Lakers: hol a határ?

Mármint a fizetésekben és a luxusadóban. A Los Angeles Times egyik szakírója ezt a kérdést feszegeti egy hosszabb cikkében. Ebből az írásból szemezgetünk, és megpróbálunk kicsit távolabbra is tekinteni.

A Lakers 2012-es és 2013-as pénzügyi helyzete

A Lakers idén nyáron szerezte meg Steve Nash-t és Dwight Howardot - azonban a távozók oldalán ott volt Andrew Bynum és Ramon Sessions, akik fizetése nem volt nagyságrendekkel kisebb az érkező párosénál. Mondhatni, hogy a csapat összköltsége óriási mértékben nem változott. Jelenleg úgy tűnik, hogy körülbelül 100 millió dollár lesz a kifizetendő bértömeg a 2012-13-as szezonban, ami luxusadóval 128 millióra fog emelkedni.

A problémák a 2013-14-es évadban kezdődnek majd. A nagy sztárok közül Dwight Howardnak új szerződést kell adni (2013 nyarán lejáró), és jó esélllyel a maximumot kell beajánlani, hiszen sorban állnak érte a csapatok - ez 20.5 millió dollárt jelent. Kobe Bryant szerződésének utolsó évébe lép, több, mint 30 millió dollárt kell kifizetni neki. Pau Gasol szintén utolsóéves lesz (19 millió), Metta World Peace-nek játékosopciója lesz (7.7 millió), Steve Nash hároméves szerződése pedig 2. évébe lép (9.3 millió). Csak a kezdőötös bérköltsége közel 86 millió dollár lesz - és akkor még a cseresorról nem is beszéltünk, ahol csak a Blake-Hill-Duhon triónak közel 12 millió dollár lesz a bére, és hol van még a többi cserejátékos... Összességében, ha minden így marad, akkor a következő szezonra 100 millió fölé kúszik a fizetés a Lakersnél (105 millió dollár környékére).

Nem is ez a gond, mert bár ez is hatalmas költség, de még kezelhető lenne egy akkora piacon, mint a Lakersé - hanem az új kollektív szerződés, amelynek új luxusadó-rendelkezései 2013 nyarán lépnek életbe. Nem untatom az olvasót arányokkal és százalékokkal, a lényeg: az adott évi luxusadóhatár (2013-ban 73 millió dollár a tervezett) feletti összeg (kb. 32 millió dollár) után közel 95 millió dollárt kell majd befizetni a liga pénztárába luxusadó gyanánt - így a végösszeg szinte pontosan 200 millió dollár.

Hogyan lehetne csökkenteni a költségeket?

Tulajdonképpen sehogy. Steve Nash-nek élő szerződése van, World Peace pedig lehet, hogy hülye, de nem bolond, hogy ne hívja le a közel 8 millió dollárt. Dwight Howard az új szerződésével érinthetetlen lesz, Kobe Bryant 30 millió dollárjától pedig egy módon lehetne megszabadulni (a no trade-záradék miatt Bryant csak saját beleegyezésével cserélhető): amnesztiával. Ez az, amit egy legendával nem fognak megtenni. Cseresorra szükség van, marad Pau Gasol lejáró szerződése, amely 19 millió dollárról szól.

Pau Gasollal az a gond, hogy elengedhetetlenül kell ebbe a csapatba. A liga legsokoldalúbb magasembere, akinek többek között nagyon nagy előnye, hogy átmenetileg mindkét magas poszton tud játszani, ami a mostani ligában majdhogynem egyedülálló tulajdonság - és a Lakerst számtalan alkalommal húzta már ki ez a csávából, amikor Bynum megsérült. Most Bynum váltótársa, Howard sem fogja elkezdeni időben a szezont, mársi jött a hír: Gasol kezd centerben, amíg D12 fel nem épül. Gasol mellett szól az is, hogy fantasztikus passzoló, és Steve Nash mellett rá épülhet a Lakers passzjátéka (ahogy ez a tulajdonsága eddig sem hevert parlagon). Azt pedig ne hagyjuk ki a sorból: Kobe Bryanttel az évek során talán ő érttette meg magát a legjobban (illetve Derek Fisher, de ő már ugye nincs a csapatnál). Az pedig külön jó pont, hogy spanyol - erről lentebb még lesz szó.

Előre menekülés?

A Lakersnél tehát valószínűleg fel kell készülni arra, hogy a 2013-14-es évadban brutális költségeket kell állni. Igaz, hogy rendelkezésre áll még az amnesztia, de igazából nincs kit amnesztálni, illetve akit lehetne, annak eltávolítása nem csalna mosolyt a Lakers könyvelőinek arcára. A Lakersnek egy (a címben megfogalmazott) lehetősége van: menni előre, és tulajdonképpen a 2012-13-as szezonban megkeresni a következő év többletköltségeit. Ehhez minimum el kell menniük a nagydöntőig (a reklámbevételek és a hazai playoff-belépők adhatnak itt plusz pénzeket), de a legideálisabb a bajnoki cím lenne - hiszen egy 2. helyezett pólóit jóval kevesebben veszik...

Van azonban egy olyan faktor, amit eddig még nem vettünk számításba - a 2012-13-as szezontól kezdve ketyeg a Lakers és a Time Warner Cable között köttetett új, a csapat meccseinek helyi (Dél-Kalifornia, Nevada, Hawaii) sugárzására kötött tv-szerződés, ami éves szinten 200 millió dollár körüli bevételt jelent majd a franchise részére. Nem sokáig, csak 25 évig. Itt nem is a 200 millió dollár a lényeg (bár az sem elhanyagolható), hanem az, hogy ez a bevétel körülbelül éves szinten 80 millió dollárral több, mint amit az előző hasonló (KCAL+Fox Sports) kontraktus juttatott.

A plusz 80 millió dollár (25 évre vetítve ez összesen plusz 2 milliárd dollár!) pedig rengeteg pénz, amiből vidáman lehet fedezni azt a 70 millió dollár körüli többletkiadást, ami a 2013-14-es szezonban jelentkezik - sőt olyan pénzügyi mozgásteret biztosít a gárda számára, ami jelen pillanatban egyedülálló, és a Lakerst az NBA legértékesebb franchise-ává teszi. Még akkor is, ha az első évben valószínűleg nem fogja elérni a 200 millió dollárt a tévébevétel - de igazából az első évben még nem is kell, az idei költségeket hagyományos eszközökkel kezelni lehet. 

Említettük fentebb, hogy Gasol jó tulajdonsága, hogy spanyol - mindez a televízió miatt ilyen fontos. Kalifornia népességének egyre növekvő hányada spanyolajkú a mexikói bevándorlás hatására (is). Olyannyira megnőtt a spanyol nyelv szerepe a térségben az elmúlt 2 évtizedben, hogy a Time Warner amellett, hogy elindítja a Time Warner Cable SportsNet csatornáját (ahol a Lakers meccsei mellett több major csapat és egyetemi gárda mérkőzései lesznek láthatóak), tulajdonképpen szinte ugyanazzal a tartalommal a Time Warner Cable Deportes csatornát is működtetni fogja, ami - a nevéből adódóan - spanyol nyelvű... Ez lesz az első spanyol nyelvű helyi sportcsatorna az USA-ban, ahol fontos lesz, hogy a nézők is azonosulni tudjanak a (spanyolajkú) játékosokkal. Ezek egyik jeles képviselője lehet Pau Gasol.

Nem jó hír a többi csapat számára

Röviden és tömören tehát az alapfelvetésre (hol a határ a Lakers fizetéseiben?) az a válasz: még nem tudjuk - de nagy az eshetősége, hogy nem a a 2013-14-re tervezett 200 millió dollár...

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus