NBI/B: hosszabbítások fordulója

Három meccsen is csak a ráadás döntött a Piros csoportban, Nagykőrösön dupla túlórának tapsolhatott a hazai publikum, de a Veszprém-MEAFC ”felsőházi” rangadó sem dőlt el a rendes játékidőben. A Zöld csoportban a vendéggyőzelmek voltak túlsúlyban, csak a Budafok-Salgótarján-SMAFC trió tudta otthon tartani a két pontot.

Piros csoport

Knipl Kft. Bonyhádi KSE - Vasas Akadémia 59-76 (18-22, 9-23, 17-20, 15-11)

Győzelemmel debütált egykori sikerei színhelyén a Vasas új vezetőedzője, Faragó Péter, a tolnaiak korábbi kedvence és az idei szezon egyik elsőszámú vezére mellett Tömösváry Máté sem állt a Bonyhád rendelkezésére, amely így simán kapitulált a tabella alsó harmadában tanyázó fővárosiakkal szemben. Egy negyedig még tartotta a lépést a házigazda Baki (18 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda) és Somogyfoki Szabolcs (16 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda) vezérletével, ám a második etapban ritmust váltott a belső poszton jól dolgozó Vasas, Völgyi (12 pont, 5 lepattanó) és Peringer (12 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda) összesen egyetlen mezőnydobást hibáztak el. A pasarétieknél a mezőnysor sem tétlenkedett, Katona (17/12 pont, 5 szerzett labda, 4 gólpassz) egyedül annyi triplát hintett, mint a teljes bonyhádi csapat, de Boros Márk igyekezete (13/3 pont, 5 lepattanó, 5 eladott labda, 4 gólpassz) is dicsérendő, nem is maradt el a megérdemelt győzelem vendég oldalon.

Legjobb dobók:

Bonyhád: Baki 18, Somogyfoki Sz. 16
Vasas: Katona 17/12, Boros 13/3, Völgyi 12, Peringer 12

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - MEAFC 76-73 (15-16, 23-13, 17-16, 11-21, 10-7) – hosszabbítás után

Rangadóhoz méltó izgalmak Veszprémben, a bakonyiak csak a ráadásban tudták behúzni újabb győzelmüket, hétre nyújtva sikerszériájukat. Jól kezdett a MEAFC, az agilisan játszó Szögi (17 pont, 4 lepattanó, 5 szerzett labda, 5 gólpassz) vezérletével sokáig a miskolciak hátát nézte a házigazda, még a palánk alatti legfőbb támaszuk, Galló korai kiválása (sérülés) sem törte meg a lendületüket. Körtélyesi (22/6 pont, 12 lepattanó) fújt ébresztőt hazai oldalon, az első félidő hajrája és a második kezdete a Veszprém villanásairól szólt, a vendéglátók ekkorra már 17 pontos előnyt kovácsoltak össze. A pocsék dobószázalék azonban idővel megbosszulta magát, a MEAFC ismét szorítani tudott védekezésén, Cook hatékonyságát remekül csökkentették a borsodi mezőnyemberek, aminek eredményeképpen ledolgozták hátrányukat, és Szögi kosár jó plusz egyes akciójával hosszabbításra mentették a derbit. Az extra öt percet jobban kezdte a Veszprém, de a Miskolc innen is fel tudott kapaszkodni, hárompontos hátrányban támadhattak az újabb egyenlítésért, Drahos (16/6 pont, 3 szerzett labda, 6 eladott labda, 6 gólpassz) triplája azonban lejött a gyűrűről, elszalasztva a bravúr lehetőségét.

Veszprém: Körtélyesi 22/6, Cook 12, Helmeczi 11
MEAFC: Szögi 17, Drahos 16/6

OSE Lions - Tehetséges Fiatalok Basketball Players 80-70 (19-23, 16-14, 22-13, 23-20)

Két rutinos játékosának, Beáknak (25/15 pont, 10 lepattanó) és Szobinak (13/3 pont, 7 lepattanó, 7 gólpassz, 2 blokk) köszönhetően meglepte vendéglátóját a TF gárdája, a támadásban is remeklő fővárosiak tíz perc után vezettek is az ekkor még főleg egyéni megoldásokra építő OSE otthonában. Mindkét oldal szigorított védekezésén a folytatásra, majd a térfélcsere után jött a lassan már megszokott oroszlányi ”henger”, rendezettebb támadásokkal fokozatosan lépett el riválisától Vavra András alakulata. Spagnolo (25/3 pont, 10 lepattanó) és Illés (17/3 pont, 4 gólpassz) álltak ezúttal a csapat élére, a záró etapban pedig a társak jól időzített kinti dobásai is megérkeztek, amire már nem tudott érdemi választ adni a TF alakulata.

OSE: Spagnolo 25/3, Illés 17/3, Kovács G. 10/6
TF: Beák 25/15, Filipovic 17, Szobi 13/3, Buzás 10/9

Nagykőrösi Sólymok KE - Budapesti Honvéd SE 96-95 (23-21, 21-15, 15-20, 21-24, 8-8, 8-7) – kétszeri hosszabbítás után

Izgalmakban nem volt hiány Nagykőrösön sem, a Honvéd elleni párharc az elmúlt szezonban is parázs hangulatban ért véget (vitatott bírói ítélet, megítélt/meg nem ítélt büntető a rendes játékidő végén), a mostani pedig 50 perces maratoni csatába torkollott. A fővárosiak jól ellensúlyozták a házigazdák magassági fölényét, Máté Márk (20/15 pont, 4 lepattanó, 7 szerzett labda, 4 eladott labda, 8 gólpassz) és Kováts Róbert (17/3 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz) előléptek elsőszámú vezérekké, de a palánk alatt a Stefán-Vincze páros is kellett, hogy a Dobos-Mácsai-Candido trió ne tudja hamar eldönteni a mérkőzést a hazaiak javára. Tóth Viktor nem csak az egész mérkőzésen hozott fantasztikus számokat (30 pont, 100% mezőnyből, 100% büntetőből 16/16, 9 lepattanó, 7 eladott labda, 4 gólpassz), a hajrá(k)ban is főszereplővé vált a másik mezőny, Lakosa Ákos (19/3 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz) mellett. A rendes játékidő végén ugyanis utóbbi büntetőivel lépett meg két ponttal a Nagykőrös, amire a túloldalon Tóth Bence válaszolt, majd jött bátyja, Viktor eladott labdája, de hogy családban maradjon a zárás, Bence hibázta el a győzelmet érő dobását. Az első ráadásban fordult a kocka az utolsó másodpercekre, kétpontos Honvéd fórban Drevenkának volt labdája a fővárosiak első sikerének megszerzésére, de a rutinos irányító nem tudott élni a lehetőséggel, Tóth Viktor egalizált a túloldalon, majd ismét jött testvére, Bence, a kihagyott középtávoli pedig újabb hosszabbítást eredményezett. Az utolsó tartalékaikat mozgósították a felek, az 50. percre ezúttal a Nagykőrös fordult kétpontos előnyben, de örömük nem tartott sokáig, Máté Márk triplájával már a Honvéd járt előrébb. Tóth Viktor azonban ismét előlépett a házigazdáknál, a büntetővonalról hibátlanul célzó bedobó két sikeres találatával 96-95-öt mutatott az eredményjelző, amelyre már nem tudott válaszolni a derekasan küzdő Honvéd.

Nagykőrös: Tóth V. 30, Lakosa 19/3, Dobos 10
Honvéd: Máté M. 20/15, Kováts R. 17/3, Vincze 14, Stefán 10

Vásárhelyi Kosársuli - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 86-74 (17-23, 23-13, 22-21, 24-17)

Beköszönt az első negyedben a Vásárhelynek a Győr gárdája, Csaba György (19/6 pont, 6 lepattanó) vezetésével vezettek is a vendégek, de a folytatásban rendezte sorait a csongrádi alakulat, és a félidőben már ők jártak előrébb. Gajicot (21 pont, 7 lepattanó) nehezen tudták tartani a győri játékosok, Vas Peti (14/3 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz) is komoly gondokat okozott vendég oldalon, csakúgy, mint Varga Zalán (17/3 pont, 5 lepattanó, 6 gólpassz) és Szabó Péter (18/6 pont, 4 gólpassz), meg is lépett 12 egységgel a harmadik felvonásban Utasi Gábor együttese. A győriek igyekezetét dicséri, hogy innen még fel tudtak állni, és egészen öt pontig zárkóztak, de a végjátékban higgadt tudott maradni a Vásárhely, és legyőzte nyolcba törekvő riválisát.

Vásárhely: Gajic 21, Szabó P. 18/6, Varga Z. 17/3, Vas P. 14/3
Győr: Csaba 19/6, Puszta 16, Gombás 10/6, Ruják 10

Calle Pubfood Békés - MTK Törökbálint 101-89 (28-24, 24-25, 30-23, 19-17)

Belement a dobópárbajba a Törökbálint gárdája, ám alulmaradt a külső-belső posztokon extrát hozó Békés otthonában. Szabó Tibor ugyan összehozott 18 pontot vendég oldalon, de Bihari nélkül, egyedül esélytelen volt az ihletett formában játszó Koma (30 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz, 2 blokk) és a szezonbeli legjobbját nyújtó Gruda (26 pont, 7 lepattanó, 2 blokk) ellen. Ráadásul Kertész ismét tripla-dupla közelében pattogtatott (10 pont, 8 lepattanó, 12 gólpassz), Krsitc beszórt 17 pontot, miközben a vendégeknél csak a Boinitzer (21/9 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda) és Jakab (21/6 pont, 8 gólpassz) nyújtott kiugró teljesítményt. A záró etapban ezzel együtt is fel tudott még többször zárkózni négy pontra az MTK, ám egy békési roham végleg eldöntötte a találkozót.

Békés: Koma 30, Gruda 26, Krstic 17/12, Kerész 10
MTK: Boinitzer 21/9, Jakab P. 21/6, Szabó T. 18

PVSK-Kronosz Kiadó - Nyíregyháza Blue Sharks 102-90 (19-15, 18-25, 16-17, 29-25, 20-8) – hosszabbítás után

A csoport utolsó meccse sem telt izgalommentesen, Pécsett is csak az extra öt perc döntötte el a találkozót. A hazai húzóemberek közül nem csak, hogy mindenki hadra fogható volt, de remek teljesítménnyel tartották meccsben csapatukat, Demeter (20 pont, 11 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda), Krnjajski (19/3 pont, 7 gólpassz), Dragasevic (20/6 pont, 8 lepattanó), Popgyákunik (13/9 pont, 5 lepattanó) és a hosszabbítást érő triplát elsüllyesztő Antóni (12/6 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) is kivette a részét az értékes győzelemből. A Nyíregyháza bánhatja a rendes játékidő hajráját, ahová hárompontos fórral mehettek, de nem sikerült kivédeniük a pécsiek utolsó támadását amellett, hogy kulcsfontosságú büntetőket hibáztak el. A ráadásban a jól játszó és még csak junior korú Sitku Márton (18/12 pont) távolijával ismét vezetni tudtak a Kék Cápák, sőt, 93-90-ig loholtak is a baranyaiak után, de a meccset 8-0-lal zárta le a PVSK, otthon tartva a két pontot. Czura Attila a sérült Bus Iván helyett is betöltötte a mezőny posztokat, a ponttermelés mellett a kiszolgálásban is jeleskedett (32/9 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 10 gólpassz), rajta és az ifjú Sitkun kívül viszont csak Delegal dupla-duplája (17 pont, 12 lepattanó) említésre méltó.

PVSK: Dragasevic 20/6, Demeter 20, Krnjajski 19/3, Popgyákunik 13/9, Antóni 12/6
Nyíregyháza: Czura 32/9, Sitku 18/12, Delegal 17, Nagy K. 10

Zöld csoport

Salgótarjáni KSE - Falco KC Szombathely U23 93-54 (20-23, 23-12, 26-11, 24-8)

Egy negyedig tartotta magát a Kucsora (19/3 pont), Durázi (12/3 pont, 4 lepattanó) páros fémjelezte Falco, az utóbbi időhöz képest összeszedettebb Salgótarján végül könnyedén érvényesítette a papírformát. Surmann Péter ismét elemében volt, 18 ponttal és 14 gólpasszal keserítette meg a vasi fiatalok életét, de rajta kívül is még öten értek el legalább 11 pontot egészen kiváló, 65%-os mezőnypontossággal.

Salgótarján: Surmann P. 18, Jakab P. 15/6, Olasz 14, Surmann G. 13, Csapai 12, Sonyák 11/3
Falco: Kucsora 19/3, Durázi 12/3

SMAFC - Óbudai Kaszások 100-78 (26-23, 20-20, 29-13, 25-22)

A félidőig tartotta magát a Kaszások gárdája, de az egykori óbudai növendék, Berneczei László (25/3 pont, 16 lepattanó, 5 eladott labda, 2 blokk) nem kegyelmezett nevelőegyesületének, és vezérletével simán hozta hazai fellépését a SMAFC. Fél tucat soproni játékos zárt kétszámjegyű terméssel, Rátvay Tamás jutott még 20 fölé, míg a vesztes oldalon a mindössze 16 esztendős Pintér Máté (16/3 pont, 7 lepattanó), valamint a Vámos (23/6 pont, 4 lepattanó), Sebők (13 pont, 9 lepattanó, 2 blokk) duó nyújtott értékelhető teljesítményt.

SMAFC: Berneczei 25/3, Rátvay T. 22/3, Füzi 15, Rátvay B. 13, Nagy G. 13, Kovács B. 10
Kaszások: Vámos 23/6, Pintér 16/3, Sebők 13

Ford Ivanics-Budafok - EKE Eger KOK 84-64 (18-20, 25-11, 29-17, 12-16)

Ráijesztett esélyesebb házigazdájára a hevesi alakulat, Csákvári (15/9 pont, 3 szerzett labda) és a szezon egri felfedezettjének számító Szicsák (16 pont, 11 lepattanó) vezetésével 8-18-ra lépett meg Váczi Péter legénysége a bajnokesélyes Budafoktól. Rendezte azonban sorait a hazai együttes, a Horváth (9 pont, 13 lepattanó), Varga (15 pont, 4 lepattanó) páros uralta a festék környékét, Fehér 11, Tursics 17 ponttal segítette őket, a középső két negyedben dűlőre is vitte a dolgot a listavezető. Az Eger helytállása dicséretet érdemel, a nagy különbség ellenére kihozták magukból a maximumot, a Budafok pedig nagyobb játékerejének köszönhetően érvényesítette a papírformát.

Budafok: Tursics 17/9, Varga D. 15, Fehér 11/3
Eger: Szicsák 16, Csákvári 15/9

Alba Fehérvár - Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub 73-86 (21-20, 13-29, 18-23, 21-14)

Hazai oldalon Brbaklic (28/3 pont, 19 lepattanó, 6 eladott labda), a másikon Jackson (30/3 pont, 12 lepattanó, 5 gólpassz) bizonyult ellenállhatatlannak a találkozón, de míg előbbinek leginkább csak Varga 18 pontja jelentett támaszt, addig a borsodi légiósnak Gáspár (11/3 pont, 7 lepattanó), Szilasi (11 pont), Pöstényi (6 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda) és Endrész (7 pont, 5 lepattanó) is szerény, de hasznos számsorokat kapart össze. A második negyed döntötte el a találkozót, ott 30-25-ös Tiszaújváros vezetésnél egy 14-3-as vendég etapból nem tudott már visszajönni a jól küzdő Fehérvár.

Fehérvár: Brbaklic 28/3, Varga M. 18/9
Tiszaújváros: Jackson 30/3, Gáspár 11/3, Szilasi 11

Sopron KC-Sportiskola - Motax-Pápai KC 69-73 (15-22, 21-14, 19-22, 14-15)

Hegedűs Attila végleg elköszönt a Pápa alakulatától, de nélküle is legyűrte a centerposzton erős soproni fiatalokat a gárda, elsősorban Horváth Attila (28/15 pont) ihletett dobóformájának és a végjátékban kulcsjátékokat bemutató Kálmán Lászlónak (17/6 pont, 4 lepattanó, 6 eladott labda, 9 gólpassz) köszönhetően. Bagó (9 pont, 10 lepattanó, 5 eladott labda, 5 gólpassz) és Kántor (15/9 pont) ezúttal küzdöttek a dobásaikkal, de Werner (15/3 pont, 9 lepattanó,  gólpassz) és Polgárdy (21/3 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda) hatékonyan segítették ki őket, így 66-66-tal fordultak a felek az utolsó két percre. Ekkor lépett elő a vasi legenda, Kálmán László, előbb egy triplát rámolt be a hazai gyűrűbe, amit Kántor még visszadobott a túloldalon, majd a büntetőket is hidegvérrel küldte a helyére az elpuskázott soproni helyzetek után.

Sopron: Polgárdy 21/3, Kántor 15/9, Werner 15/3
Pápa: Horváth A. 28/15, Kálmán 17/6, Schveighoffer 10

DEAC U23 - BKG-Príma SE 72-99 (23-18, 13-31, 22-31, 14-19)

Derekas első negyed után kapitulált az egykori debreceni kedvenceket felsorakoztató BKG ellen a DEAC U23-as alakulata, amely két kulcsjátékosát (Fazekas, Omenaka) is nélkülözni volt kénytelen sérülés miatt. A második tíz percben átrohant rutintalanabb vendéglátóján a Szigetszentmiklós, a Nagy fivérek 36 ponttal és 11-11 szerzett labdával, illetve gólpasszal tértek vissza egykori sikereik színhelyére, de Tanács (14/3 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz) és Khakonov (14/3 pont, 5 lepattanó) is elemében volt a találkozón. A debreceni fiatalok közül leginkább Kósa Tamás (24/15 pont, 4 lepattanó, 5 eladott labda, 4 gólpassz) és Kozák Márton (11 pont, 6 lepattanó, 2 szerzett labda, 5 eladott labda) igyekezete dicsérhető, de igazi belső játékos nélkül és 22 eladott labdával nem volt esélyük a listavezető ellen.

DEAC: Kósa 24/15, Kozák M. 11
BKG: Nagy Bo. 20/9, Nagy Be. 16/6, Khakonov 14/3, Tanács 14/3

MAFC II. - Bajai Bácska FKE 89-97 (31-32, 18-24, 20-18, 20-23)

Mindkét oldalon akadt hiányzó kulcsjátékos, a hazaiaknál Bordács Soma, a vendégeknél Mándity Máté nem volt ott a feldobásnál, de vezéreik nélkül is kiegyenlített csatát vívtak a felek. Az első negyedben nem sokat törődtek a védekezéssel a csapatok, a dobópárbajban a Siklós (19 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz), Szanyi (24/15 pont, 6 lepattanó) duó vezette a házigazdákat, míg a bácskaiaknál a masszív dupla-duplát elérő Vukicevic (21/3 pont, 17 lepattanó, 4 gólpassz) volt elemében. A térfélcsere után tudott először a mérkőzés irányítását átvevő Baja tíz ponttal meglépni, de innen még futotta az egyenlítésre a MAFC erejéből. A záró játékrészben azonban már csak öt pontra tudtak felzárkózni a fővárosi fiatalok, a rutinosabb vendégek stabilizálták a negyed derekára a vezetésüket, és már nem is engedték ki a kezükből a hátralévő percekben.

MAFC: Szanyi 24/15, Siklós 19, Nagy L. 15/3, Nagy G. 15
Baja: Vukicevic 21/3, Délity 16/15, Ágfalvi 16/6, Ugrinic 15, Nagy D. 13, Kovács B. 11/9

DEAC U23 – MAFC II. 79-85 (26-25, 19-26, 23-22, 11-12)

Nagy adok-kapok alakult ki a két U23-as gárda hétközi találkozóján, csak az utolsó negyedre fogyott el mindkét oldalon a puskapor, így hiába jött fel 76-79-re öt perccel a vége előtt a hajdúsági együttes, a hátralévő időben mindössze három pontra voltak képesek a debreceni fiatalok. Fazekas visszatért ugyan, de nem ő játszotta a főszerepet hazai oldalon (11/9 pont, 4 lepattanó), Kozák Márton (21/9 pont, 9 lepattanó, 6 eladott labda, 5 gólpassz) és Tóth Bence (18/12 pont, 3 szerzett labda, 6 gólpassz) villogtak leginkább, ám a Bordács (25 pont, 13 lepattanó, 3 blokk), Siklós (21 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 9 gólpassz), Nagy Gergő (17 pont, 14 lepattanó) trióval ők sem tudtak mit kezdeni a gyűrű környékén,

DEAC: Kozák M. 21/9, Tóth B. 18/12, Fazekas 11/9, Opre 11/3
MAFC: Bordács 25, Siklós 21, Nagy G. 17, Szanyi 13/9

Fotó (1., slide): veszpremkosar.hu
Fotó (2): oselions.hu
Fotó (3): facebook.com - Kőrösi Újság
Fotó (4): besztercekk.hu