A szezon legemlékezetesebb pillanatai

A szezon végeztével épp itt az ideje, hogy összeszedjük a legeket. Jöjjön a tíz legnagyszerűbb egyéni teljesítmény…

1. Jack Taylor: Az egyetemi kosárlabdázás történetének egyéni pontrekordját döntötte meg az idei évadban a Grinnell College mindössze 177 centis másodéves hátvédje, aki korábban egyetlenegy divízió I-es ösztöndíjat sem kapott. 2012. november 20-án máig is hihetetlenül hangzó 138 ponttal zárt a 179-104 arányban végződő Faith Baptist Bible elleni mérkőzésen. Taylor 108 alkalommal dobott kosárra, 37/25-öt szórt a festékből, 71/27-et a periméteren kívülről és még hét büntetőt is a helyére küldött. Teljesítménye a mai napig ellentmondásos.

2. Ryan Kelly: Habár Mike Krzyzewski mester terve az volt, hogy a sérüléséből visszatérő Ryan Kellyt csak fokozatosan próbálja terhelni, március elején a végzős magasember már első mérkőzésén keresztülhúzta a legendás edző számításait. Március 3-án Kelly a Miami-Florida elleni rangadón 36 pontos karriercsúccsal jelentkezett. A Duke végül 79-76 arányban győzött, amellyel visszavette az ACC konferencia vezető pozícióját. Ryan 20 ponttal nyitott az első félidőben, majd a második játékrészben sem habozott az utolsó rohanás elindításánál, ráadásul a végjátékban is az ő büntetői döntöttek.

alt

3. Otto Porter: Nagy felhajtást kapott az utolsó Syracuse – Georgetown derbi a Carrier Domeban, amelyre nem kevesebb, mint 35.000 lelkes narancsos szurkoló volt kíváncsi. Csalódniuk kellett. A Hoyas sztárja Otto Porter ugyanis fantasztikus estét kifogva 19/12-őt dobva 33 ponttal zárt, amely egyben a vendégek 56-45-ös győzelmét is elősegítette. Érdekes, hogy a csapattársai mindössze 42/7-es tudtak mezőnyből a Cuse rettegett 3-2-es zónája ellen.

4. Kendall Williams: A New Mexico kiválóságának Kendall Williamsnek a legjobb meccse egyben az egész idény egyik legkiemelkedőbb mérkőzését hozta. Williams nem kevesebb, mint tíz trojkát süllyesztett el a Colorado State gyűrűjében, amely véget vetett a CSU, 27 meccses hazai győzelmi sorozatának. Williams az utolsó hat percben 18 pontot szórt, amely megpecsételte az ellen sorsát, hisz a Lobos így 91-82 arányban győzedelmeskedett az idény egyik, ha nem a legjobb mérkőzésén.

5. Nate Wolters: Kőkemény 500 néző volt kíváncsi a South Dakota State – IPFW összecsapásra, amelyen a March Madness legnagyobb bukója Nate Wolters, 53 ponttal zárt. Az első játékrészben, még úgymond a normál medrében zajlott az összecsapás. Wolters 15 ponttal fordult, majd 28/17-et dobva 38-al spékelte meg azt a második félidőben. A Jackrabbits 11-el nyert, versenyben maradva így a Summit League bajnoki címéért.

alt

6. Elijah Johnson: Három héttel azután, hogy Bill Self kivette a kezdőből irányítóját Elijah Johnsont, a Kansas hátvédje bebizonyította, hogy mestere elhamarkodottan döntött. Február 26-án az Iowa State ellenében, előbb hosszabbításra mentette az ütközetet, majd az öt perces ráadásban 11 pontot dobva győzelemre vezette övéit. A meccset 39 pontos karriercsúccsal zárta, még úgy is, hogy az utolsó másodpercekben nem illő módon zsákolt egyet, amikor az ellenfél már nem is védekezett.

7. Doug McDermott: Ha McDermott úgy dönt, hogy bedobja nevét a kalapba, akkor hazai pályán egyetemi pályafutása egyik legemlékezetesebb meccsével búcsúzott. A Wichita State ellenében magabiztosan 91-80 arányban győzött a Creighton, mivel a Shockers egy olyan taktikával próbálkozott, miszerint nem kettőzik az ellenfél sztárját. McDermott köszönte szépen és holmi 70,2 %-al tüzelve a mezőnyből, 41 ponttal küldte haza a későbbi Final Four résztvevőt.

8. Phil Pressey: Egy december végi mérkőzés félidejében nagyon úgy tűnt, hogy a Missouri hátvédje Phil Pressey megdöntheti karriercsúcsát a gólpasszok terén, mivel a UCLA ellenében ekkor már 12 kiosztott zsugánál tartott. A Bruins védelme a második félidőben is romokban hevert, így Pressey 19 ponttal és 19 gólpasszal zárt, amely csak hárommal maradt el az NCAA abszolút rekordjától, amelyet mind a mai napig egy bizonyos Avery Johnson tart.

9. Kelly Olynyk: A West Coast konferencia év játékosa Kelly Olynyk számos kiemelkedő teljesítménnyel rukkolt elő a szezon folyamán. Ezek közül a legkiemelkedőbb egyértelműen a január 23-ai BYU elleni volt. Kelly, 26 ponttal és 9 lepattanóval zárt rontott dobás nélkül. 9/9-et szórt a mezőnyből, míg a büntetővonalról mind a nyolc kísérlete a gyűrűben landolt. Végig remekül dolgozott a palánk alatt, amely nagy valószínűséggel, egy júniusi első körös választást is megteremthet a számára.

alt

10. Michael Lyons: Vélhetően az Air Force játékosának Michael Lyonsnak a teljesítménye mind közül a legkeserédesebb. Lyons hiába kápráztatta el a közvéleményt 45 pontjával (12/11 a mezőnyből) csapata így is hárompontos vereséget szenvedett a Colorado State gárdájától. Impresszív teljesítmény volt, hisz az ellen egyszerűen nem tudta őt megfogni védekezésben, számukra sajnálatos módon azonban mindenki mást kivettek a játékból.