Hírmorzsák 2011-11-11 (11:15)

Nagyon nem volt egyszerű a tegnap este/ma hajnal a CBA tárgyalásokat tekintve, de megint azt mondhatjuk, amit eddig is: lényeges dolog, aminek örülni kellene, sajnos nem történt. Sőt! Az egyezkedés befejeződött, a tulajdonosok megtették új ajánlatukat, ami nem aratott osztatlan tetszést a Szakszervezet körében, pedig milyen jól indult az este... Egy eléggé befolyásos figura (Dave Cheketts) - aki korábban a Utah, most pedig a Detroit Pistons tulajdonosának felkérésére segíti a csapatot tanácsadóként és David Stern jó barátja - magyar idő szerint este 10 körül azt írta, megvan az új kollektív szerződés! Az addig csendes teremből, ahonnan semmi nem szivárgott ki, azonnal cáfolták ezt és mint később kiderült, nem véletlenül.

Miután a két fél közötti egyeztetések lezajlottak, Stern egy külön szobába vonult, ahol a tulajdonosok tárgyalásokat vezető részével ült le és ezután, körülbelül 11 óra tárgyalást követően, magyar idő szerint reggel 05:00 magasságában a játékosok elé tette a tulajok új ajánlatát. Jöttek a sajtótájékoztatók, először a Szakszervezeté. "Az utóbbi pár napot végigdolgoztuk és ennek eredményeképpen egy új szerződéstervezetet kaptunk a tulajdonosoktól, de ez sem fedi azt, amit mi elképzeltünk. Úgy döntöttünk, hogy nem mondunk rá igent vagy nemet, hanem visszahúzódunk az állásainkba és a következő pár napban egyeztetünk a játékosképviselettel és más kosarasokkal is. Szeretnénk tovább egyezkedni és megegyezésre jutni, de ez ma nem az az idő. Arra is rájöttünk az utóbbi pár napban, hogy más kulcskérdések is vannak, amik az új CBA megalkotásához szükségesek. Sajnos ez a mai ajánlat nem volt elég ahhoz, hogy azonnal igent mondjunk rá és azt sem tudom, hogy ez volt-e az utolsó, a legjobb ajánlat, amit hajlandóak voltak megadni." - mondta Derek Fisher.
"Előrelépés történt az NBA részéről, de az nyilvánvaló, hogy nem elég." - folytatta Billy Hunter. "Nem tudom azt mondani, hogy elfogadjuk-e az ajánlatot vagy sem, hétfőn vagy kedden összegyűlünk a játékosképviselőkkel és azután tudok többet mondani. További 30-40 másodlagos kérdés van, amiben dűlőre kell jutnunk, ezek között van többek között a korhatár, amely szabályozza a fiatalok ligába jutását. Nem ez a legjobb ajánlat a Földön, de muszáj vagyok megmutatni Szakszervezet tagjainak, döntsenek ők a továbbiakról."

Stern lépett ezután a média elé. "Egy átdolgozott ajánlatot tettünk a Szakszervezet elé, figyelembe véve a kéréseiket annyira, amennyire csak tudtuk. A cél az, hogy 72 meccsel meg tudjuk tartani az alapszakaszt, december 15-ei kezdettel. Elmondtam Billy-nek, hogy a szerda délután 5 óra óta leállított "időzített bomba" továbbra is hatástalanítva marad, amíg az oldalukon tovább folynak a beszélgetések. Azt is megmondtam neki, hogy ha nem kapunk pozitív választ, akkor visszatér a 47-53-as ajánlatunk, amit az egész tulajdonosi bizottság, én és Adam Silver is támogatunk. Arra viszont megkértem mindenkit, hogy ne minősítse úgy ezt az ajánlatot, hogy az utolsó és a legjobb, úgyhogy én sem teszem meg, azonban ha nem fogadják el, 47% a maximum, amit kaphatnak (szerk: akkor nem ez a legjobb ajánlat?). Mi átgondoltuk az ajánlatunkat és nem tesszük ezt meg még egyszer. A legjobbat adtuk, hogy megpróbáljuk a problémáikat orvosolni. Nem tudom és nem is akarom megjósolni, hogy hogyan fognak dönteni, csak reménykedni tudok. Reménykedni abban, hogy a jövő hét eseményei oda vezetnek, hogy december közepén elkezdhetjük a 72 meccses alapszakaszt. Mindig eljön az időpont, ami után már nem alkudozhatsz tovább és ez most az pillanat. Mindent megtettünk, hogy gazdaságilag jól működő és kiegyenlített, mindenki számára lehetőséget nyújtó ligát teremtsünk. Elmentünk, amíg lehetett, most várjuk a Szakszervezet válaszát. Nem hisszük, hogy minden kosaras szeretni fogja az ajánlatot, de ugyanez van a tulajdonosok oldalán is" - mondta a liga vezetője. Helyettese, Adam Silver hozzátette, hogy a jelenleg tervezett menetrenddel egy héttel később kezdődik a rájátszás és a döntő is.

Ken Berger információ szerint a változtatások közel sem annyira szignifikánsak, mint amennyire Stern szeretné láttatni. A luxusadót fizető csapatok sign-and-trade üzleteit korlátozó szabályozáson engedtek, de csak kicsit, illetve a számukra használható mini MLE 2 év, évi 2.5 millió dollárról 3 év, évi 3 millió dollárra nőtt, Adrian Wojnarowski azt is hozzátette, hogy a lényeges kérdésekben alig mozdult előre valamit a liga. Zach Lowe szerint például ilyen előrelépések történtek, hogy a liga engedi a kilépési lehetőséget a 6. év után, a sapka alatti csapatoknak (mármint akik az off-season kezdetén ott voltak és elég pénzt költöttek, hogy sapka fölé menjenek) lesz még egy 2.5 milliós kivétele, illetve a minimum fizetésnek a sapka 85%-ának kell lennie majd (eddig 75% volt). A legtöbb játékos egyébként a luxusadós csapatokra vonatkozó új szabályokra kíváncsi és azt mondják, ha sokat nem változott az új ajánlat, nem fogják megszavazni.

Közben mások is dolgoznak háttérben. Wojnarowski szerint több játékosügynök is azt mondta a Y! Sportsnak, hogy 200-nál is több aláírásuk van és pénteken beadhatják a feloszlatást kezdeményező papírokat. Nagyon ki vannak bukva, ugyanis személyes támadásként értékelik az új CBA-t. "Az ügynök veszélyt jelent a csapat és a tulajdonos befolyására. Csak a játékossal vannak kapcsolatban. Megmondják, melyik orvoshoz menjen az ember, ha sérült, hogy mi a rossz vagy a jó üzlet, mi az az időpont, amikor be kell jelenteni, ha elcserélik. Az ügynök minden ilyen dologba beleszól, ami egyszerűen megköti a csapatok kezét és ez nem tetszik nekik. A mostani egyeztetéseknél az, hogy egyre kevesebb lehetőséget akarnak a játékosoknak adni azt jelenti, hogy egyre inkább ki akarják szorítani az ügynököket" - mondta Mark Termini, játékosügynök.

Billy Hunternek nagyon kifelé áll már a szénája. A játékosok nagyon frusztráltak amiatt, ahogyan levezette a tárgyalásokat. Egy játékosképviselő elmondta, hogy nem érti, miért kell állandóan New Yorkba jönniük, ha sosem hallgatnak rájuk. Azt is elmondták, hogy ne menjenek 53% alá és megtették. Most megmondták, hogy ezt az ajánlatot nem fogadják el és mivel túl sokat nem változott, most sem fogják. Egy veterán kiegészítő ember is annyit mondott csak: "vajon milyen gyorsan rúgjuk majd ki Huntert, amint aláírjuk ezt a ló*art?". Ráadásul Hunter ötlete volt, hogy várjanak hétfőig, pedig jelenleg is New Yorkban van a teljes játékosképviselet, nyugodtan összeülhetnének ma is.

Kevin Durant is megszólalt az ügyben és nem úgy tűnt, mint aki a megegyezés mellett kardoskodik. "Miért nem lehet szabad választási lehetősége a játékosoknak? A csapatok úgy cserélnek el bennünket, mintha kártyajátékot játszanának, de amikor el akarunk menni máshova, az felidegesíti őket? Kettős mérce." - mondta a liga gólkirálya. A Thunder sztárja egyébként azon akadt ki, hogy az új szabályozások eléggé megnehezítik annak a lehetőségét, hogy csapata megtarthassa minden fontos játékosát. Azt is hozzátette, hogy a játékosok általában lemondanak egy kis pénzről, hogy oda menjenek, ahova akarnak.

A végére pedig egy igazi tragédia: LeBron James szerződése értelmében fizetése 80%-át, 12 millió dollárt a szezon legelején kellene megkapnia, ám ez a lockout miatt még mindig nem történt meg. Ahogy az amerikai mondaná ilyenkor: poor LeBron...

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus