piros csoport

Negyeddöntők:

Nyíregyháza Blue Sharks - Vasas Akadémia 71-59 (13-21, 11-10, 27-16, 20-12)

Nem ízlett a Vasas védekezése az első félidőben a Nyíregyházának, roppant pontatlanok voltak Siska János tanítványai, míg a fővárosiak Boros Márk (12/6 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 eladott labda) lendületes játékával tartották a 0-7-es kezdéssel összeszedett előnyüket a nagyszünetig. A fordulást követően más ritmusban jöttek ki az öltözőből a Kék Cápák, Czinger (11 pont, 5 lepattanó, 2 blokk), Czura (15/6 pont, 3 lepattanó) és Stojanovic (11 pont, 3 lepattanó, 5 gólpassz) is aktívabb volt támadásban, percek alatt el is tüntette a különbséget a hazai alakulat, majd Fazekas kosaraival (12 pont, 3 lepattanó, 3 szerzett labda) meg is ugrott a negyedik negyed elején. Nem az irányítók napja volt a negyeddöntő első felvonása, Bus és Moravcsik is szenvedett az ellenfél szorításában (8 illetve 10 eladott labda), így vendég oldalon Völgyi (14 pont, 12 lepattanó, 4 eladott labda) vonta magára leginkább a védők figyelmét, sikerült is még egyszer kiegyenlíteni, de a lendület csak erre volt elég, a Nyíregyháza feljavuló támadójátékával és behúzódó védekezésével nem tudott mit kezdeni a távolról mindössze 22 %-al célzó pasaréti együttes.

Legjobb dobók:

Nyíregyháza: Czura 15/6, Fazekas 12, Stojanovic 11, Czinger 11

Vasas: Völgyi 14, Boros 12/6, Kovács B. 10

Vasas Akadémia - Nyíregyháza Blue Sharks 80-79 (17-24, 28-19, 19-17, 16-19)

Ezúttal nem ragadtak be a nyírségi játékosok, sőt, kiváló dobóformával nyitották a találkozót – végül 50 %-al jutottak 13 sikeres távoli találatig -, Czura (22/15 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz) és Nagy (19/9 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda) is feljavult támadásban az előző derbihez képest, mindezeknek köszönhetően már 13 ponttal mentek a második etap elején. Az öröm azonban nem tartott sokáig, Katona (11/9 pont) és Boros (15/3 pont, 4 eladott labda, 6 gólpassz) vezetésével egy 13-0-al jött vissza a meccsbe a Vasas, és innentől nem is engedték már el egymást a felek. Mindkét oldalon feljavult az irányító játék, Moravcsik (13/3 pont, 4 lepattanó, 6 gólpassz) és Bus (9/3 pont, 3 lepattanó, 10 gólpassz) is jól mozgatták a társakat, míg a center poszton az ismét dupla-duplázó Völgyi (12 pont, 10 lepattanó) vívott nagy csatát Czingerrel (10 pont, 3 lepattan, 4 eladott labda). A végjátékban a triplák döntöttek, egy pontos hazai vezetésnél előbb Czura bombázott be egy távolit (77-79), majd két támadással később Katona volt eredményes a 6,75-ön túlról (80-79). Maradt még esélye a Nyíregyházának a győzelem megszerzésére, ám Bus betörés utáni kiosztását lefülelte Andrássy, így nagy izgalmak közepette kiegyenlítette a párharcot a Vasas.

Vasas: Boros 15/3, Moravcsik 13/3, Völgyi 12, Katona 11/9, Anrássy 11/3

Nyíregyháza: Czura 22/15, Nagy K. 19/9, Fazekas 11/9, Czinger 10

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-1.

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - Nagykőrösi Sólymok KE 73-71 (19-19, 16-17, 17-12, 21-23)

59-67 és öt percet mutat az eredményjelző tábla, mégis a Veszprém örül a végén. A tét nagysága miatt rendkívül görcsösen játszó házigazda csak a legvégén, amikor a legjobban kell, tudja előhúzni szigorú védekezését és a játékot lassítani próbáló nagykőrösieket megzavarva, rossz döntésekbe kényszerítve őket, óriási hajrába kezd. Fehér azonban így is bemákol egy palánkos triplát, amivel hét ponttal még mindig a Sólymok vezetnek két perccel a vége előtt. Az ifjú Bodó keze a legjobbkor sül el, gyors öt pontjával háromra zárkózik a Veszprém, miközben védő oldalon folyamatosan duplázzák a labdás játékost. Labdája van a bakonyi gárdának három mínusznál, ám egyik legjobbjuk, Körtélyesi ekkor egy támadófaulttal a kipontozódás sorsára jut. Az utolsó másodpercig húzza a támadást a Nagykőrös, le is jön a dobásuk a gyűrűről, majd Helmcezi betörésével egy pont már csak a különbség, ám mindössze 27 másodperc maradt hátra. Az időkérés után azonban óriási hibát vét a Nagykőrös, a bedobásból rögtön eladják a labdát, Helmeczi pedig gyorsindításból megfordítja a meccset a hazaiak javára. Lakosa próbál még egy utolsó kísérletig eljutni a túloldalon, ám a nagy kapkodásban kilép az oldalvonalon, Helmeczi pedig büntetőből beállítja a végeredményt. Még egy kis kakaskodás a végére, Pavlovic feleslegesen hergeli a nagykőrösi szurkolókat, kiszenvedett továbbjutás volt ez a Veszprém részéről, a Nagykőrös erőn felül teljesítve engedte ki a kezéből az elődöntőt.

Veszprém: Körtélyesi 13/3, Pavlovic 13/3, Logár 10/3, Helmeczi 10

Nagykőrös: Tóth V. 21, Lakosa 14/6, Molnár M. 11/6

Továbbjutott: a Veszprém 2-1-es összesítéssel.

OSE Lions - MEAFC 109-69 (30-25, 30-14, 27-16, 22-14)

A sérüléssel küzdő Cole-Brinsont pótolandó Szögi (28/6 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 10 kiharcolt fault) és Drahos (20/9 pont, 4 szerzett labda, 4 eladott labda) megpróbálta ismét a hátára venni a miskolciakat, de ezúttal csak egy negyedig bírták a dobópárbajt a roppant összeszedett és több lábon álló OSE-vel szemben. Zsíros (28/9 pont, 10 lepattanó) a szezon legjobb teljesítményével rukkolt elő hazai oldalon, Kovács berámolt mellé 22 pontot, míg Spagnolo a pálya minden pontján kivette a részét a sikerből (10 pont, 6 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 gólpassz). Folyamatosan nyílt az olló a házigazdák javára, a vége már örömjáték lett az Oroszlánynak, amely így készülhet a TF elleni elődöntőre.

OSE: Zsíros 28/9, Kovács G. 22/6, Madár 11/9, Spagnolo 10

MEAFC: Szögi 28/6, Drahos 20/9

Továbbjutott: az OSE 2-1-es összesítéssel.

Rájátszás a 9-12. helyért:

Budapesti Honvéd SE - Knipl Kft. Bonyhádi KSE 91-58 (28-18, 21-19, 11-3, 31-18)

Az első perceket leszámítva nem tartogatott izgalmakat a találkozó, a Honvéd végig kézben tartva a mérkőzést aratott rajt-cél győzelmet hazai pályán. Somogyfoki Szabolcs (17/3 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda) és Tömösváry Máté (11/3 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz) okozott néha fejtörést a házigazdáknak, de sokkal gyorsabban és pontosabban kosárlabdázott Puskás Artúr alakulata, amivel nem tudta tartani a lépést a Bonyhád együttese. A terhek elosztását jól mutatja, hogy Pintér Dávid már 18 ponttal a legjobb dobó tudott lenni, de rajta kívül jól mozgott elől-hátul Steier Roland (12/6 pont, 5 gólpassz), Szalay egy 7 pont, 7 lepattanó, 7 gólpasszos irányítójátékkal rukkolt elő, a Hargitai (12/6 pont), Kováts (11/3 pont, 6 lepattanó) magaspáros pedig bentről-kintről volt egyaránt eredményes. A nagy arányú győzelem bár nem oszt-nem szoroz a továbbjutás szempontjából, mégis bíztató a Honvéd számára, mert óriásit kellene javulnia hazai pályán a Bonyhádnak a fordításhoz.

Honvéd: Pintér 18/9, Steier 12/6, Hargitai 12/6, Kováts R. 11/3

Bonyhád: Somogyfoki Sz. 17/3, Tömösváry 11/3

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a Honvéd javára.

MTK Törökbálint - Calle Pubfood Békés 78-61 (14-25, 20-19, 16-8, 28-9)

A magabiztos MTK győzelem korántsem tűnt ilyen könnyednek az első félidőben, a főleg távolról operáló Békés már 15 ponttal is ment riválisa otthonában. Bihari (26/3 pont, 11 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 gólpassz) és Jakab (16 pont, 6 gólpassz) azonban összekapták magukat a nagyszünetet követően, a záró etapra már csak két pont volt a hátrányuk, az utolsó negyedben pedig átrohantak a vendégeken. Krstic mindössze 33 %-al jutott el 13 egységig, míg Koma megállt hatnál, a két kulcsember kivétele pedig nyerőnek bizonyult a Bódi legénység számára, Nagy Balázs jutott el 22 pontig, Kertész pedig 10 lepattanóig és 7 gólpasszig. Ennyi előnyt (20 perc) azonban nem adhat még egyszer a Békésnek az MTK, a második meccsen szorosabb csatára számíthatunk.

MTK: Bihari 26/3, Jakab P. 16

Békés: Nagy B. 22/6, Krstic 13/6

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 az MTK javára.

Zöld csoport

Elődöntő:

BKG-Príma SE - Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub 97-84 (26-21, 23-32, 22-17, 26-14)

Csak úgy, mint az alapszakaszban, ezúttal is megszorongatta esélyesebb vendéglátóját a Tiszaújváros együttese, de a dobásaik egyre rövidebbek lettek az utolsó negyedre, a BKG pedig felőrölte a záró periódusban ellenfelét. Nagy Botond újabb remek estéje mellett (27/18 pont, 3 szerzett labda, 5 eladott labda, 6 gólpassz) kellett Tanács (23 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) minden rutinja és Kaluha vagánysága (21/12 pont, 4 szerzett labda), hogy megfordítsa a találkozót az első kiemelt, sokáig szenvedtek a szervezetten kosárlabdázó borsodiak ellen. Saját fegyverét fordította a Jackson (17 pont, 16 lepattanó, 5 eladott labda, 11 kiharcolt fault, 9 gólpassz) fémjelezte Tiszaújváros a BKG ellen, letámadással lepték meg a szigetszentmiklósiakat, ami megfejelve a pontos távoli befejezéseikkel sokáig vezetést eredményezett a számukra. Az alapszakasz bajnok legyőzéséhez azonban 40 percnyi koncentráció és jó játék szükségeltetik, közel volt ehhez a vendég gárda, de nem bírták végig a tempót.

BKG: Nagy Bo. 27/18, Tanács 23, Kaluha 21/12, Halász 14

Tiszaújváros: Gáspár 19/6, Jackson 17, Piukovics 12/6, Pöstényi 12/3, Szilasi 11/3, Pongrácz 10/6

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a BKG javára.

Negyeddöntő:

SMAFC - Ford Ivanics-Budafok 71-74 (25-25, 16-15, 14-16, 16-18)

Három negyedig tartotta magát a mindössze hat embert fogató SMAFC az esélyesebb Budafok ellen, ám 58-58-nál robbantott egy 2-12-es szakaszt a vendég együttes, amely gyakorlatilag ki is tartott a lefújásig. A 18 esztendős Rátvay Balázs 22 ponttal próbálta tartani a lépést a Varga (23 pont, 10 lepattanó, 3 eladott labda), Horváth (10 pont, 7 lepattanó, 3 blokk) magas duóval, Berneczei (10 pont, 11 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 eladott labda) és Kovács (8 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda) igyekezett még neki segíteni, míg mezőnyben Czukor 15 pont, 7 lepattanója ért majdnem győzelmet. A hosszabb kispad döntő volt a mérkőzésen, a Wehner-Lados-Tursics trió is hozzátett 33 egységet, a záró etapban ennek ellenére még volt labdája a SMAFC-nak a hosszabbításhoz, de Berneczei triplája lejött a gyűrűről, így egyenlített a Budafok.

SMAFC: Rátvay B. 22, Czukor 15/3, Berneczei 10

Budafok: Varga D. 23, Tursics 11/3, Wehner 11, Lados 11, Horváth M. 10

Ford Ivanics-Budafok - SMAFC 91-70 (29-13, 18-17, 24-21, 20-19)

A döntő összecsapást nem bízta a véletlenre a Budafok, bár 2-6-nál még a soproniak járhattak előrébb, egy huszáros rohammal fordított a házigazda, és innentől csak folyamatosan nőtt a különbség a két fél között. Hatan jutottak el legalább tíz pontig a győztes oldalon, ezúttal fölényesen nyerték a lepattanócsatát (40-29) és a dobással sem álltak hadilábon (53 % mezőny), míg a SMAFC-nál a szűk rotáció nem bírta el a harmadik meccs terheit, de becsülettel helytálltak így is a Rátvay tanítványok.

Budaok: Lados 18/3, Varga D. 13, Horváth M. 13, Tursics 12/6, Wehner 12/3, Tóth Sz. 10

SMAFC: Czukor 22/9, Rátvay T. 20/12, Kovács B. 13, Rátvay B. 11

Továbbjutott: a Budafok 2-1-es összesítéssel.

Rájátszás a 11-14. helyért:

Alba Fehérvár - Falco KC Szombathely U23 64-72 (14-20, 16-20, 27-16, 7-16)

A Nshimba (21 pont, 11 lepattanó, 3 szerzett labda), Papp (19/3 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda, 4 gólpassz) duó vezette Fehérvár még a gyengébbre sikerült első félidő után visszaküzdötte magát a Falco nyakára, és a 37. percig (64-65) nyílt is volt a találkozó, ám az utolsó három percben képtelen volt a kosárba találni.  A Hódi (17/9 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz), Durázi (16 pont, 4 szerzett labda) páros vitte be a célba a szombathelyieket, akiknek ezek után elég volt nyerniük hazai pályán a továbbjutáshoz.

Fehérvár: Nshimba 21, Papp I. 19/3, Lukács 10/3

Falco: Hódi 17/9, Durázi 16, Laman 11

Falco KC Szombathely U23 - Alba Fehérvár 93-76 (25-14, 27-22, 19-14, 22-26)

Nem aprózta el a vasi együttes a továbbjutás kérdését, a Nshimba (21 pont, 13 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz) és Varga (9/9 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz) kivételével a junior bajnok csapatával érkező Fehérvárt 11-0-val hagyták állva, és innentől már csak a különbség volt a kérdéses a lefújásig. 20 fölött is járt a differencia, leginkább a dupla-dupláig jutó Durázi (25/9 pont, 10 lepattanó, 2 szerzett labda) és a 15 pontja mellé, 5-5 lepattanót és gólpasszt begyűjtő Németh tették ezért a legtöbbet, a Falco pedig kettős győzelemmel ment a kövektező körbe.

Falco: Durázi 25/9, Németh 15/9, Laman 14/9

Fehérvár: Nshimba 21, Takács Mi. 11

Továbbjutott: a Falco kettős győzelemmel.

Motax-Pápai KC - Óbudai Kaszások 98-76 (28-20, 26-20, 20-17, 24-19)

Gyakorlatilag egy percig sem forgott veszélyben a Pápa bennmaradása, a Prophet nélkül felálló Kaszások vezetni sem tudtak a mérkőzésen, a több jó egyéni teljesítménnyel előrukkoló házigazdák pedig kettős sikerrel biztosították be a jövő évi tagságukat a másodosztályban. A Horváth fiúk vállalták ezúttal a pontgyártás, Gergő 22-ig, Attila 18-ig jutott, míg a Cook (10/6 pont, 10 lepattanó, 8 gólpassz), Keller (11 pont, 11 lepattanó) páros dupla-duplával járult hozzá a sikerhez. Vámos igyekezte a túloldalon 21 pontot eredményezett, van der Meer is összeszedett még 15 egységet a 7 pattanója mellé, de esélytelen volt a párharc megfordítására az óbudai együttes.

Pápa: Horváth G. 22/3, Horváth A. 18/15, Kálmán 15/9, Keller 11, Cook 10/6

Kaszások: Vámos 21/9, van der Meer 15, Kutrovich 11/3, Szántó 11

Továbbjutott: a Pápa kettős győzelemmel.

Fotó: szon.hu