Mi rejlik a nevek mögött? - 2. rész

Nemsoká itt a szezon, elöntenek bennünket a különféle konferenciákról szóló bőséges és hasznos információk, játékosokról írt beszámolók, amik tanulmányozása közben megfárad az olvasó. Számára ezúttal kissé könnyebb olvasmányt kínálunk. Nemrég útnak indítottunk egy sorozatot, amelynek első részében egy általános képet adtunk arról, hogy az egyetemi sport világában mennyire őrült nevekkel képesek felruházni csapataikat egyes intézmények vezetői, szurkolói, vagy éppen alapítói. A sorozat ezen részétől kezdve minden cikkben öt egyetem csapatának nevét prezentáljuk ügyelve arra, hogy lehetőleg minél egyedibb, őrültebb, kreatívabb csapatnévvel legyen dolgunk, egyben figyelünk arra is, hogy a legjobb csapatok közül mindig terítékre kerüljön 1-2. Következzék tehát az első ötös, amelyben megnézzük mi is rejlik a Charlotte 49ers, a San Francisco Dons, a Florida Gators, a Navy Midshipmen és a UC Irvine Anteaters nevei mögött.

Charlotte 49ers

Akárcsak a Philadelphia 76ers esetében, a névben található szám itt is egy évszámra utal. Nos, a dátum egész pontosan 1949. Ekkor történt ugyanis, hogy az iskola jogelődjét, a Charlotte Centert egy bizonyos Bonnie Cone mentette meg a bezárástól. Norm, the NinerCone olyan szellemiséget testesített meg az iskolában, amit sokat úgy éreztek, hogy hasonlít a 18. századi kaliforniai aranyláz szellemiségéhez, mikor az amerikaiak keresztül vágtak az egész kontinensen a szerencse és a gazdagság reményében. Ennek a szellemiségnek köszönhetően az iskola diákjai úgy döntöttek, hogy a 49ers nevet adják az iskola sportprogramjának. A névválasztásban az is sokat nyomott a latba, hogy az USA első nagyobb aranylelőhelye nem messze található az iskolától. A szerencse és az arany utáni vágy és egyben küzdelem szimbólumaként egy bányászcsákány is visszaköszön ránk a csapat logójából. Van még itt azonban egy érdekes dolog: az iskola fő campusának lehajtója a 49. számú autópályán található. Merész gondolataink ellenére ez pusztán véletlen egybeesés. A csapat eredeti neve pedig Owls (Baglyok) volt, mivel a jogelőd esti iskolaként vált ismertté.

 

San Francisco DonsAz a bizonyos

Gondolkodott már valaki azon, hogy pontosan mit is jelenthet a „Don” és honnan származhat? Ha nem, akkor vegyük sorra a tényeket. Mi található a USF Dons logójában? Bizony, egyfajta kard. Melyik államban található San Francisco és mi ebben az államban a legtöbbet használt nyelv az angol mellett? A válasz Kalifornia állam egészen az USA dél-nyugati részén és természetesen a spanyol az egyik legtöbbet használt nyelv. Nos, ezen adatok tudatában még az is kitalálhatja, hogy a név spanyol eredetű, aki nem tanulta ezt a nyelvet. Vegyük tovább a tényeket. Emlékszünk-e arra, hogy mikor gyerekként álarcban ülve a TV előtt néztük a Zorro című sorozatot, akkor hogyan emlegették a főhőst? Ha nem esik le a tantusz, akkor elárulom, hogy a másik neve Don Diego volt. Innen származik tehát a név (no nem a Zorróból), amit a spanyol, portugál és olasz nyelvben a nemesi származás megkülönböztetésére használtak, körülbelül úgy, mint az angolban a „Sir”-t. A név azonban nem kezdetektől fogva a san franciscói egyetem része, hiszen csak 1932-től használják. Az ezen időszak előtt használt név hasonlóan kreatív volt és a városra egyik legjobban jellemző természeti jelenségből ered. A Golden Gate-híd környékére igen gyakran sűrű köd ereszkedik le és a csapatot emiatt „San Francisco Grey Fog”-nak hívták, vagyis „Szürke köd”-nek. Nevekért tehát nem kellett soha a szomszédba menni, ettől nagyobb ötlet már csak az lenne, ha a női sportolók neve „San Francisco Donnas” lenne.

 

Florida GatorsAlbert

A „Gators” név az „Alligators” rövidítése és egy bizonyos Austin Millernek köszönhető, hogy a „Gators”-ról ma már mindenkinek a Floridai narancs-kék színű egyetem jut eszébe. A történet 1907-ben kezdődött, mikor a nagy egyetemek már rendelkeztek különféle logókkal és mascotokkal, a Florida pedig még nem. Az egyik legnagyobb testű hüllő kiválasztása zseniális ötletnek bizonyult, hiszen akkoriban ezt a nevet még senki nem adoptálta. Az aligátor papírra vetése viszont nem volt olyan egyszerű, hiszen a kitalálója addig egy darab ilyen állatot sem látott, így egy helyi könyvtárban kerestek egy aligátort ábrázoló képet, ami mindennek az alapjául szolgálhat. Ez akkoriban hasonló dolog volt, mintha nálunk valaki a tehénre hinné azt, hogy lila… Az úriember viszont azt tudta, hogy az aligátor Florida, úgymond nemzeti állata, hiszen az államban található az Everglades mocsár, egy olyan hely, ami a világon egyedülálló életvilággal rendelkezik. Itt őshonos az amerikai aligátor, ami később Florida állam hivatalos hüllője is lett. Azóta eltelt több, mint egy évszázad és a Florida Gators az Egyesült Államok egyik legsikeresebb sportprogramja lett, amely sorra ad játékosokat a különböző major ligáknak és több tucat olimpikon is kikerült a falai közül, az iskola vitrinjében pedig a sok trófea csillogásától látni is alig lehet.

 

Navy Midshipmen

David Robinson egykori egyeteme a United States Naval Academy, vagyis az Egyesült Államok Haditengerészeti egyeteme. Amiért érdemes tárgyalni az ő nevüket az nem más, mint az egyedisége és az iskolával való kompatibilitása. A különböző katonai titulusok és pozíciók szinte kizárólag a katonai intézményekre jellemzőek, az ő esetükben pedig egy olyan nevet láthatunk, amelyet nem tudnánk elképzelni egyetlen más iskolánál sem. A „Midshipmen” magyarul tengerészkadétot jelent többes számban. Azért esett pont erre a névre a választás, mivel az iskola frissen diplomázott tanulói egy hadihajón ilyen státuszban kapnak beosztást és utána van csak lehetőségük további előrelépésre. Bill, a kecskeA csapat logójában található kecske pedig Bill. Ő úgy kerül képbe, hogy a régi tengerészek élő állatot – gyakran kecskét – szállítottak a hajókon, hogy mindig friss étellel lássa el a legénységet. A legenda szerint egy amerikai hajón szállított kabalakecske útközben kilehelte lelkét és a kapitány meghagyta az állat bőrét, hogy majd a szárazföldön bekeretezik, mivel szerencsét hozott a hajónak. Partra érve két tengerész út közben beugrott megnézni a Navy amerikai-futball meccsét és félidőben egyikük kitalálta, hogy beöltözik a kecske bőrébe. A közönségnek annyira tetszett a dolog, hogy győzelembe hajszolták kedvenc csapatukat. Így lett elválaszthatatlan Bill, a kecske és a Navy Midshipmen. Az iskola mindenféle csapatai óriási rivalizálásban állnak az Army-val és az Air Force-szal, vagyis az Amerikai Hadászati Egyetem és az Amerikai Légierő Akadémia csapataival. Egy kicsit elkanyarodva a kosárlabdától azt lehet mondani, hogy az Army-Navy amerikai-futball meccs az egész ország legjobban várt meccsei közé tartozik a testvérsportágban. A kosarasok esetében mindkét csapat a Patriot League konferenciában található, így idén is megízlelhetjük eme parázs összecsapást.

 

UC Irvine AnteatersPeter, a hangyász

Az amerikai sportok világában az állatvilág mindenféle területéről találkozunk reprezentánssal, de hogy mi készteti arra egy iskola vezetését, hogy „Hangyászok”-nak nevezzék el sportoló fiaikat-lányaikat… Erre a kérdésre keressük most a választ. A University of California egyetemi hálózat részeként 1965-ben megalapították az Irvine-ban található campus-t és még abban az évben meg is választották a sportolók mascotját. Két vízilabdázó tehető „felelőssé’” azért, hogy így alakultak a dolgok. A két srác az inspirációt a Johnny Hart által közel 50 éven át szerkesztett B.C. című képregényhasábból szerezte, ahol az egyik karakter egy hangyász volt. Ezek után konzultáltak egy marketingszakértő haverjukkal és fel is terjesztették a hivatalos szavazásra, ahol az „Anteaters” az összes szavazat 55.9%-át megszerezve diadalmaskodott sok más állat fölött. Maga a mascot pedig a „Peter the Anteater” névre keresztelődött és fel-fel tűnik a csapat aktuális hazai mérkőzésein, legyen az bármilyen sportág.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus