NBI/B: Előnyben az otthon kezdők

Mind a négy negyeddöntő hazai győzelmet hozott, a Veszprém és a DEAC viszonylag könnyedén, míg az OSE és a MEAFC szorosabb meccsen szerzett előnyt a párharcokban.

Rájátszás az 1-8. helyért:

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - Vásárhelyi Kosársuli 102-66 (26-17, 22-15, 33-19, 21-15)

Osztálykülönbség volt a párharc nyitómeccsén, a Veszprém jól használta ki a Genal nélkül felálló Vásárhellyel szemben magassági fölényét (lepattanó 55-22) és könnyedén szerezte meg az első sikerért a rájátszásban. A bakonyi kulcsemberek játékában nem volt lyukas pont, leginkább Pavlovic (28/3 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz), Körtélyesi (20/12 pont, 10 lepattanó) és Simon (11 pont, 10 gólpassz) villogtak, de a társak is kiegyensúlyozottak voltak ezen a találkozón, míg a Szabó (22/3 pont, 11 kiharcolt fault) fémjelezte Vásárhely rengeteg hibával kosárlabdázott. A feldobás után 13-0-val, a térfélcserét követően 12-0-val nyitott a Veszprém, a két minietap pedig gyorsan meg is pecsételte a vendégek sorsát.

Legjobb dobók:

Veszprém: Pavlovic 28/3, Körtélyesi 20/12, Kámán 11, Simon 11, Hegedűs 10
Vásárhely: Szaó P. 22/3, Vas P. 16/12

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a Veszprém javára.

DEAC Kamilla Gyógyfürdő - MTK Törökbálint 78-62 (29-18, 18-10, 21-14, 10-20)

Minden tőle telhetőt megpróbált a Biharit nélkülöző MTK, végighajtották a meccset Szarvas Gábor fiai, ám a DEAC végül érvényesíteni tudta a papírformát hazai pályán. Főleg Farkas (19/3 pont, 8 lepattanó) és Szabó (15/9 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz) védése okozott nehézséget a vendégeknek, a két magasember vezérletével fokozatosan növelte előnyét a házigazda, a harmadik negyed végén már majd 30 volt közte. Bele is kényelmesedett az eredménybe a Keleti első, az MTK pedig Jakab (12/3 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 gólpassz) vezetésével kivágott egy 17-0-s etapot, amivel látótávolságon belülre, 11 pontra zárkózott. Közelebb azonban már nem tudott férkőzni a remekül küzdő vendég együttes, a DEAC rendezve sorait behúzta az első derbi odahaza.

DEAC: Farkas 19/3, Szabó M. 15/9, Jones 14/3, Velkey 10/3
MTK: Horváth K. 15/9, Jakab P. 12/3, Mohay 10

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a DEAC javára.

OSE Lions - Nyíregyháza Blue Sharks 97-86 (13-20, 28-20, 19-13, 37-33)

Remek hangulatú derbin őrizte meg pályaelőnyét az OSE, habár a Nyíregyháza védekezése kezdetben megzavarta a hazaiakat. Keményen zártak ugyanis hátul Siska János fiai, az első negyedet be is húzta a vendég alakulat, ám utána fel tudott pörögni a Rackley (35/12 pont, 4 lepattanó, 6 szerzett labda, 7 eladott labda, 2 blokk) vezette Oroszlány, és már 18 ponttal is jártak előrébb a záró felvonásban. Csakhogy a Kék Cápák nem adták olyan könnyen a győzelmi szériájukat, a ponterőssége mellett a mezőnymunka nagy részét is bevállaló Czura-Bus duó irányításával még indítottak egy utolsó rohamot, a végén azonban már faultolniuk kellett, hogy még maradjon idejük közelebb lopózni. A büntetőknél viszont higgadt tudott maradni az OSE, pontzáporos utolsó negyedben zsebelve be az első mérkőzést.

OSE: Rackley 35/12, Wehner 16/6, Kiss K. 15/9, Kovács G. 11/3
Nyíregyháza: Czura 21/6, Bus 19/3, Fazekas 11/6, Gant 11, Varga M. 11

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 az OSE javára.

MEAFC - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 63-58 (12-21, 19-13, 17-18, 15-6)

Ahogy előzetesen vártuk, a MEAFC-Győr párharc első meccse bizonyult a legkiegyensúlyozottabbnak a negyeddöntők során. A Puszta (18/9 pont), Ruják (13/3 pont, 5 lepattanó) páros húzta Győr jól kapta el a rajtot az új otthonba költöző (Generali Aréna) miskolciak vendégeként, és egészen az utolsó negyedig tartotta is vezetését a nyugati harmadik. A szűk rotáció (hét játékost forgatott a Győr) azonban a végén bosszulta meg magát, a pontszegény találkozón pedig a házigazdák kihasználták riválisuk visszaesését, és a Drahos (14/9 pont, 5 lepattanó, 6 gólpassz), Szögi (12/3 pont, 6 lepattanó, 6 gólpassz) duóval az élen felőrölték a hajrában a győrieket.

MEAFC: Lippai 16, Drahos 14/9, Szögi 12/3
Győr: Puszta 18, Ruják 13/3

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a MEAFC javára.

Rájátszás a 9-16. helyért:

Budapesti Honvéd SE - Motax-Pápai KC 76-56 (21-18, 17-8, 22-13, 16-17)

Egy negyedig tudott csak a saját ritmusában játszani a Pápa együttese, az első tíz percben még elsült párszor a vendégek keze, a folytatásban azonban teljesen szétzilálta ellenfelét a védekezésén szigorító Honvéd. Stefán Dávid (21 pont, 8 lepattanó) emelkedett ki palánkok alatt a mezőnyből, de hazai oldalon mindenki hasznos játékkal tudott hozzájárulni a magabiztos győzelemhez, míg a Pápánál hiányoztak a jó egyéni teljesítmények.

Honvéd: Stefán 21, Tóth B. 13/6
Pápa: Horváth A. 12/12, Horváth G. 12/6, Kálmán 11/3

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a Honvéd javára.

Bonyhádi KSE - Calle Pubfood Békés 104-82 (24-19, 31-21, 24-26, 25-16)

Koma (21 pont, 5 eladott labda) és Krstic (21/9 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda) mellett Nagy Balázs (15/3 pont, 5 lepattanó) is megtett mindent a békésiek bravúrjáért, ám a Bonyhád kezdőötöse ellenállhatatlan volt ezen az estén. Mind az öt tolnai spíler elért ugyanis legalább 19-es teljesítményindexet és 12 dobott pontot úgy, hogy a játék szinte minden eleméből kivették derekasan a részüket. A jók közül is kiemelkedett azonban a két vezérbika, Tömösváry (24/3 pont, 9 lepattanó, 5 szerzett labda, 5 gólpassz) és Sömenek (23/9 pont, 9 lepattanó, 5 eladott labda), remeklésükkel pedig a meccset végig vezetve húzta be a házigazda.

Bonyhád: Tömösváry 24/3, Sömenek 23/9, Gulyás 15/3, Dumic 12/6, Baki 12
Békés: Krstic 21/9, Koma 21, Nagy B. 15/3

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a Bonyhád javára.

Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub - PVSK-Kronosz Kiadó 59-64 (16-19, 15-12, 15-11, 13-22)

Három negyedig a Tiszaújvárosnak állt a zászló hazai pályán, ám a PVSK a legjobbkor húzott meg egy védekezésváltást a pontszegény derbin, amivel el is orozta a pályaelőnyt a borsodiaktól. Hill (19 pont, 7 lepattanó) ezúttal is hozta a számait, de a túloldalon Krnjajski (19/6 pont) tartotta vele a lépést a pontgyártásban, a végén pedig bejött a zóna a pécsieknek, akik odahaza zárhatják le a párharcot.

Tiszaújváros: Hill 19, Szabó N. 14/6, Papp B. 10/6
PVSK: Krnjajski 19/6, Dragasevic 14/6, Berkics 13/9

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a PVSK javára.

Tehetséges Fiatalok-Budapest - Nagykőrösi Sólymok KE 71-62 (14-24, 16-18, 22-13, 19-7)

Félidőben még a Nagykőrös vonulhatott lélegzetvételnyi előnnyel (12 pont) szusszanni egyet, ám a TF előhúzta a védjegyének számító védekezését, és mindössze 20 pontot engedélyezve ellenfelének a térfélcsere után bezsebelte a hazai győzelmet. Beák (25/6 pont, 5 lepattanó) és Szobi (20/3 pont, 4 lepattanó, 9 kiharcolt fault) mellé ezúttal Buzás (13/3 pont, 6 lepattanó) is fel tudott lépni a fővárosiaknál, míg a Sólmyok főleg a rutinos játékosaikra támaszkodtak, köztük elsősorban a dupla-dupláig jutó Mácsaira (13/3 pont, 12 lepattanó). Jó esély van a harmadik meccsre is ebben a párharcban, láthatóan a Nagykőrösnek feküdhet a TF játékstílusa.

TF: Beák 25/6, Szobi 20/3, Buzás 13/3, Franczva 11/3
Nagykőrös: Tóth V. 14/6, Mácsai 13/3, Candido 12, Molnár M. 11/3

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a TF-Budapest javára.

Rájátszás a 17-24. helyért:

Salgótarjáni KSE - SMAFC-NYME 81-74 (21-20, 19-23, 22-21, 19-10)

35 percig kiválóan tartotta magát a mindössze hat játékost bevető SMAFC együttese, ám feltehetően ők is elfogytak kissé a végére, így elmaradt az idegenbeli bravúr. A megszokott húzóemberek helyett ezúttal a Werner (12 pont, 13 lepattanó, 4 szerzett labda), Nagy (26/3 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 8 gólpassz), Forrai (16/12 pont, 3 szerzett labda) trió tolta előre a soproniakat, ám Harris extrájával (24/12 pont, 10 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 gólpassz) még ők sem bírtak a hajrában. Az amerikai légióson kívül Jakab (19/9 pont, 9 lepattanó), Csapai (9 pont, 12 lepattanó) és Blaskovits (17 pont, 5 lepattanó) is jó meccset zártak, a rutinosabb Salgótarján pedig hosszú idő után épített ismét hárommeccses győzelmi sorozatot.

Salgótarján: Harris 24/12, Jakab P. 19/9, Blakosvits 17
SMAFC: Nagy G. 26/3, Forrai 16/12, Werner 12, Berneczei 11

EKE Eger KOK - Alba Fehérvár 94-54 (25-11, 24-9, 24-15, 21-19)

Nem tartogatott sok izgalmat a Fehérvár egri szereplése, a házigazdák az első negyedben több pontot dobtak, mint ameddig vendégeik egy félidő alatt eljutottak. A játékpercekkel leginkább Varga tudott élni hazai részről, 21 ponttal zárt, de Tóth (17/15 pont) és Csabák (15/15 pont) is triplaesőt hullajtott a sötét mezesekre, míg Csákvári a lepattanók terén tűnt ki (7/3 pont, 11 lepattanó, 4 gólpassz), Beákkal karöltve (4 pont, 11 lepattanó). A fehérváriaknál ezúttal is csak Nshimba (20 pont, 15 lepattanó, 4 szerzett labda) dicsérhető, a többiek nem tudtak érdemben hozzászólni a mérkőzéshez.

Eger: Varga I. 21, Tóth Z. 17/15, Csabák 15/15
Fehérvár: Nshimba 20, Bakos 10/6

Óbudai Kaszások - Bajai Bácska FKE 109-86 (40-16, 25-20, 22-20, 22-30)

Lakosa (36/15 pont, 8 lepattanó, 6 szerzett labda, 6 gólpassz) és Korona (22/12 pont) vezetésével állva hagyta a bácskaiakat a Kaszások, a tripláira és a gyorsindításaira építő óbudai együttes tíz perc alatt lerendezte a lényegi kérdéseket. A második negyedtől beállt a 20 pontos differencia a felek között, a házigazdák még rá is tudtak tenni a folytatásban, de a Vukicevic-Braun-Mándity trióra támaszkodó Baja tudott még faragni hátrányából a záró etapban.

Kaszások: Lakosa 36/15, Korona 22/12, Nagy Sz. 12/6
Baja: Mándity 25, Braun 18/6, Vukicevic 15

MAFC - BUDAFOK 93-92 (24-24, 22-27, 21-21, 26-20)

Pontgazdag, fordulatos derbit vívott egymással a két fővárosi gárda, a végén a Budafoknak kellett futnia az eredmény után, és bár a menetrend szerint érkező büntetőknél meg-megremegett a MAFC-os játékosok keze, fordítani így sem sikerült a hajrában a vendégeknek. A kulcsemberek nem pihentek hazai oldalon, Pápai (19 pont, 16 lepattanó, 5 eladott labda) és Siklós (11/3 pont, 10 lepattanó) dupla-duplát szállítottak, Molnár 26, Kucsora 22 pontot rámolt be, és bár parádézott a Drevenka-Fehér páros is budafoki részről (51 pont a közösbe), a végén nem volt szerencséje Károly Máté együttesének.

MAFC: Molnár M. 26/3, Kucsora 22, Pápai 19, Siklós 11/3
Budafok: Fehér 26/12, Drevenka 25/15, Lados 14

Fotó (1., slide): debka.hu
Fotó (2.): oselions.hu