Madness: hatalmas meglepetésre kiesett a Duke

A March Madness második körének második napján az első és második kiemeltek az első naphoz hasonlóan hibátlanul vették az akadályokat, így mind a 8-an ott vannak a 32 között. A nap egyértelműen legnagyobb meglepetését a Duke okozta, akik már az első körben elhasaltak - ráadásul Jabari Parker és Rodney Hood pocsék játékával. Marcus Smart látszólag teljesen feleslegesen maradt még egy évet az Oklahoma State-n, ők is elvéreztek ugyanis. Nézzük a 16 meccs rövid összefoglalóját, illetve hogy milyen mérkőzésekkel folytatódik ma a Madness!

South

#12 Stephen F. Austin - #5 VCU   77-75 (36-30, 31-37, 10-8)

A nap egyik legnagyobb meglepetése volt ez a meccs. Az első félidőben fej-fej mellett haladtak a csapatok, aztán az első 20 perc végére lépett meg kicsit a Stephen F. Austin. Fordulás után 10 ponttal is vezettek már, de itt jött egy 3-24-es szakasz a szempontjukból. Volt még visszaút viszont számukra, a végén pedig Desmond Haymon (17 pont, 7 pattanó) 3+1-es akciójával egyenlítettek. A ráadásban Haymon mellett Jacob Parker (22 pont) és Thomas Walkup (12 pont, 10 pattanó, 4 gólpassz, 3 steal) vezetésével győztek a Treavon Graham (19 pont, 7 pattanó) "cipelte" VCU-val szemben.

#13 Tulsa - #4 UCLA   59-76 (30-35, 29-41)

Kérdés nem volt, melyik a jobb csapat, az első félidő közepétől egy magabiztos, 10-15 pontos előnyt kiharcolva nyert Golomán György jövő évi csapata. Legjobbjaik Jordan Adams (21 pont, 8 pattanó, 4 gólpassz) és Norman Powell (15 pont) voltak. A draft szempontjából érdekes Zach LaVine (2 pont), Kyle Anderson (8 pont, 6 pattanó, 6 gólpassz, 4 szerzett, 5 eladott labda) duó finoman szólva sem volt meggyőző. A túloldalról D'Andre Wrightot lehet kiemelni (18 pont).

#10 Stanford - #7 New Mexico   58-53 (32-27, 26-26)

A Harvard mellett a másik tanulmányairól híres egyetem, a Stanford is továbbment az első körből, nem utolsó sorban 20-4-es meccskezdésének köszönhetően. Ezt követően visszakapaszkodott még a New Mexico, a második félidő derekán egyenlítettek is (45-45), de újra a Stanford jutott előnyhöz, a végjátékot pedig le tudták hozni innen. A Stanford legjobbja Chasson Randle (23 pont, 5 pattanó) volt, míg a vesztesnél Cameron Bairstow (24 pont, 8 pattanó) volt a legeredményesebb.

#15 Eastern Kentucky - #2 Kansas   69-80 (32-32, 37-48)

Az esélytelenebb, Eric Stutz (15 pont), Glenn Cosey (17 pont), Tarius Johnson (15 pon) trió által vezetett Eastern Kentucky 12 percig tudta ráerőltetni akaratát a Kansasre. 23-14 után a félidőre kiegyenlített a második kiemelt, a második félidőben pedig egyértelműen jobban játszottak. Andrew Wiggins (19 pont) jó volt első Madness-meccsén, mellette Perry Ellis (14 pont, 13 pattanó) és Jamari Traylor (17 pont, 14 pattanó) is dupla-dupláztak.

West

#16 Weber State - #1 Arizona   59-68 (20-32, 39-36)

A 7-0-s kezdést leszámítva végig jobban játszott a Wildcats, a második félidő elején már 20 ponttal is mentek, úgyhogy az eredményhez képest is simán nyert az első kiemelt. A győztesnél Aaron Gordon (16 pont, 8 pattanó, 5 blokk, 3 gólpassz) és Nick Johnson (18 pont) vitték a prímet pontszerzés terén, míg a másik oldalon mindenki gyengén dobott, Davion Berrynek (24 pont) 20 kisérlete volt például.

#9 Oklahoma State - #8 Gonzaga   77-85 (34-43, 43-42)

9-0-val indított a Gonzaga és innen nem is tudtak felállni Marcus Smarték. Sikerült felzárkózniuk többször is, de inkább 10 pont környéki hátrányban kosaraztak szinte a teljes találkozó folyamán, így azt lehet mondani, hogy simán estek ki a főtábla első körében. Smart (23 pont, 13 pattanó, 7 gólpassz, 6 szerzett és 6 eladott labda) robosztus statisztikáit büntető- és mezőnyszázaléka gyengíti, valamint hogy fontos pillanatokban hibázott, főleg az első félidő folyamán. Markel Brown (20 pont) volt még jó a vesztestől, míg a Gonzagából Kevin Pangos (26 pont) emelkedett ki.

#11 Nebraska - #6 Baylor   60-74 (16-29, 44-45)

Kiváló első félidei védekezésének köszönhetően a Baylor tükörsimán ment tovább a következő körbe, gyakorlatilag az egész találkozón kérdés sem volt, melyik a jobb csapat. A Baylor legjobbjai Cory Jefferson (16 pont, 6 pattanó) és Isaiah Austin (13 pont, 7 pattanó) voltak, míg a túloldalon Terran Petteway (18 pont), Shavon Shields (16 pont) és Ray Gallegos (15 pont) nem sok segítséget kaptak a többiektől.

#14 Louisiana-Lafayette - #3 Creighton   66-76 (33-39, 33-37)

Fej-fej mellett haladtak a csapatok 10 percig, aztán a Creighton egyértelmű előnybe került a félidő végére. A második játékrész elején fordított Elfrid Payton (24 pont, 8 pattanó, 3 gólpassz, 3 steal) vezetésével a Louisiana-Lafayette, de ekkor azonnal léptek is Doug McDermotték (30 pont, 12 pattanó), visszavették a vezetést, és a végjátékban már nem engedték ki kezükből a győzelmet. McDermott és Payton mellett Austin Chatman (16 pont, 6 gólpassz, 5 pattanó), a túloldalon pedig Shawn Long (15 pont, 7 pattanó) emelhető még ki.

East

#16 Coastal Carolina - #1 Virginia   59-70 (35-30, 24-40)

Az első félidőben még a 16. kiemelt játszott előnyben, volt 10 pontos fórjuk is. A második felvonás elején egyenlített a Virginia, az utolsó 9 percben pedig kiütötték ellenfelüket, így végül ha nem is túl simán, de továbbmentek. Egyik oldalon sem voltak kiemelkedő teljesítmények. A vesztesnél Badou Diagne (14 pont, 6 pattanó) és Warren Gillis (13 pont) voltak a legeredményesebbek, míg a túloldalon Anthony Gill (17 pont, 5 pattanó) és Malcolm Brogdon (14 pont, 5 pattanó, 5 gólpassz)

#9 George Washington - #8 Memphis   66-71 (26-31, 40-40)

Hol kisebb, hol 10 pontos, de végig előnyben játszott a Memphis, így megérdemelten nyertek végül. A George Washingtont az Isaiah Armwood (21 pont), Kevin Larsen (16 pont) csatárduó vezette, de képtelenek voltak átlépni azt a lélektani határt, hogy átvegyék a vezetést a mérkőzés egy pontján. A túloldalon Michael Dixon Jr. (19 pont) és Joe Jackson (15 pont, 6 gólpassz, 5 pattanó) voltak a legeredményesebbek.

#11 Providence - #6 North Carolina   77-79 (36-39, 41-40)

Az első félidő második felétől úgy tűnt, érvényesül a papírforma, kisebb nagyobb kilengésektől eltekintve 7-9 pont között volt a Tar Heels előnye. A második félidő közepén aztán a Providence egy nagy hajrának köszönhetően fordított, és 7 ponttal is vezetett már. Innen egyenlített előbb a North Carolina, majd a végjátékban James McAdoo (16 pont, 10 pattanó) két nagyon fontos támadópattanót szerzett, mindkettő után odaütöttek neki, mindkettő után bedobott egy büntetőt, ezzel nyert csapata. A győztesnél Marcus Paige (19 pont) és Brice Johnson (18 pont, 8 pattanó) voltak a legjobbak McAdoo mellett, míg a túloldalon Bryce Cotton igazi show-t rendezett (36 pont, 8 gólpassz, 5 pattanó), LaDontae Henton (16 pont, 11 pattanó) pedig dupla-duplázott.

#14 NC Central - #3 Iowa State   75-93 (39-45, 36-48)

A Georges Niang (24 pont, 6 pattanó, 4 gólpassz), Melvin Ejim (17 pont, 8 pattanó), DeAndre Kane (14 pont, 7 pattanó, 5 gólpassz) vezette Iowa State látványos, ponterős támadójátékot produkálva győzött az NC Central ellen, nagyobb megerőltetés nélkül. A túloldal legjobbja Jeremy Ingram (28 pont) volt.

Midwest

#16 Cal Poly - #1 Wichita State   37-64 (12-32, 24-32)

A nap legsimább összecsapását játszotta a két csapat, gyakorlatilag egyelen pillanatig nem volt kérdés a továbbjutó kiléte. A Cal Polynál senki nem érte el a 10 pontot, a túloldalon is csak Cleanthony Early (23 pont), ám a különbséget ezen az estén zongorázni lehetett mégis.

#9 Kansas State - #8 Kentucky   49-56 (23-29, 26-27)

Az eredmény ellenére ez is a meccs is elég simára sikeredett. A Kentucky már az első félidő közepén elhúzott ellenfelétől, és bár az első 20 perc vége, illetve a második eleje nem sikerült nekik, a Kansas State kiegyenlíteni nem tudott, a Kentucky újabb elszakadási kisérlete pedig már sikeres és végleges volt, a végjáték nem hozott izgalmakat. Julius Randle (19 pont, 15 pattanó) monster dupla-duplát hozott össze, mellette Aaron Harrison (18 pont) volt messze a legponterősebb. A másik Harrison, Andrew (7 pont, 5 gólpassz, 5 pattanó, 6 eladott labda) és Willie Cauley-Stein (2 pont, 8 pattanó, 4 szerzett labda, 4 blokk) kicsit visszafogottabb volt. A túloldalon Marcus Foster (15 pont) volt a legjobb.

#11 Tennessee - #6 Massachusetts   86-67 (41-22, 45-45)

Már az első félidőben eldöntötte a meccset a rosszabb kiemeléssel rendelkező Tennessee, hiszen majdnem 20 pontot vertek ellenfelükre, onnan nem volt visszaút a Massachusetts számára, hiába javult az ő támadójátékuk is a második 20 percre. A győztesnél ezúttal is a Jarnell Stokes (26 pont, 14  pattanó), Jordan McRae (21 pont), Josh Richardson (15 pont, 5 gólpassz) trió vitte a prímet, míg a túloldalon Maxie Esho (12 pont, 6 pattanó) és Chaz Williams (12 pont, 5 gólpassz) is csak 12 egységig jutottak.

#13 Mercer - #3 Duke   78-71 (34-35, 44-36)

Már az mutatta a meglepetés lehetőségét, hogy a két együttes 35 percig gyakorlatilag fej-fej mellett haladt, még ha a Duke is volt legtöbbször előnyben. 58-63-at követően azonban egy 11-0-s Mercer-szakasz jött, és ez el is döntötte a találkozó sorsát. A győztesnél Jakob Gollon (20 pont) és Daniel Coursey (17 pont) voltak a legjobbak, míg a Blue Devils szekerét leginkább Quinn Cook (23 pont) és Rasheed Sulaimon (20 pont) vitték. Jabari Parker (14 pont) pocsék mezőnyszázalékkal dolgozott, Rodney Hood (6 pont, 6 pattanó, 5 gólpassz) még gyengébb volt, ráadásul mindketten gyengén védekeztek.